Téma dňa

Peter Turek (11.02.2019, 22:10)
Odporúčam chovateĺom,ktorí to nesledovali,pozrieť si na TA3 dnešnú Tému dňa.Sprievodná myšlienka,ktorej sa už dlhšie venujeme a výsledok?Uvediem z iného zdroja.EÚ zadotovala projekt na pozdvihnutie populácie tetrova hlucháňa štedrou sumou,avšak po vyčerpaní peňazí,počet jedincov tohto druhu klesol o polovicu.Bude potrebné preukázať,na čo boli použité fin.prostriedky,ináč nám hrozí vysoká pokuta.Konečne vysvetlil situáciu neznalým masám odborník a to priamo riaditeľ Lesov Slov.republiky ,ako to skutočne funguje.Iste predátori vyberú niektoré hniezda-jednalo sa tu hlavne o vajcia a prioritných predátorov,krkavca a kunu.Ak mali šťastie z neba a vyliahnú sa mláďatá,číhajú ďalší predátori-pernaté,srstnaté dravce.Argument pani Zemanovej,bol presne tým,aké nás dostávajú na pokraj krachu.Predátor je normálna vec a tak to má v prírode byť.Ak je 50 hniezd a niekoľko predátorov a nie 5 hniezd a dookola samý hladný predátor.Ako pán riaditeĺ uvádza-z nejakých okolo 3500 kusov,na okolo 800 kusov a počet stále klesá.Čo sme vlastne doteraz ochraňovali a s čím máme aj my problémy?Ak si pomôžem úvahou zo zahraničnej tlače,tak značná časť ľudí sa stáva akože vegetariánmi,nejedia mäso z dôvodu,že im je ľúto zvieratiek,ktoré musia zahynúť...Avšak založia organizácie,ktoré ochraňujú mäsožravcov,ktoré tieto zvieratá likvidujú.Ak sú peniaze,súcit ide bokom...ˇJe možné,že príroda si poradila sama,ak je pravdivá informácia z iného zdroja,týkajúca sa predátora,najviac ohrozujúceho pošt.holuby.Celé je to poučné.Záver relácie?Odučili sme ľudí chovateľstvu,chovu koní,práci v lese,radšej dáme nízkokvalifikovaným podporu,aby boli ticho,pritom v lese je práce pre všetkých.A vývoz dreva,ktoré sa dobre predáva?No presne časť z predaja by mohla ísť na mzdy,kde by sa smrekové
drevo zbavovalo kôry v lyku,presušila sa na slnku a riešil rozumným spôsobom lykožrút.Pán Bielik sa vyložene netrafil poznámkou,že ťažba lesa nie je celkom kontrolovaná,ktorú nahodila pani Zemanová-ťažobné záujmy nemá minister,firma obchodujúca s drevom je na rod.príslušníkoch...Niet čo dodať,snáď iba to,že iste,ťažká práca za nízku mzdu neláka ani žiadneho osadníka,tak je priestor pre cudzích,kým nás neprikryjú klobúkom...
Stefan Nochta (12.02.2019, 05:40)
Peter, už sme tým klobúkom prikrití. Saková to otvorene priznala.......o všetkom rozhoduje únia...
Jozef Toporcer (12.02.2019, 10:11)
Pred pár dňami davali v TV sčitanie vtactva a skoro ma j..lo ked ten idiot Maňka povedal že napočitali iba 20ks. Jastraba veľkeho dostal sa do červenych čísel a teraz ho musime ešte viac chraniť- neutiekol ten človek z Pezinskej liečebne?
Peter Matalik (12.02.2019, 11:07)
p.Maňka mal pravdu,len zabudol dodať,že tých 20 ks sa nachádza v Brezovici a okolí!
Šimko František (12.02.2019, 12:06)
