Charitatívne pozastavenie.

Jozef Daníšek (28.12.2019, 14:54)
Ako sa ľudovo hovorí " Vtáka poznáš po perí " a človeka by si mal poznať podľa jeho charakteru a hlavne podľa jeho skutkov.Chcem sa preto trošku vrátiť ku gestu dobrej vôle,dobrého srdca a súcitu k druhým ľuďom.Jedná sa o ľudí v Prešove ktorí sa sa nie vlastnou vinou ocitli v nezávidiahodnéj situácii, ktorá prišla,ako blesk z jasného neba.
Takéto gesto dobrého srdca nám ponúkol MVDr.Dudáš.Sám bez hľadania akýchkoľvek výhod pre seba ,ponúka jedného zo svojich najlepších chovných holubov na dražbu.Vydraženú sumu víťaz pošle na účet mesta Prešov.Viem není sám,kto finančne prispel,alebo prispeje na tento účet.Ale týmto počinom nám p.Dudáš ukázal nielen veľkosť svojho chovateľského charakteru,ale i veľkosť srdca,za čo mu patrí môj obdiv.Trošku ma zaskočil pán Brodzianský,keď sa domáhal čísla účtu,ale toto číslo bolo p.Dudášom v jeho príspevku uvedené.A je presne zhodné s číslom účtu na ktorý nás nasmeroval p.Krajčík.
Je len na škodu,že táto iniciatíva neprišla,ako sa hovorí "zhora."O testovacích staniciach sa dozvedáme ako na bežiacom páse.Ale na niektoré veci pozeráme ako spoza zahmleného skla. Takto isto sme veľmi rýchlo zabudli i na Katovický memoriál,hoci v Katoviciach nám zahynuli i dvaja naši chovatelia.Na niektoré veci máme skutočne naozaj veľmi krátku pamäť.Preto klobúk dolu pán Dudáš.
Milan Blahovský (28.12.2019, 18:26)
Pán Daníšek, charitatívnosť je jav príliš ušľachtilý na to aby sa ním časť chovateľskej verejnosti zaujímala. Netýka sa to mňa, nič ma po tom...
Mnohokrát v minulosti som vyvinul akú takú aktivitu ohľadom charitatívnej dražby ( či to bolo v spojení s podporou mladých chovateľov, prípadne podpory tvoriaceho sa Golden klubu Slovakia a pod., často som bol aj teda terčom kritiky, ak nie už verejnej tak "poza chrbát", ako sa hovorí. Jednoducho za dobrotu na žobrotu... Nedivte sa teda, že sa nájde toľko dobrodincov ako je p.Dudáš. Osobne si myslím, že pokiaľ by bola štartovacia čiara ( cena) položená trocha nižšie, tak by sa pár jedincov pokusilo "prispieť" pre občanov Mukačevskej 7. V každom prípade to je gesto šľachetné a možnosť sa zviditeľniť aj inak ako riešením disc.sťažností či podnetov na porušovanie medziľudských vzťahov príp. porušení dokumentov SZ.
Napriek týmto "skúsenostiam" sa osobne chystám osloviť popredných chovateľov Slovenska v posledných rokoch s požiadavkou podpory charitatívnej dražby , z ktorej výťažok chcem venovať priateľovi zo ZO Sp.Podhradie , ktorého príbeh ste mohli v minulých mesiacoch čítať na týchto stránkach. Operácia sa vydarila a pacient žije ( chvalabohu), ale to utrpenie a náklady spojené s jeho opätovným zavedením do života ( rehabilitácie, lieky a pod) sú neskutočné. Možno sa podarí aspoň čiastočne pokryť výdavky, ktoré by človek čakal od spoločnosti, od štátu, ale ten sa nedokáže dôstojne o svojich občanov postarať.
Pokiaľ si nepomôžeme navzájom, potom nečakajme ani pomoc od druhých.
