Vakcína PHA a RP vaše skúsenosti

Pavol Holka (12.11.2019, 08:56)
Dobrý deň. Bol by som rád keby sa chovatelia podelia o skúsenosti s vakcínami PHA a RP pri mladých holuboch. Pre zaujímavosť.
Peter Matalik (12.11.2019, 09:45)
Na oblastnej výstave OZ Sabinov 16.11.2019 v Brezovici od 13 oo do 14 oo bude MVDr.Gabriel Dudáš rozoberať okrem iného aj túto tému.Odporučil by som natočiť .Snáď to pomôže mnohým chovateľom.
Peter Matalik (12.11.2019, 13:07)
Pre p.Tureka.Peťo poprosím Ťa ,doniesť kameru na Oblastnú výstavu OZ Sabinov v sobotu a natočiť diskusiu s MVDr.Dudášom.Verím ,že to budú podnetné veci,ktoré pomôžu mnohým chovateľom,keďže MVDr.Dudáš je aj špičkovým chovateľom poštových holubov , Mnoho poznatkov povie aj z vlastných skúsenosti.
Jozef Toporcer (12.11.2019, 16:43)
Najprv je treba popisať ake su to vakciny PHA a RP a načo su dobre- ja som sa stým ešte nestretol,aj ked som niečo o tom počul -niekto si to pochvaľoval, ini zase hromžili že to stojí za prd !!
Pavol Holka (12.11.2019, 17:00)
Pharmavac PHA -paramyxovirus,herpesvirus,adenovirus.
Columbi RP-rotavirus,paramyxovirus

Vakcíny vyvinuté na prevenciu choroby mladých holubov. Vakcinačná schéma je po odstave Pharmavac PHA a o 3-4 týždne Columbi RP. U starých holubov iba Columbi RP raz ročne pred sezónou.
Moje osobné skúsenosti sú pozitívne.
Pavol Holka (12.11.2019, 17:02)
Mimochodom ľuďom ktorí vakcíny použili netreba vysvetľovať čo je to zač. A ten kto vakcíny nepozná, nepoužil nemôže povedať svoju skúsenosť takže na ich názor sa ani nepýtam.
Jozef Toporcer (12.11.2019, 17:39)
To už znie lepšie- aj ked chodim nakupovať vakciny k veterinarovi, tieto vakciny my ponuknute neboli
Ľubomír Hovančík (12.11.2019, 18:59)
Pán Toporcer, zmeňte veterinára.
Lukáš Štefančik (12.11.2019, 21:27)
Ja mám tento rok pozitívne skúsenosti. Polovica holubov bola ockovana po odstavení PHA a následne RP.
Druhá liahen bola ockovana iba RP.
Choroba mladých sa neprejavila ale musím podoktnut že po celý čas boli podávané probiotika.
Letu zdar
Buček Eduard (13.11.2019, 00:14)
RP mimoriadné dobrá vakcína.
Nakoľko sa stretávam z množstvom chovateľov u nás aj v Poľsku ,chovatelia čo ju podali správne nemalí žiaden problém .
Veľmi dôležité je podávať celú sezónu probiotiká a pri výskyte choroby podávať celkom málo ľahko stráviteľného krmiva.
Dobre je podať občas mladým sódu Bikarbónu /jednú čajovú lyžičku na liter vody. Poprípade 2 dcl Cocacoly na 1 l vody.