Nedávno bol v TV príspevok o bobrovi kanadskom. Neviem presne na ktorej rieke na Slovensku sa uchytil , ale už maká . To znamená že tých pár bobrov už ohlodalo resp. spílilo spústu zdravých stromov ,redaktor dokonca ukázal vrbu ktorá tam bola už vyše 60 rokov a možno mohla byť ďalších 60 , ale nam treba bobra! V jeho teritoriu je už pratkicky holorub. Potom sa slova ujal ochranár že bobrov máme málo , treba ich chraniť riešenie videl vo výsadbe stromov pre toho bobra . No veď strom vyrastie za pár dni.No momentálne bobor nemá čo píliť , čupol si na zadné nohy a hľa : pred ním krásna zahradkárska osada .... No v TV im iste ochranár vysvetlí že bobor tu bol "vždy" , a ovocné stromy on ani až tak nemusí , ale ked už iné nemá , čo s ním . Už sa iste zahradkári tešia , veď vidieť živého bobra a neísť do Kanady , uznajte. Veď podobne vidieť ako vám pred očami jastrab zabije holuba , tiež nie každý ma možnosť . Jaj a ešte ochranca bobra nepovedal aký osoh je v lese resp. pri rieke z tých bobrov . Ja si mýslím že šetria benzín pilčíkom.
Peter Turek (12.02.2019, 14:16)
Pán Toporcer,na túto skutočnosť s počtom jastrabov ma upozornil priateľ.Je to prekvapujúca informácia,do akej miery pravdivá?Poliaci uvádzajú okolo 15000 kusov,Nemci okolo 40000 kusov všetkých pernatých dravcov,čo u nich pri rozlohe 360 000 km štvorcových,pripadá jeden dravec na 9 km štvorcových.Predseda združenia ochrany dravcov pán Chavko ma svojho času informoval,že jastraba hodne postihla tzv.Nílska nemoc.Zahraničná literatúra ju uvádza ako Nemoc Západného Nílu.V Poznani bola na túto tému diskusia a záver-ak je predátor oslabený v zime a koristi,potravy je málo,imunitný systém je v koncoch.No potvrdzuje to slová nemeckého chovateľa,ktorý povedal,že dovtedy budú existovať dravce,kým budú chovatelia holubov,pretože takmer nikto iný im už potravu nevytvára...A v zime sú holuby v drvivej väčšine zatvorené...Je tu však i pre mňa jedna prekvapujúca skutočnosť.S priateľom,ktorému zhorela časť holubníka sme odchovali zhruba 30 pozdných mladých-rodičia boli požičaní a bolo ich potrebné vrátiť.Tieto holuby takmer denne lietajú okolo holubníka v podtatranskej oblasti,vyletí vždy tak od 12-20 kusov,to je už kŕdlik,ktorý dráždi a do dnešného dňa boli 2 útoky dravca,oba od samice krahulca.Že by príroda bola našla riešenie?Som zvedavý na jar,po vypustení,aké budú skúsenosti ostatných chovateľov.Iste to nebude v každej lokalite rovnaké,avšak ak je správa pravdivá,malo by to byť s útokmi na holuby podstatne iné,ako po minulé roky.
Milan Blahovský (12.02.2019, 14:23)
Aspoň niečo pozitívne by prišlo do Európy z afrického kontinentu..., inak vyjadrovať sa či strácať čas k chorým liberálnym prejavom eurohujerov je míňanie energie. Príroda si so všetkým na rozdiel od ľudí poradí,napokon aj "Bruselu" začínajú hodiny tikať čoraz hlasnejšie.
Martin Šmondrk (12.02.2019, 16:07)
No mne vyletel minulý týždeň holub, dva krát zakrúžil a už aj bol útok.Velká samica jastraba.Teším sa na jar.
Milan Blahovský (20.02.2019, 11:29)
Veľmi zaujímavá akcia u susedov :

https://birdlife.cz/petice-za-krajinu/
Martin Urban (21.02.2019, 16:55)
Nechcem prebiehat udalosti ale mne lietaju holubi uz dva tyzdne a to tyzden dva krat za den a este som ludoveho liecitela nevidel tak asik dostal tu :Dnilsku chorobu ci ako sa to vola :D

Pre účasť v diskusii je potrebné prihlásenie

Zmeny boli uložené