Monitoring útokov dravcov

Milan Blahovský (31.03.2020, 09:55)
Keďže je "nudné" obdobie, tak je vhodné občas si prejsť aj na servery iných chovateľských zväzov a napr. holandský zväz má na svojom portáli aktívnu zaujímavú aplikáciu, kde chovatelia majú možnosť hlásiť útok dravca s uvedením o akého dravca išlo ( sokol - jastrab ...) o lokalitu kde sa to udialo ( pole, kríky, lesík...) a miesto ( obec ...) , či holub prežil, koľko holubov bolo zabitých , meno chovateľa, čas útoku atď.
Zrejme sú to podklady, ktoré je možné neskôr predložiť pri riešení obhajoby niektorých krokov či už chovateľov alebo nárokovanie si odškodnenia .

Odkaz na tento údaj je tu https://www.duivensportbond.nl/roofvogelaanvallen

Oto Gano (31.03.2020, 11:58)
A čo náš monitoring? SZ vytvoril skupinu tuším troj členú , ktorá sa má zaoberať danou problematikou. Pracuje ?
Peter Jendrichovský (31.03.2020, 14:30)
Pre zmenu - co na to hovoria kolegovia v Belgicku - Preklad z PIPA - News:

Domov › Novinky a články › Správy ›Draví vtáci: Natuurpunt chce pomôcť nájsť riešenia, ale nie na súde
Dravé vtáky: Natuurpunt chce pomôcť nájsť riešenia, ale nie na súde
V prípade problémov s dravými vtákmi sme si vypočuli stav Natuurpunt aj KBDB. Obe strany uvažujú o riešení, ale majú iný prístup.
„Keďže Natuurpunt nechová dravcov a neuvoľňuje dravcov, nemôže sa teda na súde podať žiadny prípad. Natuurpunt chce zvážiť, či nie je lepšie zavesiť hniezdo pre sokola sťahovavého na miestach, kde je veľa pretekárskych holubov. “ Takto hovorí Marc Herremans z Natuurpunt.

KBDB, prostredníctvom národného predsedu Pascala Bodengiena, stojí: KBDB a súdny úradník skontrolujú hniezdne boxy sokola sťahovavého na krúžkoch závodných holubov.

Skutočnosť, že mnohé holuby sú obeťami dravcov, združenia prírodných zdrojov nepopierajú. Ale títo holubí fanúšikovia hrozia, že sa obrátia na súd, pretože prírodné združenia prepúšťajú dravé vtáky, čo je pre Natuurpunt príliš ďaleko. Marc Herremans z výskumnej služby Natuurpunt: „Natuurpunt nechová dravcov. Ani iné prírodné združenia. Z právneho hľadiska sa to stáva prípadom bez predmetu. ““

Národný predseda KBDB Pascal Bodengien tieto problémy pozorne sleduje. „Myslíme si, že súdny proces má určite zmysel. Nielen holub, ale aj poľovníctvo a rybolov sú pod tlakom. Je to zrejmé z rozhovorov, ktoré sme viedli so Združením sv. Huberta, čo predstavuje záujmy lovu. Na krúžkoch našich závodných holubov plánujeme skontrolovať 2 až 3 hniezdne sokoly sťahovavé v každej provincii. Urobí sa to spolu s exekútorom. Počul som, že v konkrétnom hniezdnom boxe sa práve našlo 211 prsteňov. Vlastníme tieto holuby. Nenecháme sa tejto záležitosti pustiť, aj keď je to teraz v pozadí kvôli korónovej kríze. Politici musia vedieť, že máme veľký problém. “

