Doping v pretekaní holubov.

Ivan Vida (20.12.2009, 14:48)
Vážení priatelia ! Pri rôznych debatách a blúznení o príprave našich holubov na preteky, dosť nástojčivo rezonuje problém dopingu. Je všeobecne známe, že SZ sa týmto zaoberal, boli i vytypované dopingové látky, myslím, že boli aj možnosti výkonu dopingových skúšok, ale akosi popri iných problémoch sa na to pozabudlo. Ja osobne som už v minulosti do tejto problematiky zabŕdol článkom v časopise PH. Bol som požiadaný niektorími chovateľmi našej ZO, aby som túto tému na DF prezentoval. Všetci sme sa zhodli ale na jednom, že nie je naším cieľom robiť hon na niekoho konkrétneho. Chceme vedieť váš názor na doping resp. podnety. Július Vida ZO Nitra
Milan Lenárth (20.12.2009, 23:21)
neviem ako by sa dal doping zistiť, je pravda ,že látky ktoré sa nesmú používať ich zoznam je uvedený a to je všetko, v praxi to prebehnúť nemôže pretože právna úprava našich stanov to nedovoľuje, chovateľ ťa na holubník nepustí , holuba nedá a bude napokon oslobodený ....., Všetko je iba naoko,prax - chcel by som vidieť že chovateľ si to zaplatí sám, ale podľa čoho, nejakého doplnku do poriadku , ktorý je záväzný pre všetkých, ale ozaj pre všetkých....
Peter Matalík (21.12.2009, 08:23)
Jednoznačne som za dopingové kontroly špičkových chovateľov resp. špičkových doletov holubov.Začalo sa tým,myslím asi pred troma rokmi,/aj u mňa osobne/,ale výsledky som sa nedozvedel.Čo sa týka financií,mal by sa tým SZ promptne zaoberať!
Zdeňek Adamík (21.12.2009, 09:27)
Nedivím se tomu, že navenek to vypadá tak, že se vedení našich svazů kousnout do tohoto kyselého jablka ani nechce. Když si představím to množství práce s tím spojené: např.: vydání a prohlasování závazného předpisu, rozšíření disciplinárního řádu, jednacího řádu. Získání odborníků pro proškolení těch co budou vzorky odebírat, zajištění způsobu jejich dopravy, uzavření smlouvy s příslušnou laboratoří, vydání certifiátu pro proškolení, určení doby jejich platnosti a povinnosti opakovaných školení v určitém časovém horizontu, atd. atd.; a pak nenajdete lidi SCHOPNÉ A OCHOTNÉ TUTO ČINNOST PROVÁDĚT. Obvykle jsou to ti co nejvíce po kontrolách volají a po hospodách naznačují, kteří chovatelé asi dopují... A pak někdy titíž lidé, když jdou na povinnou kontrolu dodržování ZŘ (PP) do Zasazovacího střediska či kontrolu doletů u chovatele "vytvoří" zápis, který se dá použít leda tak na WC... Tak to je fakt sisyfovská práce. Je pravdou, že jsme v tomto směru za kolébkou našeho sportu 100 roků za opicemi a že s tím musíme pohnout, ale bez reálné podpory ze strany členské základny můžeme vydávat prováděcích předpisů a norem kolik chceme.
Milan Lenárth (21.12.2009, 10:25)
presne tak, ako ste napísal pán Adamík, súhlasím aj s p. Matalíkom, že je potrebné to vykonávať , ale nie je ako, papier znesie veľa a financií na to je málo a predpisy nie sú žiadne je zbytočné sa týmto zaoberať, lebo ak aj poskytnete holuba na odobratie vzorky nič sa nedozviete, tak je to aj pri kontrolách a mnohých iných veciach. Ak nik za nič nezodpovedá tak je to najlepšie, to je tá správna demokracia a neporiadok...
Ing.Zdeněk Horák (21.12.2009, 11:45)
Jenže rovněž se dostane odběrateli vzorků do rukou nesmírně nebezpečná zbraň a jak znám naše "inkvizitory a lustrátory" z Moravy, tak můžu pomalu začít balit celý chov v očekávání že do třetice (1. nepuštění mého holuba na Olymp. Porto, 2. zrušení nominace na posuzování CV v Lysé a chybí už jen doplnění dopinku do mého vzorku po odběru). Nevěřím, že normální chovatel včetně mě vůbec ví, jak by snad mohl něco takového používat a vůbec které přípravky to jsou. Někdo chce ze sebe dělat opět zajímavého. Probuďte se prosím vás, nebo za chvíli nebudete mít komu velet. Samé zákazy, samé příkazy, vyhrožování, podezírání, ale když někdo průkazně poruší stanovy a závodní řád, tak to obě prezidia zametou stejně pod koberec! Běda však, když si řadový choval třeba jen upšoukne. Ihned následuje exemplární postih.
