Dotaz

Jozef Toporcer (18.09.2020, 09:56)
Holub prelietal celu sezonu 2020 pod označenim A /holubica/ a vyhodnoteny na konci sezony ako H /holub/ v jednej z kategorii je to problem alebo nie?
Milan Blahovský (18.09.2020, 10:46)
1. DOTAZ je čechizmus - resp. české slovo, na Slovensku = otázka
2. na uvedený problém som upozorňoval priebežne, zrejme to bolo brané podľa u nás známeho jedným uchom ( či okom ) dnu , druhým von...a zrazu sa nám niektorí začnú zobúdzať, však možno aj výstava bude a čo potom s kartami a kategóriami ???
Ešte šťastie, že holub si nemôže vybrať pohlavie ako to niektorí ideologovia na svete chcú presadiť....
3.Riešenie - chovateľ, ktorí je registrovaný v mypigeons si v nastaveniach môže pohlavie upraviť, ale ...zmení to v preradení holuba do kategorie holubíc či naopak, lenže to nezmení v pretekových zostavách. Takto som ešte posledný deň povolených opráv - 31.8. musel odomknúť všetky preteky u chovateľa ktorý to mal chybne v pretekoch.....
Problém vzniká vtedy , keď si chovateľ ( možno nedokáže na 100 % identifikovať pohlavie mláďaťa) neuvádza pohlavie, prípadne uvedie u všetkých mláďat napr. holub či holubica a tento údaj sa prenáša postupne do ďalších rokov. Akonáhle uvediete , že je to holubica a holub umiestni pretek mláďat, tak na budúci rok bude napriek tomu , že výpočtár dá pohlavie správne - holub, tak sa vo výsledkoch kategórii uvedie ako holubica.
4.Doporučenie - dbajte si na správnych údajoch od prvej chvíle závodenia s holubami a priebežne po pretekoch starých holubov si chyby reklamujte, v septembri či októbri je vhodné tak ísť na hríby či kopať zemiaky...
Jozef Toporcer (18.09.2020, 12:24)
Mne je len divne že špičkovy chovateľ ktory čumi do vysledkov po každom preteku nepride nato že jeho holub ma označenie holubica a to v priebehu celého roka-no čo už-ale dobre že si sa ozval!!!
Milan Blahovský (18.09.2020, 13:07)
Tak asi až taký špičkový nebude....možno má kvalitné holuby, ale tie za majiteľa často nemôžu.
Ján Palguta (18.09.2020, 14:12)
Špičkový už pachajú fialky od spodu - to boli majstri. Teraz už máme len množstevných majstrov (majstrov z množstva nasadených) a majstrov ulice . Nech to lieta.
Peter Turek (19.09.2020, 10:57)
Pán Palguta-vaša poznámka-majstrov z množstva nasadených,je veĺmi podstatná.Priamo úmerne tento systém znižuje záujem,súťažiť objektívne s poštovými holubami,mnohí končia...Je to dvojsečná zbraň.Na jednej strane,ten kto nasadzuje množstvo holubov,má zásluhu na vyššom počte,tvoriacom 20percent.Kto však musí chovať z rozličných príčin,iba malé množstvo holubov,je priamo diskriminovaný,pri určitej vyrovnanosti oboch chovov.A to nespomínam situáciu doletových pásiem,ktoré sú v mnohých výsledkoch podstatné, na hornatom Slovensku...Je to však téma takmer konfliktná,každý má svoju pravdu,avšak vo futbale nastupujú proti sebe jedenásti,proti jedenástim,bez ohľadu na to,či jedno mužstvo reprezentuje krajinu s počtom obyvateľov 5 miliónov a druhé s obyvateĺstvom tvoriacim povedzme 3OO miliónov...
Peter Kyzek (20.09.2020, 23:12)
Už som o tejto problematike párkrát písal, ale ... poznáte to, pes zaštekal a karavána ide ďalej. Takže páni , baví Vás to ešte? Myslím tá nerovná súťaž, čo tu funguje odvtedy čo skončili staré dobré časy. Myslím holubárske...
Zaviesť evidenciu ako bola niekedy a problém by bol vyriešený-- "spravodlivosť".
PS. Vy mladší, aj keď vás asi veľa nebude, opýtajte sa svojich starších kolegov , čo to vlastne tá evidencia je.
Bolo by načase niečo s tým urobiť, lebo , ako píše pán Turek, znižuje sa záujem a mnohí končia . Zamyslite sa Veľkochovatelia lebo budete nasadzovať sami. A neoháňajte sa podmienkami FCI, doma si môžeme súťaže prispôsobiť ako nám vyhovuje a pri tom plniť aj ol. podmienky. Ale chýba vôľa.
Tak treba na to upozorňovať. Možno sa raz dočkáme že aj my budeme hrať ako futbalisti : 11 PROTI 11.