konštruktívny
Národný prezident ďalej zdôrazňuje, že chce konštruktívne hovoriť s Natuurpuntom, zároveň však tvrdí, že KBDB sa tejto záležitosti nevzdá. Marc Herremans: „Každý rok sa vo Flámsku chovatelia holubov množia a vypustia do prírody státisíce„ závodných holubov “, aj keď v nádeji, že sa vrátia do svojho podkrovia. To však nie je zaručené z rôznych dôvodov, medzi ktoré môžu patriť dravé vtáky. Zväzy holubov vyzývajú svojich členov, aby fotografovali a hlásili holuby, ktoré sa stali obeťami dravých vtákov. Informácie, ktoré zbierajú chovatelia holubov, sa teraz stávajú zaujímavými, keď ukazujú vzorec: napríklad v čase (v ktorých mesiacoch najviac obetí padne?) Alebo v priestore (kde sa chytí najviac holubov?). Alebo sú niektoré farebné holuby citlivejšie na predátorstvo? Ak federácie holubov môžu tiež vytvoriť mapu toho, kde sa vo Flámsku vyskytuje najväčšia koncentrácia chovaných holubov, potom by sa mohlo zvážiť, či nie je lepšie na týchto miestach zavesiť hniezdo pre sokola sťahovavého. ““

Pascal Bodengien: „Všetko je v poriadku a dobré, ale týka sa to aj jastrabov a vrabcov. Dravé vtáky spôsobujú chaos medzi našimi závodnými holubmi. A sme z toho nespokojní. Radi by sme našli rozumné riešenie spolu s prírodnými združeniami, ale musia byť rozumné. “


Podľa KBDB už existuje 326 konkrétnych správ o obetiach dravcov.

páčkové spínače
Služba Research Point Research Service má tiež neočakávaný návrh riešenia: „Jedným z týchto základných pravidiel je to, že druhy, ktoré sú početné alebo menej inteligentné alebo rapované, budú pravdepodobne konzumované. Ak nie si múdrejší ako draví vtáci. Napríklad, môžu existovať možnosti na ochranu drahších holubov v skupine tým, že ich odletia spolu s holubmi, ktoré priťahujú väčšiu pozornosť (farbou alebo správaním). S týmto sa oplatí experimentovať. Napríklad, ak necháte holuby delfínov pltených plemien spolu s ostatnými holubmi plemeno, tie bláznivé lietajúce delfíny priťahujú takú pozornosť, že draví vtáci sa na to môžu najskôr zamerať, takže ostatní môžu byť ušetrení. Dravé vtáky nelovia neustále. Ktorý žije priamo pod hniezdom sokolov sťahovavých,

akčné
Zostáva vidieť, či KBDB skutočne postúpi na súd. Pascal Bodengien je už kategorický: „Nie je možné, aby sme nechali našich holubov porazených dravými vtákmi. Toto je koníček takmer 20 000 chovateľov holubov. Počuli sme úplne odlišné hlasy z Holandska o združeniach v prírode, ktoré nezbavujú dravých vtákov. ““

