Raroh

Marián Petrus (04.08.2021, 21:22)
Pan Chavko sa pochvalil ze tohto roku sa na slovensku uliahol rekordny pocet mladat sokola
raroha...
121ks
Daniel Krajčík (04.08.2021, 22:10)
Dnes som cital k tomu tlacovu spravu, asi ide o to iste ... vid. text dole:

Ohrozený sokol rároh vyviedol najviac mláďat v histórii
Napísané: streda, 04. august 2021, 05:50 | Dravce.sk | Vytlačiť | E-mail | Návštevy: 20

Pred tridsiatimi rokmi hniezdilo na Slovensku len niekoľko párov sokola rároha. Populácia na pokraji vyhynutia bola ohrozená vykrádaním hniezd, ťažbou lesných porastov – prirodzeného hniezdneho prostredia a zánikom pasienkov, kde žili sysle – najčastejšia korisť. Záchrana prišla v podobe okamžitej pomoci – odborníci z Ochrany dravcov na Slovensku oslovili Slovenskú elektrizačnú prenosovú sústavu a. s. (SEPS), ktorá v 90-tych rokoch minulého storočia umožnila inštaláciu búdok na elektrické stožiare.



Sokolom sa v nich zapáčilo, zvýšila sa hniezdna úspešnosť a dnes na Slovensku vychovávajú mláďatá len v tomto náhradnom hniezdnom prostredí. Prežitie druhu je tak závislé na pomoci človeka.

„Bez zveličenia môžeme povedať, že spolupráca so Slovenskou elektrizačnou prenosovou sústavou, a. s. je pre prežitie sokola rároha na našom území rozhodujúca. Ak by nemal kde hniezdiť, prišli by sme o ďalší druh našej fauny. Tento rok som na juhozápade Slovenska zaevidoval hniezdenie rekordných 40 párov, z toho 33 párom sa podarilo odchovať mláďatká, pričom spolu ich vyletelo 121, čo je nebývalá úspešnosť. Navyše zahniezdilo až 7 nových párov! Ide teda o historicky najúspešnejšiu sezónu pre tento druh vôbec. Nepochybne je to vďaka novým možnostiam hniezdenia v búdkach na stožiaroch, ktoré využívajú všetky známe páry. Treba však povedať, že aj 40 párov ešte neznamená, že populácia už nepotrebuje ďalší manažment ochrany, “ hovorí Jozef Chavko z Ochrany dravcov na Slovensku, ktorý sa monitoringu sokola rároha venuje vyše 40 rokov.

„Sme veľmi vďační a nesmierne nás teší, že sa nám podarilo s energetikmi dohodnúť aj na riešení ďalšieho problému, ktorý ohrozuje nielen sokola rároha, ale aj mnohé ďalšie druhy vtákov. Obzvlášť mladé neskúsené jedince môžu naraziť do drôtov elektrických vedení, ktoré prehliadnu, čo môže byť pre nich hrozbou“ hovorí Chavko.

„Spolupráca s ornitológmi je pre nás mimoriadne dôležitá. Naše vedenia menia krajinu a ovplyvňujú život v nej. Vnímame preto ako povinnosť urobiť všetko preto, aby bol tento vplyv minimalizovaný. Okrem búdok už od roku 2010 pravidelne inštalujeme na vodiče zvýrazňovacie prvky, aby ich vtáky lepšie videli a vedeli sa im vyhnúť. Na vodičoch vedení máme nainštalované pohyblivé lamely alebo otáčavé zvýrazňovače, ktoré chránia vtáctvo pred nárazom do vodičov a spolu s Ochranou dravcov na Slovensku pomáhame dravcom aj s prípravou pre ich hniezdenie. Táto nadstavba našej dennej energetickej práce nás veľmi baví,“ hovorí Peter Dovhun, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SEPS.

Dnes má SEPS zvýrazňovacie prvky inštalované spolu na viac ako 60 km svojich vedení a postupne pribúdajú ďalšie kilometre, ktoré boli odborníkmi označené ako prioritné, resp. rizikové z pohľadu ochrany avifauny. Na stožiaroch je vyše 400 vtáčích búdok, v ktorých okrem sokola rároha hniezdi s obľubou sokol myšiar, krkavce a výnimočne aj výr skalný, či sokol lastovičiar. Od roku 2010 SEPS vynaložil na minimalizáciu vplyvov na biodiverzitu viac ako 700-tisíc eur a v pláne je do roku 2024 vynaloženie ďalších 500-tisíc eur.

