Čo sa deje ?

Šimko František (15.07.2021, 13:00)
K prezeraniu výsledkov OZ na Slovensku ma priviedol fakt že v našej OZ -MI a hlavne v , našej ZO sme v tejto sezone 2021 zaznamenávali ohromujúce straty. Tratili pritom aj holubári čo patrili k popredným chovateľom . U týchto holubárov nepripadá do uvahy napr. zanedbaný zdravotný stav , či opatera nebodaj krmivo. Tratili sa ročné , dvojročné aj päťročné skúsené holuby. Je vytrateno trúfnem tipovať cca 2/3 pretekárov a máločo sa doťahuje domov skôr nič. Nepríde holub prvý resp. druhý deň a roleta je zatiahnutá. A to ešte letíme 550km - 800 km -550km. Osobne si myslím že už je to na uterák . Za seba : po 8 preteku som vystúpil , z 30 holubov bolo doma už iba 14 ks. A k tým OZ na SK : 9. mája sa podľa veľkosti OZ nasadzovalo od 4 000 ks do 1200 holubov. 11. júla tieto OZ na trate cca 300 km nasadzovali o 2/3 menej holubov , príklad 2 700 ks prvý pretek dnes 1200 ks , 1 600 ks prvý závod dnes 350 ks. Stačí otvoriť výsledky a porovnať 9.máj a 11. júl . Je to omračujúce , nepochopiteľné. Nikto o tom nechce hovoriť nebodaj hľadať príčinu . A trochu iný pohľad : keďže ako vždy ide o body, koeficienty skoro nikoho netankujú : pritiahnuté za vlasy : všetko je OK : 20 chovateľov 151 holubov . A potom zistite že z tých 20 chovateľov 15 -ti nasadili po 1 - 2 kusy a zvyšní 5 -ti normalne od 20 do 50 ks. Všetko je Ok nič sa neporušilo ! Ak hej dokáž to. Môj obdiv potom smeruje k holubárom čo zoberú auto a vezú JEDNEHO holuba 25 km do klubu , v nedeľu potom s hodinami aby ich bolo 5. Teda s jedným holuba nabehá 100 km. Nie vždy je to 25 km niekedy iba 1 km. , ale treba doniesť na nasadzovanie. Každý nech si urobí úsudok ... Čo sa teda deje , ako je to v iných kluboch , tratia aj Česi , Poliaci ? Je porušené magnetické pole , erupcie na slnku , sú osadene silné redary NATO , už nemáme také húževnate holuby ako v minulosti ? Čo sa deje? Nečakám odpoveď , snáď iba názor . Ak by sa dalo poprosil by som o krátku reakciu p. Matalíka resp. p. Adamíka čo si oni o tom myslia resp. ich pohľad na danú realitu. Ale môže sa pridať ktokoľvek.
Peter VAVREK (15.07.2021, 20:26)
Pridám sa aj ja k tejto otázke čo sa deje ? Hm no je to zvláštne a ťažko nájsť odpoveď, ale tento stav pokračuje už 3 rok za sebou že je problém dolietat sezónu skoro v každom OZ na SK , nároky na holuby sú pravdepodobne vysoké síce každý si môže nájsť tu svoju kategóriu kde sa môže realizovať či KT ST DT SDT ale 19-21 pretekov v PP je veľa a plniť podmienky dosť ťažké pre každého chovateľa ,do budúcna bude nutné pravdepodobne zmeniť model súťaži a zamerať sa na podmienky FCI na minimum pretekov, zrušiť dvojpreteky a nastaviť sa na max.14. pretekov spojiť kategórie A-B ,B-C ,C-E aby plnili podmienky FCi budú musieť napr.B kategórie holuby doplniť si koeficienty z pretekov kategórie C a C doplniť si z E kategórie , tento model majú v PL funguje to tam dlhodobo a majú aj počty ph aj koeficienty lepšie ako na SK a stačí im 14 pretekov v sezóne ,u nás 500 km trať+ koeficientovy pretek, Nemecko SDT 700 + a 300 vka v jeden deň každý týždeň dlhá trať 500 +o týždeň 700 + holuby sú vyštavené a nezvládajú to ,nájde sa v OZ iba pár jedincov ktorí to zvládnu a ostatný už nemajú záujem a strácajú chuť a nemajú holuby na takéto trate takže bude nutné niečo pozmeniť a nájsť systém taký ,aby chovatelia mali záujem vydržať do konca sezóny nasadzovať PH a ďalši hlavný problém je udržať zdravotný stav holubov počas dlhej sezóny od začiatku mája do konca júla je z roka na rok náročné s pozdravom
Milan Blahovský (16.07.2021, 06:51)
Plný súhlas s tebou Peter V., je čas na zmenu. Stárneme, sme vyčerpaní jednak z pretekov, jednak zo života okolo nás. Počasie nestabilné a ubúda nás. Ak k tomu pripojíme všetky opatrenia okolo "COVIDU" v spoločnosti nedivme sa slovám Feriho Šimka vyššie. Navyše ak sa do tohoto procesu zapoja ľudia, ktorí tieto aspekty nevnímajú a vidia iba seba a nedajú priestor inteligentným funkcionárom na organizáciu pretekov tak aby strát bolo čo najmenej tak sme na ceste k vlastnej záhube. Stačí si pozrieť na príspevky pred sezónou a porovnať ich s realitou.
Doteraz sme kopírovali organizáciu pretekov podľa západu, najvyšší čas sa pozrieť na to ako to robia v Poľsku a možno, že sa ten úpadok spomalí, ak už nie celkom zastaví...
ROMAN NAHALKA-Romannasport (16.07.2021, 07:16)
Veru je to tak, človek nevie, keď dáva na pretek, s ktorým sa rozlúči. Neviem, ale o krizovani holubov podľa mňa nemôže byť ani reči. Chovatelia v 80tych rokoch ak stratili 2,3 ks, tak bolo veľa. Ato prelietavali holuby krížom cez REPUBLIKY SR ACZ. Geomagneticke pole sa posúva na východ nenávratne, a je zaujímavé, že pri väčších stratách býva hodne narušené. A je tu ešte jedna vec, a síce ADENOVIRUS, už aj u ročných a starých, skrytý, tichý, nenápadný. Osobne si myslím, že je to ta druha možnosť.
Jozef Toporcer (16.07.2021, 09:04)
Kto čítal peticiu tykajucu sa prepravy holubov do zahraničia tak ta nam da odpoved ako budeme holubariť už na buduci rok , či v blizkej buducnosti -skonči era koeficientov a bude treba rozmyšľať ako dalej - Olympiady a EV ako take skončia, maximalne sa naše holuby dostanu tak na CV-vu- a ešte horšie to bude z testovačkami-pokiaľ to prejde v tejto podobe ako prikazala EU tak sme jednoducho v riti - možno je to aj dobre, všetko zle je aj na niečo dobre
Slavomír Labanc (09.08.2021, 21:24)
Čo sa deje...tak napr. ..len nedávno sme sa dozvedeli,že na západnom Slovensku sa "urodilo" 121ks sokola rároha!
Tak trochu faktov z Wikipedie...počet dravcov na slovensku
...počet sokola sťahovavého -210 párov
...počet sokola rároha -52 párov
...počet jastraba veľkého -1200 párov
V jednej múdrej literatúre som sa dočítal,že sokol sťahovavý dokáže za sezónu zabiť 300ks holubov
Ak spočítame len sokolov, tak nie sme ďaleko od čísla 80 000ks !!!
A myslím,že jastrab do supermarketu tiež nechodí...
A čudujme sa kde sú naše holuby...