Autor:
27/03/2020 - Aelberts Piet
Značky: KBDB natuurpunt roofvogels
Jozef Jakubcak (13.08.2020, 13:42)
To čo zažívaju naše mladé holuby som doteraz nezažil v okoli Čergova premnožené dravce nahaňajú a žerú mladé holuby tak, že už nepočítam straty... mladatá stresované uštvané lietajú do noci ak pridu na druhý deň je to skor náhoda.Dnes som napísal teplý pozdrav p.Chavkovi ochrancovi dravcov na Slovensku v tom zmysle že sa možno dožijem že budeme odškodnení za škody sposobené jeho činnostou ktorú sponzoruje štát a vyše sto sponzorov aj zo zahraničia že prajem všetkým ochrancom aby im denne žožralo niečo čo majú radi aby pochopili o čom to je.Čital som komentáre na článok v korzári ako sa trávili dravce na východe a to je už niečo čo nechápem reakcie verejnosti na holubárov to je niečo hrozné... musíme sa pokúsiť to zmeniť....to celé okolo bratov Gemeryovcov zaklincoval v reportáži p. predseda zvazu Dudzik- vraj mi holubári si máme nachovať aj pre jastraba....Nie my holubári ale ochrancovia nech si ku hniezdam postavia aj cele farmy či už holubov, bažantov, prepelic a pod. ktoré už ani neexistujú v našom okolí.
Vyzývam aby už sa niečo dialo na úrovni zvazu ktorý nás zastupuje a aby v tejto veci už konečne konal! Odškodnenie chovateľov musí byť priorita ináč to niekto zoberie do vlastných rúk a zvaz sa iba prizerá....ako to bolo doteraz.Nič sa okolo toho nedeje len sa mláti prázdna slama.Ak je spoločenská hodnota jastraba 1350 eur tak ak už nie spoločenskú ale hodnotovú musí mať aj poštový holub!!!!
Jaroslav Benka (13.08.2020, 16:08)
Ja som zobral do rúk a som vedený na kriminálke len provizorné zariadenie uložené na svojom pozemku. Strata dvoch mesiacoch 67 ks mlade. !!!!
Jan Vasil (13.08.2020, 20:46)
A pan DZUDZIK kolko nachoval pre svijich zverencou hcel by som vediet,kolko krat im niečo odniesol. A nie my mame chovat prenich ako udal ved to su ich zverenci.Naši su holuby a mi ich tiež chranime ako oni svojich zabyjakov.Ked som šiel na huby bolo počut štebotat vtactvo a holuby hrivnaky si veselo hurkutali a teraz nepočut ani zvuk.Pitam sa pana DZUDZIKA to ich umlčali naše holuby alebo vaše chranene sokoly. pan DZUDZIK hanba vam !!!!!!!!!! ADARMO AKO SA HOVORI ZUB ZA ZUB ... samy nas tlačite ktomu
Peter Turek (13.08.2020, 21:44)
Páni,máte plnú pravdu.Najskôr k príspevku pána Jendrichovského,z 31.marca tohto roku.Okrem iného som sa na túto tému rozprával so sympatickou Annemi Van Hee,na olympiáde v Poznani.V posledných rokoch zo 120 odchovaných mláďat,im dravci zlikvidujú okolo 40 kusov,začínajú závodiť obvykle s 80-timi mláďatami.V rovinatom Belgicku...Čo u nás?Už bolo prakticky všetko napísané,povedané,prediskutované a výsledok?Katastrofa.Predovšetkým je potrebné si uvedomiť,že svojvôľu,diktatúru určitých skupín,poskrývaných za mnohé neziskovky,prežívame práve v momentálnej dobe.Niekto si určí,kde sa vybuduje hniezdo pre sokola,bude špiónovať,aby ukázal svoju dôležitosť,iný si zmyslí,že rodina je už prekonaná-žiadny otec,matka,dieťa,ale rodič jedna,rodič dva.Každý domorodý,indiánsky kmeň si chráni svoje ženy a deti-v tom je záruka prežitia a budúcnosti.My sme naše ženy potrestali,zato,že sa stali matkami,vraj žijeme príliš dlho,zaťažujeme planétu a niekto si zmyslel,že to treba regulovať-samozrejme podĺa jeho