Štarty holubov

Ľubomír Valíček (09.10.2009, 06:48)
Dávám vám do pozornosti článok, ktorý vyšiel v roku 2006 časopise Letu Zdar. Odporúčam prečítať chovateľom, ktorý sa tejto problematike nevenovali. Vystihuje aktuálnu dianie na Slovensku. Podvody při startech? překlad: Ladislav Hlína, Dolní Libchava To, co vám teď sdělím, mne samotného dalo pěknou ránu. Zrovna tak, jako dostal ránu autor německého příspěvku, pan Ernst Nebel, který byl zvyklý na špičkové výsledky v závodech s holou¬baty, až jednoho dne ho usadilo následovně zjištění. PAN NEBEL VYPRÁVÍ... "Po čtyřiceti letech holubaření jsem musel při pátém závodu holoubat zjistit, jaké drzé a přitom jednoduché metody podvodů mohou v holubářském sportu existovat! Jedná se výcvikáře řídícího vypouštění, který při manipulacích s časem a místem vypouštění je schopen ovlivnit výsledky, aniž by něco vyšla najevo. Jistě nám už někdy trápily myšlenky, a to zvláště u rychlého závodu, zdali holubi opravdu startovali z předepsaného místa. Známeli však osobně výcvikáře nebo osobu pověřenou k vypouštění a jeho spolehlivost, smíříme se s výsledky a hodíme tyto myšlenky brzy zase za hlavu. Máme v našem svazu zakotveny tisíce zákonů, předpisů a podmínek, které musíme do detailu dodržet. Například se provádějí dopingové kontroly, určité mistrovství předepisuje vzdálenost 300 km a v případě, že chovateli schází třeba jen půl km, je vyřazen ! Chybíli na čipu holuba nálepka s telefonním číslem, holub nesmí být nasazen atd. Ale že startér dovede, jak vám následující řádky sdělí, bez podezření ovlivnit takovým způsobem závod, to mě po 40ti lete praxi nikdy nenapadlo ! 1. ZÁVOD Z NEUFCHATAEU (Francie), vzdálenost 285 km Den vypuštění byl plánován na 5. 9. 2004. Jelikož den před tím nám hlásily okolní oblasti velké ztráty způsobené vedrem, rozhodl se startér již při nasazování zvolit kratší trať, a to asi 150 km.Jelikož jsme tento poslední let holoubat nechtěli pokazit, nikdo samozřejmě neprotestoval. V neděli ráno hlásil startér, že holoubata odstartovala v 9,15 hod. z Hagenau (Francie). Já jsem se čirou náhodou krátce před startermale dozvěděl, že auto stojí na nmecké straně, a to ve vzdálenosti asi 100km, odkud také opravdu holubi vystartovali.Startér si stál ale na svém a stále tvrdil, že vzdálenost byla 150 km. Následkem toho bylo, že holoubata docílila vysokých rychlostí, což je pro přední holubníky výhodou, pro zadní to ale znamená velkou časovou ztrátu. U mne to vypadalo za těchto podmínek takto: 74 nasazených - 18 umístěných, přičemž můj první holub byl asi na stém místě. Popravdě vyhodnoceno při vzdálenosti 100 km a času 9,15 hod. by to vypadalo následovně : 74 nasazených - umístěno asi 50 kusů začínajících prvním místem v oblasti. Ale teď přijde to nejlepší. O den později, kdy jsem vyslovil protest a podezření z podvodu, byly zhotoveny nové výsledky, sice s vypouštěcím místem v Landau 100 km, ale s jiným časem startu.Již ne v 9,15 hod., ale v 9,45 hod., tedy o půl hodiny později.Tím se zase zvýšila rychlost a další výsledky vypadaly takto: začínám 46 místem! Najednou se mi vybavilo, jak může startér nepravdivými údaji všechno postavit na hlavu. Startéři zkrátka mohou udávat falešná místa startu, ale co je jednodušší, zajet na správné místo a změnit čas startu. Už jenom posunutí závodu 300 km o pět až deset minut dopředu nebo dozadu (jak je zapotřebí) rozhoduje o špičkovém umístění a o úspěšnosti tzv. esa. Při takové manipulaci na třech až čtyřech závodech můžeme předpokládat i rozhodování o tom, kdo bude mistrem oblasti nebo německým mistrem. U čtyř předem určených kusů a posunutím startu o 15 - 30 minut je možné docílit 40 - 50 eso bodů, tzn. U pěti závodů 200 - 250 bodů více nebo pro podve¬deného méně. U nás v Německu máme vše pod kontrolou, přesto i zde existují velké mezery. Jak se to dá odstranit ? Jednoduše fotomobilem! Záběr okolí, nebe (počasí), start se nechá poslat dvěma až třem spolehlivým osobám z řad chovatelů. V Portugalsku má např. řidič kameru a start holubů musí nafilmovat. Neexistuje, aby se pak ve výsledcích objevil jiný čas, nežli je na kameře. Několik dní po tomto závodě jsem se při ranním holení prohlížel v zrcadle a přemýšlel, zda-li jsem takový hlupák a jeli to někde poznat. Objevit něco tak kolosálního až po 40ti letech holubaření! Je to ale asi moc jednoduché, než aby si toho člověk všiml. [%sig%]