Jozef Daníšek (29.12.2019, 09:26)
Pozdravujem p.Blahovsky! Osobne si myslím,že sa treba zamyslieť nad stavom myslenia veľkej časti našich chovateľov.Keď niekto vyskočí s akýmkoľvek dobrým návrhom poväčšine sa tento návrh minie účinkom.Každý to máme v hlave nastavené ináč.I hranica bolesti je u každého človeka iná.Sme dobrovoľná spoločenská organizácia,ktorá je zastrešená " nejakým "orgánom .Preto ma zaskočila informácia v súvislosti s tragédiou v Prešove,že u nás žijúca vietnamská menšina sa poskladala a poslala do Prešova 15000 Eur.Nikoho vo výbore zväzu nenapadlo a nespustilo podobnú zbierku i medzi chovateľmi poštových holubov? Latka by mohla byť nastavená na výšku dobrovoľnosti.Viem,že naša chovateľská základňa je zo sedemdesiat percent tvorená dôchodcami,ale v hĺbke duše verím,že by sa našli ľudia podobného razenia ako pán Dudáš a na zbierku by prispeli,čo i jedným Eurom.Lenže neviem prečo naši predstavitelia zväzu sú zahľadení tak do seba,že im takéto ľudské počiny a pomoc utekajú popred očami a nič.Veď by sme sa takouto verejnou akciou mohli našej verejnosti pripomenúť a navyše uskutočniť dobrý skutok.To mi pripadá,že ako by vo výbore nevedeli písať.Ja teraz budem čakať,ako sa postavia k príspevku p.Pecku ktorý pojednáva o výklade ustanovení pri prestupoch z organizácie do organizácie.Zatiaľ je hlboké ticho.To akože nepoznáme vlastné stanovy?Ak áno tak nech niekto uverejni polopatistický výklad,tak že to pochopí,ako ja hovorím i chlpatý "foxteriér" a bude raz a navždy pokoj.Prečo keď to v Čechách majú a tam je to jasné u nás je to taký problém?Treba to uverejniť na stránke diskusného fóra,lebo časopis Poštový holub je určite menej čítaný,ako príspevky diskusného fóra.Zatiaľ tu najčastejšie čítam príspevky od p.Krajčíka.Takže mu najviac verím a jeho iniciatívu a aktivitu nasmerujem i na naozajstný výklad prestupových pravidiel.A keď navyše je členom nášho vrcholového orgánu.
Peter Turek (29.12.2019, 22:32)
Pán Daníšek,otvoril ste tému s ušľachtilou myšlienkou,zároveň však vzhĺadom na konkrétnu udalosť,aj značne kontroverznú.Predovšetkým vo všeobecnej rovine,pretože informácie z médií sú rôzne,nie všetky jasné a v dnešnej dobe koristníckeho kapitalizmu,nemusia byť ani plne objektívne.Podstatné problémy sú dva.Pomoc nevinným obyvateĺom,ktorí prišli o všetko.Kto posiela financie na konto pomoci,pomáha materiálne,organizuje charitatívne zbierky a pod.tomu všetka česť.Druhý pohľad je,komu tie peniaze konkrétne pôjdu,ako budú rozdeľované a kto sa snáď aj zviditeĺní z kompetentných.Sme pred voľbami a už dávno si nerobíme ilúzie o ideálnej spoločnosti.Iste nebudete s mnohým súhlasiť,avšak zbierka ešte beží a bude bežať,no už sa s mnohým nedá súhlasiť.Vieme dobre,že výbuch poškodil aj susedné bytovky,tlaková vlna povytláčala okná,tým pádom poškodila aj zariadenie bytov,automobily v blízkosti výbuchu atď.Avšak odškodnení majú byť iba obyvatelia dnes už rozobratej bytovky a tí ostatní?Kto mal byt poistený,zrejme poisťovňa,kto nemal,platí zo svojho?Kto nemá úspory,natiahne igelit?Takže hneď prvý rozpor.Druhý podstatný problém-píšem vo všeobecnej rovine,prečo došlo k výbuchu?Takmer všetko je to v systéme nazvanom koristnícky kapitalizmus.Energetické firmy mali svojho času kvalifikované montážne skupiny,mnoho z týchto ľudí bolo poprepúšťaných,pretože zamestnanci sa odrazu stali drahými a začalo sa robiť cez subkontrakty,to znamená firma podpíše zmluvu na výkon prác, povedzme s mestom,ale práce už dáva iným,napr.