Zrušené preteky 31.5.2009 - prieskum.

František Dohňanský (30.05.2009, 09:32)
Čo si myslíte o zrušení preteku 31.5.2009 niektorými OZ? Bolo to správne alebo to tak bude pokračovať? Ďakujem za všetky úprimné názory!
Stanislav Bojko (30.05.2009, 11:09)
Správne, jelikož je zima a dešť,holuby by byly akorát potravou pro dravce.
Milan Blahovský (30.05.2009, 13:10)
SNV nasadila holuby podľa plánu, ďalšie kroky sú na rade zajtra. Východ Slovenska je slnečný a tak asi ťažko niekomu vysvetlíš , že treba zrušiť preteky. Snáď budú všetci svätí pri holuboch.
Miroslav Luhovy (30.05.2009, 13:36)
Naša OZ mala mať dvojzávod,ale nakoniec sa nekoná ani jeden.Myslím si ,že lepšie to odletieť v inom termíne ako mať zbytočné strtaty ešte len na začiatku sezóny.A hlavne pamätáme si na 18.5.2008.
Oldrich Savara (30.05.2009, 14:09)
To, že niektoré OZ CHPH preteky na 31.5.09 nezrušili a dostavia sa na štart neznamená,že budú aj odštartované. Posúdenie vznikajúcej situácie na štarte je v rukách štartérov i sprievodcov. Skoré ranné zmapovanie vývoja počasia je i vecou zodpovedných v OZ CHPH, ktorí intenzívným sledovaním danného stavu rozhodnú o skrátení preteku či jeho odvolaní. V tomto prí- pade si myslím, že je dôležité sa na štart dostaviť a ak to situácia nedovolí inak, až potom by sa mal pretek odvolať. Každé iné rozhodnutie môže byť dvojsečnou zbraňou a podkladom pre rôzné dohady a obvinenia.
Tibor Balogh (30.05.2009, 15:53)
Zdravím. Aj moj nazor je že sa ma íst na miesto vypuštania a tam rozhodnút čo ďalej !!!davam za pravdu pánu Šavarovi. Letu Zdar B.T.
Milan Blahovský (31.05.2009, 07:44)
SNV , PP a KK rozhodli o stiahnutí holubov z miesta štartu na Slovensko, kde sa rozhodne o ďalšom kroku.
Peter Matalík (31.05.2009, 08:31)
OZ Sabinov taktiež sťahuje holuby z Chrudimu.
Jozef Obselka (31.05.2009, 11:02)
OZ Pezinok vypusteny Humpolec po 9 hod a aj Wurzburg vypusteny po 8 hod. Letu zdar. Idem cakat :-)
Ivan Oravec (31.05.2009, 11:09)
OZ Trnava letelo Řičany pri Prahe stredná vzdialenosť 280 km štart: 6.00hod prvé holuby o 9.10h 20% zhruba 9,55hod
Daniel Krajcik (31.05.2009, 11:27)
OZ Topolcany - Pribram (cca 330 km), start 7:00. Prve holuby - o cca 11.00, rychlost cez 1300 m/min.
Oldrich Savara (31.05.2009, 13:11)
Štart holubov OZ CHPH Pezinok v Humpolci posunutý na 9,15 z dôvodu hmly na vysočine. Ďakujeme štartérovi p. Menšíkovi F. a prepravcovi J. Kolínekovi za trpezlivosť a profesionálny prístup pri čakaní na prijatelné podmienky. Dolet prvých holubov približne okolo 11.15 hod. z južného smeru.
Július Mlátko (31.05.2009, 13:32)
p.Šavara napísal v hore uvedenom článku obrovskú pravdu. Je to na zamyslenie a hlavne pre tých ktorí len kritizujú. [%sig%]
František Dohňanský (31.05.2009, 20:43)
So záujmom sledujem všetky príspevky, fandím všetkým, ktorým prileteli holuby z krátkych a stredných tratí, ale asi horšie to bolo z pretekov nad 500 km. Napíšte, či je doma z týchto pretekov 20% víťazov? [%sig%]
Miroslav Luhovy (31.05.2009, 20:49)
A samozrejme,južné OZ mali trošku lepšie počasie,takisto aj juh Čiech a Moravy bol lepší.Ak mám sprvne info,tak Kysuce a Bytča pustili,tak snáď im to dopadlo dobre i keď moc neverím podľa toho dnešného počasia.