PS: dnes mi jeden chovateľ od KE povedal,že mu tohto roku sokol a jastrab zabil už viac ako 100ksPH
..teda fakt, že Letu zdar!
Slavomír Labanc (09.08.2021, 21:31)
Oprava!
Jeden pár sokola dokáže zabiť až 300ks holubov
Peter Turek (09.08.2021, 21:46)
Je potrebné poďakovať za zverejnenie informácií o OHROZENÝCH druhoch.Úsudok nech si urobí každý sám.Íri riešia parlamentným návrhom,už nie sú vazalmi...
Slavomír Labanc (09.08.2021, 22:16)
Sokol sťahovavý.
V roku 2015 odhadla organizácia BirdLife International veľkosť európskej populácie (vrátane Turecka) na 14 900 - 28 800 chovných párov. Veľkosť svetovej populácie vypočítaná na základe týchto odhadov sa pohybuje v rozmedzí 100 000–500 000 dospelých. V roku 2013 odhadla organizácia Partners in Flight veľkosť svetovej populácie na približne 140 000 jedincov, teda približne 93 300 dospelých. Globálny populačný trend sa považuje za stabilný.
V Poľsku, veľkosť národnej hniezdnej populácie v rokoch 2000–2008 sa odhadovala iba na 10 párov, v rokoch 2013–2016 na 30–55 párov a v roku 2020 na 55 párov .