Pavel Ostrolucký (21.12.2009, 14:19)
Čo sa týka prvého a tretieho článku na túto tému tá je pravdivá, čo sa týka ostatných tak je to trochu skreslená. Na SZ - CHPH sa pracuje v tejto oblasti už tretie volebné obdobie/ teda 2 a niečo /. Slovensko v tejto oblasti niečo už aj urobilo a bolo vykonané pod dozorom veterinárnych lekárov niekoľko odberov u popredných špičkových chovateľov, čo potvrdzuje aj Peťo Matalík. Slovensko v tejto oblasti predbehlo Česko o niekoľko rokov, sú na doping vypracované aj predpisy a je to zakotvené ako v STANOVÁCH tak aj v PREKOVOM poriadku, možno nie dokonale ale predsa. Pred tromi rokmi bolo vykonané niekoľko odberov špičkovým chovateľom a tieto boli prevezené a uskladnené na ústave veteriny v Nitre, kde mali byť vykonané rozbory - grátis. To grátis bolo sľúbené, no nestalo sa tak, lebo bolo odobraté hneď 12 ks odberov u rôznych chovateľov. Jeden rozbor bez opakovania v tej dobe stál od 8000 do 12000.-Sk. / Teda bez opakovania lacnejší by bol stál pri 12 rozboroch 96000.-Sk, drahší 144000.-SK / no nakoniec bolo zistené, že odberov bolo veľa a na SZ nebol na to vytvorený žiadny fond, aby to zaplatil tak ostali vzorky v chladničke bez rozborov. Pri opakovaných kontrolných testoch by boli náklady dvojnásobné a ani do dnešnej doby nie sú na to vyčlenené žiadne financie. Vlani na VZ som navrhoval, aby sa vo vzorkách pokračovalo u vytipovaných chovateľov a aby sa každý rok vykonala aspoň jedna takáto - ODOBRATÁ a aj DOKONČENÁ kontrola na doping s celkovým rozborom, no do dnešnej doby sa to asi nevykonalo. Viem o tom že chovatelia v OZ Žilina si dali sami vykonať takéto kontroly a všetky boli negatívne / hradila to OZ / z vlastného rozpočtu. Bližšie by o tom vedel napísať MVDr. Vlado Smieško, MVDr. Dubay, Ing. Ľubo Králik - vtedy vedúci komisie pre doping, niečo o tom vie Ing. Krommer, Ľubo Valíček a členovia vtedajšieho prezídia SZ-CHP v Nitre. Toľko asi na uvedenú tému a teraz pred sviatkami by bolo lepšie hovoriť o pečení koláčov a zákuskov, darčekoch pod stromček a chladení dobrého šampusu na dobré ukončenie starého roku a na príjemný NOVÝ ROK 2010 - preto Vám všetkým želám veľa zdravia, šťastia a úspechov do budúcej sezony PH.
Milan Lenárth (21.12.2009, 14:52)
Tak, vidíš Paľo, vzorky odobraté o výsledku vie iba pár ľudí informovanosť žiadna, koľko to stojí počujem prvý krát a peniaze na to nebudú asi nikdy, takže je to o ničom. Tak ako si povedal veľa šťastia a úspechov v Novom roku , ale hlavne zdravia prajem všetkým chovateľom na Slovensku aj v Čechách.
Zdeňek Adamík (21.12.2009, 15:22)
Pane Ostrolucký mohl byste nás seznámit s těmi vypracovanými předpisy? No a k tomu co máte zakotveno ve Stanovách a PP: tak to si může každý najít a uvidí skutečnost. To je dle mého názoru a znalosti situace v Belgii, Německu, či Holandsku pouze k pousmání. Příjemné svátky.
