Mimoriadny zjazd

ing.Jakubec (31.10.2009, 12:38)
Mimoriadny zjazd. O mesiac je mimoriadny zjazd a myslím si,že by mal prijať aj mimoriadne závery.Vo zväze som 36 rokov a rád by som vyjadril svoj názor na súčasnú situáciu.Najväčšími problémami už roky je územné členenie na ZO,OZ,z toho vyplývajúca migrácia členov,kontrola a dodržiavanie PP,disciplinárnr konania.Vytvorili sme systém rôznych ustanovení,ktoré obchádzame,orgány zväzu nie sú schopné dodržať ani vlastné rozhodnutia,riešenie podvodov ide do stratena.Tu už nepomôže ani výmena funkcionárov zväzu.Riešenie musí byť systémové.Zjazd by mal Zväzu odobrať rozhodovacie právomoci v územnom a organizačnom členení a disciplinárne právomoci.Toto delegovať na OZ.Čo sa týka územného členenia navrhujem:Od 1.1.2010 uvolniť členstvo-každý ostane kde je,alebo môže odísť kde chce,za podmienky,že ho tam prijmú.V OZ najlepšie vedia,kto kde patrí.K tomu je potrebné zrušiť obmedzenie v počte členov OZ.Pre málo členov je prevádzkovanie OZ finančne neúnosné a z ďalších zmien vyplynie,že aj zbytočné.Hlavnou príčinou prestupov je hľadanie celku,kde má človek čo možno najlepšiu šancu uspieť.To bude vždy a je to prirodzené.Umožnime to.Základná podmienka podľa FCI na usporiadania pretekov a vydávanie výsledkov je 20chov. a 250/150holubov.Doteraz menšie celky máme VS,ale do MS je potrebná účasť 1000ks.Navrhujem zrušiť podmienku 1000ks a zmeniť podmienky vzniku VS.Pre VS stačí:dobrovolné ľubovolné zoskupenie ZO/aj 1 ZO/,vydanie výsledkov.Bez zasahovania OZ.Prečo zrušiť 1000ks?Toto číslo je príčinou problémov.Veľa ľudí celoživotne vyraďuje zo súťaže MS,to sú tí čo žijú na území s malou hustotou chovateľov.Iným neumožňuje mať úspech,to sú tí čo bývajú na nevýhodných miestach VS,ktoré dokážu dávať 1000ks za cenu veľkých vzdialeností medzi chovateľmi.Z týchto miest by sa nepresadili na KT ani všetci Jansenovci,keby žili.Toto číslo dáva dokopy ľudí,ktorí už vzhľadom na vzdialenosti od seba,geografické podmienky,prevládajúci smer vetra už rovnocenne súťažiť nemôžu.na KT,ST.V šprinte rozhoduje aj malý rozdiel,vidíme že stačí zmeniť čas štartu,tým zvýšiť rýchlosť a víťaz je iný holub.Isto budú námietky,že bude milión výsledkov a zníži sa regulérnosť.Výsledky z rôznych kombinácií hraničných množstiev holubov sa veĺmi nepresadia,po čase sa na to príde.Pomôže to hlavne tým,kde chodí 500-1000ks a doteraz boli diskriminovaní.Čo sa týka dodržiavania PP v malých celkoch,aj teraz je aj v najväčších OZ zhruba 1/3 ZO,kde nasadzuje len 7-10členov.NS schvaľuje OZ a pri nedodržaní pravidiel ho môže odobrať.Čo bude prínosom?Výsledky z VS budú zaradením doMS mať väčší význam a myslím si,že súperi sa budú aj sledovať a kontrolovať.Na malom území to nie je náročné a presne sa vie koho kontrolovať,kedy a ako.Slovák najviac závidí susedovi.Potreba mimoriadneho zjazdu vznikla z diskusie o regiónoch.Táto vznikla tak,že si niekto sadol nad mapu a chcel rozdeliť Slovensko.Po kritických ohlasoch sa už ani nedalo zistiť,kto to bol.Regióny už dávno máme a fungujú.Základná podmienka regióna je,že musí byť prirodzený a dobrovolný.Kto sa nedohodne s nikým,v žiadnom nebude.Myslím si,že ľudia,ktorí organizujú napr.východoslovenský región si zaslúžia uznanie.Dať dokopy 8 oblastí až po spoločnú výstavu je pekný príklad pre ostatných.Každý máme svoj názor.Moje sú dosť radikálne,ale aj nezaujaté.Súťažím len v pretekoch cez noc a ostatné závody nekonštatujem.A mám pokoj.Aj tak ma však mrzí súčasný stav. Pri chove PH by sme mali relexovať a nie stresovať sa.Bol som na pár zjazdoch.Je to dosť neefektívne podujatie.Najviac diskutujú tí,čo vidia len na 1 ťah dopredu a čas beží rýchlo.Budem rád,ak sa niektorí delegáti zamyslia aj týmto smerom ako ja.Je to v ich rukách.. . .. Letu zdar a poštovému zvlášť.
