Choroba

Štefan Jaška (20.04.2020, 20:29)
Milí holubári, za posledné tri dni mi uhynuli tri chovné dvojročné holuby, bez zjavných príznakov..neviete poradiť? Dakujem!
Ján Bučo (20.04.2020, 20:54)
Pán Jaška,
Je mi to veľmi ľúto, ale ak čakáte, že Vám tu niekto seriózne poradí, bude to len streľba od pása so zaviazanymi očami. Odporúčam Vám jedinú rozumnú cestu, jedného uhynuteho holuba zabaliť a vziať do najlblizsieho labaku kde vám urobia pitvu. Keďže ide o chovné holuby so svojou hodnotou, suma za pitvu a rozbory nebude určite likvidacna.
Všetko dobré
Jano Bučo
Štefan Jaška (20.04.2020, 21:01)
Predaj kvalitných mladých holubov 2020 za rozumnú cenu.kontakt Email:vaclav.fetr@seznam.cz, alebo +420608382470
Štefan Jaška (20.04.2020, 21:03)
Dakujem pán Bučo, idem za Dr.Krupanom...
Martin Dzurák (20.04.2020, 22:06)
otázka je, aké mali veľké mláďata a koľko ks ich chovali? treba dávať /tak to robim ja/ raz za týždeň jedlú soľ , buď volne do krmítka alebo čajovú lyžičku na napájačku, holub ktorý krmí mladé potrebuje soľ, ak je nemá celoročne v nejakom samostatnom krmítku, a ešte je dobrá aj kamenná soľ, na 90 percent je to tento prípad, vodu vypijú takmer okamžite potom treba dať iba čistú a uvidíte potom aj zjedia všetko z krmítka aj jačmeň.
Štefan Jaška (21.04.2020, 07:34)
ďakujem, pán Dzurák, inak kamennú soľ majú moje holuby v holubníku celoročne....Majú prvú liaheň, v tomto prípade mladé holuby už pred odstavením...
Jozef Toporcer (21.04.2020, 09:09)
p.Jaška -tie uhynute holuby nikam neposielajte na pitvu lebo vam povedia že maju vtačiu chripku, alebo koroňara narobite sebe ,ale aj nám problemi- podľa mňa stary holub ked uhynie tak vo väčšine pripadov sa jedna o streptokokovu infekciu- na to je najlepši Amoxygal-zdravim
Martin Dzurák (21.04.2020, 13:14)
ako som predpokladal sú to mladé pred odstavením, ktoré krmí už len takmer samec, lebo holubica sedí na ďalšej znáške ako hovorím dajte ihneď soľ a garantujem Vám, že už nič neuhynie, pán Toporcer, pán Jaška píše že holuby majú iba dva /2.,/roky takže o starobe nemôže byť ani reči.
Pavol Holka (21.04.2020, 14:11)
Ako tak čítam niektoré témy v diskusii a hlavne príspevky v nich tak mám pocit že viacero chovateľov nevie čítať. Pán Jaška hovorí že holuby majú kamennú soľ celoročne. Koľko teda tej soli ešte potrebujú pán Dzurák? Mimochodom pod označením "staré holuby" v tomto prípade rozumiem ročné a staršie... pekný deň prajem všetkým.
Jozef Toporcer (21.04.2020, 15:11)
Presne tak p. Holka- ročne a staršie!!!
Milan Blahovský (21.04.2020, 17:06)
E-coli, resp. adeno vie urobiť svoje aj u starších holubov, čo tak ísť touto cestou ?
Ing. František Gaško (21.04.2020, 18:46)
Dobrý deň
Ak chcete holubom dodať soľ, vrele doporučujem prípravok REHYN od firmy Pharmagal. Je to prípravok, ktorý okrem iného obsahuje zmes solí. Je veľmi dobrý pri pretekoch holubov, ale nezaplatiteľný je pri odchove mláďat a hlavne u volierovaných holubov
Jaroslav Benka (21.04.2020, 22:58)
Pán Jaška dajte tie holuby vyšetriť nepočuvajta nikoho.A napíšte čo im bolo. Mám aj ja takyto prípad. Dnes mi volali z laboratoria holub padol na otravu pečene. Vysledky mi posielaju.
Jozef Brodziansky (22.04.2020, 07:49)
Pan jasko amoxygal pomôže J mal taky problém a dal som vyšetriť a veterinár my vokál treba dat amoxygal holubkom pomohlo
Marián Petrus (23.04.2020, 22:41)