Oldrich Savara (31.05.2009, 22:01)
Františkovi : OZ - PK dvojpretek 31.5.09. Wurzburg BRD štart 08,15 počasie na štarte polojasno mierný severný vietor, nad územím ČR premenlivo v mieste doletu lokalné preháňky. Prílet prvých holubov v OZ - CHPH Pezinok tesne pred a po 16,oo hod. Ukončenie 20 % v ZO - CHPH Budmerice 18,42,32 .Po príchode z otvárania hodín 2/3 holubov doma. Informácia je samozrejme neúplná, pretože ešte nepoznám situáciu o ukončení preteku v rámci ostatných ZO - CHPH.
Oldrich Savara (31.05.2009, 22:16)
Prídavok : Odkazujem všetkým chovateľom ktorí by chceli kritizovať vlastných funkcionárov, ktorí rozhodovali o zrušení - odvolaní pretekov aby sa vžili do ich zodpovednosti a predstavili si samých seba na ich miestách.Niekedy sa ani pri najlepšej vôli nedá vyhovieť všetkým a nemusí to vždy dopadnúť dobre. Opatrnosti nikdy nie je dosť, zvlášť pri pretekoch poštových holubov. Preto budme radi ak máme medzi sebou aj opatrných.
Peter Matalík (01.06.2009, 12:17)
Preteky kde holuby leteli južným smerom dopadli relatívne dobre.OZ z Východného Slovenska stiahli holuby domov.OZ Sp.N.Ves a Sabinov vypustili holuby v Martine/cca 130 km/ a Ružomberku/cca 120 km/.Štart Martin 13,45 hod ,Ružomberok 15,00 hod. Čo sa týka OZ Sabinov,prepavné auto a štartér boli o 14,30 pripravení na štart.Keďže pršalo,ale viditeľnosť bola dobrá,do 15,00 hod sme telefonovali po všetkých kluboch a informovali sme chovateľov jednotlivých ZO.Po súhlase o vypustení od všetkých klubov dal výcvikár OZ súhlas na štart.Pretek dopadol výborne.Straty sú minimálne.Morava letela 600 km a čo mám informácie konštatujú ešte dnes!
Milan Kašuba (01.06.2009, 14:42)
OZ ČADCA bude tento včerajší pretek konštatovať do konca sezony.Pre mňa ukončená sezona,nech dobrý holubári pomožu našim holubom.Sme nepoučitelný!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jozef Pažitný (01.06.2009, 20:12)
Vôbec si nemyslím, pán Šavara, že "je dôležité sa na štart dostaviť a až potom sa o štarte rozhodovať". Dnes sú predpovede pomerne presné a dá sa lepšie predpokladať počasie na trati z počitača, ako štartérovi, ktorý vidí zopár kilometrov okolo seba. Doviezť holuby na štart a potom ho zrušiť je mrhanie časom chovateľov a mrhanie ich peniazmi za prepravné..... Holuby nachytať, doviezť do nasadzovacieho strediska, nakošovať. To je hrozne veľa času a toto všetko krát 150 členov a 500 eur prepravné. Poviem vám je to veľká odvaha neodštartovať.