"Územia na juhozápade, ktoré sú ornitológom známe ako miesta, kde rárohy hniezdia, alebo tu nachádzajú potravu, patria medzi prioritné lokality v rámci projektu LIFE Danube Free Sky, ktorý podporila Európska únia v rámci programu LIFE. V spolupráci so SEPS budú na najviac rizikové úseky vedení s napätím 400 kV umiestnené špeciálne prvky pre zvýšenie viditeľnosti vedení. Vtáky tak zbadajú prekážku včas a dokážu ju bezpečne preletieť. Ide o lokality, kde sme v minulosti evidovali opakované nárazy. Mnohé z nich nám nahlásili aj miestni obyvatelia, ktorí vnímali nárazy vtákov veľmi citlivo," hovorí Marek Gális z Ochrany dravcov na Slovensku.

"V rámci daného projektu vôbec prvýkrát na Slovensku realizujeme systematický monitoring vedení prenosovej sústavy a pomocou špeciálnej metodiky budeme schopní určiť najviac rizikové úseky, kam následne zameriame pozornosť. Zabezpečíme tak efektívne využitie finančných aj ľudských zdrojov a ich zacielenie tam, kde sú najviac potrebné," hovorí Gális.

"Ako oficiálny partner projektu LIFE Danube Free Sky predpokladáme do konca projektu inštaláciu prvkov na ďalších 70 kilometrov vedení v správe našej spoločnosti. Použité budú prvky, ktoré spĺňajú prísne technické parametre pre energetické zariadenia, ako aj kritériá ornitológov ohľadom produktov viditeľných pre vtáctvo," uzatvára Peter Dovhun zo SEPS.



Ďalšie informácie:

Spoločnosť SEPS realizuje inštaláciu búdok na elektrické vedenia prostredníctvom inštalácie nových alebo výmeny existujúcich, chátrajúcich, drevených búdok, za hliníkové. Búdky sa rovnako umiestňujú na novo budované vedenia prenosovej sústavy, prípadne na rekonštruované trasy. Takto sú dnes v západnej a východnej časti krajiny rozmiestnené stovky búdok. Tie, ktoré neobsadí sokol rároh, si vyberie najčastejšie sokol myšiar, ktorý patrí medzi najpočetnejšie druhy našich dravcov, obsadené sú tak takmer všetky rozmiestnené búdky.

Sokol rároh je podľa Medzinárodnej únie pre ochranu prírody (IUCN) evidovaný ako globálne ohrozený druh, na Slovensku hniezdi iba v západnej a východnej časti krajiny. Na východnom Slovensku aktuálna situácia nie je taká priaznivá ako na západe, krehkú lokálnu populáciu tvorí len približne 5 párov.

Pri obnove či rekonštrukcii trás sa ornitológovia vyjadrujú aj k potrebe umiestnenia prvkov pre zvýšenie viditeľnosti vedení, ktoré sú lokalizované na prioritné úseky, určené podľa špeciálnej metodiky.

Do aktuálne prebiehajúceho monitoringu elektrických vedení sú zapojené všetky krajiny v rámci projektu LIFE Danube Free Sky (Rakúsko, Slovensko, Maďarsko, Chorvátsko, Srbsko, Bulharsko, Rumunsko). Vyše 40 vyškolených terénnych pracovníkov monitoruje projektové územia v blízkosti Dunaja, pričom sa kladie dôraz na skúmanie reakcií vtákov na potenciálne nebezpečné elektrické vedenia. Monitoring prebieha spravidla v skorých ranných a neskorších večerných hodinách, kedy je vtáctvo najaktívnejšie a podmienky pre let sú z hľadiska viditeľnosti sťažené.

Medzi partnerov projektu LIFE Danube Free Sky patrí 15 organizácií (energetické spoločnosti, železničná spoločnosť, neziskové organizácie a národné parky). Projekt LIFE Danube Free Sky – Medzinárodná ochrana vtáctva pozdĺž Dunaja (LIFE19 NAT/SK/001023) podporila Európska únia v rámci programu LIFE.