živnostníkom a to už za cenu,aby na tom zarobili.A aj tí ďalší si povedzme na výkopové práce najmú kopáčov,znova za cenu im zodpovedajúcu.Nakoniec tí,ktorí sa ľudovo povedané najviac urobia,zarobia najmenej.Zodpovednosť však nesie ten s ktorým bola uzatvorená zmluva...Tu zatvorili a obvinili troch mladých chlapcov-zatiaľ,pochybujem,že by kontrakt boli s mestom podpisovali oni.Kde bol stavebný dozor,kde boli monitorovacie prístroje,vyznačené trasy prípojok?...Stalo sa nešťastie,firmy však musia mať vysoké poistky,aby mohli takéto práce prevádzať,ktoré zahrňajú aj škodové udalosti,aj keď tu išlo o skutočnú tragédiu.Iste,dobrí ľudia sa skladajú-v prešovskom kraji,kde je nezamestnanosť jedna z najvyšších v republike,najnižšie mzdy,kde napriek proklamovaným úspechom sa skloňuje slovo chudoba,hladové doliny...Na konto sa posielajú peniaze z celej republiky i zo zahraničia.Je to v poriadku,avšak nechcime,aby občan,ktorý má hlboko do vrecka suploval štát,ktorý má hospodáriť pre občana,zmietať korupciu a vytvárať fondy,aj na také nepredvídané udalosti.70 percent zisku sa vyváža a diaĺnicu cez krajinu veĺkosti mince staviame už cez 46 rokov,vždy však problém nakoniec prenesieme na pracovníka,ktorý drie za malé peniaze a roky čaká na to,že raz bude lepšie.Samozrejme 5-10 eur nikoho nezabije,avšak poštových holubárov by som z nízkej iniciatívy neobviňoval.Myšlienka pána Daníška je však dobrá v tom,že ak by sa zbierka urobila pod hlavičkou SZCHPH,bolo by to aj zviditeĺnenie sa na verejnosti.Ostatne tzv.Neziskovky,to robia neraz práve tak...Nie som proti,avšak skúsenosti a zároveň falošnosť dnešnej doby,evokuje vo mne konkrétnu formu pomoci-urobiť,opraviť poškodenú inštaláciu v byte,povedzme susednej bytovky,kúpiť okno konkrétnemu obyvateľovi,ktorý nemá na to prostriedky...Mnohí sme neprivatizovali,nedisponovali fondami a podporovali sme podľa svojich možností.Od určiého času však iba úplne konkrétne-z ruky do ruky.Uzimené dieťa,napoly oblečené s vyhladovenými očkami,ťa pýta 10 centov.Kúpiš horalku,čokoládu,rohlíky...máš dobrý pocit,avšak výchovne-z ruky do ruky a poznamenáš-nech sa páči,ak si hladný a nie,že pôjdeš kradnúť.Ujo ja nekradnem,ešte som malý...Robili sme svojho času brigády a podporovali z výťažku jeden detský domov.Deti dostali cukríky a na riaditeľskom parkingu stál namiesto škodovky passat....Takže odvtedy-z ruky do ruky.Každá iniciatíva je veĺmi ľudská v kontexte prešovskej tragédie a ja len dúfam,že sa tie peniaze dostanú k tým,ktorým sú určené.V tejto súvislosti však je potrebné vyzdvihnúť iniciatívu Milana Blahovského na pooperačnú pomoc chovateľovi zo SP.Podhradia,pretože nikdy,nikto nevieme kedy možno aj nás môže čokoľvek postihnúť.Tu sa mi páči tá konkrétnosť,kde sa prípadná pomoc dostane tam,kde bola určená.Podĺa ústavy máme bezplatné zdravotníctvo,ak si si platil odvody.Neopováž sa ochorieť,ak nemáš peniaze.Vybudovali sme si koristnícky kapitalizmus...



Ján Mihok (01.01.2020, 16:57)
Čo dokáže ľudská zloba
Pozastavujem sa nad pprispevkom p. Daniška zo dna 29.12 o 9,26 hod pod názvom Charitatívne pozastavenie, kde sa píše citujem : Ako by vo „vybore nevedeli pisat“. Jedná sa o prestuoy členov SZ-CHPH. Tie sa konaju citujem : „ Podľa stanov ZS-CHPH § 8 z článku vyjdeného v časopise postovy holub č.2/ 2015 ako informacia prezidia. My clenovia chovatelia z okolia Popradu, Kezmarku, L.Mikuláša, SP.N Vsi vieme na zaklade čoho a koho taketo usmernenia- zapisnice vychadzali aj v minuilosti a to minimalne 30 rokov späť a verte ze viem o čom pisem. Niekolko ich mame archivovaných a aj ine nazvem to 2-3 zmyselne vysvetlenia- zahmlievania. No v tejto suvislosti musim oovedat ze aj spominane hore uvedene citovanie „usmernenia“ si kazdy vysvetluje inak, a bude aj nadalej. A tu vas p.Danisek chcem poopravit - nie vo vybore, ale v prezidiu ked budu volení ludia, ktorí nas zastupuju uz niekolko funkcnych období, ale aj na urovni OZ- CHPH, samozrejme cest vynimkam. Nech to nevyzera že hádzem vsetkych do jedneho vreca.A teraz k veci, co ma opravnuje sa k tomu vyjadrit.
Doporucujem chovatelom – verejnosti, prestudovat si hore spominany clanok z casopisu c.2/2015 a prosím vas vyjadrite sa k tejto problematike, ktora rezonuje medzi chovatelmi už niekolko rokov nech sa raz a navzdy taketo usmernenia a praktiky skoncia.
Odstavec č.1 a tiez odstavec pod č.4 tieto casti potvrdzuje odstavec č.5 a ja to nazvem velmi zrozumitelne az do zaciatku vety: V priprade ze mu suhlas na prestup nedali su vybory ZO + OZ povinne svoje rozhodnuitie zdovodnit!
Aby nedochadzalo k potieraniu obcianskych prav clenov zvazu.