Pavel Ostrolucký (09.10.2009, 07:21)
Ľubo dobre si to vystihol! Preto treba aj na Slovensku porozmýšľať o povinnom nasnímaní vypúšťania štartu poštových holubov a ku tomu s nasnímaním štartéra ako odplombováva koše a povinného nasnímania súradníc ešte pred vypustením holubov s ukážkou času vypustenia a týmto pádom sa môžu prevádzať kontroly holubov pri doletoch , kontroly EKS a hodín inak to nemá vôbec cenu. Pri takejto podmienke by bolo zase lietanie férové vrátila by sa do súťaženia čestnosť a konečne by bolo bez takých podozrení o doletoch ako sa trebárs stalo v Prievidzi pri poslednom preteku mladých a pod.
Milan Blahovský (09.10.2009, 08:32)
Chlapi, neviem kde ste žili doteraz, u nás v SNV tento pokus o možnosť "vylepšenia" si doletov holubov bol odhalený a verejne vysvetlený chovateľom už začiatkom 90-tych rokov, kedy vzniklo naše OZ. Naivní dovtedy hlúpo verili, že ak sa posunie doba štartu o napr. 15 min. hore či dolet tak to postihne každého rovnako. (najmenšiu výhodu z toho majú chovatelia uprostred OZ) To je pravda, ale nik im nepovedal už druhé, že to však rýchlosť takto priamo úmerne nezmení. Na to sa vtedy prišlo a dbá sa na každú minútu pri štarte a hoci sa za tú dobu niekoľkokrát stalo, že to vodič či sprievodca alebo štartér niekedy podcenil a neuviedol na sekundu či minútu presný čas s odôvodnením "však aj tak tak vyletovali z auta okolo minúty a nie naraz ".
To čo sa deje o takmer 20 rokov neskôr mi pripadá ako zlý sen a skutočne potrebujem vysloviť ľútosť nad takýmto počinaním zodpovedných a im zvereným naivkám čakajúcim holuby na svojich holubníkoch.
Hrubo povedané a napísané - ak posunieš dobu štartu za skutočný čas štartu zrýchliš pretek ( zvýšiš rýchlosť všetkých holubov, posunieš dopredu holuby na najkratších vzdialenostiach a tým aj skrátiš dlžku preteku) a naopak ak posunieš dobu štartu na papieri pred reálny čas štartu znížiš rýchlosť prvých ale aj všetkých holubov a tým zvýhodníš tie na väčšich vzdialenostiach, ale aj predlžíš dobu preteku.
Toto ste skutočne chovatelia nevedeli ???????? Nemôžem pochopiť postoj konkurencie, ktorá holubári na opačných koncoch OZ. Buď to sú naozaj v skupine už spomínaných nevedomcov alebo...
Zdeňek Adamík (09.10.2009, 08:48)
Milane, nechci příliš podceňovat inteligenci čtenářů, nicméně pokud si uděláš někollik minut čas, bylo by asi vhodné uvést konkretní příklady s reálnými čísly. Třeba jak se dá udělat z osmého místa v závodě první a naopak. A třeba i koeficienty, ale to už si snad každý odvodí i sám.
Miroslav Luhovy (09.10.2009, 09:02)
Tak Zdeňku ,malý príklad,je to reálny dolet: Štart 6,30 Holub 1 vzdialenosť 175,00 km čas doletu 8:43:43 rýchlosť 1308,80 m/min Holub 2 vzdialenosť 167,067 km čas doletu 8:37:58 rýchlosť 1305,60 keď zmeníme dobu štartu "papierovú" tak: Holub 1 rýchlosť 1474,20 a holub 2 1478,90, takže v tomto prípade už bude na tom lepšie ten holub na kratšej vzdialenosti!
Miroslav Luhovy (09.10.2009, 09:03)
dobu štartu na 6,45
Miroslav Luhovy (09.10.2009, 09:03)
Tak Zdeňku ,malý príklad,je to reálny dolet: Štart 6,30 Holub 1 vzdialenosť 175,00 km čas doletu 8:43:43 rýchlosť 1308,80 m/min Holub 2 vzdialenosť 167,067 km čas doletu 8:37:58 rýchlosť 1305,60 keď zmeníme dobu štartu "papierovú" na 6,45 tak: Holub 1 rýchlosť 1474,20 a holub 2 1478,90, takže v tomto prípade už bude na tom lepšie ten holub na kratšej vzdialenosti!
Zdeňek Adamík (09.10.2009, 09:26)
Děkuji za ostatní chovatele. Vím o čem je řeč. Totéž je i v případě spekulativního použití jiných než reálných souřadnic.

Pre účasť v diskusii je potrebné prihlásenie

Zmeny boli uložené