Neviem v čom je problém, keď je všetko jasné

Zubaj Ladislav (10.01.2020, 17:32)
§ 4 Vznik členstva
4. Členstvo vzniká rozhodnutím členskej schôdze o prijatí za člena, zaplatením členského príspevku a vyjadrením súhlasu so Stanovami Zväzu a vnútro zväzovými normami.

§ 7 Povinnosti člena
1. Dodržiavať všetky platné právne normy, uznesenia a nariadenia, ktorými sa riadi členstvo vo Zväze.

§ 8 Prestupy členov
1. Prestup člena z jednej ZO do druhej ZO v rámci OZ CHPH sa môže uskutočniť len tak, že v pôvodnej ZO ukončí písomnou formou členstvo a v druhej bude riadne prijatý.( §4.od.3). Prestupujúci člen musí v ZO CHPH, do ktorej prestupuje predložiť potvrdenie podpísané štatutármi pôvodnej ZO CHPH, že má vyrovnané všetky záväzky v pôvodnej ZO CHPH. Žiadosť o prestup musí predložiť v pôvodnej ZO CHPH najneskoršie do 31. októbra bežného roka.
2. Prestup člena z jednej ZO CHPH do druhej ZO CHPH iného OZ CHPH sa môže v ojedinelých prípadoch uskutočniť len tak, že v pôvodnej ukončí písomnou formou členstvo a v druhej bude riadne prijatý.( §4.od.3). Prestupujúci člen musí v ZO CHPH do ktorej prestupuje predložiť potvrdenie podpísané štatutármi pôvodnej ZO CHPH, že má vyrovnané všetky záväzky v pôvodnej ZO CHPH. Žiadosť o prestup musí člen predložiť v pôvodnej ZO CHPH najneskoršie do 31.októbra bežného roka..
3. Prestup členov jednej ZO CHPH do iného OZ CHPH sa môže uskutočniť v mimoriadnych prípadoch pri dodržaní týchto podmienok: - Výbor ZO CHPH, ktorej členovia chcú prestúpiť do iného OZ podá do 31. októbra bežného roka žiadosť na prestup platný v nasledujúcom kalendárnom roku výboru OZ CHPH ktorého sú doteraz členmi. - V žiadosti musí byť dokladované, že ZO CHPH má vyrovnané všetky záväzky voči OZ CHPH. - Súhlas na prestup členov jednej ZO CHPH do iného OZ dáva výbor pôvodného OZ CHPH. Súhlas na prestup musí byť podpísaný obidvomi štatutármi OZ CHPH z ktorého chcú členovia prestúpiť. - S prestupom člena alebo ZO musí súhlasiť OZ CHPH, do ktorej má člen alebo ZO záujem prestúpiť.
4. Súhlas na prestup člena alebo ZO CHPH dáva výbor ZO, OZ, v ktorom dovtedy členovia pôsobili.
5. Žiadna organizačná zložka SZ CHPH, funkcionári, členovia nesmú z akýchkoľvek dôvodov vyvíjať na člena Zväzu nátlak k prestupu do inej ZO alebo OZ CHPH.
6. V prípade, že člen ukončí v jednej ZO, OZ CHPH členstvo, v nasledujúcich štyroch rokoch nesmie zo súradníc, parcely a adresy holubníka v inej ZO, OZ CHPH pretekať s poštovými holubmi žiadny iný člen Zväzu.
7. V prípade prestupu člena nie je nárok na podiel majetku ZO resp. OZ, ak nie je zmluvne dohodnuté inak.


§ 20 Výbor OZ CHPH
1. Je najvyšším orgánom OZ CHPH medzi konferenciami.
2. Vykoná rozdelenie funkcií vo výbore po konferencii OZ CHPH, najneskôr však do 7 dní po jej konaní.
3. Riadi činnosť OZ CHPH na základe uznesení oblastnej konferencie, uznesení výboru OZ CHPH, uznesení vyšších orgánov Zväzu a stanov.
4. Schádza sa podľa potreby, najmenej 4-krát ročne, z toho 1-krát ročne za účasti predsedov ZO CHPH.
5. Zodpovedá za majetok OZ CHPH hospodárenie s ním a jeho efektívne využívanie.
6. Rozhoduje a uznáša sa za prítomnosti nadpolovičnej väčšiny zvolených členov, pričom za návrh musí hlasovať nadpolovičná väčšina prítomných členov výboru.
7. Podľa potreby zriaďuje komisie k plneniu stanovených úloh.
8. V plnom rozsahu zodpovedá za výcvik a preteky poštových holubov a ich dokumentačné
vyhodnotenie.
9. Určuje výšku príspevkov pre činnosť OZ CHPH a zodpovedá za hospodárenie OZ.
10. Schvaľuje vznik a zánik ZO CHPH.
11. Schvaľuje prestup členov z jednej ZO do druhej v rámci OZ.
12. Rozhoduje o prestupe členov do iných OZ CHPH.
13. Pre športové účely môže vytvoriť športové pásmo v rámci jedného VS alebo OZ CHPH.
14. Štatutármi OZ CHPH sú predseda a tajomník OZ CHPH.
15. V mene OZ CHPH koná predseda a v jeho neprítomností tajomník. Ak je však pre právny úkon, ktorý robí OZ CHPH predpísaná písomná forma, je potrebný podpis predsedu alebo tajomníka a jedného člena výboru OZ CHPH.