Pavel Ostrolucký (21.12.2009, 15:42)
Áno Milan - veľa roboty - spústa nabehaných zbytočných kilometrov u kompetentných a poverených ľudí, som o tom presvečený, že to robili dobre, no prehnaný počet vzoriek a potom ani jediný výsledok - je na zamyslenie. Ak o tom chceš vedieť niečo bližšie zavolaj si Ing. Králika a na SZ tam Ti vysvetlia, kde skončili odobraté vzorky. / Ale nech si nikto nič nedomýšla, tieto vzorky ostali nevyvolané naozaj len kvôli financiám/. Predpisy a iné veci boli okolo toho dotiahnuté už pred 8 - 9 mi rokmi. To čo píšete, že to má hradiť chovateľ - nie je pravda - náklady hradí SZ - CHPH, len v prípade pozitívneho nálezu táto záležitosť sa mala zosobniť dobrovoľnou cestou na samotného postihnutého chovateľa alebo vymáhať cestou súdu, ale to je iná stať a záležitosť a nechcem kaziť ľuďom náladu pred sviatkami pokoja, preto ešte raz všetko najlepšie a hlavne dobré zdravie, chovateľom a ich rodinám, holubom dobré prezimovanie a preventívne prelečenie s dobrými vakcinačnými zákrokmi a dobrý štart v Novom roku 2010 !!!!!!!!!!! Praje Paľo
Daniel Krajcik (21.12.2009, 20:09)
Pan Adamik, napriek tomu, ze v NL, BRD a BELG maju dokumenty upravujuce doping na vyssej urovni ako u nas ... nepriek tomu napriklad Belgicka federacia eviduje cez 200 sudnych zalob v suvislosti s dopingom a potrestanim.
Zdeňek Adamík (21.12.2009, 20:43)
Ano vím to, ale jsou to většinou žaloby z počátku zavádění dopingových kontrol a také jich, většinou pro formální chyby (vzorky byly však pozitivní) poměrně hodně Federace prohrála. Protože to vím, tak jsem se snažil upozornit na nutnost precizního zpracování prováděcích předpisů nejen k odběru a uložení vzorků, ale také ke způsobu jejich přepravy atd. atd. A proto jsem také ve vztahu k příspěvku p. Ostroluckého napsal, a to zcela vážně, slova "k pousmání". Nejjednodušší by bylo se z těchto poučit a převzít, i třeba s úpravou na naše podmínky jejich dokumentaci. Dále bude nutno precizovat Disciplinární řád se stanovením nejen, jako dosud, zastavení činnosti, ale i navrácení získaného prospěchu z takto podvodně získaných umístění, a to na všech úrovních a za dobu alespoň posledních 3 let! Nicméně, i když někteří "chovatelé" v Belgii soud vyhráli, chovatelská veřejnost se k nim, podle mých informací, chová, slušně řečeno, zdrženlivě...
Ivan Nemec (22.12.2009, 07:56)
Holub ma kratky zivot a niektori "chovatelia" holubov preto, aby sa videli vo vysledkoch na poprednych miestach urobia vsetko. Holuby nie su pre nich zvierata ale len veci, ktore im zabezpecia "uspech" a mozno vyssiu hodnotu ich holubov. Preto dopujte dalej a niektori ktori nevedia cim, vo fitness centrach najdete vela vhodnych pripravkov, len ich treba odskusat, ved to nikto nekontroluje. Takyto holub sice neprezije dva roky, ale co nas po nom budu dalsie. Pre tych ktori nevedia, kde taketo pripravky hladat nech sa paci link: http://www.doping.szm.com/. Prepacte mi tu ironiu. Prajem vam prijemne vianocne sviatky a uspesny rok 2010.
Pavel Ostrolucký (22.12.2009, 08:32)
Pán Adamík niečo v tých našich dokumentoch keď budete hľadať nájdete. Na SZ - CHPH je k tomu vypracovaný komisiou k tomu určenou celý postup. Možno to nie je dokonalé, ale predsa je a používanie dopingu u holubov je zakázané. Sú k tomu uvedené preparáty a ich podskupiny, ktoré sa u holubov považujú za doping a nesmú sa používať.Neviem či to v Čechách je. Druhá vec neviem, prečo to požadujete odomňa keď Vy ste tak znalý veci všetko viete, všade ste bol a len Vy máte vždy pravdu, nikto iný to nemôže byť - pripadá mi to ako DEDUŠKO VŠEVEDKO čo keď sa mu niečo nepáči švihne čarovným prútikom a vec je vyriešená. Keď ste tak znalý veci tak vypracujte celé znenie riešenia a odoberania dopingu, k tomu náväzné predpisy a možno to po nejakej bobe od Vás prevezneme a pekne sa poučíme či už Česi alebo Slováci. Verte mi že to nie je také jednoduché ako sa povie a dobre je niečo kritizovať na diaľku a nič nerobiť - kto nič nerobí - nič nepokazí !