Viac informácií o projekte nájdete na stránke: www.danubefreesky.eu/sk


Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a. s., vykonáva činnosť prevádzkovateľa prenosovej sústavy a zabezpečuje prenos elektrickej energie prostredníctvom svojich 400 kV a 220 kV vedení na území Slovenska. SEPS garantuje bezpečnú a spoľahlivú prevádzku prenosovej sústavy, vyrovnanú výkonovú bilanciu medzi výrobou a spotrebou v reálnom čase, zabezpečuje cezhraničný prenos elektriny a je zodpovedná za presné meranie prenesenej elektriny. SEPS prevádzkuje spolu 2138 km vedení s napäťovou hladinou 400 kV, 768 km 220 kV vedení a 22 elektrických staníc. Jediným akcionárom spoločnosti SEPS je Slovenská republika, ktorú zastupuje Ministerstvo financií SR. SEPS je členom Európskej siete prevádzkovateľov prenosových sústav ENTSO-E, aktívne podporuje integráciu trhov a cezhraničnú kooperáciu s okolitými prenosovými sústavami. Generálnym riaditeľom spoločnosti je od 16. februára 2021 Ing. Peter Dovhun.
Peter Turek (05.08.2021, 06:49)
Zánik pasienkov,kde žili sysle...Čím sa majú tieto rárohy živi?.A ospevovaný geniálny nápad s montovaním hniezdnych búdok na stožiaroch?Všetky náklady sa premietajú do cien el.energie,ktorú platíme všetci...Už po stý krát-počet spevavcov poklesol o 30 až 40 percent,až to bude takto pokračovať,zvyšok vyhynie behom jednej ľudskej generácie.Ospevovanie spolupráce energetikov a pseudoochranárov prírody je samostatnou kapitolou...Je to abeceda,kde sa stále vyzdvihuje iba písmeno A,podsúva sa verejnosti,že nič iné nie je dôležité.ˇÁno, signalizačné prvky na vodičoch el.vedení,sú dôležité a veĺmi prospešné.Tam je potrebné zamerať pozornosť.Tak,ako sme tzv.trhovú ekonomiku zamerali iba na zisk,zisk a zisk,neustále zvyšovanie tzv.hospodárskeho rastu a dostali sme sa do slepej uličky,je to podobné aj s jednostranným množením predátorov.Kde boli títo ochranári,keď oligarchia ťažila drevnú hmotu do takej miery,že dnes jedna búrka môže znamenať povodeň v obci,čoho sme svedkami?