Milan Blahovský (01.06.2009, 21:26)
Páni každý máte kúsok pravdy a vravíte svoj názor, určite aj poznáte chovateľskú mentalitu a to nie je iba o pár jedincoch, ktorí sa tešia z nezdaru konkurenta, hlavne toho čo investuje do holubov nemalo zo svojho času a investícii. Ak sa na to pozriete triezvymi očami a zažili ste sťahovanie či štart holubov pri nepriaznivom vývoji počasia tak viete o čom hovorím. Je tu obrovský tlak chovateľov v nasadzovacích strediskách hlavne vtedy ak im na hlavy praží slnko to im nevyvrátite názor, že na druhý deň bude pršať a nemá zmysel organizovať pretek. Počasie je vrtkavé hlavne v posledných rokoch a predpovede meteorologov su takpovediac viac orientované na pranostiky ako na skutočnosť. Podnebie je narušené a veriť dnes tomu čo čítate resp. čo vám ráno rosničky či Dr.Iľko predložia, určite beriete s veľkou rezervou. Čo ak sa skutočne to čo tvrdia nestane a dážď nebude ? Čo potom ? Staváte sa najväčším hlupákom, ktorého si berie do úst aj ten najväčší babrák v chovateľskej branži. Vtedy sú všetci najmúdrejší a oni by to urobili inak. Iná situácia je ak sa počasie dlhodobo zlé vyvíja a už pri nasadzovaní im to prší za golier. Vtedy sú všetci opatrní a tichúčku vás povzbudzujú aby sa nepúšťalo ( hoci aj tu sa nájdu takí čo za sezonu umiestnia pár holubov a je im srdečne jedno koľko sa im vráti, hlavne že znížia stav na holubníku a vy s nimi) Ak nie je teda aspoň 90 % istota zlého počasia tak je povinnosťou ak je záujem vyhovieť chovateľskej základni a odviezť im to na miesto štartu a tam to rozhodnúť. Určite nie iba pohľadom na miesto štartu, ale na stav a vývoj počasia po predpokladnej trase návratu. Stojí to opäť nejaké peniaze, čas a kus sebaobety a pochopenia druhej strany telefonnej linky a to už nik z veľkých kritikov a krikľúni nepoznajú a ani vidieť nechcú. Ich zaujímajú iba vlastné záujmy. Všetko to za posledné roky som zažil a v nedeľu som sa musel rozhodnúť či stiahnuť definitívne holuby domov alebo realizovať nejaký pretek. Stiahli sa teda na najmenšiu možnú hranicu a odtiaľ hoci do nie najideálnejšieho počasia, ktoré ich pri svojom návrate čakalo aj pustili. Nebol som pri štarte, a tak sa k tomu nevyjadrujem. Viac k tomu by asi povedal p. Skaličan, ktorý bol prítomný na štarte. Záver je asi taký : rýchlosť holubov pod 1000 m/min. dolety pomerne dobré, večer chýbalo asi 20 % holubov. V priebehu pondelka tipujem návrat zhruba ďalších 15 % . Ak je teda odhadovaných 5 % chýbajúcich holubov dnes veľa vzhľadom na mizerné počasie tak to nech si odpovie sám. Žiadna katastrofa ako chce naznačiť nejaký "bohem" na webe p.Matušku sa nekonala a určite to bude jeden z tých, ktorých spomínam v úvode príspevku. Myšlienka vozenia holubov až k holubníkom chovateľov ma akosi nenadchýňa a myslím si, že holub by sa mal tých pár desiatok km dokázať preraziť aj dážď ak chcú ešte nosiť prívlastok poštové. Inak ich premenujme na zhýčkané holuby. Toto z nich pomaly ale isto vyšľachtíme a budeme musieť vždy čakať na super počasie, bez zrážok, bez protivetra a to vždy neklapne. Prajem všetkým OZ pokojný priebeh pretekovej sezóny bez podobných víkendov ako máme za sebou.
Peter Matalík (01.06.2009, 22:19)
Milan.Záver tvojho príspevku vystihol podstatu problému.Stačí ,že hlási protivietor a už holuby nedávame na pretek.Avšak kruto sa to za pár rokov odzrkadlí na DT.Holuby by mali zabojovať aj s nepriaznivým počasím,ak ich stiahneme a vypustíme na 120-130 km.Dnes bolo doobeda katastrofálne počasie,ale holuby sa vrátili. Straty máme minimálne .Ja osobne 100% dolet.
Dušan Jánošík (02.06.2009, 11:58)
Mame za sebou vikend o ktorom prebieha diskusia anonymna aj neanomymna na našich a inych strankach o uspechu alebo krachu vikendovych zavodoch pri rozmanitosti nazorov členskej zakladne obdivujem ludi ktory maju chut aj odvahu dat pokyn na štart ved len po skusenostiach z našej ZO ked pri košovani v sobotu z nahlasenych bolo nasadenych približne 50% holubov,dovody niekto nechal vraj šampionov doma,niekto sa tešili že konečne zaprši a kvalita sa ukaže ,niektory po neuspechu z Mohelnic vratane mňa na viac nemali,prišla nedela a dažd a rozhodnutie na štarterovi a kompetentnych,dolety rozne aj nazory niekory chceli pustit v Řečanoch vraj holuby dažd obletia neviem kadial asi boli povzbudeny uspešnymi doletmi na zapade republiky iny doviest domov ja osobne spokojnost a to som relativne slabší chovatel,ja si myslim že každy by mal zhodnotit svoju kvalitu a silu a až potom hadzat pripadny neuspech na ineho a hlavne sa nebat podpisat za svoj nazor,prajem všetkym uspešnu zostavajucu sezonu lebo nastavajuci vikend vyzera byt zase problemovy a prosim zberatelov čipov pokial su z radov registrovanych chovatelov aby pustili aspon holuby.