Ako je vyššie uvedené, keď niekde vstupujem, tak si prečítam čo odo mňa chcú, čo sú moje povinnosti a aké mám práva. Myslím si, že každý kto chce prestúpiť musí rozmýšľať, kde dovtedy bol a čo svojím odchodom spôsobí. Nemôže pozerať iba na seba ale musí pozerať čo za sebou zanecháva. Podľa mňa je to obojstranné. Myslím si, že iba týmto sa riadiť postačuje a netreba ďalej nad tým špekulovať. Ak som niekde dlhé roky a chcem odísť, tak podľa stanov je to z mimoriadnych dôvodov a tie keď dodržíte tak Vás každá OZ pustí. Je otázne čo sú mimoriadne dôvody.
Stále píšete, že tí hore ale v holuboch to tak nie je, pretože funkcionárov je málo a sú volení konferenciou, čiže väčšinou členskej základne. Ja ako funkcionár si myslím, že mojou základnou úlohou, keď už som zvolený je postarať sa o dodržiavanie stanov, o bezproblémovú pretekovú sezónu a dokumentáciu, ďalej zabezpečiť výstavníctvo a nakladať s finančnými prostriedkami podľa rozhodnutí konferencie, preto nechápem, že stále osočujete funkcionárov, že sami robia pre seba a pritom si myslím, že je to práve naopak. Títo funkcionári robia pre väčšinu, ktorá o tom rozhodla na konferencii. Nechápem ako niekto môže napísať, že 5 ľudí rozhoduje, keď návrhy na konferenciu dávajú členské schôdze ZO- CHPH. Toto by mi mohol niekto z Vás vysvetliť. Myslím si, že týmto napádaním funkcionárov veľmi veľa ľudí urážate. Už sa na to nedá pozerať, všade okolo tak isto aj na tejto diskusii, keď je problém tak sa obúvate len do výboru OZ- CHPH. Podľa mňa výbor chráni všetkých členov.
Ja si myslím, že práve týmto všetci, ktorí niečo pre poštové holuby urobili prestanú mať záujem ďalej Vám slúžiť a potom len uvidíte ako to dopadne.
Augustín Pecko (11.01.2020, 16:49)