Peter Turek (05.08.2021, 07:14)
Pán generálny riaditeľ by sa mal správne zorientovať.Signalizačné prvky na 400 kv vedení napr. v okolí Kraľovan,Strečna,boli montované už v 90-tych rokoch,nie ako sa uvádza od roku 2010 a ak píše,že táto nadstavba energetickej práce ho veľmi baví-napísal nás baví,koľko týchto signalizačných prvkov sám namontoval?To by bola totiž priama zásluha v súvislosti s ochranou prírody.Prihrievanie si vlastnej polievočky,na to môžu naletieť iba neznalí...Žiaľ tento smer,kde verejnosť má obdivovať svojsky vyreklamovanú zásluhovosť,znamená likvidáciu určitých druhov vtáctva,mimoriadne prispieva k zániku pošt.holubárstva a pri logickej likvidácii spevavcov-nepomerom v prírode,predátor a korisť,nástupom ešte agresívnejšej chémie v ovocných sadoch,zeleninových záhradách,plodinách.Je cieľom udržať zdravie obyvateľstva,alebo zvyšovať neustále zisky farmaceutických spoločností a chemických gigantov?
ROMAN NAHALKA-Romannasport (05.08.2021, 07:47)
Úctyhodný počet. Takýmto trendom za 3, 4 roky odchovaju 1000ks.Co stým len budú robiť? Prírodný reťazec tu nefunguje.
Barbirik Igor (05.08.2021, 09:04)
Peter veľmi dobre napísané
Jan Vasil (05.08.2021, 18:03)
Pan CHavko sa sice pochvalil že kolko sa uliahlo vraj rekordny počet mladat sokola raroha ale že poklesol počet spevavcov a inych vtakov to ho netrapi a to nehovorim o našich poštovych holubov.Ale nechapem ked hovoryl pan CHAVKO že su tu len niekolko parov sokola a skadial tolko mladat a na buduci rok čo bude treba strielat tak jak medveda
Peter Turek (05.08.2021, 20:00)
Igor,prečítať možno iba napísané a napísať možno iba to,čo súčasná SLOBODA vyjadrovania dovoľuje.Týmto tempom ich môže byť skutočne za chvíľu aj tisíc.A čo s nimi?To množiteľov netrápi,skôr okrem dotácií,očakávajú vyznamenanie...Mnoho múdrych ľudí už nie je medzi nami a hlupák uverí aj tomu,že obdivovateĺ krvi a smrti je anjelom z neba...Téma sa týka rároha.Čo najrozšírenejší dravec jastrab a sokol sťahovavý?Koľko ich je spolu?Čím sa majú živiť?Pred 30-timi rokmi sme čítali-zvyšovať výrobu,prispievať k svetovému blahobytu.Dnes čítame-zaplienili sme planétu odpadom,sme schopní to napraviť?O 30 rokov-to boli také vtáky a živočíchy,ktoré žili v sadoch a v blízkosti ľudských obydlí,už ich niet,jednostranné preferovanie predátorov urobilo svoje...Kto vie aj keď iba čiastočne analyzovať,nemôžu mu uniknúť nezrovnalosti v hore uvedených článkoch.Predovšetkým všetky ochranárske združenia a neziskové organizácie,vznikajú za účelom spoločenského prospechu.Argumentáciou sú najčastejšie škody spôsobené hlodavcami na obilninách,úrode,likvidácia mestských holubov atď.Téme o škodách spôsobených dravcami,napr.na poštových holuboch,domácej hydine,znižovania populácie spevavcov sa vyhýbajú v max.možnej miere.Ak niet sysľov,tak dravec svoju úlohu splnil a vyskytuje sa v množstve v akom sa uživí.Kane,myšiaky atď.lovia myši.Ak ich vylovia,budeme myši množiť a vypúšťať do polí,aby sa mali čím živiť dravce?Je to v teoretickej rovine.Aká je prax?Likviduje sa týmito krokmi rovnováha prírody,športové odvetvie,výchova mládeže nadobúda technokratický charakter automatických robotov,sledovaných pomocou kamerových systémov,fotopascí,mobilných telefónov,čípov,názorov v internetovej sieti...Kto chce vidieť vidí.Volíme a myslíme si,že rozhodujeme.S číslom 121 sa nám však pochváli nevolený,vy vynakladajte prostriedky,chovajte a kŕmte...
Daniel Tomáš (05.08.2021, 21:52)
Nerovný boj. Ale keď sa ináč nedá,tak treba bojovať po svojom. Absolutne nerešpektujú holubárov. Tiež si platime za všetko. Začína to členským, evidencia atď. Samozrejme preparáty,krmivo,nové posily. A čas priatelia .Ten sa asi naratať ani nedá. Z posil nachované mlaďatka zabije dravec. Kolko krát priamo pred holubníkom. Bez šance na preverenie v koši. Nachovať neskorákov,nekruškovať a ..... Žial Bohu,alebo Bohu vďaka. Aký požičaj,taký vrať.
Peter Turek (06.08.2021, 19:18)
Aby toho nebolo málo-krehkú lokálnu populáciu na východe tvorí zhruba 5 párov.Tak zaútočiť na východ?Na ten východ,na ktorý sa už 47 rok stavia diaľnica,kde lokality boli vyhlásené primitívnym spôsobom za hladové doliny,tak tam je potrebné sa ešte priživiť a zaplieniť túto krásnu časť slovenska.Populácia potrebuje manažment, ochranu ako je vyššie napísané.Zadarmo,z dobrého srdca?Ľudstvo však potrebuje rozumné riešenia.Počítače a roboty za nás všetko nevyriešia.
Barbirik Igor (07.08.2021, 20:24)
Dobrý večer prajem
Peter ja to napíšem po svojom a zo svojej skúsenosti z minulého roku !
Pokiaľ si niekto dovolí ocenovať vaše holuby
pre riešenie prípadu postrielani holubov poľovníkom a v riešení políciou !
Ako si to dovolil prezident Szchph oceniť môjho holuba na 40 euro a pravdepodobne aj niektorí členovia môžete si sťažovať koľko chcete a kde len chcete aj na lamparni a z tych 40 euro ešte 1/3 odpočet.
Vaše holuby majú menšiu cenu ako vrabec!!!
A pokiaľ nebude pre chovateľov poštových holubov stanovená škoda za jedného holuba 2500 euro nič s tym neurobíte ani nič nedosiahnete !!! Pretože aj ľudia ktorí vás akože zastupujú vás podrazia !!!
Dušan Gezun (14.08.2021, 19:13)
Prv by som sa chcel ospravedlniť nakoľko som pridal príspevok o dravcoch do inej diskusie. Nedopatrením som to prehliadol. A teraz na tému sokol rároh. Dne som vypustil mladé na večerný tréning. Keď začali schádzať zaútočil rároh a na dvore asi 1 meter odo mňa prisadol holuba. Dostal kopanec nechal na dvore 3 perá z krídel. Vravím si s ocom dnes už bude pokoj. Samozrejme holuby sa dvihli asi po 30 minútach raketovo začali sadať na letáč a v tom spoza stromov zase útok. Tak si vravím ich už nezastaví nič. Ani po mojom útoku naňho, ho to vôbec nevystrašilo.

Pre účasť v diskusii je potrebné prihlásenie

Zmeny boli uložené