Zdravím Vás Peťo
Peter Turek (21.09.2020, 21:52)
Pán Kyzek,registroval som vaše príspevky v minulosti k uvedenej téme.Áno,karavána ide ďalej...Dokedy a pre koho?Momentálne zažívame túto sitáciu v OZ Kežmarok.Čo je potrebné urobiť?Schváliť závodný plán v jeden deň,na druhý deň urobiť schôdzu,už s inými,kde sa tento plán anuluje a vytvoriť nový,kde východné kluby,budú mať doletovú priamku stredom najmenších veĺhôr sveta-Vysokými Tatrami.A je vymaĺované.Bez evidencie kluby,ktoré majú doletové pásmo nad diaĺnicou-údolím, z množstva nabijú okamžite potrebnú sedmičku bodujúcich a všetky ďalšie umiestnenia umožňujú okrem iného výstavný limit k štandartu mladých.A vy ostatní za Tatrami?Nasadzujte čo najviac,dvíhajte nám percentá...A čo ostáva diskriminovaným základným organizáciám?Nejaká vymyslená súťaž,nerešpektujúca 20 percent umiestnených-vraj americký systém,hra trampkárov,chlapcov na piesočku-bezvýznamné bodovanie,kde každý umiestńuje svoju sedmičku a kde žiadne umiestnenie nie je počítané do limitu pre štandart,do kilometrov,koeficientov...Chcete výstižnejší príklad diskriminácie?Žil som 9 rokov v USA,z toho 4 roky holubáril,takže k názvu-americký systém sa ani vyjadrovať nebudem.V tomto smere je veĺmi smutné,kam sa poštové holubárstvo uberá,už nie iba na základe vonkajších tlakov,ale za mnohými kombináciami nestoja bezmenní ľudia,ale premyslený systém,kde už nestačí mať iba dobré holuby,ale získať čo najviac výhod na svoju stranu.Videli ste už niekedy finále atletickej hladkej stovky,kde z ôsmych finalistov,by mali šiesti voĺné dráhy a dvaja by mali vo svojich dráhach,jednu-dve prekážky?V holubárstve sa to deje.Práve som podobný prípad opísal.Ideálny stav prakticky neexistuje,dôležité je rozlíšiť prírodné podmienky a úmysel.Keď sme už spomínali Ameriku,množstvo holubárov,po odchode na dôchodok sa sťahuje na Floridu a tam v meste veľkosti približne Prešova,ich závodí okolo 450.Údaj nie je najnovší-objektivita závodenia veĺmi vysoká,mnoho chovateĺov na malom priestore.Už iba posledná vec,súvisiaca s kombináciami-geniálne výsledky.Nejakým záhadným spôsobom,toto nikto nerieši.Jeden z priateĺov zo susednej krajiny, mi poslal výsledok závodu-desať prvých miest a dvanásť druhých miest,jeho manželka-z jedného závodu.Dva boxy,pri drezúre holuby húfne pristávajú do boxov,podlahou ktorých sú vypnuté antény.Pri plných boxoch sa antény zapnú a je desať prvých a dvanásť druhých miest.Systém je údajne schopný konštatovať odrazu 40 holubov.V tomto prípade sa krásne robia olympijské koeficienty...Prečo toto nezafungovalo v TS vo finále,kde Hovančíkov a Šadlákov holub,pristáli odrazu?Tam už ide o väčšie peniaze a tak systém rozlišuje už aj zlomky času za desatinou čiarkou.A čo priateľ Feckanič,ktorý nosí historický artikel konštatovacích hodín,s nádejou,že aj on vyhrá raz nejaký závod,aké on vypne antény?Iste pokrok nezastavíme,má mnoho výhod,vyžaduje si však aj nové reakcie,na nové situácie.Jedno však musí ostať-rovnaké podmienky na štarte,rovnaké práva i povinnosti a hlavne férová komplexná činnosť.
Peter Turek (21.09.2020, 22:06)
Na vyššie uvedenom je však aj jedna obdivuhodná vec a to je obdiv voči holubom,ktoré sú schopné preletieť Tatrami,popred Tatry,poza Tatry-ako kto chce a priletieť domov iba o niekoľko minút neskôr,oproti holubom,ktoré takú prekážku nemajú...Pri elektronickom konštatovacom systéme je však niekoľko minút,absolútne rozhodujúcou veličinou.
Peter VAVREK (22.09.2020, 11:46)
p.Turek tie Tatry (Vysoké) napr. vadia poniektorým chovateľom od Kežmarku až po Michalovce ale nejako tiež pozabudli že čo sa v minulosti lietalo a nerobili stoho takú tragédiu ako sa robí za posledné roky skoro v každej jednej oblasti sa nájdu takzvany rypači a nespokojný chovatelia alebo jednotlivci ktorí pozerajú na svoj prospech biznis a holuby sú im ukradnuté a lanaria hŕstku chovateľov aby sa pridalo na tu a tú stranu a takto vznikajú v oblastiach žabomyšie nezhody kuskuju sa oblastí po celom Slovensku lebo jeden druhému závidí aj nos medzí očami také Slovenské napr a čo si kto dokáže ? Nikto nič.Ano oslabenie celku zvýšenie finančných prostriedkov nechuť chovateľov atď atď. je toho dosť čo by sa dalo popísať všetci to dobre vieme ako to medzí chovateľmi chodí vytratilo sa holubarske priateľstvo a vášeň tohto koníčka , nová doba stohto koníčka spravila biznis predaj holubov naháňanie koeficientov a nezhody medzí chovateľmi dokedy ? Pýtam sa aj ja že dokedy si budeme dokazovať aký sme tento náš šport ide pomaly do zatratenia a ostanú asi iba Ty ktorý budú na to finančne mať ale aj tých je len hŕstka tak budú musieť sa tiež spojiť aby mali skym súťažiť , nájsť kompromis pre všetkých je ťažké z každej strany treba spraviť ústupok a nájsť schodnú cestu žiadna iná strana nech si nedokazuje že nepotrebuje toho a toho lebo všetci potrebujeme jedného aj druhého z holubarskej stránky a hlavne z finančnej
Peter Turek (23.09.2020, 07:56)
Môj príspevok sa netýkal Tatier ako takých,týka sa tvorby závodného plánu.To je podstatná záležitosť,pretože mnohých znechucuje forma tvorby a strácajú záujem vôbec sa zúčastńovať súťaží mladých.Zaplatiť a robiť niekomu percentá?Nie je to parketa,ktorej by som sa chcel venovať,pretože vždy končí názorovými konfliktmi a hádkami,ktoré nič neriešia.Neletia im holuby,tak sú nespokojní a pod.Tu ide úplne o niečo iné.Ešte sa vrátim k tým Tatrám.Tu môžu priamy vplyv posúdiť chovatelia z obcí povedzme Lendak,Výborná,Slovenská Ves,Podolínec,Lesnica,Stará Ľubovňa a čo povedzme oblasť Frankovej,kde úspešne začal holubáriť bývalý predseda OZ KK,pán Krišanda?Ten je logicky v inej ZO a inom OZ,pretože nie je včerajší.Rozlišujme prosím,medzi nespokojnosťou,ktorá vyplýva z neschopnosti dosahovať úspešné,závodné výsledky a medzi objektivitou,ktorá dáva v rámci prírodných zvláštností krajiny,vyrovnané šance.Aj vy spomínate povedzme Michalovce,tie sú už úplne inde a ich situácia je v tomto pohľade úplne iná.Ak spomíname minulosť,tak si uvedomme,ako zmenil poštové holubárstvo elektronický konštatovací systém.Do mechanických hodín sa nabil určitý počet holubov-10-30,podľa hodín a ostalo ešte na otvárací,prípadne kontrolný otlačok.Bol tam priestor,kde sa mohli vo výsledkoch nájsť mnohí.Vyhrávali tí najlepší.20 percent sa však nezmenilo a pri skutočne dobrom doletovom pásme-ktoré sa predpokladá už pri tvorbe závodného plánu,hŕstka chovateľov zoberie takmer všetky percentá a nakoniec aj tak sú nespokojní a chcú prestúpiť do iného OZ,vraj,aby dolety boli objektívnejšie,celoplošne rozdelené...Čo to znamená?Oslabenie OZ v počte členov,vyššie náklady a nechuť u mnohých pokračovať.Je to interná záležitosť OZ,nie je najvhodnejšie sa o tom rozpisovať na tomto disk.fóre,avšak doby,keď sme ako mladí začínali a silné OZ viedol vynikajúci organizátor pán Pomajdík,sú už za nami.Vysoko kultivované to bolo v prípade OZ KK,aj za predsedovania pánov Moravca a Krišandu,funguje to dobre organizačne aj teraz,pri pánovi Mesarčíkovi,avšak všetko je o úrovni ľudí,ktorí spoločenstvo tvoria.Tu je badať veĺký pokles kultúry schôdzovania,vyjadrovania a schopnosti spoločnej dohody,žiaľ...V tomto smere musím podporiť priateĺa Matalíka,ktorý povedal,že do poriadku by to mal dať,nejaký nezávislý orgán.Pán Pecha to svojho času uviedol slovami-Rozumná dohoda holubárov?No to by bolo niečo neslýchaného...Čo ma ešte zaujíma v tomto ročníku?Obsadenie klietok na oblastnej výstave,v kategórii štandart mladých...
Dušan Konečný (23.09.2020, 08:54)
p. Turek, na jednej strane spomínate, čo s výsledkami urobili EKS a konštatovanie vysokého počtu holubov, na druhej strane si kopnete do "amerických výsledkov".