Moja otazka znie: myslite si ze si moze dovolit vybor nedat suhlas clenovi – ziadatelovi pokial nema ziadny trest a ma vyrovnanie vsetky podlznosti v OZ +ZO odkial chce odist? Toto je totižto skutocnost, ktoru dvaja clenovia momentalne riesia.
Podali sme si ziadost o prestup do ZO- Sp.Teplica, ktorá je v posobnosti novozriadenie OZ- Poprad. Odpoved sme dostali po cca 45 dnoch od OZ – Poprad a cuduj sa svete OZ neudeluje suhlas!
Pritom ZO Sp.Teplica suhlasila s nasim odchodom.Nas odchod bol len kvoli skutocnosti ZO-CHP Sp.Teplica museli cestovat cca 48 km a ZO Svit ma od holubnika cca 900 m tj.ZO- do ktorej sme si podali ziadost o prijatie a ktora nam na nasu ziadost odpovedala na nasu ziadost v termine a kladne, čo sme dolozili k nasej ziadosti o prestup.
Dalsia cast:
Upozornujem na clanok zo dna 11.12.2019 ktory vydal RnDr. Daniel Dudzik prezident SZ- CHPH v bode 2. Dotazy na temu ako postupovat ked cast clenov OZ SZ-CHPH odchazda. Odpoved citujem : odchodom casti clenov ZO-CHPH nezanika ani sa nemeni nazov organizaci bod c- moze sa stat ze po prestupoch pocet clenov ZO-CHPH poklesne pod 10 clenov ZO CHPH moze prijat nivych clenov a bude pokracovat vo svojej cinnosti,
Ak sa to nepodari a pocet clenov poklesne pod 10, postupuje sa podla § 22 stanov SZ-CHPH odseky 5-8.
Tato odpoved je na stranke zvazu v oznameni aktualne dokumenty a odkazy – odber rodovych kruzkov 2020 na sekretariate.
Preco som uviedol predchadzajucu cast 2?
Pri tom vsetkom ZO- CHPH Svit uz pred mesiacom uvolnila jedneho clena prave do oblasti Poprad. To iste sa stalo v minulom roku, tiez jeden clen bol uvolneny do OZ Poprad, cize slo by len o vymenu dvoch clenov.
A na zaver odovodnenie neudelenia suhlasu OZ Poprad : „ Svoje rozhodnutie odovodnujeme tym ze ked pocet chovatelov OZ- CHPH Poprad je 80 clenov naslednym odchodom aj minimalneho poctu clenov z OZ- CHPH Poprad by doslo k nizeniu poctu chovatelov pod stanoveny pocet a tak by doslo k zrusenizu oblastneho zdruzenia, co nemozeme dopustit“.
Podpisy statutarov Ivan Celinak – predseda OZ – CHPH Poprad a Ing. Peter Grek tajomník OZ CHPH Poprad.
P. Danisek verte, stanovy si mozno precitali aj to vysvetlenie je si myslim OK. Hlavne vysvetlenie prezidenta zo dna 11.12.2019 Tu nastupila ludska zloba- zakernost!

Martin Urban (01.01.2020, 19:59)
ono je to vsetko pekne ,ale pekne gesto urobil aj premier ked dal 1000000 milion eur co zaplatia vsetci danovi poplatnici bez rozdielu a ostatne je, len na na ludoch ako sa k tomu postavia .... ako je niekto ochotny zaplatit vela penazi za holuba na drazbe a niekto ich posle priamo a niekto na to ani nema aby nieco poslal ...ako moznoze by mal nieco poslat zvaz za vsetkych ale ci budu vsetci s tym suhlasit ...a moznoze poslu aj nasi neprisposbili obcania zo svjich davok je to vsetko pekne ale nikto nikoho do nicoho asi nedonuti .....
Jozef Daníšek (02.01.2020, 16:14)
Pozdravujem p.Urban ! Na tomto svete nebudeme večne.Náš ľudský život by mal byť postavený na určitých hodnotách vzájomnej úcty a spolupatričnosti k ostatným ľuďom a okoliu.Robiť dobro a tešiť sa z každého dobrého skutku ktorý sme vykonali.Byť k ostatným ľuďom empatický a cítiť s nimi.Takýto počin a gesto dobrej vôle spravil MVDr.Dudáš.On svojim počinom nás chcel len trošičku postrčiť, k tomu aby sme sa i my holubári trošku zviditeľnili a možno i zamysleli nad našimi vzájomnými vzťahmi.
Veď napríklad Čechov vôbec nemuselo zaujímať nejaké nešťastie v Prešove.Veď je to navyše dokonca v inom štáte.A predstavte si,že súkromná firma z Kladna ponúkla,žeriav ktorých je na svete iba šesť,prešla krížom pomaly cez celé bývalé Československo a za symbolické 1Euro/slovom jedno Euro/žeriav postavila a panelák pomohla zbúrať.Takýmto gestom nám Slovákom predviedla,ako sa robí dobro.