Zdeňek Adamík (22.12.2009, 08:53)
Pane Ostrolucký, právě proto jsem to napsal, že znám solidně slovenské svazové dokumenty a na tvorbě českých i na jejich inovaci jsem se sám osobně podílel. Takže vím, že obojí jsou v tomto směru nedokonalé a neúplné. Také jsem napsal, že jsem si vědom, že celá záležitost není tak jednoduchá a ještě složitější bude praktické naplnění v prováděcích dokumentech požadovaných postupů. To jste buď nečetl, nebo nepochopil anebo,což je asi pravděpodobnější nechtěl pochopit. To, že něco o holubech vím, tak za to se nestydím, koneckonců to dokazují, a to dlouhodobě i mými holuby dosahované výsledky na mých holubnících i odchovu u jiných chovatelů. Nikdy jsem netvrdil, že mám vždy pravdu. Musím s vámí souhlasit v jednom a to, kto nič nerobí - nič nepokazí!
Pavel Ostrolucký (22.12.2009, 12:52)
Pán Adamík máte u mňa úpný súhlas - len tie predpisy čo hovoríte - jedno je navrhnúť, druhé rozdiskutovať a najdôležitejšie je vôľa a schválenie a to niekedy nie je také jednoduché ako sa o tom píše - skrátka aj dobre myslené veci sa niekedy nedajú presadiť, alebo neprejdú hlasovaním vo VZ a vo vrcholových orgánoch SZ. Ak by prešli bolo by to OK a veľmi jednoduché a potom je to zložité vykonávať v paxnom živote, keď sa hneď po schválení niečoho hádžu bariery pod nohy tým čo to majú kontrolovať. / po česky klocky pod nohy /. Čo sa týka písania a holubov tak Vás plne uznávam - oceňujem Vaše úspechy a prajem Vám veľa zdravia, šťastia, darčekov pod stromček v veselý NOVÝ rok 2010.
Peter Fiľarský (22.12.2009, 23:48)
Nemám síce potrebný prehľad v téme doping u PH, ale z čias rozhodovania silového trojboja a kulturistiky som s tým prišiel do styku a musím potvrdiť, že nie sú to vždy jednoduché a jednoznačné veci. Napr. na zozname zakázaných látok neboli transsubstancie – pseudosubstancie, ktoré v platnom pretekovom poriadku sú. V stanovisku zväzu zo dňa 30.4.2009 sa mimo iného uvádza: „O dopingových kontrolách sa hovorilo veľa aj v minulosti. Zatiaľ nie sú jasné legislatívne pravidlá a odber a vyšetrenie vzoriek je finančne náročné. Doba však vyžaduje, aby sa takéto kontroly začali robiť. Bude to jedná z úloh pre novovytvorenú veterinárnu komisiu.“. Z toho jasne vyplýva uvedomenie si závažnosti danej problematiky a nedá sa s tým nesúhlasiť. Bohužiaľ nedopátral som sa, či v predmetnej veci sa už vykonali nejaké kroky, resp. či s ohľadom na nadchádzajúcu pretekovú sezónu sa aspoň začalo niečo konať. Ak chceme aby výsledky našich zverencov boli vyspelými krajinami FCI akceptované primerane ich dosiahnutým výkonom a kvalitám, je žiaduce mimo iného v predmetnej veci: - upraviť, či zosúladiť, s ohľadom na naše pomery, v potrebnej miere naše vnútrozväzové normy s ich vykonávacími predpismi aj napriek tomu, že to nie také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad zdalo z dôvodov, ktoré tu boli výstižne prezentované Zdenkom A. a Pavlom O., ale aj z dôvodu, že je to pole neorané a v neposlednej miere aj s ohľadom na diametrálne odlišný názor a systém pretekania medzi našimi krajinami a stým súvisiacimi vecami.... - a následne tieto striktne dodržiavať. Som presvedčený, že ak by bola u nás filozofia a systém súťaženia obdobná (čo nepredpokladám v blízkej budúcnosti), jednotlivé orgány by boli nútené zaujať radikálnejší postoj. Ale takto nemôžme porovnávať neporovnateľné. Z pohľadu a dôvodu finančnej náročnosti rozboru vzoriek by možno na zváženie stalo dať na analýzu iba určité %, nie systematický, ale napr. náhodné vybraných z celkového počtu odobratých vzoriek a aj keď nie je to určite ideálne riešenie, ale ako preventívne opatrenie by mohlo splniť svoj účel. Prajem pokojné a hojnosťou ducha naplnené prežitie vianočných sviatkov.