Máte pravdu, v USA sa takéto výsledky nepoužívajú. Názov pochádza ešte z roku 2013, vtedy Milan Blahovský v jednom príspevku podobné výsledky opísal ako americké, preto sme im pri implementácii do výpočtového programu dali tento názov. Dnes, keď počítame výsledky aj východnému pobrežiu US viem, že tam rátajú inak. Mohli by sme ich pokojne volať "Šenkvické výsledky", v ZO Šenkvice si ich totiž na papieri dlhé roky počítali aj pred MyPigeons.

Tieto výsledky simulujú situáciu, ak by každých chovateľ konštatoval iba svoje bodujúce družstvo, teda napr 5 holubov z 20, alebo 7 z 30 a pod... Výsledkom je, že tí lepší nevytláčaju z výsledkov tých slabších a vo výsledkoch sa nájdu všetci. Tí lepší majú viac bodov, tí slabší menej. Ale každý tam je a každý sa vie porovnať s ostatnými. Každý má motiváciu prísť na otváranie a vyhodnotiť svoje dolety.

Systém zároveň nabáda chovateľov nasádzať dostatočné počty holubov, pretože body dostávajú len holuby v rámci skutočných 20%. Ak je teda nasadených málo holubov, každý tam síce má svoje družstvo, no holuby mimo % sú bez bodov.

Po sezóne starých holubov v OZ BA som si dal tú námahu a vypočítal som majstrovstvo aj podľa štandardného systému a v TOP 25 boli minimálne zmeny, majster by ostal majster, vymenilo sa akurát 3. a 4. miesto.

