Téma dňa

Peter Turek (11.02.2019, 22:10)
Odporúčam chovateĺom,ktorí to nesledovali,pozrieť si na TA3 dnešnú Tému dňa.Sprievodná myšlienka,ktorej sa už dlhšie venujeme a výsledok?Uvediem z iného zdroja.EÚ zadotovala projekt na pozdvihnutie populácie tetrova hlucháňa štedrou sumou,avšak po vyčerpaní peňazí,počet jedincov tohto druhu klesol o polovicu.Bude potrebné preukázať,na čo boli použité fin.prostriedky,ináč nám hrozí vysoká pokuta.Konečne vysvetlil situáciu neznalým masám odborník a to priamo riaditeľ Lesov Slov.republiky ,ako to skutočne funguje.Iste predátori vyberú niektoré hniezda-jednalo sa tu hlavne o vajcia a prioritných predátorov,krkavca a kunu.Ak mali šťastie z neba a vyliahnú sa mláďatá,číhajú ďalší predátori-pernaté,srstnaté dravce.Argument pani Zemanovej,bol presne tým,aké nás dostávajú na pokraj krachu.Predátor je normálna vec a tak to má v prírode byť.Ak je 50 hniezd a niekoľko predátorov a nie 5 hniezd a dookola samý hladný predátor.Ako pán riaditeĺ uvádza-z nejakých okolo 3500 kusov,na okolo 800 kusov a počet stále klesá.Čo sme vlastne doteraz ochraňovali a s čím máme aj my problémy?Ak si pomôžem úvahou zo zahraničnej tlače,tak značná časť ľudí sa stáva akože vegetariánmi,nejedia mäso z dôvodu,že im je ľúto zvieratiek,ktoré musia zahynúť...Avšak založia organizácie,ktoré ochraňujú mäsožravcov,ktoré tieto zvieratá likvidujú.Ak sú peniaze,súcit ide bokom...ˇJe možné,že príroda si poradila sama,ak je pravdivá informácia z iného zdroja,týkajúca sa predátora,najviac ohrozujúceho pošt.holuby.Celé je to poučné.Záver relácie?Odučili sme ľudí chovateľstvu,chovu koní,práci v lese,radšej dáme nízkokvalifikovaným podporu,aby boli ticho,pritom v lese je práce pre všetkých.A vývoz dreva,ktoré sa dobre predáva?No presne časť z predaja by mohla ísť na mzdy,kde by sa smrekové
drevo zbavovalo kôry v lyku,presušila sa na slnku a riešil rozumným spôsobom lykožrút.Pán Bielik sa vyložene netrafil poznámkou,že ťažba lesa nie je celkom kontrolovaná,ktorú nahodila pani Zemanová-ťažobné záujmy nemá minister,firma obchodujúca s drevom je na rod.príslušníkoch...Niet čo dodať,snáď iba to,že iste,ťažká práca za nízku mzdu neláka ani žiadneho osadníka,tak je priestor pre cudzích,kým nás neprikryjú klobúkom...
Stefan Nochta (12.02.2019, 05:40)
Peter, už sme tým klobúkom prikrití. Saková to otvorene priznala.......o všetkom rozhoduje únia...
Jozef Toporcer (12.02.2019, 10:11)
Pred pár dňami davali v TV sčitanie vtactva a skoro ma j..lo ked ten idiot Maňka povedal že napočitali iba 20ks. Jastraba veľkeho dostal sa do červenych čísel a teraz ho musime ešte viac chraniť- neutiekol ten človek z Pezinskej liečebne?
Peter Matalik (12.02.2019, 11:07)
p.Maňka mal pravdu,len zabudol dodať,že tých 20 ks sa nachádza v Brezovici a okolí!
Šimko František (12.02.2019, 12:06)
Nedávno bol v TV príspevok o bobrovi kanadskom. Neviem presne na ktorej rieke na Slovensku sa uchytil , ale už maká . To znamená že tých pár bobrov už ohlodalo resp. spílilo spústu zdravých stromov ,redaktor dokonca ukázal vrbu ktorá tam bola už vyše 60 rokov a možno mohla byť ďalších 60 , ale nam treba bobra! V jeho teritoriu je už pratkicky holorub. Potom sa slova ujal ochranár že bobrov máme málo , treba ich chraniť riešenie videl vo výsadbe stromov pre toho bobra . No veď strom vyrastie za pár dni.No momentálne bobor nemá čo píliť , čupol si na zadné nohy a hľa : pred ním krásna zahradkárska osada .... No v TV im iste ochranár vysvetlí že bobor tu bol "vždy" , a ovocné stromy on ani až tak nemusí , ale ked už iné nemá , čo s ním . Už sa iste zahradkári tešia , veď vidieť živého bobra a neísť do Kanady , uznajte. Veď podobne vidieť ako vám pred očami jastrab zabije holuba , tiež nie každý ma možnosť . Jaj a ešte ochranca bobra nepovedal aký osoh je v lese resp. pri rieke z tých bobrov . Ja si mýslím že šetria benzín pilčíkom.
Peter Turek (12.02.2019, 14:16)
Pán Toporcer,na túto skutočnosť s počtom jastrabov ma upozornil priateľ.Je to prekvapujúca informácia,do akej miery pravdivá?Poliaci uvádzajú okolo 15000 kusov,Nemci okolo 40000 kusov všetkých pernatých dravcov,čo u nich pri rozlohe 360 000 km štvorcových,pripadá jeden dravec na 9 km štvorcových.Predseda združenia ochrany dravcov pán Chavko ma svojho času informoval,že jastraba hodne postihla tzv.Nílska nemoc.Zahraničná literatúra ju uvádza ako Nemoc Západného Nílu.V Poznani bola na túto tému diskusia a záver-ak je predátor oslabený v zime a koristi,potravy je málo,imunitný systém je v koncoch.No potvrdzuje to slová nemeckého chovateľa,ktorý povedal,že dovtedy budú existovať dravce,kým budú chovatelia holubov,pretože takmer nikto iný im už potravu nevytvára...A v zime sú holuby v drvivej väčšine zatvorené...Je tu však i pre mňa jedna prekvapujúca skutočnosť.S priateľom,ktorému zhorela časť holubníka sme odchovali zhruba 30 pozdných mladých-rodičia boli požičaní a bolo ich potrebné vrátiť.Tieto holuby takmer denne lietajú okolo holubníka v podtatranskej oblasti,vyletí vždy tak od 12-20 kusov,to je už kŕdlik,ktorý dráždi a do dnešného dňa boli 2 útoky dravca,oba od samice krahulca.Že by príroda bola našla riešenie?Som zvedavý na jar,po vypustení,aké budú skúsenosti ostatných chovateľov.Iste to nebude v každej lokalite rovnaké,avšak ak je správa pravdivá,malo by to byť s útokmi na holuby podstatne iné,ako po minulé roky.
Milan Blahovský (12.02.2019, 14:23)
Aspoň niečo pozitívne by prišlo do Európy z afrického kontinentu..., inak vyjadrovať sa či strácať čas k chorým liberálnym prejavom eurohujerov je míňanie energie. Príroda si so všetkým na rozdiel od ľudí poradí,napokon aj "Bruselu" začínajú hodiny tikať čoraz hlasnejšie.
Martin Šmondrk (12.02.2019, 16:07)
No mne vyletel minulý týždeň holub, dva krát zakrúžil a už aj bol útok.Velká samica jastraba.Teším sa na jar.
Milan Blahovský (20.02.2019, 11:29)
Veľmi zaujímavá akcia u susedov :