predstáv.Máme zákon,vyplývajúci priamo z ústavy na ochranu svojho majetku,avšak jeho výklad je taký,aká je úroveň tejto spoločnosti.Zlodejina,množstvo nesplnených sľubov,odchod do dôchodku vo veku,kedy sa mnohí presúvajú,áno už iba presúvajú,ak ešte vládzu.Dôvod?Celý život budovali to,na čom sa súčastná sopliač obohacuje a dnes sa im oznámi,že na dôchodky v dohľadnom čase nebude,mali si šetriť...V tomto smere sa dostáva poštové holubárstvo do úzadia,prioritné sa zdajú byť iné problémy.V určitej krajine sú po čerstvých prezidentských voľbách.Vyhral zvolený,no katastrofa.Nie sme zástancami žiadnych izmov,avšak nikde sa nepíše,že v tejto krajine odchádzajú pracujúci do dôchodku vo veku 55 rokov.Nevýhodné.Zrejme budú dlho žiť a znečisťovať planétu...Jediné riešenie-v súlade zo zákonom si stáť za svojím,nepripustiť žiadnu novodobú likvidačnú totalitu poštového holubárstva a mnohých iných záujmových,športových a kultúrnych odvetví,ktoré obohacujú život človeka.Bezpodmienečne vyžadovať vyjadrenie od dotknutých skupín,ktorým dravci budú škodiť,mať možnosť zúčastńovať sa na kontrole týchto hniezd a evidencii rodových krúžkov,nájdených v a okolí hniezd.Je toho mnoho,pán Chavko,považuje mnohé z týchto požiadaviek za typicky poľovnícke názory...A vyjadrenie,že holubári by si mali nachovať niečo i pre dravcov?Tu si musí urobiť úsudok každý sám...Kto na akej strane stojí...Akú intelektuálnu,právnu silu má poštové holubárstvo,aby obhájilo svoju existenciu v dnešnej dobe?Ako je možné,že musíte trpieť likvidáciu svojho majetku,za ktorú niekto ešte berie peniaze.Pretože patrím k pamätníkom niečoho,čo bolo nazývané Nežnou revolúciou,zahltenou množstvom sĺubov,tak slovo ako ochranár a zároveň úpadok prírody,je možné parafrázovať,ako chaos.Doplácame na to všetci holubári a jednotlivec v prípade problému ostáva sám.Je päť minút po dvanástej,nikdy sa však netreba vzdávať,hlavne ak je pravda na vašej strane.
Jaroslav Benka (13.08.2020, 22:28)
Pán Vasil neutočte na p.Dudzika. Keď som bol na kriminálke vypočutý tak som im predložil všetko od chovnej knižke ,cez rodokmeni,cez články ,cez diskusiu čo vedieme pod č. 30 na našej stránke aby posudíli všetko a predložil posledné číslo nášho časopisu tak bol vyšetrovateľ z toho hotový .Bolo mi jasne povedané ,že mi nemôže pomôsť ,lebo zákon je zákon a ukazoval mi tie § tak nemáte z nich uniku hoc zariadenie mate na svojom pozemku. Odvolával som sa na našu ústavu ohľadom ochranu svojho majetku - ústava + § neidú do kopí. Nadväzujem na jeden článok čo už uverejnil v diskusií jeden pán a má pravdu.Hoc akú budete mať vy pravdu vyšetrovateľa § čo sme pozerali nepustia ste vinný tak znie zákon. Hoc vyšetrovateľ všetko chápal ale musí oznámenu osobu riešiť len cez zákon.
Keď som včera čítal znovu článok o chovateľov v PO-korzári tak ochranca sa vyjadril ,že chovateľ holubov s takým stavom musí počítať,že je to príroda.
Ak sa nezmenia zákony trochu aj pre chovateľov holubov tak takto budeme naďalej tú krivdu znášať a si nepomôžeme.
Len vedenie SZ musí tlačiť na poslancov parlamentu cez rezort pod ktorý patrime nejakými petycijámi a nedať im pokoja stále a stále hoc to bude veľmi únavné a tvrdé.
Peter Turek (14.08.2020, 08:00)