Zaujímavá zmena bola ale na konci výsledkov. Bolo tam o 20 chovateľov viac. To boli chovatelia, ktorí v normálnych výsledkoch "nepichli" ani holuba. Štandardný argument je, že majú robiť viac, majú sa zlepšovať... Ja si myslím, že takýto chovateľ radšej prestane a dá sa na okrasné holuby, alebo len prestane s pretekmi, akoby do toho mal investovať viac času a peňazí, ktoré pravdepodobne ani nemá.

Skutočná otázka je - kto koho potrebuje viac? Ten slabý chovateľ majstra OZ, alebo majster OZ tých slabých chovateľov?
Jozef Daníšek (23.09.2020, 09:02)
Pán Konečný gratulujem,máte u mňa 100 bodov.Stručne jasne a hlavne zrozumiteľné. Pozdravujem.
Peter Turek (23.09.2020, 10:16)
Páni,v poriadku a myšlienka je dobrá,súhlasím s tým,aby sa našlo čo najviac chovateĺov v NEJAKÝCH výsledkoch a tak mali motiváciu.Problém je v tom,že súťažíme podĺa medzinárodných kritérií,ktoré majú svoje pravidlá.A tento problém sa znásobí,ak tento americký systém aplikujeme na majstrovstvo základnej organizácie.Tam sa nájdu všetci,ktorí niečo v uvedených percentách umiestnili,nakoniec si všetci myslia,akí sú dobrí,avšak z výsledkov ZO,holuby nikde nepostupujú-ani koeficienty,ani limity do štandartu,nič.Takže takéto súťaže si môže urobiť každá organizácia interne a ak má na to,tak majster OZ môže získať podstatne lukratívnejšiu výhru,ako pracholap.Viem o čom píšem,ide o to,že v prípade,ak určitá ZO je nejakým spôsobom diskriminovaná,tak aby sa nebúrili,podhodíme im súťaž chlapcov na lúke s tým,že ligu majstrov budeme hrať my.Súťaž z ktorej holuby nikde nepostupujú,pri vynaložených finančných prostriedkoch,je iba fintou na zaslepenie očí tým,ktorí nechcú vidieť.
Dušan Konečný (23.09.2020, 10:40)
Kedy bolo majstrovstvo OZ iná, ako interná súťaž? Kedy holuby z majstrovstva OZ niekam postúpili? Kedy bolo majstrovstvo OZ uznávané na medzinárodnej úrovni?

Myslím, že si pletiete výsledky FCI a výsledky pre majstrovstvo OZ. Viem, že dlhé roky boli miešané body a FCI koeficienty v jedných výsledkoch a možno práve to spôsobuje mylnú predstavu, že tieto dve hodnoty so sebou nejako súvisia.

Práve v týchto časoch, keď nás je každým rokom menej viaceré OZ pociťujú, že výsledky FCI a výsledky pre MOZ by nemali byť počítané spolu, pretože ak sa nenazbiera 20 chovateľov, preruší to aj oblastnú súťaž - a to už je bežná realita v mnohých OZ.