Pozdravujem pán Zubaj, pôvodne som si povedal, že už sa k danej téme nebudem vyjadrovať, nakoľko sa točíme dookola a mám z toho pocit, že niekomu to náramne vyhovuje. Nakoľko nikto na Vašu otázku ˶ NEVIEM V ČOMJE PROBLÉ, KEĎ JE VŠETKO JASNÉ“ neodpovedal, sa pokúsim napísať svoj názor. Moja odpoveď je, že problém je práve v tom, že všetko nie je jasné. Nie je dôležité ako si ja vykladám stanovy v oblasti prestupu člena a ZO, lebo tých výkladov je viac, a práve nejednoznačnosť stanov nás dostal do stavu, ktorý nebudem rozoberať, lebo sa dá vycítiť z jednotlivých diskusných príspevkov. Preto som opakovane v mojich príspevkoch žiadal, aby kompetentný orgán SZ vypracoval a schválil záväzný výklad stanov, ktorý budú musieť rešpektovať členovia aj funkcionári na všetkých úrovniach SZ. Treba upokojiť situáciu, aby sme s platnými stanovami a ich výkladom vydržali do zjazdu, ktorý bude v roku 2021. Poučení z dnešnej situácie, by sme mali do zjazdu pripraviť nový návrh stanov, ktorý bude hodný 21. storočia. Prevažná časť názorov na prestup člena alebo ZO sa točí len okolo § 8., vy ste to posunuli až po § 20, no môj názor je, že to treba posunúť až po § 22. ods. 2., Problém je v tom, že otázka prestupu nie je jasne vyriešená v jednom paragrafe stanov. S prestupom ZO do iného OZ nie je problém, lebo vieme, kto a dokedy má predložiť žiadosť na výbor OZ, ktorý žiadosť posúdi a schvaľuje. Má to svoju logiku, nakoľko ZO je organizačnou jednotkou OZ. Otázky a rôzne názory vznikajú pri prestupe člena, ktorý upravuje § 8.ods. 1. a 2., kde sa neuvádza, že treba doručiť žiadosť na výbor OZ, že žiadosť schvaľuje V OZ, že potvrdenie o schválení je potrené predložiť do nove ZO a pod.. V § 8. ods. 4. sa uvádza, že súhlas na prestup člena alebo ZO dáva výbor ZO,OZ. Formulácia tohto odstavce je úplne nezrozumiteľná a zmätočná. Ak prestup člena alebo ZO má schvaľovať výbor OZ, potom nechápem, čo má schvaľovať výbor ZO. A ešte jedná vec, ktorá je síce platná, nakoľko je v stanovách, no nechápem prečo pri prestupe člena z jednej ZO do inej ZO a to aj v rámci toho istého OZ, musí člen ukončiť členstvo v ZO a v novej ZO na základe prihlášky § 4. ods.3 môže byť riadne prijatý. Ja som člen SZ, ak by som mal preukaz, / som 3 roky členom, ešte ho nemám / , tak dostanem nový preukaz aj s nový číslom člena? A ešte k otázke funkcionárov. Máte pravdu, je ťažké nájsť funkcionára, a ešte ťažie nájsť dobrého funkcionára. Na slovenskú, je to tak, že dnes ťa zvolíme, a zajtra ťa už kritizujeme. Treba si vážiť dobrých funkcionárov, a najmä tých ktorí sú okrem iného aj schopní počúvať a riešiť problémy členov. A to je problém aj v našom OZ. Ak sa výbor OZ dozvedel, že cca 30 členov z dvoch ZO uvažuje s prestupom do iného OZ, mali konať, a nie ako v iných prípadoch hlasovaním to zamietli a mysleli si, že je to vyriešené. Prestúpiť do iného OZ sa nerozhodli žiadni špekulanti, ale nespokojní členovia. Výbor OZ mohol nechať zvolať členské schôdze ZO, a celý problém v kľude prerokovať a možno by sa našlo aj nejaké kompromisné riešenie. Ak to neurobil V OZ, mohlo do toho vstúpiť prezídium SZ. Bohuži
Augustín Pecko (11.01.2020, 17:01)
Prepáčte, neviem v čom je chyba, ale posledná veta znie - Bohužiaľ, dnes už je neskoro.
Alexander Hlavatý (14.01.2020, 20:28)
Pán Zubaj neviem v ktorej ZO a OZ pôsobíte keď nemáte problém a všetko vám je jasné. Chovatelia z OZ Šurany takéto stastie nemajú a úprimne sa im čudujem že sa už na všetko nevykaslali. Už druhý rok sa snažia prestúpiť do ZO inej OZ. Postupovali presne podľa stanov. Členská schôdza ich ZO Bánov Nitriansky Hrádok prestup schválila. Zástupca tejto ZO však na hlasovaní OZ hlasoval proti prestupu a proti rozhodnutiu svojej ZO a tým zvratil výsledok hlasovania na 3:2 v neprospech prestupu. Načo bola schôdza ZO a jej súhlas keď si jedinec urobil čo chcel. Týmto by som chcel poukázať na rozpor našich stanov so zákonom o združovaní sa občanov. Prečo by mali byť členovia potrestaní na 4 roky bez nároku na pretekanie. Ďalší paradox je že sa im do očí vysmieva doživotne vylúčený a následne omilostneny bývalý vysoký funkcionár zväzu ktorý by mal len potichu šuchať nohami a spomenúť si že z jeho súradníc počas trestu aj s jeho holubami veselo lietali rodinní príslušníci. Ale to je už za nami. Teraz sa treba pomstiť a robiť zle! Toto celé je choré a ak to na najbližšej Valnej hromade nevyriesime tak bude zle. Každý človek by mal mať právo tráviť svoj voľný čas tam kde chce a nemal by byt obmedzovany prípadne trestaný. Vždy som sa zastával slabších, utlačanych, ľudí ktorí sa nevedeli samí brániť a budem to robiť ďalej či sa to bude niekomu páčiť alebo nie. Stále je čas urobiť správne rozhodnutie a vyrábať si radšej priateľov ako nepriateľov.
Jozef Čuboň (15.01.2020, 09:08)
Myslím si, že súčasný stav by malo nadchádzajúce VZ zmeniť. Mali by sa viac zohľadňovať dôvody prestupu členov. Ak totiž chce prestupiť niekoľko jednotlivcov zo ZO do inej ZO, príp. iného OZ, mohlo by to byť považované za ich osobné záujmy, kde by mali byť uprednostnené záujmy danej ZO, a tiež OZ. Ak chce prestúpiť celá ZO do iného OZ, mal by sa zamyslieť výbor OZ v ktorom doteraz ZO pôsobila, či napr. robí dosť pre to, aby boli uspokojené záujmy ZO. /Napr. zmena pretekového plánu, zmena smeru vypúšťania a pod. / Tým nemyslím, aby to bolo robené na úkor iných ZO, ktoré by s tým mohli mať problém.
Ak ale prestupia 3 ZO jedného OZ do iných OZ a ďalšie 2 ZO toho istého OZ to chcú tiež urobiť, mal by to byť silný dôvod minimálne pre rokovanie Konferencie daného OZ, či OZ robí dosť pre to, aby takato situácia nenastala. Toto nie je úvaha, ale skutočný stav v jednom OZ.
Držať za každú cenu členov v takomto zväzku nemá význam. Skôr, alebo neskôr to týmto členom znechutime tak, že s holubarením skončia. Často sa stretávam s tým, že chov PH je ako droga, teda navyková látka a kto tomu podľahne, už s tým neskončí. Nie je to pravda. Poznám viacero chovateľov, vašnivých holubarov, ktorí s tým skončili. Chcem preto vyzvať: "Robme všetko preto, aby takýchto prípadov bolo čo najmenej". Aj za cenu, že sa zmenia Stanovy a ďalšie vykonavacie predpisy.
Štefan Janíček (17.01.2020, 11:51)
Všetko je tak krásne, len -lem všetkého???? stanovy CHPH neboli spracované v nadväznosti s Ústavou SR.
To znamená, že boli ustanovené - prijaté ešte skupinou ... slušne povedané - členov KSS. ( neviem ako mám slušne napísať rok)
Mali by sme si už konečne dať klapky z očí dole.
Vedúca úloha strany sa už nevráti.
Alexander Hlavatý (17.01.2020, 12:12)
Tiež som rozmýšľal ako jemnejšie pomenovať súčasný stav a pán Janíček to pomenoval bez servítky... Voľakedy dávno sme nemohli ani vycestovať za hranice bez súhlasu tých hore... Toto chceme aj teraz aby nás držal niekto nasilu tam kde sa necítime dobre pod hrozbou 4 rokov trestu! Dozrel čas na zmenu stanov. Netreba čakať na riadny snem, treba zvolať mimoriadny, napríklad namiesto plánovaného VZ a vzniknuté problémy riešiť.
Jozef Daníšek (17.01.2020, 13:18)
Pozdravujem! Zaspali sme tradične dobu. A ako správne povedal p.Hlavatý "Niet čo čakať". Čim skôr tým lepšie.
Zubaj Ladislav (17.01.2020, 21:59)
§ 31 Prechodné a záverečné ustanovenia
1. Vrcholné orgány SZ CHPH môžu vydávať vykonávacie predpisy na zabezpečenie plnenia úloh vyplývajúcich z týchto stanov.
2.Stanovy schválené IX. zjazdom dňa 6. apríla 2013 nadobúdajú platnosť dňom zaregistrovania Ministerstvom vnútra. Týmto dňom strácajú platnosť Stanovy SZ CHPH schválené 28. 11. 2009 Mimoriadnym zjazdom SZ CHPH.