Ladislav Zubaj (31.10.2009, 15:42)
Pán Jakubec konečne sa našiel niekto,kto napísal apsolútnu pravdu a plne svami súhlasím.Treba prerobiť celý pretekový,disciplinárny poriadok prispôsobiť ho po týchto skúsenostiach novým podmienkam.Samozrejme sa zaoberať s celým pretekovým poriadkom a jasne všetko vypísať aby sa už nič nedalo obísť.Jedným s mojich návrhov je ,ešte aby o priestupkoch nerozhodovali členovia prezídia, to je jedno aký sú ,ale aby s určitých ludí napr.členov válnej hromady tajne vylosovali 5člennú komisiu,ktorá by riešila priestupky a porušenie pretekového poriadku.Týmto by bolo zabezpečené,že nikto dopredu nebude vedieť koho bude riešiť a zamedzí sa rôznym ´´kamarát kšeftom´´.V ostatnom absolútny súhlas.Konečne som sa dočkal.
Ing.Miroslav Vidhold (31.10.2009, 17:54)
Ludvo,máš dobré myšlienky...u nás však predbiehaš dobu.To,čo navrhuješ už z časti koketuje s poriadaním súkromných organizátorov pretekov,resp.ZO u nás.To"zväzové",tak to nazvem,však existuje aj vo vyspelých holubárskych krajinách,bez toho sa to nedá,jednoducho by bol z toho chaos.K tomu,čo si navrhol...to musí prísť spontánne.U nás však musí dôjsť k výmene generácií a až potom k tomu môže dôjsť.Bojím sa toho,že my dvaja už budeme veľmi starý/ak dožijeme/,ked sa to u nás rozbehne.Prečo?Všetci,čo navštivili resp.navštevujú NL,B,D si možno všimli,že síce tam tiež existuje závisť,voči špičkovým chovateľom,ale súčasne rešpekt pred ich výsledkami.Tieto výsledky sú na 99% dosahované veľkou serioznostou a dodržiavaním všetkých možných regulí spojených s pretekmi.Nikto nečaká na zasadnutie prezídia,aby schválilo výsledky národných pretekov...tam ich už máš oficiálne do týždna a priebežné poradie ihned po doletoch.´Ano,aj tam sa nájde podvodník,no skoncujú s ním okamžite a už si nepichne.Je to v myslení ľudí...Jednoznačne sa v B,NL funguje ináč...nazval by som to,tak,že tie okresné,či "dedinské"preteky nezasahujú do plnenia podmienok celonárodných,ale títo chovatelia sa "hrajú"na svojom piesočku a koniec.U nás vťahujeme do hry o MS všetkých chovateľov OZ a tí,čo na to nemajú,sa nehrajú na "tom svojom piesočku",ale vo Výboroch OZ sú brzdou.V B napr.je majstrovstvo tvorené len z národných pretekov a tým je aj regulérnejšie,pretože tam jednak nasadzuje špička chovateľov,a tí sú porovnávaní v tých istých závodoch.Samozrejme aj v B.existujú časti odkiaľ majster nebol a ani nemôže byť,tiež je dolet ovplyvnovaný vzdialenostou,smerom vetra atd.Chovateľ je s tým zmierený...no u nás sa to mení a bude meniť,kým aspon raz nevyhrá ten,čo to má vyhrať.Lenže...chovateľ si vyberá koeficienty do majstrovstva B.len z týchto pretekov.Viem,že si môže vziať aj provinčné,regionálne,nie je problém.No,a tí,ktorí nechcú bojovať o majstra si organizujú preteky tak,ako si Ty napísal.U nás to však v súčasnosti nehrozí,lebo lobing a staré myslenie,ako vidíš, neprekonáme,kým na zjazd budú chodiť typy chovateľov Tebe dobre známe.Kto tam bude hlasovať ,kto to zmení,ved 80% z nich neopustilo dedinskú krčmu a chce hovoriť ako vyzerá Eifelovka?nechcem uraziť férových ľudí... no ako píšem skôr,bud iní chovatelia alebo až nová generácia...a to mi je ľúto.Pamätáš si,ked si robil výcvikára OZ BB?Bol si jeden z tých,ktorí mali napredujúce myšlienky....Verím,že nežná revolúcia u nás čím skôr príde aj do našich radov.Letu zdar.