Eduard Buček (02.06.2009, 13:11)
Ak hlási nepriaznivé počasie neda sa preložíť závod na piatok? Poliaci čo neleteli v nedeľu letia zajtra. Ak sa to dá u ních prečo nie u nás a tam je ích viac a nepoznajú že sa nedá. S pozdravom Buček E.
Milan Blahovský (02.06.2009, 13:57)
Ešte by si si mal vypočuť "prácechtivých" chovateľov, než vyslovíš také hriešne slová akože letieť pretek cez pracovné dni... To už ide o tvrdú profesionalitu, ktorá ako sa na to pozerám zrejme jediná je priechodná pri tomto športe. Kto to myslí vážne prispôsobí sa rozhodnutiu a to naši chovatelia nedokážu.
Ladislav Zubaj (02.06.2009, 14:45)
Vidím to asi tak,že letieť sa dá v každom počasí! To čo sme videli 5chovateľov včetne mňa mi jasne hovorí o tom,že všetci mudrlanti niekedy nemajú pravdu.Po prechode Sučanmi kde sme videli štart holubov sme sa ponáhlali rýchlo na najvyššie miesto aby sme videli čo naozaj dokážu holuby.Bolo neskutočné počasie, zatiahnuté kopce´´Martinské hole,celá Malá Fatra a celá Veľká Fatra´´nízka oblačnosť a doslova padajúce celty dažďa.Jediný rozhľad bol na Turčianske Teplice.Z uvedeného auta ani jeden holub nepreletel uvedený dážď smerom na východ...zo zvedavosti som volal Skaličanovi ,ktorý tieto holuby štartoval na čo mi odpovedal,že nesúhlasil zo štartom.Po tomto telefonáte som informoval pána Blahovského no on mi povedal ,že holuby prileteli o 16:00 a 50% je doma.Po tejto skúsenosti konštatujem,že horšie počasie na štart holubov nepoznám,čiže som dospel k názoru,že môžete púšťať holuby do hocičoho???len musia mať spekla šťastie.;;Pri pohlade na uvedené počasie jeden skúsený chovateľ povedal:Toho čo tie holuby pustil treba uviazať na retiazku do poľa na hodinku a potom by pochopil ´´po tomto konštatovaní sme pokračovali domov s našimi holúbkami ,ktoré sme nepustili do tohoto počasia a na vzdialenosť len 10km.
Dalibor Duľa (02.06.2009, 15:33)
Tak to je veľmi zaujímavý príspevok ,potom neviem už čo je pravda. [%sig%]
Eduard Buček (02.06.2009, 16:07)
Milan normálny to pochopia ,lebo ako dobre sa čaka pri idealnom počasí. No a určite mnoho tých múdrcov pozná ten neprijemný pocit v žaludku keť stratia holuby. A ten pocit netrvá jeden ďeň. Ja som to zažil pred 2 rokmi a dosť dlho sa spamätávam. Tak viem si to vážiť no a nech napíšu aj iný či poznajú ten neprijemný pocit a dostaneš odpoveď či sa to dá.
Milan Kašuba (02.06.2009, 16:46)
Edo,ty si to zažil pred 2 rokmi ja to zažívam 4 roky po sebe kur.. Stále som si myslel,že sa to v dobré obráti ,ale stojí to všetko za ....
Jozef Plačko (02.06.2009, 21:26)
OZ CHPH BYTČA mala letieť Louny 1, no pre nepriaznivé počasie boli holuby stiahnuté do Brna a odštartované o 11:30. Holuby doleteli o 13:30 a stráty sú minimálné.

Pre účasť v diskusii je potrebné prihlásenie

Zmeny boli uložené