Páni sa mi zdá, že Vy ste zaspali dobu, keď si ani neviete prečítať kedy boli stanovy schválené a registrované na MV. Mali by ste konečne napísať skutočné dôvody Vášho boja za pravdu ako to píšete. Myslím si, že tieto stanovy boli prerokované Valnými hromadami a Zjazdami a boli schvaľované ZÁSTUPCAMI VŠETKÝCH OZ- CHPH. K stanovám sa viedli dlho-hodinové diskusie a nakoniec boli väčšinou schválené. Podľa Vašich článkov sa mi zdá, že zástupcov Zjazdu a Valných zhromaždení (čiže Vašich zástupcov) máte za úplných hlupákov a nakoniec sprosto napádate ´´určitú skupinu´´ beriem to ako nás všetkých za komunistov.
Ďakujem Vám pekne, každý z Valnej hromady a Zjazdu by mal rozmýšľať o ďalšom zastupovaní takýchto indivíduí a zveriť to Vám do rúk nech Vy to zariadite k spokojnosti všetkých.
Jozef Daníšek (17.01.2020, 22:27)
Pozdravujem ! Pán Zubaj,ako Vy sám píšete tak posledné stanovy, boli po 4 rokoch,teda od roku 2009 do roku 2013 zmenené a schválené To znamená že po štyroch rokoch prišlo k zmene.A od roku 2013 po rok 2020 je sedem rokov.Tak podľa Vás sú tie posledné z stanovy z r.2013 zabetónované a sú už nezmeniteľné?Veď za sedem rokov sa toho udeje strašne veľa.Len sa pozrite okolo seba.Vláda príjme zákon dokonca ústavný a za pol roka sa menil.Za sedem rokov vymením tri auta.Všetko ide len sa musí chcieť.Ale keď nie je ochota , tak sa hľadajú dôvody,ako to nespraviť.A podľa Vás tie neprispôsobivé indivídua pošleme na prevýchovu do Jachymova,pretože sprosto napádajú vrchnosť? Alebo ma napadlo ďalšie heslo "kto nejde s nami ide proti nám". Tak potom, kto tu zaspal dobu???
Zubaj Ladislav (17.01.2020, 22:38)
Pán Daníšek veď máte svojich zástupcov za Žilinu vo Valnej hromade. Dajte návrh na zmenu paragrafu a bodu, ktorý chcete upraviť. Na konferencii Vašej OZ- CHPH si to dajte schváliť, Váš zástupca to dá na prerokovanie Valnej hromady, ak získate 20 hlasov máte to schválené, zmena bude zapísaná a následne schválená MV. Nepíšte, že sa to nedá, nepíšte už nikdy o vrchnosti, pretože to nie je pravda. Nerozhoduje žiadna vrchnosť ale MY všetci Vaši zástupcovia. Nikto Vás nikde nebude za Váš názor zatvárať len dodržujte pravidlá, na stránku napíšte Váš dobrý úmysel aby sme videli, že to s holubiarstvom myslíte dobre a ja osobne Vám dám hlas. V diskusiách nepíšte dvojzmyselne, píšte konkrétne veci a konkrétne zmeny a bude všetko OK. Používajte radšej heslo letu zdar a nazdravie, bude sa nám lepšie spať.
Jozef Daníšek (18.01.2020, 10:30)
Pozdravujem pán Zubaj. Mám takú malú otázočku na Vás neberte to osobne.Vy ste hovorca SZCHPH? Ja Vám to píšem preto,lebo sa mi vidí,že si priam uzurpujete právo diktovať,čo sa na tomto diskusnom fóre môže písať a čo nie.Pozrime sa na problém bližšie.Každý priemerne inteligentný chovateľ,ktorý preteká v pásme natiahnutom niekedy pomaly 70 km,príde na to,že sa stáva platiteľom členského príspevku a tvorcom percent pre výpočet.Takže bude mať snahu prestúpiť tam,kde to pásmo bude iba 20 km.Aby i on mal možnosť sa nejakým spôsobom presadiť.Je to predsa logický postup.Tak prečo mu to neumožniť .A neschovávať sa za stanovy.Neprestupujú chovatelia,ktorým to členenie a pásmo vyhovuje,alebo je ešte v únosnej tolerancii.V tom je ta podstata . Vyhovieť väčšine a robiť tak aby to našich chovateľov bavilo,aby neodchádzali a nekončili po 50 rokoch s holubárením.My máme so všetkým problém.Nedovolíme pretekať v druhom štáte,keď možno hranicu tvorí potok.Ja som bol v Aachene u chovateľov Freieinhofenovcov.Oni pretekajú v troch štátoch V Nemecku,Belgicku a Holandsku.Keďže Aachen je blízko k hraniciam týchto štátov.Je zaujímave,že s tým nemajú žiadny problém.Veď Európa sa nám otvorila.Jediný problém je možno znova na Slovensku.Nemám podľa Vás písať o vrchnosti,pretože oni za to nemôžu.Oni len čakajú na podnet z dola.A prosím Vás,ta nemenovaná vrchnosť ma klapky na očiach.Oni to bez podnetu zdola nevidia.Vy to tiež nevidíte?Dali ste teda tiež podnet?Ja im dávam podnet pomocou diskusného fóra.A toto právo mi nik nezoberie.Ja nikoho neurážam iba v dobrom nabádam.Pán Pecko v diskusnom fóre dal podnet a presne to popísal.Žiadnej odpovede sa nedočkal.Či máme podľa Vás čakať do ďalšieho zjazdu?Veď zákony sa prijímajú a menia v zrýchlenom konaní,len pri našich stanovách to nejde.Takže verím,že ma nenapadnete,že píšem dvojzmyselne.
Marián Petrus (18.01.2020, 10:40)
Pan Zubaj ma svetu pravdu.Napisem polopate.Kazdy paragraf stanov,pretekoveho ako aj disciplinarneho poriadku bol precitany a bola k nemu diskusia-pripomienky a potom sa o kazdom bode osobitne hlasovalo.Zacali sme skoro rano a trvalo to az do neskoreho vecera.A nebolo to ani v roku 1945 ani v 1964 ale v 2013.Najvetsi problem nielen na VZ ale aj na inych forach je ze ked je diskusia kazdy je ticho a potom sa mudruje.Ja si myslim ze vsetko sa da len treba chciet .
Letu zdar
Jozef Daníšek (18.01.2020, 17:03)
Pán Petrus ! Ja nehodnotím ani sa nevyjadrujem k tomu koľko ste rokovali.Poviem ,alebo napíšem to v krátkosti.Najvyšší právny dokument v Slovenskej republike je naša ústava.To znamená,že žiadne stanovy nemôžu byť nad ústavou.To by nebol právny štát.Keď mne ústava zaručuje voľnosť pohybu a voľnosť prejavu,tak mne nemôžu,žiadne stanovy tomuto brániť.Z toho vychádza iba jedno. Naše stanovy treba,zosúladiť s ústavou.Tie, naše staré už máme zabalzamované 7 rokov.A čím skôr to spravíme tým lepšie pre nás,pretože to torzo chovateľov udržíme pri živote,lebo ináč sa staneme hrobármi chovateľov poštových holubov na Slovensku.Pretože takými nezmyselnými časovými obmedzením a zákazmi k tomu spejeme.V Žiline nás bolo v r.1979 cez 600 chovateľov.Mali sme dve prepravné auta a dva vleky.Žiadne malé auta,ale Liazky.Na prve preteky sa nasadzovalo ponad 7 tisíc holubov.A dnes si pozrite výsledky na posledný pretek celý region z Božou pomocou.nasadí ledva 2000 holubov.Členská základňa nám klesá a vyhodnocujeme sotva 100 chovateľov.Preto musíme robiť také opatrenia aby sme tých zostávajúcich udržali a nehádzali im polena pod nohy.Žiaľ,ale to sa deje.Pán Zubaj svoj úvodný príspevok začal budem citovať"Neviem v čom je problém,všetko je jasné". Nič nie je jasné,pretože keď pán Pecko zareagoval a upozornil,na výklad paragrafov,aby sa k nim niekto zodpovedný vyjadril,tak ostalo ticho.Ja som to parafrázoval a napísal som,že to treba vysvetliť tak,aby to i chlpatému foxteriérovi bolo jasné.Podľa ústavy mi nik nemôže zakázať zmenu pohybu.Ja som len zvedavý,keď sa niekto naštve a obráti sa na súd.To sa budú prehadzovať horúce gaštany a budeme hľadať nejakého vinníka,kto za to môže.Takže na záver.Vážme si každého člena,ktorého ešte máme a robme tak,aby sme im vychádzali v ústrety.Veď gro členskej základne tvoria dôchodcovia a Tím by sme to mali spríjemniť,pretože pri holuboch toho preskákali dosť.
Alexander Hlavatý (18.01.2020, 21:50)
Ja si myslím že práve na to sa naša vrchnosť spolieha že to nikto neposunie na súd. Je smutné že v dnešnej dobe máme takéto obmedzenia a hľadáme spôsoby ako sa to nedá urobiť a nie naopak. Naschvál píšem o vrchnosti nakoľko keď som ako člen VZ dal návrh na doplnenie programu o riešenie problémov s prestupmi, pán prezident o mojom návrhu hlasovať nedal a rozhodol že to vyrieši predsedníctvo a UKRK. Tak teraz mi povedzte ako ďalej.
Peter Tokoš (18.01.2020, 22:47)
Velmi spravne p.Danisek traba si važit každeho člena.U nas Skalici to aj tak dopadlo .Pred štyrma rokama sme chcely prestupit do OZ Pezinok bolo nas 12 stoho 6 štyri roky nelietaly.Teraz by nas možno bolo dokopy v Skalici 12-14 ,ale tolko nas už nigdy nebude ,lebo niektory proste skončily.A tak skončila jedna ZO Skalica.My čo sme vzdržaly chodime do ZO-Kopčany.ALE.............
Augustín Pecko (19.01.2020, 09:05)