Citujem:
Tam sa nájdu všetci,ktorí niečo v uvedených percentách umiestnili,nakoniec si všetci myslia,akí sú dobrí
Nie nemyslia si, akí sú dobrí. Ak im holuby prišli neskoro, nájdu sa na konci výsledkov, dostanú najmenej bodov. To podstatné ale je, že sa tam nájdu, uvidia tam svoje holuby, ich snaha a čas nevyšli nazmar, malo zmysel nasadiť holuby, pretože niečo za to dostali, v nejakom poradí sa nájdu a to je veľmi dôležitý psychologický faktor.
Peter VAVREK (23.09.2020, 11:16)
FCI podmienky sú asi poväčšine chovateľom známe tam je široká škála kategórii ktoré si môžete môžme vybrať od A po I výkon ..... máme na výber kto sa kde môže nájsť a zamerať sa na istú kategóriu a vtom súťažiť ,ale súťaž Majstra OZ poniektorým chovateľom je prednejšia ako koeficient FCI a tam zbytočné vznikajú tie nezhody v oblastiach na SK naháňanie bodov som aj ja tvorca pretekoveho plánu OZ dával som rôzne návrhy ako súťaž Majstra OZ pozmeniť zatraktívniť aj chovateľom ktorý nasadzujú pomenej holubov v každom preteku by si chovateľ vybral 3tipovane holuby ktoré by brali body do súťaže umiestnené v 20 % nasadených pochopenie zo strany chovateľov delegátov nedostaneš ich zaujímajú body ale v konečnom dôsledku tohto Majstra t.j. aké bodovanie séria budu percentuálne je to vždy to isté výhra ten ktorý je dlhodobo v popredí OZ starostlivosť materiál kvalita holubov a iné ,ani zmena smeru vypušťacich miest t.j. z akého smeru tie výsledky nezmenia ,je len na zamyslenie čo chcú títo špekulanti ja im tak hovorím dosiahnuť neviem ibaže oslabenie celku finančné náklady a zánik apropo aj to aby sa hrali na svojom piesočku a budú majstri všetci ulice obce mesta oblasti ..... vytvoriť pretekový plán k spokojnosti všetkým klubom v OZ je since fiction vždy sa nájde klub kluby ktoré budú nespokojne tých faktorov je viacero napríklad cena za holuba preprava a iné
Peter Turek (23.09.2020, 11:38)
Pán Konečný,v rámci závodov OZ sa súťaží iba o majstra OZ?A čo súťaže ZO,kde bol tento systém implantovaný,aspoň u nás.Ja nie som apriori proti tejto myšlienke,určite psychologický faktor je tu dôležitý.Zároveň však nie je potrebnou súťažou na splnenie kritérií FCI,holubom sa samozrejme výsledky nikde ďalej,do výstavných kategórií nepočítajú a mnohí o túto súťaž nemajú záujem.Dôvod?Musíme rozlišovať-v kapitalizme s peniazmi a v kapitalizme bez peňazí.Zabezpečme,aby každý majster ZO z nejakého zdroja dostal za víťazstvo povedzme 1000 eur a súťaž nadobudne celkom iné rozmery.Myšlienka nie je špatná,avšak jej záverom je,že ak sa stretnú dvaja majstri-jeden povie,ja som druhý z piatich.Ja som lepší,ja som prvý zo šiestich...Nezahadzujem,avšak doriešte to.Holubárstvo je potrebné zachrańovať aj iným spôsobom,tí ktorí majú väčšie peniaze,súťažia celkom inde a tí z americkým systémom?Do akej výstavnej kategórie sa ich holuby dostanú.?Aby sme nekončili konfliktom,z môjho hľadiska to u nás spôsobilo dve súťaže-jedna oficiálna,podĺa pravidiel FCI a druhá na uspokojenie situácie.Nemusí to platiť celoplošne,nemusíte všetkému porozumieť,pretože nezachádzam do detailov,vychádza to prakticky zo situácie určitého OZ.
Peter Turek (23.09.2020, 11:48)
Pán Vavrek,veĺmi pochopiteľné-stávka povedzme na 3 holuby a pod.Prečo to chovatelia u nás nechcú?Je to jedna zo zložiek povedzme amerického systému.Pretože tam musí chovateľ vedieť vybrať,čo nasadzuje,poznať svoje holuby a nie útočiť z množstva na náhodu.V mnohom ich však chápem.Nie sme profesionáli-poväčšine a ak je chovateľ niekde mimo,na práci celý pracovný týždeň a o holuby sa starajú základnou opaterou rodinní príslušníci,ten nasadí,čo sa mu zdá v poriadku a očakáva nejaký výsledok.Je to zložité,nožnice medzi nami sa roztvárajú a to nielen v holubárstve.
Dušan Konečný (23.09.2020, 12:04)
Budem veľmi konkrétny. Preteky mladých holubov v OZ Bratislava 2020. Chovatelia Konečný LMD (ja a moji rodičia) - ZO Senec, VS1 a Pavol Korbaš ZO Trnávka, VS2. Nie sme spolu v ZO, ani v pásme, no rád by som sa s p. Korbašom porovnal. Máme od neho väčšinu holubov a od neho sa aj učím. V pretekoch starých holubov sa nechytám, ale pri mláďatách je to viac vyrovnané. Obaja máme podobné km a nasádzame podobný počet holubov.

Jediné výsledky, kde vieme súťažiť sú oblastné. Ale pozrite si štvrtý pretek OZ BA. Vo výsledkoch FCI som ja dostal horko ťažko 1 holuba, p. Korbaš nič. Sedmičky sme pri tom nemali najhoršie, holuby nám prišli len pár minút po percentách. No vytlačili nás elitní chovatelia, ktorí nasadili desiatky holubov s úspešnosťou 30-80%. A tým by naša vzájomná súťaž skončila a oblastné výsledky ako platforma pre naše súťaženie zlyhala.

Vďaka šenkvickým výsledkom naša súťaž pokračuje a ja mám ešte jeden pretek, aby som dotiahol 19 bodovú stratu, mám motiváciu urobiť všetko preto, aby holuby išli čo najlepšie. A takýchto príbehov môžu byť v OZ desiatky.