Len ako vidím na Slovákov to neplatí.Pretože podľa doterajších príspevkov sa mi zdá,že si mýlime dobročinnosť s vypočítavosťou.Veď myšlienkové pochody,ako" však Pelegríni tam poslal z našich daní milión Eur,tak načo by sme mali " My" chovatelia prispievať.Dokonca do toho namočíme i neprispôsobilých spoluobčanov,hoci sú není chovatelia poštových holubov,len aby som ja nemusel prispieť.Nechcem to paušalizovať,pretože poznám i chovateľov,ktorý na zriadený účet peniaze poslali.Dajme si však ruku na srdce,koľké Eura ostanú v krčmách,ale niekde poslať peniaze,čo i cent, by bolo predsa pod našu úroveň.Ja nechcem nikomu vstupovať do svedomia,len prosím Vás,nebagatelizujme počin dobročinnosti a empatie k ostatným vlastne neznámym ľuďom tak,ako to spravil MVDr.Dudáš.Mali by sme si ho zobrať za príklad.
Martin Urban (02.01.2020, 18:55)
Možnože ste ma zle pochopil ale ja som to tiež myslel dobre a nikoho som neurazil , určite je to šľachetné niečo také spraviť ale 100ludi 100 chutí a milión pripomienok asi tak
Peter Kyzek (02.01.2020, 22:39)
Zdravím všetkých.
Veľmi trefný príspevok pán Turek. Koristnícky kapitalizmus- to som ešte nepočul ,ale je to bohužiaľ veľká pravda a tvrdá realita. Nebudem to ďalej rozvádzať, Vy ste napísali všetko.
Okolo charity vo všeobecnosti nebudem písať lebo by to mohlo byť zle pochopené...
Ak človek ochorie, štát by mal cez poisťovne všetko uhradiť, ale ako, keď štát so svojim zhnitým systémom je sám chorý. A žiadne, že poisťovňa určí, koľko preplatí z liečby. Jednoznačne v plnej výške. Charita a dobročinnosť musí suplovať povinnosť štátu.- To je choré!!!
No už končím lebo som napísal že to nebudem rozvádzať. Chlapi, skúste si ešte raz prečítať príspevok p. Tureka. a keď pôjdete k voľbám tak o ňom ešte raz popremýšľajte.

Milan B, to číslo účtu pre p . Longauvera určite použijem.
Peter Kyzek (02.01.2020, 22:45)
Opravujem : pre p. Longauera
Jozef Daníšek (03.01.2020, 15:21)
Pozdravujem! Pán Kyzek,nejdem Váš príspevok ďalej rozoberať,pretože nechcem,aby sme z charitatívneho pozastavenia spravili politické okienko a predvolebnú kampaň.Preto chcem,aby sa diskusia vrátila k riešeniu problémov chovateľského charakteru a aby sme sa z tejto situácie rozumným spôsobom dostali na požadovanú úroveň.
Chcem sa preto vrátiť ešte k príspevku pána Mihoka.Každému by malo byť jasné,že sme členmi Slov.zväzu na základe dobrovoľnosti a slobodného rozhodnutia každého z nás.Tak ako v manželstve.To je tiež spolužitie na základe dobrovoľnosti.A ľudia sa rozvedú,niekto by čakal,že pomalý spadnú nebesá.Majetkoprávne sa vysporiadajú a život ide ďalej.Každý si ide svojou cestou s iným partnerom,alebo partnerkou.Preto by nik nemal zasahovať i do slobody nášho rozhodovania,pretože nám to ústava zaručuje.Takže podľa mňa odpoveď pán Mihok,ktorú ste dostali,že by sa potom rozpadla organizácia je zrkadlom mentálneho nastavenia tích,ktorí Vám takúto odpoveď dali.Každý by sa mal rozhodnúť,pre tú organizáciu,kde mu bude lepšie.A že sa združenie v Poprade rozpadne, to ešte neznamená že chovateľstvo na Slovensku zanikne.Jednoducho sa spoji s inou organizáciou,tak aby sa splnili počty členov pre fungovanie novej.