Krátka poznámka,pán Benka.Vďaka za vaše vyjadrenie.Ja som napísal chaos,vy konštatujete-ústava a paragrafy,neidú do kopy.Ochranár konštatuje,že so stratami sa musí počítať,je to príroda.Predovšetkým v prírode si aj dravci,budujú hniezdiská sami a múdry človek podporoval hlavne spevavcov,ktoré mu pomáhali v ovocných sadoch-jeden z príkladov.Za tie však nie sú dotácie,ako za dravcov.Výsledkom je pokles populácie spevavcov,za posledných 30-40 rokov o polovicu.Ak sa to nezmení,zvyšok vyhynie behom jednej ľudskej generácie.To je ochrana prírody?Ochranár tvrdí,že to je príroda?Takže nie chaos,ale chaos na druhú.Od tvorby zákonov,cez diktatúru nikým nevolených skupín,až po turbulencie dnešnej doby...
Peter Horvath (14.08.2020, 10:06)
Pláne reči žiadne činy.
Milan Blahovský (14.08.2020, 10:56)
Prečítajte si pomaly a hlavne s porozumením to, čo napísal Peter Turek včera o 21:44 hod. Pokiaľ niečo nepochopíte čítajte aj odzadu ak dokážete. Ak nedokážete v tomto niečo pochopiť, potom vypnite svoj počítač či mobil, kde čítate tieto slová a zabaľte to. Všetko iné k téme dravci čo chovatelia doteraz prezentovali boli iba hrdinské slová vyslovené do vetra či napísané do vody. Koľkí z vášho okolia si zgustli na mediálnom lynčovaní bratov Gemeryovcov , či možno aj Jara Benku o chvíľu, pri snahe chrániť svoj majetok a taktiež nechápali či nechceli pochopiť podstatu ich činov. Pochopte konečne s akou mašinériou bojujeme či máme do činenia. Rokom 1989 skončili všetky ideály a za terajšiu "slobodu" platíme neskutočnú daň a to nie iba holubári. Otvorte konečne oči a sledujte život dookola. Náš vekový priemer všetci tvrdia je vysoký, preskákali ste si mnohé veci a stále nechcete pochopiť čo sa deje ? Tej novej generácii sa ani nedivím, tá je zmanipulovaná ako stádo oviec, ale tí čo sme čosi prežili v oboch systémoch vieme porovnať realitu a vidíme v plnej nahote činnosť pseudoochrancov či to už lykožútov, vlkov či dravcov ale aj tých neprispôsobivých či nejako divne orientovaných jedinvcov. Akú moc majú v rukách média, finančná lobby, politici a ich voliči. Možno si poviete ja som to nevolil, ja som to nechcel, bohužiaľ ste súčasťou tohoto monštrá a či sa budete brániť tak alebo tak, nadávať na členov prezídia či prezidenta samotného ( napokon ste asi ani jeho článok nepochopili...). Máte istú moc, ale neviete ju správne použiť. Jedná vec je ale istá a to že ako chovatelia poštových holubov sme sa vo vedomí svojho okolia nevyznamenali a sú medzi nami mnohí čo robia poštovému holubovi a tomuto športu veľmi zlú reklamu ( aj o tom v jednom príspevku písal Peter Turek) a nedivme sa, že vďaka ním nás všetkých hádžu do jedného vreca a môžme sa brániť ako chceme , že za nič nemôžme, že my sme iní. Pokiaľ sa nevysporiadame s takýmito jedincami medzi sebou, nečkajme, že si nás bude niekto vážiť, či chrániť naše záujmy . Zatiaľ to vyzerá na boj s veternými mlynmi, ale aj 30 metrov vysoký strom vyrástol z malého semiačka...
Peter Turek (15.08.2020, 09:41)