Pavel Ostrolucký (23.12.2009, 08:31)
Opoveď pre p. Fiľarského. O tomto sa na predchádzajúcich zjazdoch a VZ v Nitre často hovorilo. Bola vytvorená veterinárna komisia a dostali určité právomoci. Tohoto ročná vet. komisia nerobila v tomto roku žiadne kontroly. Predtým pod vedením Ing. Králika áno - no ako som vyššie uviedol odobralo sa veľa vzoriek a potom neboli financie no rozbor - toto skrátka nebolo dopredu naplánované a vzorky, ktoré sa mali vyvolať - grátis sa stali zrazu drahé a preto sa nediagnostikovala ani jediná. V minulom roku na jarnom zasadnutí VZ som navrhoval, aby sa takéto kontroly vykonávali u vytipovaných špičkových chovateľov, ktorí figurujú na špici MS, tam som žiadal aby sa vytipovali podľa výsledkov v danom roku min. 3 - 5 ti chovatelia, tým by sa vzorky odbrali a ten, ktorý by bol v danom roku najvyššie v MS by sa aj diagnostikoval na dopingové látky. Ostatné štyri vzorky by sa uložili a ostali by zapečatené v trezore. Ďalší rok by bol na rade niekto iný - skrátka férovo bez akéhokoľvek podozrievania by boli chovatelia pod tlakom, že sa tieto látky nemôžu používať, lebo by to mohlo postihnúť hociktorého radového špičkového chovateľa a tým, že by boli vzorky diagnostikované ako - NEGATÍVNE - by sa zvýšila naša dôverihodnoť vo svete a dôvera v našich špičkových chovateľov a prestali by akékoľvek podozrenia a ohováračky v našich krčmách a pod.
Štefan Nochta (23.12.2009, 10:00)
Nechcel som už diskutovať, ale nedá mi to. Vážení, vy tu idete riešiť doping a pri tom zabúdate, že nie sme schopní doriešiť ani iné - "finančne" menej nákladné podvody! Niektorí špičkoví chovatelia predsa požívajú imunitu a tú by požívali aj v čase dopingových kontrol - to by malo byť jasné predsa každému. A boli by to potom úplne zbytočne vyhodené peniaze. Museli by sme sa najprv naučiť riešiť malé podvody a podvodíky, ako keď sa malé dieťa učí chodiť - pekne pomaly, postupne. Toto však tiež nevidím reálne. Preto ma napadla myšlienka, že by nám všetkým chovateľom pomohlo iba to, kedy sa celý Zväz rozpustil a vytvorili by sa Kluby, ktorých vedenie by svojou činnosťou priamo zodpovedalo FCI. A každý chovateľ by mohol závodiť to, čo mu najviac "sedí". Teda vytvorili by sa kluby šprintérov, kluby stredných tratí, kluby dlhých tratí, /klub maratóncov už existuje/ a týmto by došlo k rozptýleniu mecenášov do klubov - a zrazu by museli súperiť proti sebe, teda neboli by pokope a týmto by sa ich "imunita" značne oslabila. Potom by sa v jednotlivých Kluboch mohla riešiť aj dopingová kontrola, ktorú by 1./vykonal iný Klub - a v prípade zistenia pozitívnych výsledkov by všetky náklady hradil sám podozrivý 2./vykonal FCI- v prípade zistenia pozitívnych výsledkov by náklady hradil podozrivý. Toto by prinieslo potom to, že každý klub by mal svojho "informátora", trebárs aj plateného, ktorý by na 100% vedel označiť chovateľa používajúceho doping - teda kontrola na dopingovú skúšku by pri každom odbere mohla byť pozitívna a nešlo by iba o percentuálne, alebo námatkove vykonané kontroly bez efektu, ktoté by boli finančne nákladné. Neskoršie by sa mohli robiť i námatkové kontroly. Toto by bolo potom v súlade i s trestným právom, kde páchateľ páchateľ ak spôsobí škodu - musí byť uzrozumený s tým, že ju dostane k náhrade spolu i s trovmi konania.Potom by si určite každý dvakrát rozmyslel, či mu stojí za to dopovať holuby. Krásne a veselé prežitie vianočnych sviatkov všetkým poctivým holubárom a ich rodinkám.