Vladimí­r Smieško (31.10.2009, 18:13)
No Ľudo, to neni zlé. Som trošku tebou zaskočený, ale príjemne. Niekedy zjari pred zjazdom boli v DF podobné náznaky no bez odozvy. Čakalo sa, že do mimoriadneho prebehne plodná konštruktívna diskuzia ako ďalej. Žiaľ. Zas neskoro a poriedko. Som tej istej krvnej skupiny, čo sa týka hlavne toho znásilňovania do akýchsi vymyslených celkov ale aj ďalších natláčaných opatrení napr. proti neregulérnym štartom namiesto jednoduchých neobmedzujúcich a účinných. Mám pocit, že aj túto trpkú situáciu sa budú podaktorí všemožne snažiť pod akýmsi rúškom využiť vo svoj prospech a chopiť sa kormidla. Jednoducho preto, lebo "JA" Našim problémom je, že najskôr rozprávame a robíme a až potom rozmýšľame napr. 50 zúčastnených na pretek alebo, ako si napísal ty, 1000 holubov. Bude chýbať jeden jediný a je zle aj tam, kde sa im to ani nesnívalo.. Niekto by si povedal - máme smolu, čo už. Ale "šikovnejší" toho jedného nájde a je to. Koniec koncov presadili sa vždy tí s lepšími koeficientami takže nechápal a nechápem prečo bolo toto opatrenie, ktoré apriori vyradilo menšie celky z MS a nedalo im ani šancu skúsiť to. My si sami sebe vyrábame nasilu problémy, aby bolo čo riešiť, na čo alebo na koho nadávať. Za onoho režimu, a nie le onoho, stále niekto potrebuje veliť, riadiť, vnucovať svoje názory iným ai niekomu niečo určovať či to je dobré alebo nie. Sám som zvedavý čo sa s tohoto vykľuje.
Milan Lenárth (31.10.2009, 21:25)
Ja len doplňujem 5 členná nezávislá komisia, ktorá neskladá účty prezídiu, ale Valnej hromade, to čo napíše to platí, ak pochybí v rozhodnutí rieši členov tejto komisie Valná hromada.
Michal Kopas (31.10.2009, 21:37)
Moj nazor,nikomu ho nevnucujem. Je lepsie aby najlepsim strelcom Slovenska , bol hrač z 1 alebo 3 futbalovej ligy ? Podla mna,aby to malo nejaku uroven, v pasme by malo byt aspon 30 chovatelov. V nasej ZO-TV su chovatelia co dochadzaju 20km,lebo chcu holubarit a nehladaju ako sa to neda, ale da.
Eduard Buček (01.11.2009, 13:18)
Laco s tou 5 členou komisiou máš 100 % pravdu ,je to dobrá myšlienka.