Občas je potrebné zamyslieť sa nad prácou a úlohou pedagóga v dnešnej spoločnosti.Kto dokáže vysvetliť rozumne racionálne,mladým študentom paradoxy doby?Zákon platí pre každého rovnako.Prax?Podozrivý ujo na psychiatrii,rodina za vodou-našla sa výhybka zo zákona.Tí,ktorí tvrdia,že stromy po kalamite je potrebné ponechať-príroda si poradí,tí istí tvrdia,že dravcov musíme umelo množiť a vypúšťať,pretože tu si príroda sama neporadí.Skôr by si oni neporadili,bez dotácií...Zásadným problémom je,že sa verejnosti predkladajú dravce,ako celok.Tu je nutné posudzovať zvlášť jastraba a sokola.Mnoho tzv.pomalších dravcov,živiacich sa hlavne hlodavcami,je veľmi užitočných a nikto z nás proti nim,nič nemá.A paradox číslo jedna-títo pseudoochranári-šíritelia popularity krvi a smrti,na základe zákonného krytia,robia z holubárov tých zlých.To holubári sú zlí,pretože nechápu ich snahy.Absolútne nepochopenie fungovania prírody,rovnováhy,pretláčanie do vedomia laickej verejnosti a svojvôľa nadradenosti,kontroly,špicľovania v záujme ochrany prírody...Mnoho múdrych ľudí už nie je medzi nami a tí,ktorí ich mali nahradiť,sú v mnohých prípadoch dôkazom toho,že kus nemožno v adekvátnej hodnote vymeniť,za kus.Mnoho ľudí vie na bicykli,mnohí vedia lyžovať,avšak Petra Sagana a Petru Vlhovú,nikto nenahradil.Tak je to aj vo vedení spoločnosti.Ľudstvo už dávno nepoznalo skutočné zlo a ako to uviedol svojím poetickým príspevkom pán Blahovec-iba krátky príklad-nechceme snáď,aby vaše dieťa,vnuk,vnučka,malo jasať nad tým,ako dravec trhá zaživa jej obľúbeného holuba a malo to považovať za vrchol rozvoja prírody,nasadzovaním umelých hniezdísk,v blízkosti holubníkov.Pre dieťa je to ten pomyselný Oswienčim,na ktorí už mnohí zabudli...
Peter Turek (15.08.2020, 11:22)
Osp.sa za preklep...na ktorý už mnohí zabudli.
Vendelín Kurinec (15.08.2020, 13:47)
Vendelín Kurinec 15.8 . 13-06 Vážení kamaráti holubári. Chovám holubov už od mala ´/skôr pre potešenie ako pre závody/ V živote som nezažil to čo zažívam už asi 3 týždne .Dravec mi začal brat holubov ako keby bol naprogramovaný. A to sa ho nesnaží ani odniesť hneď ho začne trhať a žrať. Pred 10 dnami mi vnikol dokonca do holubníka a výsledok-2 kusy mladých zabité a vyžraté. Holuby v panike vytrhli aj sito na letáči a to možno aj niektorých ďalších zachránilo. Lenže odvtedy sa liepa už po opravenom zariadení denne takže o púšťaní a trénovaní mladých nemôže byt ani reči. Samozrejme že viem ako to zariadiť aby bol od neho pokoj ale o tom tu nebudem zo známych dôvodov písať. Chcem len poukázať na to že dravci ešte aj v dnešnej dobe majú stále dosť potravy v prírode ale jednoducho kašlú na drobné vtáctvo a na mestské choré holuby ale zameriavajú sa len na poštové. Takže páni ochranári poznáte aj iné riešenie ako vziať spravodlivosť do vlastných rúk ???
Emil Lukačik (15.08.2020, 19:37)
Smerovka 98553 príďte sa pozrieť kde sa chovajú holuby-Liptov sa môže schovať-treba len viac psov ktorý hryzú.Politici sú len bábkami nadnárodných skupín a keď si napr.farmaceuti povedia,že zadotujeme cez mimovládky dravce aby zožrali čo sa dá aby na húsenice ostal len ich postrek tak to je perfektná investícia,vlastnia masmédiá neni problém vyrobiť pandémiu.Nemíňajte energiu na druhú stranu nikam sa neposuniete.psst NAKA mi klope na dvere;)
za teror teror
Daniel Krajčík (15.08.2020, 21:33)
Vyjadrenie prezidenta SZCHPH k problematike dravcov a k uvedenemu interview odvysielanom v TV ste si mohli precitat v poslednom casopise POŠTOVÝ HOLUB.
Pre tých, ktorí tak neurobili prikladam sem na jeho ziadost jeho plne znenie: http://dat1718.euweb.cz/A%20Holub%C3%A1ri_a_dravce.pdf
Jan Vasil (16.08.2020, 05:19)