Pán Zubaj my sme dobu nezaspali, a čítať vieme, dokonca sa vieme aj zamyslieť nad tým, čo čítame, hovorí sa tomu, čítanie s porozumením. Ten § 31, ktorý ste doslova opísali zo stanov Vám nijako v argumentácii nepomôže, práve naopak. To, že stanový, ktoré boli schválene zjazdom v roku 2013, sme na ďalšom zjazde v roku 2017 prešli bez povšimnutia, bola chyba. Mnohým dnešným problémom sme mohli predísť, minimálne aspoň tým, že by sa bol schválil výklad stanov. K stanovám, konkrétne k prestupu členov som napísal viac príspevkov, no bez adekvátnej odozvy, ktorá by zastavila túto diskusiu a upokojila situáciu. Keďže, nám / rozumej nespokojencom / bolo vytknuté, že si nevieme prečítať, tak som začal čítať, a zistil som, že na to čo kritizujeme síce nemáme odpoveď, ale jej opodstatnenie je potvrdené aj v príhovore a správe prezidenta SZ CHPH pána RNDr. Daniela Dudzika v IS Poštový holub. V čísle 1. ročník 2016 – pán prezident zhodnotil situáciu v príspevku ˶Po sezóne ˮ, v ktorom sa okrem iného dotkol aj problémov objektívne nespokojných chovateľov. Celý príspevok je výstižný, treba si ho prečítať, mnohí sa v ňom určite nájdeme. Z príspevku uvediem len doslovne znenie – Dokonca sú prípady, že každému je pochybenie jasné, ale štatutár si povie ˶ Ja som tu šéf a bude tak, ako ja rozhodnem ˮ. Ďalej IS Poštový holub 1. 2018 – v správe prezidenta SZ na VZ SZ CHPH bolo v časti 10. Prestupy členov uvedené: Určite najviac žiadosti a podnetov od členov Zväzu prichádza na neudelenie povolenia na prestup. Keď sa na IX. Zjazde schválil § 8 Stanov SZ, tak sa predpokladalo, že organizáciám pomôže zaviesť poriadok v evidencii členov. Stanovil sa presný postup, mechanizmus prestupu. Žiaľ, v niektorých prípadoch sme z toho vyrobili železnú klietku a z viacerých funkcionárov sa stali ˶malí stalinisti ˮ s veľkou pečiatkou. To sme ale nechceli dosiahnuť. Ak člen splní všetky ustanovenia § 8, má právo prestúpiť,........ Ak sa však niektorý funkcionár ˶zatne ˮ, tak dotyčný chovateľ sa skôr stihne dvakrát oženiť a dvakrát rozviesť, ako raz prestúpiť do inej organizácie CHPH. Nerád to píšem, ale podľa našich stanov, ak sa chovateľ rozhodne lietať v susednom OZ, za predpokladu, že druhá OZ má záujem o nového člena, tak to urobí a neporuší žiadne ustanovenia Stanov SZ. Treba si prečítať celé pokračovanie v správe. V podstate ale ďalej pán prezident hovoril o tom ako sa to praktizuje, že člen si ďalej platí členské v pôvodnej ZO, a tým pádom nový člen v inom OZ môže lietať z jeho holubníka / súradníc /. Takže, aj tu je odpoveď na tému diskusie, ˶ neviem v čom je problém keď je všetko jasné ˮ. K právu na prestup člena, ešte jeden príklad. Futbalista M. Hamšík prestúpil do čínskeho klubu za 20 mil. EUR. Po troch rokoch bude voľný hráč, môže podľa svojho slobodného rozhodnutia prestúpiť do iného klubu. Členom našej ZO prestup neschválili, máme to na doživotie, asi máme pre niekoho väčšiu cenu ako MH, že by to bolo tým, že nás je 19 a on je iba jeden?