Peter Matalík (23.12.2009, 12:02)
Veľmi pekný utopistický sen!
Zdeňek Adamík (23.12.2009, 12:52)
Pane Petře, možná jste to ani tak nechtěl, ale trochu jste příspěvek. S. N. zhodil. Asi jste vycházel ze znalostí chování a myšlení svého holubářského okolí. Tedy převážně dědků, kteří nechtějí nic nového, a ani tomu nerozumějí nebo nechtějí rozumět. Také nevěřím tomu, že by se něco takévého mohlo podařit, nicméně námět na přemýšlení to určitě je. A kdyby se podařilo to, že chovatelé-funkcionáři nadprůměrného věku (co je průměr si zjistěte u sekretáře, určitě má demografický přehled členské základny) by si uvědomili, že většinou již nic nového našemu koníčku nemohou přinést a také nepřinášejí a odešli by ze svých funkcí, tak by mohli nastoupit mladí a mladší, kteří by to dělali pro sebe. Mládí je dravější, akceschopnější, jazykově dobře vybavené, zdravější, schopné cestovat a přinášet ze světa nové poznatky! No a tak by se mohlo stát, že bychom zde mohli přestat řešit nedostatky primárně založené na "jánabráchismu", dále "já vím na Tebe tohle a ten zas tohle", "já Tě dneska přikryju, zítra ty zas mě", převážně plynoucí z historie "našeho hnutí". A jistě víte kam směřuje EU, či spíše vedení EU: k posílení vlivu regionů a možnému oslabení vlivu státních celků...Takže více klubů asi není tak zcela utopií. Dále to nechci rozvádět. Můžeme se o tom bavit až v Novém roce. Příjemné ničím nerušené sváteční dny.
Peter Fiľarský (23.12.2009, 20:00)
P. Pavel O. ď a k u j e m, v tomto zmysle som to myslel a tam som aj mieril a som len rád, že máme členov s takýmito názormi, len škoda, že sa ich viacej aktívne nezapojí do realizácie tejto veci, kde by sa to dostalo do neporovnateľne inej roviny priechodnosti, ako je to v súčasnosti. Na tomto by mali mať záujem všetci členovia, ktorí to s pretekaním myslia čestne, ale hlavne prominentne osobnosti nášho športu, t. j. vplyvní funkcionári a reprezentanti Slovenska ako aj ostatní špičkoví chovatelia OZ, lebo je to v záujme dobrého prezentovania nášho hobby nielen u nás doma, ale aj v zahraničí. Pokúsil som sa v tejto veci niečo zistiť a podniknúť oslovením tých, ktorí tomu môžu napomôcť, zatiaľ bez odozvy, ale uvidíme. P. Štefan N. to, že niektoré veci sa nedoriešili ako sa mali (ak sa stali tak, ako boli prezentované na webe), tak to, podľa mňa ešte neodôvodňuje aspoň sa nepokúsiť vykonať niečo osožné na inom poli. Viete, mal som to šťastie, že od otca som sa pre reálny život naučil viacej, ako počínajúc základnou školou a končiac súdnym znalcom od všetkých tých docentov a profesorov, medzi iným aj nikdy nezúfať, ale keď pracovať, tak pracovať zúfalo, alebo keď prehrám, neprehrať poučenie čo z toho vyplýva. A Vami uvedená cesta? Neviem, či sme na to dosť vyspelí a tak vzhľadom k sviatkom, ktoré sú predo dvermi snáď inokedy. V p o d s t a t e v š a k m á t e p r a v d u. P. Zděnku A. bol by som rád a verím, že aj Vy, keby ste sa mýlili (teda o tých dedkoch), ale b o h u ž i a ľ ... . Doping? Zatiaľ nám neostáva iné ako držať sa Per pedua at astra alebo c e z p r e k á ž k y k u h v i e z d á m. Šťastné a veselé
Jozef Kasan (25.12.2009, 09:38)