Slavomír Labanc (10.08.2021, 13:38)
...blíska sa na lepšie časy
Jastrabom už prestávajú chutiť holuby a idú radšej po chránených živočíchoch

https://www.youtube.com/watch?v=Jw8G-hp2GiI
https://www.youtube.com/watch?v=izpAYiA51G0
https://www.youtube.com/watch?v=018C06JhB7A
ROMAN NAHALKA-Romannasport (12.08.2021, 05:43)
Ak by bol 1.April,tak snáď tomu verím.
Dušan Gezun (12.08.2021, 08:22)
Presne tu aspoň vidíme čo všetko dokáže jastrab alebo sokol zjesť, keď potrebuje nakŕmiť mladé. Treba aj chrániť netvrdím že nie. Ale treba sledovať klesajúce stavy spevavcov a ostatných väčších vtákov. Myslia si, že ak urobia všade vtáčie pásma a hlavne u nás na východe bude problém vyriešený. Problém vidím v tom, že jednotlivé roľnícke družstvá odkúpili podnikatelia, ktorí sa venujú iba chovu bio dobytka. Neseje sa úplne nič. Všetko sa udržiava iba zelené, teda kosí sa a mulčuje, udržiava sa len zelené a peniažky idú. Keď mal môj otec 20 rokov tak mi hovoril čo bolo na poliach hrdličiek, divých holubov bažantov a podobne. Robil si srandu, že sa drôty ohýbali až po zem. Teraz na nich nájdem sedieť väčšinou len dravcov. Už keď sú dravce chránené, tak im treba poskytnúť aj niečo na jedenie, aby nezalietavali a nebrali nám naše holuby. Ale toho sa nedočkáme aby sa niečo zmenilo a začalo sa ako kedysi pestovať a opäť sadiť a,, gazdovať".
Peter Kyzek (12.08.2021, 13:00)
Tu je tip pre tých ... iniciatívnych.... Vybavte si peniaze od ministerstva tak isto ako na ochranu dravcov a postavte v tých lokalitách kde h
niezdia , holubníky, pre mňa za mňa aj prvotriedne reštaurácie pre svojich chránencov a zabezpečujte im potravu . Čo je toto za systém?
Každý keď niečo chce mať, sa musí postarať o "servis". Oni nie? To ako keby si niekto trebárs vychoval kravu z paše na susedovom pozemku... jasné že bez jeho vedomia.
Takže ešte raz výzva pre vás, iniciátori : starajte sa a nestrpčujte svojimi aktivitami iným život!!!!!!!

Pre účasť v diskusii je potrebné prihlásenie

Zmeny boli uložené