Tak,ako sme sa bezhlavo v minulosti rozdeľovali,tak sme ostali stáť pred problémom,že sa budeme musieť preskupovať a spájať. Ja si pamätám časy,keď v Žilinskej oblasti bol i Liptovský Mikuláš.Také mena,ako pani.Rufus,Zlejši,Hyben mám do dnešného dňa v pamäti.Len to má jeden Vážny problém a tým je neochota funkcionárov,ktorým tento skostnatený systém vyhovuje ho prijať a zmeniť.Prestanú totiž platiť časy,že traja funkcionári tvrdou rukou budú rozhodovať o svojich obrazne povedané poddaných,ktorým nalinkujeme trate ich smer šírku pásma a všetky náležitosti,ktoré práve im vyhovujú.Keď sa totiž chovatelia budú môcť rozhodnúť o tom ,kde im bude lepšie,tak to pre takzvaných pseudofunkcionárov bude priam smrtnostná pasca,pretože si budú musieť každého chovateľ priam hýčkať a v konečno dôsledku sa prispôsobiť názoru a požiadavkám väčšiny.Zrazu zistia,že ak sa neprispôsobia väčšine, tak začnú ťahať za kratší koniec.Mali by sme sa už konečne prebudiť z agónie a postaviť sa problémom čelom a čo najrýchlejšie.Veď po prvý krát v histórii Slovenska v roku 2019 viac ľudí na Slovensku zomrelo,ako sa narodilo.Aj za našich kolegov chovateľov, ktorí odišli niet adekvátnej náhrady.Ako by v Poprade riešili problém,(/teraz sa vyjadrím kacírsky/ keď by dvaja zomreli.To sa tiež rozpadnú,alebo to budú riešiť ,ako je to na Slovensku módne zapísaním mŕtvej duše,alebo rodinného príslušníka.Takže netreba zabúdať,že máme v ústave zakotvené slobodu a voľnosť pohybu.Ja vidím riešenie v tom,že to treba všetko prekopať a jednoznačne sa prispôsobiť novým podmienkam a požiadavkám doby,tak aby to vyhovovalo väčšine a nie menšine v členských základniach.Čím skôr to spravíme tým lepšie.Združovanie sa do nových celkov nás neminie a je to podľa mňa nevyhnutná vec.V Čechách to už pochopili.Všetko ide keď sa chce.Treba si spomenúť na diskúsiu o nových krúžkoch.Nič nešlo pomaly podľa niektorých chovateľov by sme mali stavať matričné úrady pre holuby.A daj sa svete už tento rok v decembri boli krúžka pre rok 2020 k dispozícii a pripravené k odberu.Takže keď sa chce tak sa dá.!!!!.
Peter Matalik (03.01.2020, 16:54)
Pozorne som si prečítal príspevok p.Daniška.Tú slobodu a "voľnosť" pohybu,by znova začali určití chovatelia zneužívať.Čo ak by sme sa držali napr.Holanského systému,kaď už tak zbožne obdivujeme tieto modely. Svojho času už o tom písal D.Krajčík.Nech sa Slovensko rozdelí na celky podľa kilometrov.Nie SZ,nie funkcionári OZ,ZO.,ale ľudia z ministerstva,ktorí sú nezainteresovaní do problematiky holubárov. Jednoducho poniektorí sa budeme musieť venovať iba KT+ ST resp.DT +SDT.Slovensko je svojou geometrickou polohou takto postavené a musíme to rešpektovať či sa to niekomu páči ,alebo nie.Podrobnejšie to môže vysvetliť D.Krajčík.
Peter Turek (03.01.2020, 21:39)
Peter Matalík-to snáď nemyslíš vážne,aby v dnešnej dobe o holubároch rozhodovali direktívno-administratívne ľudia ,niekde na ministerstve.Ľudia sledujúci svoju profesionálnu kariéru,z ktorých drvivá väčšina ani nevie poriadne,ako poštový holub vyzerá.Bývalé oblastné združenia spred 30-tich rokov,boli poväčšine prosperujúce celky,avšak dôvodov rozpadu je viac,sú poväčšine známe...Tzv.porevolučné obdobie malo byť prechodným a dnes sme už mali byť dávno za vodou.Nestalo sa tak,preto väčšina chovateľov pošt.holubov je v dôchodkovom veku a mladí?Prekvapujúco mnohí by aj mali záujem,kto je však doma a pracuje za tzv.mzdu,zakladá si rodinu a pod.ten má existenčné starosti a zasahuje ho realita života.Tí,ktorí žijú v zahraničí,sú proste mimo...Nie všetci žijeme v Bratislave-našťastie a tento chod nášho športu udržujú ešte drobní živnostníci-snáď,ak majú čas,dvojgeneračné holubárske rodiny a časť športovo založených,ktorí majú finančné prostriedky na prevádzanie tohto športu,za pomoci ošetrovateĺov,plus chovatelia majúci prácu doma.Paradoxne počet chovateĺov do určitej miery znížilo aj konštatovanie pomocou elektronických konštatovacích systémov,čo