Ako sa darí holubom ktoré vynechajú sezónu?

Pavol Holka (03.04.2020, 16:47)
Máte niekto skúsenosti s vynechaním sezóny s tým že by holuby lietali len okolo holubníka bez vyvážania? Ako sa takým holubom darilo keď začali znova pretekať? Ďakujem za odpovede.
Peter Kmec (03.04.2020, 17:15)
Vyvážať predsa môžte,to Vám zatiaľ ešte nikto nezakázal.
Pavol Holka (03.04.2020, 18:16)
Ja sa pýtam či má dakto skúsenosť že ani nevyvážal. Že holuby lietali len okolo holubníka. Viem že vyvážať môžem.
Ondrej Brzula (03.04.2020, 18:37)
S mojich skusenosti:Bol som rok v zahranici,a na druhu sezonu dve tretiny zavodnikiv strata.Odporucam tiez vyvazat!!
Július Vida (04.04.2020, 09:31)
Od roku 2000 čo mám tento chov, som ani mladé ani staré holuby nevyviezol nikdy a nikam. Tréningy absolvujú len okolo domu podľa môjho systému. Straty starích aj mladích si môžeš porovnať s výsledkov. Na každý pretek totiž nasadzujem všetky holuby. Dá sa to zistiť tak, že si pozrieš nasadenie na prvý a posledný pretek. Pretekám v OZ Nitra.
Šimko František (04.04.2020, 09:54)
Pan Vida kolko sezon ste od r.2000 vynechali a ako holuby lietali po ročnej pauze ja som vynechal asi dve sezony a holuby väčšinou lietali zle , skuste dať pretekára na rok do chovu a po roku s ním lietať , často mu to už nejde. Samozrejme su výnímky , Inač dobrá téma .
Pavol Holka (04.04.2020, 11:06)
Ďakujem pán Vida za váš príspevok. Osobne váš chov obdivujem. Málo holubov a slušné výsledky a už dávnejšie ste vraveli že holuby nevozíte tak je to obdivuhodné. Lenže by ma zaujímalo prípad keď s holubmi pretekáte a zrazu by jeden rok boli doma a potom by začali pretekať zase. A pán Šimko,keby sú holuby rok v chove, zatvorené tak pochopím že sa stratia alebo že nebudú mať výkon ako predtým. Ale ja myslím situáciu že holuby vynechajú preteky ale povedzme že od jari do jeseni budú trénovať okolo holubnika,bez vyvážania ale mali by pohyb.
Jozef Brodziansky (04.04.2020, 12:27)
Pan Vída ta to vy mate neskutočne holuby už vieme kde mame ísť na, holuby
Oto Gano (04.04.2020, 21:35)
Pán Brodziansky palec hore....
Július Vida (05.04.2020, 10:50)
Pán Šimko od r. 2000 som nevynechal žiadnu sezonu. Pán Brodziansky ďakujem, ale viete, keď dávam do ponuky svoje najlepšie holuby tak veľký záujem o ne nie je, lebo ja nelietam trate nad 700 km, na to treba inú líniu holubov a tie sa do môjho holubníka už nezmestia.
Čo sa týka otázky p. Holku si myslím, že holuby keď vynechajú sezonu hoci budú trénovaní a vyvážaní nedostanú takú záťaž ako v pretekoch. To znamená, že najvýznamnejší bod selekcie vypadol. Dôjde k deštrukcii svalstva hlavne u starších holubov, V pretekoch by sa určite niečo stratilo.......a ešte niekoľko faktorov, ktoré ja nazývam, že holuby sa zopsujú.
Myslím si, že nábeh do sezony po takomto výpadku bude zložitejší pre špicové holuby.
Ja osobne, pokiaľ túto sezonu nebudeme lietať nechám na holubníku všetky ročiaky, pár najlepších dvojročiakov a ostatné holuby z pretekového tímu vyradím.
Prosím berte toto ako môj názor, skúsenosti mám iba odkukané u iních chovateľov, ktorí sem tam sezonu vynechali.
Peter Matalík (05.04.2020, 12:29)
Z vlastných skúsenosti. Problem vznika zvyčajne ,ak holuba/holubica/ ,ktorý lieta na vdovsku metódu zaradíme do prirodzenej.90% holubov už nepodá taký výkon ako keď závodil vdovstvo.Snáď výnimkou sú trate nad 700 km.Opak je z prirodzenej spraviť vdovcov.Môj osobný názor.Vdovcov spravím/total/,trenigy okolo holubníku,veľmi "skromné" krmenie,aby sa nedostali do formy,po prípade nejaký simultántný nácvik.
Holuby by mohli byť" použiteľné" aj v sezóne 2021.Nie je to 100% návod,iba môj osobný názor.









Milan Lenárth (06.04.2020, 17:05)
Pán Matalík dobrý názor. Ja rozdelim tiež na totálku. V pondelok prelet samci, v utorok samice potom ich nepúšťam v stredu večer nakošujem nechám prespať a v štvrtok , alebo v piatok súkromne vyveziem na 50 a viac km. Holubom to bude stačiť, aby sa úplne nepokazili , takto som to robil v minulých rokoch, keď som musel vynechať sezónu, na ďalší rok boli straty minimálne. Krmenie ľahšia zmes .
Peter Matalík (06.04.2020, 18:06)
Asi tak,hlavne holubice "skromne", aby sa nenanášali.Dnes som mal debatu s predsedom našej OZ/P.Ing.Jendrichovsky mali sme vybavovačky ohľadom auta OZ// . OZ Sabinov má na stránke vypracované dva alternatívy PP. Dúfajme,že aspoň jedna bude reálna.Jedno je však pravda.Ak sa neodletí sezóna,tak určití chovatelia ukončia závodenie!
Milan Blahovský (06.04.2020, 18:55)
Peter, ja si myslím, že tí s holubom v srdci , chov či závodenie neukončia a tí ďalší sú mi ......
Jozef Toporcer (08.04.2020, 10:06)
Je tu ešte jedna varianta keby sme sezonu neodleteli vôbec,teda aspoň pre ročiakov ale to by sme museli sezonu mladych odštartovať normalne v termine ako sme si naplanovali, alebo ešte skôr 1-2tyždne a to tak že by sme ročiakov košovali z mladymi do 300km to by ročnym uplne stačilo aby na buduci rok mohli podavať slušne vykony-čo vy nato?
ROMAN NAHALKA-Romannasport (08.04.2020, 13:49)
Áno, vyviesť ich treba, doporučujem pre tých náročnejších zmenu smeru do 100km,prideme domov, a čakáme, čakáme a mame z toho hotový pretek.
Pavol Holka (08.04.2020, 16:13)
Pán Nahalka,zmenu smeru určite uskutočním. Včera som prvýkrát vyviezol na skoro 30 km, najbližšie pôjdu tiež tak ale z opačného smeru
ROMAN NAHALKA-Romannasport (08.04.2020, 20:38)
Áno, len si dajte pozor, holuby už musia byť v dobrej kondícii, to znamená, že ich vypustim trebárs aj z východu, ale musia vydržať aspoň 2,3hodiny letu, lebo sa im to môže stať osudným. Poznám prípady takýchto nacvikov pred sezónou, a do lietali. Takže opatrne.

Pre účasť v diskusii je potrebné prihlásenie

Zmeny boli uložené