Asi som moc naivný, keď čítam tieto články o dopingu. Mnohí chovatelia u nás sú vo veľkej miere schopní uveriť všetkému čo niekto zverejní, alebo povie bez dôkazov. Keď chovateľ, ktorý zaletel špičku povie pri pive, že dal taký a taký liek a ešte to vie dobre zahrať, tak mnohí to hneď zháňajú a skúšajú, to je dokázané. Ja osobne si myslím, že na Slovensku je používanie dopingu v plienkach a som presvedčený, že ani jeden špičkový chovateľ u nás sa k tomu nezníži a ani by nevedel ako to používať. Veď poraziť dobre pripravené holuby dobrým chovateľom nemôžu ani slabo pripravené nadopované holuby. Keby to bolo také jednoduché víťazili by stále Tí, ktorí dopujú a takých jednoducho verím že u nás niet. Sám pisateľ úvodného článku má podľa zverejnených predbežných výsledkov na tejto stránke prvého holuba v kategórii tuším "C" v SK. Používal doping keď je prvý? Ja som presvedčený, že určite nepoužíval. Kde sú potom Tí borci čo boli nadopovaní. Môj názor je, že používať dopingové preparáty v systéme pretekania u nás by bolo veľmi ťažko aj vzhľadom na to, že holuby idú na pretek každý týždeň. Iné by to asi bolo pri príprave na konkrétny pretek keď by išlo o stávky tak ako je to u športovcov, alebo napr. pri konských dostihoch a pod. Sme hornatá krajina s meniacimi sa vetrami a tak je ťažko pripravovať holuby na pretek. Mnohokrát je posunutý štart z dôvodu počasia a to údajne tiež ovplyvňuje nadopované holuby. Možno mi to niekto vyvráti ale nemyslím si, že u nás takýchto chovateľov so super výsledkami máme. Týmto samozrejme netvrdím, že nie je potrebné riešiť doping ako taký, len som chcel vyjadriť svoj názor a nikomu neberiem iný názor. Čo ma však viac trápi sú stále sa zhoršujúce medziľudské vzťahy medzi chovateľmi (platí to aj v práci a v všade nie len medzi holubármi). Riešme a svoje sily venujme nie závisti, zákulisným ťahom, podkopávaniu nôh tým, čo niečo pre tento šport robia, ale vylepšovaniu medziľudských vzťahov, tolerancii, pochopeniu a učme sa i prehrávať. Jednoducho raz nám to ide inokedy nejde. Nič horšie nepoznám, ako keď sa spoja viacerí závistliví, bezcharakterní chovatelia ktorým to nejde a hľadajú chybu všade inde, len nie v sebe samom. Takýto chovatelia jednoducho neveria ani sami sebe a upodozrievanie bez dôkazov a škodenie holubárstvu je ich hlavná činnosť. Ja by som si prijal, aby sme sa vždy v kľude schádzali a aby nám tento koníček robil radosť. Šport na Slovensku je na dne. Veď už na dedinách v najnižších futbalových súťažiach sa podplácajú rozhodcovia. A prečo, aby podplácajúci v danom momente boli dobre umiestnený v tabuľke. Na to, ako tým mnohým čestným a hlavne deťom ubližujú sa nikto ani nepozrie. Snažme sa všetci o to, aby bolo medzi nami čo najmenej netolerantných, nešportových a necharakterných ľudí. Pričinme sa o to aby boli lepšie medziľudské vzťahy medzi chovateľmi, určite sa nám to v dobrom raz vráti. Je potrebné zapájať do funkcionárskej činnosti mladších a podržať ich tam, podporiť aby nám nezutekali. Prajem všetkým chovateľom a ich rodinám príjemné prežitie zostávajúcich dní starého roka a všetko dobré do r. 2010. [%sig%]
Ľubomír Hovančík (25.12.2009, 20:54)
Pán Kasan, ďakujem za velmi vystižné slová. Škoda iba, že neexistuje "tá zázračna tabletka" na tie medziľudské vzťahy, a sekla by ešte jedná na poctivú prácu.