je skutočným pokrokom a mnohé uľahčuje a iste takmer nikto by sa nechcel vrátiť k mechanickým hodinám.Späť k ministerstvu-hovorca Ministerstva životného prostredia svojho času prehlásil k problému dravci-holubársky šport.Jedná sa o úzku záujmovú skupinu ĺudí,,chovajúcich poštové holuby,ktoré nemajú väčší hospodársky význam- hobbystov,problémy ktorých sú zanedbateĺné na to,aby sme sa nimi bližšie zaoberali v rámci nejakej zmeny článku v zákone o ochrane prírody.Je to v ľuďoch,medziĺudských vzťahoch a tiež aj v členitosti územia,rozloženiu republiky v smere západ- východ,avšak to nemusia byť prikázané smery závodov-ani nie sú momentálne.Napíš konkrétne,ako si predstavuješ rozdelenie podĺa kilometrov.Čo sa týka závodov podĺa dĺžky,píšem iba z mojich skúseností-existujú predsa klubové spôsoby závodenia,kde máš v blízkosti bydliska viac klubov-šprint,stredná trať,maratóny.Môžeš byť členom iba šprintérskeho klubu a lietaš povedzme 34 KT v sezóne.Alebo si členom všetkých klubov a lietaš vybrané-podľa teba KT,ST,DT.A nikto nevyčíta samozrejme chovateľovi KT,že nenasadzuje na DT...To všetko by šlo aj u nás,pri rozumnom rozdelení,ako to navrhuješ-dá sa to,aby boli všetci spokojní?Chce to spoluprácu bez hádok,dostatočný počet chovateľov na určité územie a určitú solventnosť,aby ľudia mohli žiť a nie iba prežívať.V jednom z príspevkov bolo uvedené,že v roku 2019 u nás viac ĺudí zomrelo,ako sa narodilo.Iba neznalý by sa tomu divil.Iba z môjho prehľadu-za posledných 20 rokov sme povyháňali do zahraničia toľko krásnych dievčat,ktoré dnes už rodia malých Rakúšanov,Nemcov,Írov,Grékov,Talianov,Američanov,Nórov,Holanďanov a už končím,pretože by som vymenoval celý tzv,pokrokový svetZápadniari išli po nich,ako jastrab po holubovi
.Oni sa nevrátili so zahraničnými skúsenosťami,svet získal zadarmo našu genetickú kvalitu.Aj preto-dôchodcovia holubári,na dôchodcov nebude mať kto robiť a aj okrajové poštové holubárstvo je v generačných problémoch.Keď svojho času mnoho rozumných ľudí upozorňovalo na to,že vývoj bude práve takýto,bolo im nadávané do starých štruktúr.Rozum do hrsti a pokračujme,spolupracujme bez konfliktov a v rámci možností.Poštové holubárstvo je určitým fenoménom,avšak rozpisovať sa o tom v DF nie je priestor.
Augustín Pecko (04.01.2020, 11:40)
Pán Daníšek, ten váš príklad s manželstvom sedí, mnohí z nás aspoň raz za život to riskne a vstúpi do tohto ospevovaného, ale aj tajomného stavu, z ktorého keď to nefunguje je možné vystúpiť a to dokonca aj bez sankcii. Obávam sa, že keby sa naši vládni legislatívci inšpirovali stanovami SZ CHPH a to § 8 ods. 6 mohli by rozvedeným manželom zakázať po dobu štyroch rokov nadväzovať nový partnerský vzťah. To len na odľahčenie. Dňa 26.12.2019 som napísal príspevok na tému ˶Prestup členov do iného OZ ˮ v ktorom som uviedol konkrétne problémy s prestupom členov ZO Žilina – Závodie / oblasť Bytča / do oblasti Žilina. Prestup nebol schválený. Zdôvodnenie – odchodom ZO by sa ohrozil chod a správne fungovanie OZ Bytča. Sme si toho vedomí, len škoda, že si to skôr neuvedomovali aj funkcionári OZ, že neriešením našich požiadaviek takáto situácia môže nastať. Funkcionári OZ si možno myslia, že neschválením nášho prestupu sa vec vyriešila a oblasť bude po starom pokračovať ďalej. Opak je pravdou, naši chovatelia sa odmietajú zúčastňovať na pretekoch poštových holubov v OZ, čiže časť chovateľov prejde s aktívneho členstva do pozície sympatizantov, alebo niektorí členovia skončia s chovom PH. Zatiaľ viem o troch chovateľoch, ktorí chcú takto reagovať na vzniknutú situáciu. Bohužiaľ je medzi nimi aj taký chovateľ, ako pán Martoník, ktorý 50 rokov úspešne chova poštové holuby, s ktorými dosahoval v pretekoch popredné umiestnenia v OZ aj regióne, pričom nekončí s chovom ani pre vek alebo chorobu. To, že nám aj s takýchto dôvodov klesá členská základňa asi nikoho netrápi. Dôležité pre funkcionárov je, že vedia čo treba urobiť, aké lepidlo treba