https://birdlife.cz/petice-za-krajinu/
Martin Urban (21.02.2019, 16:55)
Nechcem prebiehat udalosti ale mne lietaju holubi uz dva tyzdne a to tyzden dva krat za den a este som ludoveho liecitela nevidel tak asik dostal tu :Dnilsku chorobu ci ako sa to vola :D
Zdeno Novotný (23.02.2019, 18:18)
Zdravím no u mňa je to iné trikrát pustené holubí a trikrát holub nevydržal viac ako minútu a už ho bral neviem čo to bude ak začnem aktívne púšťať. Mohli by pani ochranári prísť do mňa im ukážem či berie len slabé holubí prvý ktorý výlety môžem sa s ním rozlúčiť zajtra skúsim pustiť holuba a pridám aj video
Jozef Toporcer (24.02.2019, 14:53)
Ked som dnes krmil holuby jedna holubica my vyletela cez plece von z holubnika a rovno na strechu, kym som vysypal krmivo a vyšiel z holubnika holubica už tam nebola asi o minutu ked som niesol napajačku z dvora od susedov vyletel jastrab ale v pazuroch neniesol nič tak som zvedavy či sa holubica vrati alebo ju zožeria susedova mačka aspoň keby som vedel ktora to bola aby som mohol skontrolovať či sa vratila alebo nie
Martin Urban (24.02.2019, 18:20)
dnes dva krat vypustene a dva krat bez utoku ,vcera raz vypustene bez utoku tak na to aka je ta zima tak nezvicajne ale asi ta nilska choroba ...

Pre účasť v diskusii je potrebné prihlásenie

Zmeny boli uložené