Vladimí­r Smieško (01.11.2009, 18:45)
Kolega Kopas, tú prvú ligu by som v nšom ponímaní bral, keby sa ten ktorý mačaft / chovateľ / do nej prebojoval svojimi kvalitami. Ako by to asi vyzeralo, keby sa zišli traja basketbalisti a dvaja 200 cm vysokí by tretiemu 180 centimetrovému povedali, že oni sú predurčení na prvú ligu a naviac, ako by to vyzeralo keby nebodaj ten tretí bol najlepším strelcom. V prípade, ktorý som ja uviedol - podmienka 50 zúčastnených - to bolo takto. Vtedy na VZ niekto resp. niektorí vyrukovali s argumentom, že aby to malo nejakú "úroveň" treba zvýšiť hranicu počtu chovateľov tuším na 8O, ale to nie je podstatné. Podstatné je, že viac než dovtedajších 20 a do MS sa započíta pretek len tým, čo toto splnia. Vtedy si väčšina prítomných delegátov zapla v hlavách kalkulačku a výsledok bol "nepriechodné". V zápätí ale bolo povedané - tak dobre a čo 7O? Hlasy pribudli - no ešte stále veľa. A čo 60 - dtto. Pri ponuke 50 to konečne prešlo nadpolovičnou väčšinou. A v tom momente sa tá nadpolovičná väčšina sama seba ustanovila za prvú ligu. Aké jednoduché! Súčasne to malo aj taký dopad, že všetci tí hráči, čo žili a fungovali na území oblastí, ktoré sa zmestili do do limitu, mohli byť automaticky zaradení do vyhodnotenia MS bez toho, či sú špičkoví alebo podpriemerní. Tí ostatní, čo mali len 49 a menej nemali žiadnu šancu i keď tam boli veľmi dobrí chovatelia a aj keď pri výpočte koeficientov z daného počtu nasadených holubov by ťažko konkurovali kolosom, možno by figurovali v prvej stovke. Ono to malo však čoskoro pokračovanie a nie tak dlho po začiatku pretekovej sezóny sa začali ozývať niektorí hráči, že to nie je kóšer, že im na niektorý pretek jeden do 50 chýbal. Irónia bola ale v tom, že na to doplatili práve tí, ktorí vtedy zdvihli ruku za. Ale to už akosi nikto nechce počuť. Tento popísaný prípad mal však ešte aj ďalšiu stránku veci. Súťaž MS treba spracovať, vyhodnotiť a tiež sa patrí víťazov aj oceniť a to všetko niečo stojí. A to niečo stálo pokladnicu SZ, do ktorej každý hráč /chovateľ/ povinne prispieva rovnako, tam taxy nie sú určené ligovou príslušnosťou. No a práve takéto maniere sa mne osobne priečia. V tejto chvíli rovnako tak, ako pred jarným zjazdom, som však opäť toho názoru, že je príliš neskoro dávať narýchlo niečo dohromady. Mohlo by to byť zas unáhlené. Že sa neudiala žiadna očakávaná široká diskusia od jarného zjazdu, čo bolo aj defakto zjazdom dané, je tiež prinajmenšom príznačné. Čím ďalej, tým viac mám naozaj pcit, že to istým skupinám takto vyhovuje, jednej zotrvať na pôvodnom a druhej vyťažiť z nespokojnosti davu. Na tomto DF v rôznych rubrikách bolo predostretých veľa zaujímavých názorov či už o organizačných štruktúrach alebo organizovaní pretekov a súťažných podmienkach. Názorov a riešení, ktoré by minimalizovali resp. znemožnili diskrimináciu chovteľov, naopak zjednodušili, zpriehľadnili by zväzový život a tiež rozšírili možnosti jednotlivcov uplatnenia sa v súťažiach vo fér podmienkach bez zviazaných rúk a vazalstva v predpismi určených organizačných štruktúrach, ale aj takých názorov, ktoré zaváňajú povinnými sobotami pracovnej cti či minimálneho počtu odpracovaných brigádnických hodín v bežnom roku a podobne.
Michal Kopas (01.11.2009, 19:34)
Pan Smieško,ja som sa nikde nedocital v propoziciach MS 2009 , aby bol urceny pocet chovatelov, ako pisete ze jeden chybal do 50-ky.