použiť, aby naplniť literu stanov, a ich oblasť mohla ďalej existovala. Pán Matalík v reakcií na p. Daníška píše, že tu slobodu a voľnosť pohybu by znovu začali určití chovatelia zneužívať. Ale veď to sa deje aj teraz. Nejednoznačné ustanovenia stanov SZ umožňujú tým, ktorí si to vedia vybaviť prestupovať aj opakovane podľa svojich predstav. Schvaľovať prestup člena má členská schôdza ZO a nie výbor OZ. Sme členmi SZ CHPH a nie oblastného združenia. Ak má ZO, kompetenciu zo stanov prijímať, evidovať a organizovať členov SZ a nepotrebuje k tomu súhlas OZ, logický z toho vyplýva, že prestup členov má schvaľovať ten orgán, ktorý členov prijíma, čiže členská schôdza ZO. Ak si prečítame § 8 ods. 2 a § 22 ods.2 a nebudeme to miešať s prestupom ZO do iného OZ, tak by sme mali dospieť k tomuto názoru. Stanovy boli zmenené na zjazde v roku 2013. Keďže som v tom čase nebol členom, neviem posúdiť o aké zmeny išlo, no predpokladám, že práve vtedy sa schválili zmeny, ktoré boli iste dobré myslené, no neboli jednoznačne formulované. Pri jednoznačných pravidlách určených stanovami by nedochádzalo k ich porušovaniu, dokonca ani tými, ktorí si to vedia vybaviť. O tom, že to nefunguje svedčí aj fakt, že na zjazde v roku 2017 prezident SZ v správe opäť hovoril o probléme s migráciou členov a nových pravidlách prestupu. Nové pravidlá prestupu členov, čo by bola praktický zmena stanov môže schváliť okrem zjazdu iba valné zhromaždenie, ktoré je najvyšším orgánom SZ CHPH medzi zjazdmi. Nikde som tie nové pravidla nenašiel, ak sú prijaté, treba ich znovu zverejniť a umiestniť tam kde si ich môže každý funkcionár a člen SZ nájsť, čiže medzi dokumenty SZ CHPH. Ak nové pravidla nemáme treba spracovať a schváliť záväzný výklad platných stanov a nie vydávať záväzné informácie prezidenta SZ, ktoré nič neriešia a dokonca nie sú ani záväzné. V príspevku z 26.12. som napísal môj názor na tú časť stanov, ktorá upravuje podmienky prestupu členov a ZO do iného OZ. Prekvapilo ma, že nikto na to nezareagoval, ako by ten problém nebol. Zvláštne je, že nezareagoval ani nikto z kompetentných. Možno môj názor nie je správny, ale o to skôr mali zareagovať, a ak mám, čo i len s časti pravdu, treba povedať kto a ako to bude riešiť.


Milan Blahovský (15.01.2020, 14:54)
Touto cestou chcem poďakovať chovateľom, ktorí sa zúčastnili charitatívnej dražby Dr. Dudáša a tým prispeli obyvateľom Prešovského obyt. domu k zmierneniu ich tragickej udalosti. Zároveň zverejňujem vyplatený vklad 600 €
S pozdravom G. Dudáš.



Jozef Toporcer (15.01.2020, 16:56)
Ćeska firma zburala poškodenu bytovku za sym. 1euro- včera byvaly primator PO sa vyjadril že za odpratanie sutin a odvoz na skladku mesto zaplatilo 1,1 miliona eur že je to priliš vysoka cena za odvoz-takže rozkradanie v priamom prenose vašich prispevkov začalo KDH v akcii
Martin Urban (15.01.2020, 19:58)
PAN Toporec a Vy ste si mysleli, ze na ukor chudakov nikto nezaroby ???!!!!
Martin Urban (15.01.2020, 19:59)
:D
Jozef Daníšek (16.01.2020, 17:57)
Pozdravujem! Nemiešal by som politiku do charity.A už vôbec by som bol opatrný pretože túto informáciu som čítal na faceboku a mal ju tam zavesiť bývalý primátor,ktorý neuspel vo voľbách.A či to tam on dal, to je tiež nie isté.Ako to už na Slovensku býva,hneď sa tejto správy chytíme oznámkujeme KDH,a ideme spokojne spať . Kto do toho čo i len trošičku vidí musí vedieť,že žiaden starosta nemôže bez súhlasu zastupiteľstva nič také vyplatiť.A hoci je primátorka z KDH, zastupiteľstvo je určite rôznorodé.To len tak na okraj.Takže netreba prijímať unáhlené závery, keď nič nie je overené.Takýchto podobných konšpiratívnych príspevkov tam je neúrekom.Na to máme však hlavu na krku,aby sme rozmýšľali.A ešte malú poznámočku.Ak niekde píšem ,tak si to poriadne po sebe prečítam,predsa nie je možné aby som v jednej vete spravil 5 chýb a z toho jednú priadnu hrúbku.

Pre účasť v diskusii je potrebné prihlásenie

Zmeny boli uložené