Marek Hnilička (13.11.2019, 22:36)
Chovatelé, kteří dodávali holoubata do TS vakcinovali doma povětšinou Pharmavacem Columbi 2. V TS jsem pak holoubada Vakcinoval ještě jednou Pharmavacem Columbi 2, následně RP a poté ještě Diftovacem. Odezva dobrá nebo spíš víc než dobrá.
Marek
Emil Lukačik (14.11.2019, 07:25)
Tento rok RP+Diftovac spolu,mláďatá len individuálme pár jedincov malo nábeh na dávenie bez vylúčenia vody alebo krmiva.
To nemuselo byť zapríčinené vakcínami.
Percentuálne to čo zachránili vakcíny som aj tak ztratil na závodoch,inak napísané veĺké straty po 2 roky pri použití rozdielnych vakcín.
Ale to už je na inú tému a možno nie.
Jozef Korec ml. (14.11.2019, 10:25)
Moja skúsenosť :1.krat vakcinácia RP do stehna a presne o mesiac Pharmavac Columbi 2 do šije (písal som už,, že vraj opačne''!?!). Difteriiu som za 14 rokov ešte nikdy nevakcinoval. Výsledok : minimálne straty, výborný výsledok (2.).
Pavol Holka (14.11.2019, 11:22)
Ešte by ma zaujímalo ako je to s herpesvírusom. Pán Dubaj odporúčal vakcinovať mladé holuby vakcínou PHA a následne RP. Vo vakcíne PHA sa herpesvírus nachádza ale vo vakcíne RP nie. Staré holuby odporúčal vakcinovať iba vakcínou RP. Takže sa pýtam,stačí vakcinácia proti herpesvírusu raz v prvom roku života? Ďakujem za odpoveď.
Jozef Korec ml. (14.11.2019, 11:48)
Osobne robím :staré - vakcinácia Pfarmavac Columbi 2 - začiatok februára po kompletnej kúre, ktorá začína 1.1., zatiaľ mi to funguje tak. Keď sa zapojí do diskusie pár špičkových chovateľov, tak všetci budú mať lepší rozhľad.
Jozef Toporcer (14.11.2019, 15:04)
Byť špičkovym chovateľom ešte neznamena byť znaly tejto problematike - zvyčajne si nevedia dať sebe rady
Jozef Korec ml. (14.11.2019, 17:49)
To plne súhlasím, ale skúsenosti najlepších (čo a ako, čo zabralo - nezabralo), dajú na danú problematiku lepší rozhľad. Min. rok som dal len P. Columbi 2 a počas dovolenky mi 10 zdochlo (neboli ešte ani vyvezené).
Ján Homola (14.11.2019, 18:34)
Aj podľa mojich skúseností je Pharmavac Columbi 2 pre mláďatá zabijak. Vlani po zaočkovaní 20 až 25 ks uhynulo, resp. som ich utratil. Tento rok som použil RP a neuhynulo ani jedno a tiež som nepobadal ani zvracanie, PhC2 už nikdy viac nepoužijem.
Peter Grék (15.11.2019, 13:43)
S vakcínou Pharmavac Columbi 1 a 2 mám dlhoročné pozitívne skúsenosti. Mne ochoreli holuby na paramyxo ešte v roku 1998 a dodnes keď si nato spomeniem mám z toho veľmi zlý pocit. Odkedy sa začala používať vakcína proti paramyxo pravidelne ňou vakcinujem a zatiaľ sa mi nestalo že by mi po nej uhynul nejaký holub. Dôležité podľa mňa je, aby boli holuby v čase vakcinácie klinicky zdravé a v dobrom fyzickom i psychickom stave. Dôležitá bola aj nasledujúca revakcinácia cca po 30 dňoch na predĺženie doby efektu vakcíny. Ďalším dôležitým aspektom je to, kde a od koho vakcínu kúpite, ako bola vakcína prepravovaná aby ste mali istotu že si zachovala svoju účinnosť (musí sa uchovávať v teplotách 2-8 st.). V tomto roku som vakcinoval po vyletení mladé vakcínou Pharmavac Columbi 2, neskôr som dal vakcínu PHA, RP a Diftovac v cca 3 týždňovom odstupe. Mladé nevykazovali žiadne príznaky choroby mladých, až po prvom nácviku mladých a pobyte v aute som si na nich všimol zmenu nálady a správania, podal som im
De Weerdov 4v 1 po dobu 5dní , obmedzil pohyb a dávku krmiva a následne podal probiotiká a po týždni boli zase v poriadku. Rok predtým som tak rýchlo nedokázal vrátiť mladé do závodnej kondície čo pripisujem dobrému pôsobeniu nových vakcín na holuby. Spolu so mnou vakcinovali rovnako holuby aj moji 2 kamaráti z klubu u ktorých sa príznaky nemoci mladých vôbec neprejavili. Nové vakcíny ja určite odporúčam a sú podľa mňa účinné.
Víťazoslav Korenko (15.11.2019, 13:54)
Vakcíny sú určite účinné. Ja som to spravil opačne (nevedel som čo má ísť prvé). Najskôr som podal RP, potom o dva týždne Diftovac a o ďalšie dva týždne Pharmavac columbi 2. Mladé v úplnej pohode, akurát po prvom závode jeden ochorel, klasické príznaky choroby mladých - zvracanie, riedky trus, schudol. Mláďatko som oddelil podal probiotiká o dva týždne bol fit a spravil mi ešte 3 závody, ktoré sme mali v pláne. Zo 77 ks cvičených 62 ostalo po piatich závodoch. Takže spokojnosť z novou vakcínou RP.
František Vaňo (15.11.2019, 22:21)
Dobrý deň. Ja som vakcínoval tohtoročné mladé vakcínou PHA a potom asi za mesiac vakcínou RP. Chorobu mladých holubov som nespozoroval. Holubom pravidelne podávam do krmiva doplnky - vitamíny, bylinky a minerály. Po dvoch veľmi zlých rokoch s mladými holubami konečne dobrý rok. Holuby absolvovali 5 pretekov. Začal som s 65 holubami a skončil po poslednom preteku s 47 holubami. Myslím, že nové vakcíny sú dobré. Zamýšľam sa nad tým, koľko rokov budú tieto vakcíny účinné a kedy sa bude musieť hľadať zas niečo nové.
Peter Kmec (20.01.2021, 22:02)
Pozdravujem. Chcem sa spýtať či niekto vakcinoval staré holuby iba s PHA. Ďakujem.
Jozef Korec ml. (21.01.2021, 09:49)
Dobrý deň, keďže holubky sú preliečené trichoška, odčervené a salmonela + kokcidie, tak budúci víkend Pharmavac Columbi 2. Viac ako 10 rokov stále rovnako z mojej skúsenosti.

Pre účasť v diskusii je potrebné prihlásenie

Zmeny boli uložené