Michal Kopas (19.01.2020, 10:55)
p.Pecko, treba ešte doplniť , že Hamšík može prestupiť len tam ,kde ho budu chcieť. !!!
Augustín Pecko (19.01.2020, 11:16)
Pán Kopas, máte pravdu, no predpokladám, že každý člen, ktorý chce prestúpiť, dopredu vie v ktorej ZO jeho, alebo jeho rodinného príslušníka môžu prijať.
Jozef Daníšek (19.01.2020, 17:57)
Pozdravujem. Po prečítaní príspevku p.Pecku,som si povedal,že to nie je možné.Lebo toto je už za hranicou môjho chápania.Prezident SZCHPH už v roku 2016 sa vyjadruje v časopise Poštový holub,že je niečo v neporiadku.V roku 2018 dokonca popíše situáciu ešte podrobnejšie a tým je to ,akože vybavené Že nespokojnosť chovateľov je veľká a narastá.Ľudia znechutene odchádzajú naše stavy sa tým okrem úmrtí veľmi rýchle znižujú Tak prečo sa nebachlo po stole a povedalo sa dosť.Že tu si nemôže robiť kto chce čo chce a zaviesť a nastaviť stanovy tak jednoznačne,že tu není vyhnutia ani doprava ani doľava.Ale sa čaká asi na nejaký zázrak z hora,že sa to vyrieši samo.Alebo to za nás má vyriešiť Pán Boh.Mnohým funkcionárom nečinnosť prezídia určite vyhovovala,pretože si utvrdzovali svoje "EGO" a hrali sa na pánov Váhu a Tatier.Dokonca niektorým to je úplne jasné a není čo riešiť.No ešte nikde nie je napísane,že dĺžka tvorenia nejakých reguli je priamo úmerná kvalite.Keby som to mal parafrázovať vyjadrením "dobrého vojaka Švejka"tak je to určite momentálne dobre organizovaný bordel.Pýtam sa však do kedy?? Dokedy máme platiť za takýto neporiadok členské príspevky.
Daniel Krajčík (20.01.2020, 00:07)
Človek nevie či sa smiať či plakať, z niektorých príspevkov a diskutujúcich mám pocit, že majú radi hádky a vytváranie dusnej atmosféry.
Raz sa tu volá po slobode, potom zasa po tvrdých pravidlách a ešte aj s buchnutím po stole.
Raz sa tu píše o výklade a keď najvyšší predstaviteľ Zväzu výklad dá (na inom mieste),ďalší členovia prezídia nezávisle povedia v telefonickom rozhovore to isté, tak sa žiada výklad ďalší.
Čitatelia na základe takýchto príspevkov môžu nadobudnúť zdanie, že naše Stanovy plávajú v téme prestupov na vode, že „vrchnosť“ (prezídium? valné zhromaždenie?) si robí čo len chce ... či vlastne nerobí nič.
Dvaja členovia VZ v tejto téme popísali ako prebieha legislatívny proces v rámci SZCHPH a ako sa takáto legislatíva prijíma. Všetky paragrafy Stanov sú odsúhlasené väčšinou a pri zastupiteľskej demokracii to znamená, že každý delegát/delegáti každého OZ sa mohol vyjadriť, pripomienkovať, navrhnúť, doplniť, atď.. Novelizácia stanov sa naposledy robila systémom zdola nahor, takže každý člen SZCHPH mal možnosť sa vyjadriť a cez výročné členské schôdze a následne konferencie OZ sa tieto pripomienky dostali až hore.
Dotkli sa ma v tejto téme aj ďalšie konštatovania a prirovnania ale chápem, že je to možný ventil súkromných problémov ich autorov. Prajem, aby sa čo najskôr vyriešili čo najpozitívnejšie.


Poďme však k hlavnej téme:
Problém prestupov nie je nič nové, je to relatívne stará téma. Prezídium, valné zhromaždenie a aj Zjazd na problémy prestupov reagovalo aj v minulosti, stačí si pozrieť staré zápisnice a dozvedieť sa ako sa prestupy členov neregulovali resp. regulovali v minulosti.
Keď bola voľnosť tak na VZ zaznievali dopyty – urobme konečne poriadok! Keď je v tom aký-taký poriadok, tak sa tu viacerí oháňate ... kadečím (viď. príspevky hore).