No ak menej úspešných chovateľov rozdupeme a vytlačíme na okraj, nenecháme im priestor na vzájomné súťaženie, tak nemôžeme čakať nič iné ako úpadok.
ROMAN NAHALKA-Romannasport (23.09.2020, 13:21)
Ja s tým množstvom nesúhlasím. Chovať iba kvalitné holuby, priemerných máme celé haldy. Samozrejme, serie treba 10/3.,30/5 atď. Ty ostatný nech majú aj500ks. Veď to dokazujú trebárs aj tieto výsledky mladých. To isté aj OZ Martin 2019,a to iba s hrstkou holubov, veru, vyobracali aj RS. Teda, Lado, klobúk dolu pred takými výkonmi.
Peter Turek (23.09.2020, 13:22)
Znova súhlas s vašou myšlienkou.Vždy sa však jedná o súťaž o nejakého majstra.Všetko ostatné,akoby sa nebralo do úvahy.Ja by som vám to napísal veĺmi presne,skončilo by to však konfliktom z tretej strany.Tento problém nie je rovnaký ani celoplošne,vo všetkých OZ.Ak sa stretneme na niektorej z výstav,tak vám to uvediem podrobne,prečo som sa do tejto témy pustil.Sú výcvikové strediská,športové pásma,ligy,ligy OLD Boys atď.váš systém,všetko s cieĺom udržať záujem.Je to vo svojej podstate správne-pokiaĺ nad tým nevládne špekulatívne zastrešenie,ktoré povrchný nemusí vôbec zaregistrovať.Nie je to však vhodné preberať na verejnom diskusnom fóre.
Peter Turek (23.09.2020, 19:25)
Ospr.sa za preklep-10"16.Nie majster OZ,ale správne má byť majster ZO,môže získať podstatne lukratívnejšiu výhru...
Peter Turek (23.09.2020, 20:24)
Musím sa vrátiť k poznámkou k vete z príspevku pána Konečného-Vytlačili nás elitní chovatelia,ktorí nasadili desiatky holubov a umiestnili 30-80 percent.Predpokladám,že Šenkvická súťaž,je súťažou ZO.A sme priamo v jadre problému.V zahraničí sa o tom hodne diskutuje,u nás je pomerne ticho.Je to úvaha nad solídnymi,spravodlivými pravidlami v súvislosti s elektronickým konštatovacím systémom.Ste v tomto prípade,aj vzdelanostne špičkový odborník,avšak k tomu ste sa nevyjadril.Príklad.Marek Stefanski,jeden z 10 najbohatších občanov PL,podľa časopisu Forbes,zakladateľ TS Rogovo,po návrate z 20 ročného pobytu v Taliansku,kúpil pozemky,postavil TS a vedľa pre ženu a dcéry jazdecký areál pre kone.Kúpil najnovšie Geraldy na transport holubov a začali závodiť.Napriek tomu neboli priaznivo prijatí.Na svoje meno začal nasadzovať okolo 450 a na meno manželky,zhruba 400 holubov.Majú evidenciu z 50-tky,aj otvorenú súťaž.Koľko by mal konštatovať podľa vás takýto chovateľ?Koĺko zoberie systém?Je jasné,že svojim počtom nasadených zdvihol hodnotu 20 percent,avšak chovatelia sa postavili proti.Je to extrémny prípad,avšak ak nezavedieme nejaké pravidlá v tomto,dostaneme sa do úplne slepej uličky,pretože ak by ostali iba najbohatší,tak ani tí nebývajú pri sebe,sú roztrúsení po území,chápem,že v BA ich je dosť a závodiť tu nie je jednoduché.Mali ste zavedenú,tak ako aj Kežmarok evidenciu,už to neplatí?Tiež by chovateľov zrejme zaujímal váš názor ako odborníka ,na konštatovanie spôsobom,kde je možné získať niekoĺko prvých miest z jedného závodu.K čomu to smeruje?Iste svojím vzdelaním máte zmysel pre analýzu a preto vám nevadí,že zaplatíte sezónu,súťažíte a nakoniec vám stačí defenzívna súťaž z ktorej holuby nepostupujú do žiadnej výstavnej kategórie?Takých je tam hodne,tak čo kacírska myšlienka,založiť novú OZ zo Šenkvičanov,zobrať k sebe Jožka Borsza,Jankuru,východniarov,aby mal kto aj robiť a spolu s pánom Krajčíkom by ste mali hneď aj výbor OZ a tým súťažiť regulárne s možnosťou účasti na Olympiáde.Tí špičkoví so svojím množstvom si poradia,až sa z nich vyselektujú noví Šenkvičania.Berte prosím záver trocha s rezervou a nadsázkou.
Dušan Konečný (23.09.2020, 23:12)
Ak máte výsledky z 20% holubov, každý chovateľ s vyššou úspešnosťou ako 20% niekoho vytláča. Preto existuje odpor k úspešným veľkochovateľom. Pokiaľ ste veľkochovateľ s úspešnosťou 10%, ste srdečne vítaný. Ak je ale Vaša úspešnosť nad 20%, čím viac nasadíte, tým viac oberáte o % ostatných.

Príklad: OZ nasadí na pretek 3000 holubov. Percentá sú 600 holubov. Z toho Vy nasadíte 1000, Vaša úspešnosť je 40% - 400 holubov zo 600 vo výsledkoch. AK by ste nasadili 2000 holubov, % dvihnete na 800, no pri 40% úspešnosti sú vo výsledkoch iba Vaše holuby.... To je samozrejme extrém. Ale ak sa v OZ nájde skupina naozaj špičkových chovateľov, ktorí nasádzajú vysoké počty, vysoký počet chovateľov sa do výsledkov nedostane a to je problém. Ako príklad dám opäť pretek mláďat Slivenec v OZ Bratislava 2020 - Z 85 chovateľov len 32 umiestnilo potrebných 7 do série v riadnych výsledkoch. 20 chovateľov neumiestnilo ani holuba. Latka je už tak vysoko, že viac ako polovica chovateľov nevie plnohodnotne súťažiť.

Evidencia je dobrý systém za predpokladu, že neevidované holuby nie sú vo výsledkoch. Tak sme to mali v OZ BA prvý rok, výsledky však neboli prijaté. Prešli sme na systém, kde neevidované holuby sú vo výsledkoch bez bodov, no stále vytláčajú. Želaný efekt bol minimálny. Evidencia v OZ BA bola ukončená v sezóne 2020 s tým, že pre bodové majstrovstvo budú použité "americké výsledky". Výsledný efekt uvidíme na nasledujúcej konferencii. Túto zmenu sprevádzala obrovská polarizácia členskej základne, bojkot riadiacich členov výboru a veľmi agresívne útoky na chovateľov, ktorí prišli s týmto návrhom.