Nechcem radit lebo tasko takto urcit diagnozu ale opisem co sa stalo mne mozno vam to pomoze.Priniesol som si/kupil/z celostatnej vystavy holubicu ale nemal som v chovnom volny butnik.Mam ale jeden box 210cm vysoky 130cm hlboky a meter siroky.Bola v nom usadena jedna para ktora tam bola aj rok predtym.Dal som ju tam a aj ku nej samca.Holuby sa dali pekne do pary ale povodny samec novu paru stale atakoval pri krmitku.Nic som si ztoho nerobil ved za cely den sa nazeru.Obe pary pekne zasadli a mali aj mlade a zrazu tak ako opisujete holubata v peri a uhynula holubica.Nechapal som.O par dni aj samec.Nerozumel som tomu a to hlavne preto lebo mlade boli uplne fit.Kedze povodna para mala oba jedno mlada tak som im obe mlade podlozil.Vsetke tri boli uspesne dochovane a po ziadnej chorobe ani slychu.Som presvedceny ze ta uhynuta para vydala zo seba maximum aby mlade nakrmila aj za cenu ze oni hladovali az vysilenim skolabovali.
Pavol Holka (24.04.2020, 06:56)
Pán Petrus boli vychudnuté tie uhynuté holuby? Ďakujem za odpoveď.
Marián Petrus (24.04.2020, 09:45)
Ano
Štefan Jaška (24.04.2020, 14:22)
Vďaka za diskusiu, zda’ sa, že pomohol Amoxygal. I tak som prišiel o 9 kvalitných chovných holubov....
Jozef Toporcer (25.04.2020, 09:20)
p.Jaška-a ešte vam dam jednu radu , tu kamennu soľ vyhodiť z holubnika som presvedčeny že to bol zdroj nakazi, a stou soľou tiež neprehaňajte lebo im rozožerie cievny system a srdce, potom sa divite že vam holuby hynu- p. Gaško vám dal dobru radu ako v odchove mladat postupovať pri podavani soli, ja soľ nepouživam vôbec a mlade su ako obrazky - neprikladajte tej soli až taky vyznam skôr uškodi ako pomôže- radšej použivajte viac octu ako soli-je to skvela prevencia na rôzne choroby-zdravim
Jan Vasil (25.04.2020, 16:11)
Pan Toporcer kamenu sol uživam tiež je bez problemu a vi čo uživate mesto soli do jedla cukor ako vtej rozpravke sol nad zlato
Jozef Toporcer (25.04.2020, 18:22)
Komu niet rady, tomu neni pomoci- pomôž si sam človeče potom ti aj boh pomôže- tak sa vravi v jednom prislovi
Oto Gano (25.04.2020, 21:00)
Zo všetkého veľa škodí : soľ ,cukor, antibiotiká,ocot, výživové doplnky,elektrolyty ,stres a keks....atď.
Miroslav Vidhold (25.04.2020, 21:22)
Nepoznam horsiu vec pre holuby ako ocot...sol je nevyhnutna,p.Jaska
Ján Palguta (26.04.2020, 08:58)
K tomu octu v roku 2011 som si z diskusie zkopíroval a uložil príspevok p. Z. Adamíka, ktorý je nasledovný:
Autor: Zdebněk Adamík (---.avonet.cz)
V průběhu roku dávám 1 - 2 x týdně jablečný ocet z Kauflandu v poměru 10 ML/1 l pitné vody. V závodní sezonu obvykle v úterý odpoledne (večer) nebo ve středu ráno 10 ml/1 l pitné vody. Ale jakmile nastoupí teploty přes 25°C (červenec srpen) zvyšuji dávku na 15 ml/1 l vody. Občas se stane, že udělám v přípravě holubů na následující závod chybu tím, že hodně energeticky krmím (předpověď závodu proti větru) a najednou v polovině týdne zjistím, že závod bude lehčí, tak se snažím tuky nabitá játra trochu upravit a k tomu používám opět jablečný ocet a to tak, že ve čtvrtek večer nebo v pátek ráno dostanou opět do vody jablečný ocet, který trochu tuku z jater ubere. Je to takové nouzové řešení, ale osvědčilo se mi. Když to neudělám nebo se počasí změní v době, kdy už nemohu zasáhnout, tak obvykle holubi přeletí a vrací se mi od Slovenska a to jsou špičkové ceny, však víte kde. Při čtrnáctidenní přípravě DT holubů dostávají holubi první týden přípravy jablečný ocet 1 x deněn po dobu tří dnů zpočátku prvního týdne. Seegmüller který připravoval holuby v třítydenním cyklu dával jablečný ocet prvních 5 dnů prvního týdne přípravy 1 x denně.