Vyjadrenie k mojmu prispevku panu DZUDZIKOVI sa ospravedlnujem v tej zlosti som si pomylil mena malo tam byt meno panaCHAVKA .
Peter Turek (16.08.2020, 05:50)
Skutočne mnohé správne postrehy k uvedenej téme,nedá sa povedať,že sa nič nedeje,prakticky všetko bolo vysvetlené.Hráme však na klzisku,ktoré má svoje mantinely...Menší postreh na uvoĺnenie témy z včerajšej návštevy mesta Podolínec.Na rímse jednej z veží tunajšieho bývalého kláštora-mimochodom majstrovské dielo svojej doby,okrem iného,hniezdi párik poštových holubov.Možno zalétlých,možno niečo,čo sa stratilo okolo holubníka za mlada,miestnym chovateľom.Do jedného miesta,neustále nalietala poštolka.Sedela tam na mláďatách naježená holubica a urputne bránila hniezdo,pred pokusom poštolky,uchmatnúť jej mláďa.Za chvíľu priletel holub,okamžite zaútočil na poštolku a tá odletela na najvyššie miesto veže.Chvíľu sa nič nedialo,holuby sa na hniezde vystriedali a holubica odletela za vodou a potravou.Poštolka zaregistrovala,že už nie sú proti nej dvaja,znova sa spustila na rímsu,sadla asi meter od hniezda vytrvalo provokovala holuba,aby sa pustil za ňou a tým nechal odkryté hniezdo a ona mohla krátkou smyčkou mláďa uchmatnúť.Holub sa však nenechal vyprovokovať,naježil sa do obdivuhodnej veľkosti a vibroval pripraveným krídlom...Takže iba krátka odbočka do fungovania prírody.V okolí Podolínca práve prebieha žatva,na poli je hlodavcov,avšak kto raz ochutná niečo lepšie...Je to ako v tom polovtipe s Ukrajinkou,ktorá sa vrátila z Ameriky.Jej mama vraví susedke-kvôli Nataši sme museli vybudovať kúpelňu,odkedy sa vrátila,už sa nechce umývať vo vedre na dvore.Podobne je to aj s korisťou dravcov-ako vraví priateľ poľovník-lepšie mu chytiť jedného holuba,ako dvadsať myší...
Peter Turek (16.08.2020, 05:53)
Pán Vasil,vďaka za vaše ospravedlnenie.
Milan Blahovský (23.08.2020, 10:13)
Pán Jozef Jacko z Brezovice zaslal aktuálne foto ako to dopadne, keď chovatelia PH uzavrú svoje holuby - dnes pršalo a mladé holuby boli po včerajšom oblastnom tréningu uzavreté.
Samica jastraba neváhala napadnúť kvoku od kurčiat a nebyť svedka tak nájdu asi iba kopu peria...
Kým nevstúpi do obehu farmársky zákon ako je v USA, tak môžme iba konštatovať, zberať dôkazy a vypisovať po DF a toho je si vedomá každá politická garnitúra a v duchu sa smeje z nás. Dnes to bol pernatý dravec , zajtra ktovie kto... Dnes sú to holubári či farmári ( chovatelia oviec, ktoré im vlci či medvede masakrujú), a zajtra ?



Peter Turek (23.08.2020, 11:05)
Pán Chavko-do supermarketu,nakúpiť z vreckového od manželky ryžu,slnečnicu,proso atď.a dochovať opustené kurčatá.Kto v rodine vie kvokať,môže ich vodiť po dvore...Na oblastnú výstavu odporúčam prísť do Brezovice a urobiť kvalifikovanú prednášku,miestnym chovateĺom o likvidácii starých a chorých jedincov.Alebo o Covid 19?Už sa jedná pomaly o to isté.Ak to však vezmeme úplne vážne,tak v auguste?Malo by byť v tejto dobe potravy v prírode dosť.Alebo ochranári nič nenamnožili?
Daniel Krajčík (01.09.2020, 23:54)
KAMIL SLÍŽ - OZCHPH Nitra:
"Takto sa vrátili zranené 3 holuby z prvého závodu mláďat. Mali šťastie že útočil na hrvoľ, kebyže je to chrbát tak sa nikdy nevráti.Podľa dlhoročných pozorovaní takto útočia mladé dravce."



Pre účasť v diskusii je potrebné prihlásenie

Zmeny boli uložené