(1.)
Príde mi maximálne logické a praktické, aby o prestupe členov rozhodovali nielen výbory ZO ale aj OZ.
Odchod starých či príchod nových členov môže byť pre jednu i druhú stranu problematické aj z praktických dôvodov.
Ak by toto nebolo kontrolované, výbor, ktorý podľa Stanov okrem iného "V plnom rozsahu zodpovedá za výcvik a preteky poštových holubov ..." by sa dostal do nezávideniahodnej situácie.
Najmä pri väčšom pohybe na strane OZ z ktorého OZ odchádzajú môže dôjsť k ohrozeniu pretekovej činnosti (napr. otázka naplnenia prepravnej kapacity či dokonca existencie /min. počet členov OZ/), príp. na strane novej OZ otázka uspokojenia záujmu nových chovateľov pri súčasnej možnej kapacite prepravného auta.
Náš historicky zažitý systém fungovania pretekania na Slovensku a v podstate aj v Čechách, Nemecku a myslím, že aj v Maďarsku a Poľsku je založený na samostatných OZ, ktoré vo väčšine prípadov vlastnia alebo si prenajímajú vozidlo, ktoré ich holuby prepravuje na preteky.
Nemáme nafukovacie autá a úroveň fixných nákladov je aj pri nižšom počte prepravovaných holubov relatívne vysoká. Preto výkyvy v počte nasadzovaných holubov vedia veľmi ovplyvniť fungovanie OZ. Práve z tohto dôvodu sa k prestupu vyjadruje aj ZO/OZ.
- Poznám príklady z nedávnej histórie, kde OZ prijalo celú ZO a následne práve kvôli nim prerobilo OZ svoje prepravné vozidlo, aby navýšilo kapacitu prepravy. Táto ZO si po krátkom čase zrátala pre a proti a dnes stojí na stole žiadosť o uvoľnenie do iného OZ. V pôvodnom OZ sa pýtajú čo robiť so zbytočnou kapacitou, kto splatí pôžičku, ktorú si zobrali na prestavbu, atď..
- Ďalší, starší príklad - jedna zo ZO istého OZ chcela prijať 30 členov zo susednej OZ. Kapacita prepravného auta bola už pred príchodom týchto chovateľov v OZ dosť na maxime. Kde umiestni výbor (podľa Stanov zodpovedný za výcvik a preteky) holuby týchto tridsiatich chovateľov?

(2.)
K prestupu členov by podľa môjho názoru malo dochádzať len v zriedkavých odôvodnených prípadoch. Aj naše stanovy (§ 8 - Prestupy členov) hovoria vo svojich 2 bodoch v súvislosti s prestupmi ako o "ojedinelých" či "mimoriadnych" udalostiach. Svedkami obidvomi stranami akceptovanej i neakceptovanej jesennej turistiky sme však každoročne.
Je mi jasné, že tí, ktorí majú záujem prestúpiť napriek nesúhlasnému stanovisku niektorej zo zainteresovaných strán, toto všetko do úvahy brať nebudú a budú argumentovať slobodou, ústavou, a neviem ešte akými medzinárodnými dohovormi týkajúcimi sa ľudských práv a osobnej slobody. Vstúpili však do Zväzu, ktorý má svoje stanovy, ktoré celkom iste nie sú geniálne ale sú platné a mali by ich teda akceptovať. Stanovy boli po odsúhlasení zaslané na príslušné ministerstvo, ktoré ich skontrolovalo a s vysokou pravdepodobnosťou aj zanalyzovalo súlad s aktuálnou legislatívou.


Mimochodom identickú úpravu s našou (čo sa týka prestupov) má napríklad aj nemecký zväz – viď. obrázok dole.
T.j. prestup musí byť schválený dotknutými stranami. Tiež je to podmienené neohrozením existencie jednotlivých subjektov a nenarušením športovej stránky.
Výňatok § 10 Stanov VDB:


V bode 8 sa zase hovorí, že všetky rozhodnutia podľa bodu 1 sú konečné!
Výňatok § 10 Stanov VDB:



Dajme prestupom ZO i jednotlivcov slobodu a môj osobný tip je, že do 2-3 rokov sa nám zrúca celá štruktúra oblastných združení. Zlej atmosféry a „otrávených chovateľov“ by bolo podľa môjho názoru oveľa viac.

(3.)
Prax ukazuje, že motivácia k prestupu vždy z niečoho pramení.
- Často sú prestupy členov motivované túžbou po lepších výsledkoch (Netreba tajiť, že poloha holubníka hrá pri dolete a aktuálnych poveternostných podmienkach svoju úlohu. Svoje samozrejme zohráva aj kvalita konkurencie.) – čo je celkom prirodzené aj keď sa na strane druhej tomu často hovorí špekulácia a vypočítavosť. Najmä geograficky okrajové ZO a geograficky okrajoví členovia OZ majú tieto „možnosti“ a niektorí ich v minulosti aj hojne využívali.
- Podmienky manažovania sezóny ale aj kvality prepravy holubov varírujú, ponuka športových možností v jednej OZ či regióne je úplne inde ako v susednej OZ/regióne, atď.. Nie vždy je v materiálnych či mentálnych silách OZ tieto „výhrady“ zlepšiť. Konsenzus sa hľadá veľmi ťažko, istý „minimálny štandard“ by však mal byť splnený úplne všade.
- Čoraz častejšie sú príčinou delenia a migrácie chovateľov neznesiteľné medziľudské vzťahy. Neuspokojené požiadavky a protichodné názory dvoch strán, často sa hľadá „pravdivejšia pravda“ a ohýbajú sa paragrafy v prospech jednej a druhej strany.
- Práve hrozba odchodu bola v časoch neregulovaného presunu členov častým argumentom vydieračskej politiky pri tvorbe pretekových plánov v OZ a bola totálnym narušiteľom vnútrooblastnej demokracie. Ak by prestali fungovať tieto prestupové pravidlá akú stabilitu OZ a regiónov by sme vedeli zabezpečiť? Ktoré OZ by si dovolilo požiadať o pôžičku na vylepšenie či nákup prepravných kapacít?