Tiež by chovateľov zrejme zaujímal váš názor ako odborníka ,na konštatovanie spôsobom,kde je možné získať niekoĺko prvých miest z jedného závodu.
Ak sú holuby skonštatované v jednej sekunde na rovnakej vzdialenosti, majú rovnakú rýchlosť a podľa pretekového poriadku dostávajú rovnakú cenu a koeficient. Dnešné EKS nemajú problém skonštatovať desiatky holubov za sekundu. Pozrite napr. pretek mláďat Humpolec 2014 v OZ Bratislava

Iste svojím vzdelaním máte zmysel pre analýzu a preto vám nevadí,že zaplatíte sezónu,súťažíte a nakoniec vám stačí defenzívna súťaž z ktorej holuby nepostupujú do žiadnej výstavnej kategórie?
Na výstavy patria najlepšie holuby. Ja aktuálne nemám na to, aby som konkuroval našim najlepším chovateľom a nie je to ani mojou ambíciou. Mojim cieľom je, aby interná oblastná súťaž bola dostupná pre všetkých chovateľov. Nemal by som problém ani s tým, ak by boli v oblasti 2 paralelné súťaže, povedzme 1. a 2. liga, aby si každý našiel to svoje.

Takých je tam hodne,tak čo kacírska myšlienka,založiť novú OZ...
Oveľa rozumnejšie mi príde hľadať systém, kde je vlk sýty a ovca celá. OZ Bratislava má najvyšší vekový priemer na Slovensku. Stojíme pred strmou priepasťou a rozdiely sa tu budú len stupňovať. Posledné čo potrebujeme sú odchody chovateľov z dôvodu znechutenia.
Peter Turek (24.09.2020, 00:24)
Veľmi dobre ste to vysvetlil a hneď je tu niekoĺko podstatných problémov,ktoré je potrebné riešiť formou zmien,aj preto mnohí odchádzajú,čo nepotrebujeme z dôvodu znechutenia.No práve vo vyššie uvedenom je vo vysokom percente to znechutenie.My totiž chceme všetko.Súťažiť vo všetkých kategóriách,vyhrávať SEV,Olympiády,súťaže v TS-čo je ešte najpriechodnejšie,mladí študovať mimo bydliska,živitelia rodín za prácou kade tade,formy vdovských metód,ktoré spolu s mladými a vyvážaním,zaberú väčšiu polovicu dňa.Na prvom mieste je láska k holubom a preto karavána ešte ide ďalej...Čo však za to?Konflikty medzi sebou,so susedmi,ochranármi...Len blázon môže za týchto okolností vstúpiť do tohto kolotoča.Blázni sa však realizujú v iných sférach.V každom prípade Vám však ďakujem za vysvetlenia a snahu o riešenie .
Milan Blahovský (24.09.2020, 10:11)
V dnešnej dobe máme možnosť nastavenia množstva súťaží ( rôznych bodovaní či vyhodnotení) a ak by bola vôľa u funkcionárov a návrh zdola, mohli by sa objaviť viaceré kombinácie súťaží a možno by sa aj v nich každý objavil. Ide iba o to , ktorá z nich by bola ta najzaujímavejšia, najspravodlivejšia či najviac cenená. Kedysi som chcel takto motivovať chovateľov( aj tých čo majú menej holubov) k účasti v pretekoch a v OZ sme mali tzv. malé majstrovstvo teda, ak bola séria MOZ napr 99/7 z KT tak tam bola séria iba napr.30/5 či v DT 5/2 oproti 20/4 atď. Iný môj návrh bola tzv 1. a 2.liga , teda v prvej lige si percentá a body brali iba chovatelia umiestnení v MOZ spred roka napr. do 30-teho miesta a v druhej boli tí ostatní, víťaz postupil vyššie a bral aj nejaký pohár a posledný z prvej ligy zostúpil dole..
Čo myslíte ako dlho to vydržalo ??? Asi tak max. 2-3 roky, tí čo najviac kritizovali tých lepších či úspešnejších sa aj tak nikde nenašli alebo keď ste sa opýtali pri nasadzovaní prečo si nevyberá holuby podľa série tak odpoveď bola, že ich súťaž v tipovaní nezaujíma. Však odpoveď, že nepoznajú vlastné holuby by asi bola hlúpa že ?
O súťaži intermajstrovstva radšej ani nepíšem....stačí pozrieť koľko chovateľov splnilo podmienky 5/3 v 11 vopred zvolených pretekoch v sezóne...Napokon ani mne sa to nepodarilo vďaka neumiesteniu 1 holuba zo SDT.
Jednoducho v teórii sme všetci "zimní" majstri a odborníci a počas sezóny sa akosi stratíme. Kopa rečí, kopa komentárov v DF a skutek utek. Ale aspoň si vyplníme voľný čas čítaním holubárskych problémov a máme o čom zase čo rozprávať v krčme pri pive.