Peter Fiľarský (27.12.2009, 21:54)
P. Kasan, p e k n ý príspevok napísaný vo vianočnom duchu, v jednej časti síce trošku zjednodušene, len škoda, že Vianoce nie sú celý rok a to nemyslím sarkastický. S ú h l a s, až na tu Vašu istotu, či presvedčenie o nepoužívaní dopingu, ktoré Vám nikto nemôže v súčasnosti vyvrátiť z triviálneho dôvodu, že vykonané kontroly sa nedotiahli do konca a tieto sa ďalej nekonali a ani nevyvráti a to až do času prípadných prvých pozitívnych preukázaní, ibaže by sa sám niekto priznal. Tak, ako ste správne poznamenali, že bez dôkazu nemôžme tvrdiť, že sa dopuje, tak, pokiaľ sa nebudú robiť aspoň námatkové kontroly na doping, neodvážil by som sa tvrdiť, že sa nedopuje. Pri prečítaní úvodného, aj Vášho príspevku som si položil nasledovné otázky: - chovatelia, ktorí sa neštítia hrubých porušení pretekového poriadku budú mať zábrany pri dopingu? - strhajú, či predčasne sa opotrebujú holuby ak im chovateľ raz, dva krát do roka pomôže? - ako asi dopadne pretek, na ktorý nasadia dvaja dobrí chovatelia dobré pripravené holuby, u ktorých jeden im dá niečo navyše? To máme tak krátku pamäť, že si nepamätáme prípady špičkových chovateľov z predchádzajúcich rokov, ktorí sa znížili k veciam iného kalibru? V tomto prípade neplatí „Podľa seba súdim teba“. Pri dopingu sa nemusí vždy jednať iba o špičkového chovateľa, práve naopak, špičkovému chovateľovi môže uškodiť dopovanie holubov iným chovateľom, ktorý kdesi v závetrí dosiahne raz za čas super výsledok a tým poškodí práve toho špičkového chovateľa nie tým, že by ho ohrozil v majstrovstve OZ alebo nalietaním holuba, ale tým, že znehodnotí, alebo ak chcete skreslí koeficienty holubov práve špičkovému chovateľovi, ktorému to potom môže chýbať k dosiahnutiu vrcholného úspechu. Tak ako prijatím všeobecne záväzných právnych noriem v súlade s normami EÚ nikto nemohol vopred a ani nemôže zaručiť ich 100 % dodržiavanie, ale ktoré boli jednou z podmienok prijatia do EÚ, tak isto schválením seba lepších opatrení sa nemôže úplne zabrániť nepoctivému súpereniu pomocou dopingu, ale som presvedčený o správnosti a nutnosti prijatí potrebných opatrení týkajúcich sa predmetnej veci, aby sa to eliminovalo a to vo vzťahu k prevencii a nie k ich prípadnému zneužitiu, či honbe na súperov. Viem, že iba týmto sa medziľudské vzťahy nevyriešia, ale môžu im v značnej miere napomôcť. A prečo som to písal? Aj preto, že v minulosti, keď vzhľadom na dosiahnuté výsledky sme boli tými, ktorí mali lepšie vyvinutý cit pre iné, ako pre chov holubov a boli viac spoločenský založení, neprávom upodozrievaní z dopingu a nepomohli argumenty uvedené vo výsledkoch poukazujúce na skutočnosť, že sme mali najviac starých pretekárov, ktorí dokážu vyhrávať závody vo veku šiestich - ôsmich rokov a dokonca ani to, že na olympiáde sme mali najstaršieho 9 ročného holuba v „C“, ale to je už tá druhá, menej pekná strana mince, ktorá patrí taktiež k úspechu a každý špičkoví chovateľ s tým jednoducho musí počítať a čím skôr sa s tým stotožní, tým lepšie preňho. Ak všetci myslíme poctivo a konáme športovo, potom niet sa čoho obávať. Vzhľadom k prebiehajúcemu pretekom v JAR Vám prajem tak, ako aj ostatným našim účastníkom úspešné dolety a aj to je jeden zo spôsobov, ako seba aj nás pozitívne zviditeľniť bez podozrievania z dopingu, len škoda, že táto cesta k Ceste nie je realizovateľná pre všetkých.
Zdeňek Adamík (28.12.2009, 08:23)
Tak s tímto příspěvkem pana Filarského by se mohla snad ztotožnit i značná část členské základny. Je věcný, argumentační, není podbízivý. POŘÁDEK DĚLÁ PŘÁTELE, i když ze zkušenností víme, že někdy i někoho zpočátku bolí.

Pre účasť v diskusii je potrebné prihlásenie

Zmeny boli uložené