Vladimí­r Smieško (01.11.2009, 20:21)
Nemám v úmysle zdržiavať, pozerám, že som sa dosť rozpísal, ale predsa mi nedá, aby som sa nedotkol problému trieštenia ZO a OZ či prestupov jednotlivcov a ZO tak, ako to vnímam ja. V zmysle zväzových predpisov musí byť každý, kto chce pretekať s holubymi, členom SZ teda príslušnej ZO a OZ. Preteky organizuje spravidla OZ pre svojich členov. Každá OZ je povinná pred pretekovou sezónou predložiť p. plán s deklaráciami na schválenie SZ. A tá deklarácia sa ukazuje byť problémom v tom zmysle, že takto charakterizovaný pretek je defakto "uzavretý" t.j. nemôže sa ho zúčastniť jednotlivec či viacerí z iných než deklarovanej organizácie. A tu pri tvorbe a zostavovaní p. plánu je zádrheľ.Tá časť chovateľov v OZ, ktorá má silnejšie zázemie a pozície presadí /odhlasuje / preteky, ktoré im viac vyhovujú miestom vypúšťania a smerom. V závislosti na miere týchto kramflekov táto skupina zohľadní niečo aj tým slabším, aby sa nepvedalo. A tých čo je menej nemajú vlastne inú možnosť, len držať hu... a krok lebo to bolo demokraticky odhlasované. Takto sa chovateľ stane bez možnosti slobodného výberu vazalom svojej organizácie, čo sa patrične využíva a čo je ale horšie, aj zneužíva. Skôr či neskôr si toto začnú niektorý uvedomovaťa hľadať východisko, ale smola, zväzové predpisy neumožňujú inú alternatívu a naviac, tá silná skupina ani nemá záujem niečo také umožniť, lebo by mohla stratiť výhodné zázemie, ktoré im umožňuje dosiahnuť špičkové výsledky s relatívne menším úsilím, práve naopak. Som presvedčený, že ak bude existovať možnosť deklarácie otvorených pretekov v rámci aj MS, možnosť výberu samotným chovateľom kde kedy a akého preteku sa zúčastní, zanikne aj mnoho snáh o prestupy. Pominie mnoho nervozity a nevraživosti spomedzi chovateľov pretože sa trochu pootočí situácia keď ZO a OZ si budú musieť chovateľov získavať, udržiavať a vážiť, keď tí silnejší to nebudú mať samo od seba, ale ak budú chcieť súťažiť, budú aj oni musieť pristúpiť na nemalé kompromisy.. Mimochodom niečo podobné sa predčasom na DF objavilo myslím, že od pána Šavaru a naznačil to aj v úvode tohoto vstupu Ing. Jakubec. Takže takéto úvahy nie sú len výstrelkom jednotlivca. Vychádzajú od dlhoročných skúsených chovateľov a zároveň funkcionárov, ktorí niečo o riadiacich praktikách a živote organizácií vedia.
Vladimí­r Smieško (01.11.2009, 20:26)
Uviedol som to ako príklad praktík z nedávnej minulosti čo t.č. neplatí, lebo o rok to bolo rýchlo na VZ zrušené. A uviedol som to aj preto, lebo stále rezonuje akási snaha umelého vytváranie veľkých celkov.
Milan Klačan (01.11.2009, 20:42)
P.Smieško napísali ste veľkú pravdu: jednotlivec , alebo malá skupinka rozhodne o pretekovom pláne , ktorý vyhovuje ím a komu nevyhovuje musí držať hubu a krok! ...a robiť percentá.
Milan Lenárth (01.11.2009, 21:07)
P. Smieško napísal ste pravdu, naše OZ kým sme nemali vlastnú dopravu bolo nútené lietať, čo nám iný nakázali, aj keď občas urobili nejaký ten ústupok, ako píšete Vy. Teraz si trate stanovíme podľa toho čo chce väčšina a nie menšina a myslím si , že je spokojných viac chovateľov v našom OZ.Minimalizovali sme rozdiely v km a to tak že lietame zo severu.Predtým bol medzi Martinom a Zázrivou rozdiel skoro vždy nad 10 km a teraz 1až 2 km a to je už o niečom inom, treba vždy jednať a hľadať kompromisy a väčšina bude spokojná.
Vladimí­r Smieško (01.11.2009, 21:39)
Alebo napríklad maratónkluby - členská základňa roztrúsená po celom Slovensku, nasadzovacie strediská prispôsobené početnosti záujmu podľa jednotlivých častí územia. Organizácia funguje aj na riadiacej úrovni aj ekonomickej a fluktácia stratila zmysel. Tým nechcem povedať, že by to takto stačilo v podmienkach Zväzu ako takého, ale v zásade to niečo do seba má.

Pre účasť v diskusii je potrebné prihlásenie

Zmeny boli uložené