Inak téma bola problém zápisu a oprava pohlavia holuba a holubice ....
Peter VAVREK (24.09.2020, 20:21)
Nie je to jedno aká je téma diskusia je prekáža to komu ?tak treba zrušiť celkovo diskusné fórum a zaviesť už iba oznamy kto nás kedy opustil stohto sveta a poprípade aj číslo reálnych členov ktoré by ukazovalo koľko ešte nás je.......v teórii sme všetci zimní majstri to je pravda ibaže tento zvláštny holubarsky rok poznačený pandemiou Covid 19 nám jasné ukázal skoro vo všetkých OZ naSK na čom vlastne sme krutá realita úbytok chovateľov nízke nahlášky ph na preteky celkovo vo viacerých OZ problém dolietať sezónu čím to bolo ? pandémiou ?možno aj tou ale myslím si že nasledujúci rok nebude o nič lepší viacero Zo čiek je na zánik sú na hrane a myšlienka nás zdolá je nájsť ešte akú takú chuť a zhora je Vám to jedno ?asi sa chovateľom lepšie číta diskusia ako zápisy z prezídia pri takomto tempe o 2-3 roky to už bude veľmi vážne z OZ na SK možno vzniknú iba VS a nejaké kluby uvidíme ako to bude
Peter Turek (24.09.2020, 20:33)
Predpokladal som,že sa ozveš,pretože ťa Dušan spomenul.Prečo som sa do témy pustil?Ako možno vieš,pár rokov viac holubárim v PL,bol som však požiadaný,aby som sa zúčastnil na schôdzi OZ 29.8. 20 v Huncovciach,za predsedu Bjalončíka,ktorý bol pracovne vyťažený 450 km ďaleko.Keď sme boli prijatí do tejto OZ,za predsedovania Moravca a Krišandu,sám som bol prekvapený vysokou spoločenskou úrovňou.Pri tejto schôdzi,kde sa schvaĺoval závodný plán mladých,by dievčina,ktorú spomína Dalibor,že jej prišiel holub s čípom,ale bez krúžka-ak by sa zúčastnila,ušla zrejme zavretým oknom.Dudzík to udržal do tej miery,že sa schválil závodný plán,aj keď on mal pripravenú svoju verziu 3 Martinov atď.Pavličko navrhoval svoju verziu-správne a predseda Mesarčík sa snažil o vyrovnaný závodný program,kde správne poukazoval,že osem tratí im ide priamo cez Tatry.Došlo ku kompromisu,aj vďaka F.Jacenkovi.Ja som oboznámil našu členskú základńu s týmto plánom,avšak bolo mi povedané,že to už neplatí,pretože na druhý deň bola ďalšia schôdza,kde sa všetko zmenilo.V zápisnici sme uvedení,ako účastníci,aj keď sme tam neboli.Nakoniec pre nás-všetko zatiaĺ stredom Tatier.Holuby chodia veĺmi dobre,samozrejme oproti konkurentom z údolia,je to už iba koniec percent.Podstata problému je však niekde inde.10 _12 holubov príde naraz a nič z toho,pretože mi bolo povedané,že súťažíme podĺa nejakého amerického systému.Ten je zaujímavý,má však podstatnú slabinu-je to vždy iba o súťažení nejakej skupiny a holuby z neho nikde nepostupujú.A teraz k veci-určitá forma zneužitia.Jeden z najlepších chovateľov Slovenska Rudolf Šulík,ktorému dravci každý rok zdecimujú jeden chov-ak by nás bolo dosť na vytvorenie vlastnej oblasti,tak-ja tvrdím,má pravidelne holuba na Olympiáde,má povedzme mladého štandartného holuba,s ktorým potrebuje nalietať výstavný limit.Kde?Pri americkom systéme-nie.Cez Tatry,ak konkurencia letí údolím?Je potrebné pozrieť si priamku doletov Martin-Huncovce,Bytča-Huncovce,Púchov-Huncovce a Martin-Stará Ľubovňa,Bytča-Stará Ľubovňa,Púchov-Stará Ľubovňa.Podobne vznikali svojho času výsledky z inej planéty.A to všetko tak znechucuje členov ZO,že existencia môže byť v krátkom čase ohrozená.Všetko je postavené na úvahe-majú svoj americký systém,nech sú spokojní.A možnosti na výstavách všetkých stupňov?Od toho sme tu my,tak mi to pripadá.Obaja s Dušanom sa sústreďujete iba na nejaké majstrovstvo.Predsa s pár holubami,je možné dosiahnúť pekný úspech napr.so štandartným holubom atď.Pozor na jednu vec-aby americký systém nevytvoril skupinu vyvolených a tých ostatných.Dušan je solídny,avšak zdá sa mi až príliš defenzívny, v súťaži s bratislavskou,ako píše elitou.Elitný chovateĺ je tu pán Jankura z Ihľan,pracovitý Jožko Borsz,zaujímavý je Číňan a tiež pán Barbírik,toho však poznám iba z jedného stretnutia v Štemberku...Občas mi to pripadá tak,že je nutné povedať-prepáčte páni,že som medzi vami a občas vás oberiem o nejaký bod.Snáď som to aspoň ozrejmil,nie je vhodné to tu prepierať,rád by som,aby si nemal pocit,že si nikto neváži tvoju prácu,organizačné schopnosti atď.Práve naopak.Súťaží je množstvo,dá sa vybrať,avšak,aby sa týmto nevytvorili dve skupiny-My a tí ostatní.
Peter Turek (24.09.2020, 20:35)
20:33-odpoveď M.Blahovskému.
Milan Blahovský (24.09.2020, 20:37)
Tebe sa dobre orientuje v chaose ? Ja mám zase rád poriadok a teda , ak sa chce niekto baviť o bodoch či koeficientoch alebo o Covide, tak si založí novú tému a baví sa k veci, neskače od šavla do Pavla...
Milan Blahovský (24.09.2020, 20:44)
Peter T., neozval som sa preto, že má menoval D.Konečný, reagoval som , lebo mám pocit, že sme občas odtrhnutí od reality a tú má každý možnosť vidieť vo svojom klube len sa všetci tvária, že tam je všetko v kostolnom poriadku a hore je akýsi bordel...
Ja keď niečo napíšem, tak to nie je môj sen či fantazírovanie, ale vyjadrenie reálneho stavu medzi chovateľmi .

Pre účasť v diskusii je potrebné prihlásenie

Zmeny boli uložené