(4.)
Z vrcholných orgánov sa stávajú „nápravnovýchovné orgány“, ktoré väčšinu disponibilného času venujú riešeniu sťažností a hľadaniu zmieru. Aj v rozhovoroch bežných chovateľov sa v čoraz väčšej frekvencii vyskytujú citácie odstavcov zo Stanov, Pretekového poriadku, uznesení, citujú sa paragrafy zákonov, apod.. Čoraz častejšie úlohu hájenia „dotknutých“ preberajú právnické kancelárie. Aj tí starší hovoria, že toto tu nikdy nebolo, že sa vytráca kamarátstvo, spoločné nadšenie a radosť.
Počúvam od niektorých, že im odchádza chuť pretekať, že už budú súťažiť len v testovacích staniciach alebo už vôbec nie. Je mi z toho smutno.


(5.)
Máme vyše 1 roka do Zjadu, ktorý má právomoc stanovy zmeniť. Na najbližšom zasadnutí prezídia sa budeme aj týmto zaoberať a ja verím, že nasledujúce obdobie bude z tohto pohľadu plodné a prezídium alebo komisia, ktorá bude pripomienky k novelizácii dokumentov zhromažďovať dostane veľa kvalitných podnetov, pripomienok a návrhov k riešeniu témy prestupov ale aj iných oblastí zakotvených v základných dokumentoch SZCHPH.
Jozef Daníšek (20.01.2020, 10:45)
Pozdravujem! Pán Krajčík.Nie som si istý či ste čítali príspevky prezidenta nášho zväzu v časopise poštový holub.Budem citovať aspoň jednú pasáž,ktorú tiež citoval pán Pecko."Dokonca sú prípady,že každému je pochybenie jasné,ale štatutár si povie:Ja som tu šéf a bude tak,ako ja rozhodnem.V r.2018.citujem"Žiaľ v niektorých prípadoch sme z toho vyrobili železnú klietku a z viacerých funkcionárov sa sali "malí stalinisti " s veľkou pečiatkou.To sme nechceli dosiahnuť. Ak člen splní všetky ustanovenia v paragrafe 8 môže prestúpiť.Ešte raz zdôrazňujem,že to napísal prezident nášho zväzu.To znamená ,že o tom vedel už v.2016 a opakovane o tom píše v r.2018.Dnes sa píše rok 2020 a doteraz sa nič nezmenilo.A preto,ako sám píšete,že chovateľom dochádza chuť pretekať,že budú súťažiť len v testovacích staniciach.Takže tým Vaším dlhosiahlym príspevkov,neriešite problém,len ho znova chcete zakonzervovať do budúceho zjazdu.Dovtedy odídu možno desiatky ďalších nespokojných členov,pretože sám píšete v odstavci 3 ,čo nám ukazuje prax.Keby boli stanovy jednoznačné, aby sa nedala možnosť dvojakého výkladu niektorých paragrafov,tak k tomu nemusí dochádzať.A čerešničkou na torte je fotografia nemeckého textu bez prekladu.To mi chcete povedať,že všetci chovatelia na Slovensku,vedia nemecky.Ja do Nemecka chodím už viac ako 40 rokov a za tu dobu som sa nestretol,že by sa pasovali s takým problémom ako u nás. Z Vášho príspevku mi vychádza iba jedno,že to chcete nejakým spôsobom zahrať do autu a preto ta hmla.Ja som od Vás čakal,že napíšete,že zvoláte valnú hromadu,alebo užšie predsedníctvo a nakopené problémy sa budete čo v najkratšom čase vyriešiť,aby bola spokojnosť medzi chovateľmi.No Vy ste sa rozhodli,čakať do ďalšieho zjazdu a nie "obrazne povedané buchnúť do stolu" a navodiť riešenie v čo najkratšom čase.Načrtli,ste riešenie v odstavci č.4.Žiaľ to je pre vyriešenie problému málo.To je iba zakonzervovanie daného stavu.
Štefan Janíček (21.01.2020, 12:25)
Zdravím Vás páni:!! tak za prvé nikdy (?!) nikoho nenazývam hlupákom, lebo mám doma zrkadlo a pozerám sa doňho (naň)?,
potom stanovy ktoré p. Zubaj tak vehementne obhajuje boli podľa predlohy XYZ a nech sa pán Zubaj vážne
pozrie do zrkadla a potom okolo seba - koľko asi tak mladých má vo svojom okolí s ktorými sa môže rozhovoriť,
potom bez nejakej urážky , koľký z tých čo to tam schvaľovali neboli zaťažený myslením z minulosti.
Myslím, že by sme mali začať pracovať na tom ako to je myslím v Škótsku.
Zakúpiť si nejakú dolinu pre záhradkársko - holubársku oblasť s peknými ošetrovateľkami pre seniorov a tam
hrať poker, sedmu atď. a čakať na dolet z určitej vzdialenosti, myslím si že tam by sme sa dokázali zhodnúť na
jednoduchých stanovách a nemuseli by nás zastupovať zaťaženci minulých čias.
JA teda vo svojom okolí nepoznám holubiara pod 30rokov, teda ak nepočítam svojho vnuka.
NÓ to tiež , ak bude na to musieť použiť vlastné financie - neviem. Ďakujem za prečítanie.

Pre účasť v diskusii je potrebné prihlásenie

Zmeny boli uložené