Jozef Toporcer (26.04.2020, 09:53)
Aby sme sa rozumeli z stym octom- samozrejme že nie v 100% koncetracii treba riediť tak akoto napisal p. Palguta od tych 10-20ml na 2-3 litr. napajačku vhodnejši je jablčny ocot ako obyčajny liehovy Liehovy ocot im davam do kupeľa na skvele perie a tiež ako prevencia proti vonkajšim parazitom nebudem tu nikoho presviedčať čo je dobre a čo nie nech sa každy zariadi podľa vlastnych skusenosti a tak aj kona nie všetci musia s tym suhlasiť ale ja to tak robim a nemyslim si že sa stym da niečo pokaziť-zdravim
Jozef Daníšek (26.04.2020, 10:17)
Pozdravujem! Priatelia ak niekto prispieva do diskusného fóra mal by mať toľko času,aby po sebe skontroloval aspoň či jeho písomné vyjadrenia zodpovedajú základným pravidlám slovenského pravopisu.Je na škodu veci,ak niekto píše a v troch vetách spraví 20 gramatických chýb.To o niečom svedčí.
Milan Blahovský (26.04.2020, 12:09)
Vážení přátelé, zdravím vás z moravského exilu (kdysi mi byl odebrán přístup, no někteří lidé asi nemají rádi, pokud je někdo v holubaření i když třeba nepatrně chytřejší)

Co se týká té soli, sůl kamenná připravená třeba tak že 1 kg sáček celý (včetně obalu) se namočí do vody po nějakém čase vytáhne a nechá ztuhnout (zkamenět) potom se obal odtrhá a je možné to podávat k volnému přístupu. Toto jsem i já ve svých začátcích před více než padesáti lety dělal také. Jenže to má jednu nevýhodu: sůl na sebe natahuje vzdušnou vlhkost a tím i plísně - Aflatoxiny. Ty jsou pouhým okem neviditelné. A tak se potom dostávají do trávícího i dýchacího systému holuba. Jak to ovlivní výkon závodníků musí být každému jasné.
Ocet: zásadně používám jablečný ocet a to jak do koupele v kombinaci s kuchyňskou solí - na 10 l vody 1 polévková lžíce octa + 1 polévková lžíce kuchyňské soli. Jindy zase něco jiného třeba Rochovu sůl, což je kombinace Karlovarských vřídelních solí spolu s jehličím. Po takové koupeli odpadnou i zbytky šupin z prsních svalů holubů. Svého času, jsem používal systém od MUDr. MVDr. Lindenmanna chovatele PH. Když jsem se s ním a jeho dvěma dcerami více seznámil, tak mi prozradil, že veškeré jeho přípravky do pitné vody jsou postavené na základě jablečného octa. A tehdy jsem prosím lítal absolutní špici v závodech KT a ST a každý rok reprezentoval OS ZL na CV.

Požádal jsem p. Mgr. Blahovského Milana, aby tento můj příspěvek zveřejnil.
Marián Petrus (27.04.2020, 11:47)
Pozdravujem.Pan Daníšek predpokladam ze narazate na moj prispevok.Ospravedlnujem sa ale Je to tym ze nepouzivam diakritiku
Jozef Daníšek (27.04.2020, 13:18)
Pozdravujem pán Petrus! Určite som nenarážal na Vás.Myslel som to všeobecne,pretože akýkoľvek prejav či už písomný,alebo ústny vypovedá o človeku,ako to ma v hlave mentálne,ale i kultúrne zoradené a zakotvené.A i keď väčšina z nás sme už postarší,tak isté pravidla v prejave platia a mali by sme byť príkladom pre ostatných.Aby sa nekonštatovalo " No tí holubári to sú teda poriadni tupci....."Takže myslel som to v dobrom.A potom, keď niekto kultivovane napíše ,hneď sa to i lepšie číta a podvedome si vytvárate obraz o píšucej osobe.
Július Vida (28.04.2020, 09:08)
Pán Daníšek, pekne ste to napísali. Len niekedy si myslím, že tí /tupci/ na tomto DF zažívajú viac obdivu, ako tí čo to majú v hlave v poriadku. A čo je ešte zaujímavejšie, že niektorím čo vedia i kultivovane písať je za nimi smutno. A to nie preto, že sa na nich zabávajú, ale že obdivujjú ich smelé vulgárne vystupovanie.
Prajem všetkím slušním chovateľom úspešný začiatok pretekov.

Pre účasť v diskusii je potrebné prihlásenie

Zmeny boli uložené