Lepšie holuby pre bežných chovateľov

Milan Blahovský (29.01.2019, 09:30)
Keďže máme za sebou obdobie predaja a nákupov posíl, predkladám chovateľom zaujímavý preklad článku ( názov je súčasne názvom témy príspevku) známeho chovateľa, snáď vám pomôže vo vašom chovateľskom vývoji....Snáď našej generácii nebude vadiť, že je to v českom jazyku, tí mladší možno použijú Google translator :-))))))))))

Autor: Ad Schaerlaeckens
Chovatelé se čas od času zajímají, které faktory jsou v našem sportu nejdůležitější, aby se dostavily úspěchy v závodech. Zároveň s tímto srovnávají následující kritéria:
- role chovatele
- role dobrého holubníku
- role krmení, doplňků a léků
- role holubů

Někteří říkají: „Kvalita holubů je nejdůležitějším faktorem v cestě stát se úspěšným závodníkem, dále je to holubník a na konec jistou roli hraje sám chovatel.“ Jiní vám řeknou: „Úspěch z 50% závisí na holubníku, z 20% na samotných holubech atd.“
Já osobně si myslím, že role chovatele je tou rozhodující! Mistři „mají sport v prstech“, jak říkají v Holandsku. Co tím myslí je to, že někteří lidé mají pro holuby vrozený cit. Ostatní se to i přes jejich velké úsilí nikdy nenaučí. Proč si myslím, že úloha chovatele je tou rozhodující? Dobrý chovatel se postará o to, aby měl kvalitní holubník a v něm měl dobré holuby. Ví jak se o ně nejlépe postarat, má věci pod kontrolou. Sám holubník ani holubi nejsou schopni mít věci pod kontrolou. Holubník se vám přeci nepostará o zajištění kvalitních holubů. Holubi si také sami neupraví klima na holubníku k lepšímu. Chovatel je ten, který se o to musí postarat.
Když je holubář dobrý, tak ví jak důležité je mít dobré holuby a ví kde a jak je získat. Mnoho lidí se diví, jak někteří chovatelé mohou být při výběru posil pro svůj chov tak úspěšní, zatímco další tak často propadnou.
Jak jednat a kde vzít dobré holuby? To je věc k hlubšímu zamyšlení.
CHOVATEL
Bavme se o holubaření v Belgii a v Holandsku, kam sahají kořeny tohoto sportu. Stále se zde holubaří ve velké konkurenci a je nepravděpodobné, že by úspěšní chovatelé v těchto zemích dělali věci špatně. Takže bychom se od nich mohli něco naučit. Pojďme začít důležitým bodem.
Přístup k tomu, jakým způsobem se snažíme zkvalitnit svůj chov, je to, co odlišuje jednotlivé chovatele. Velice záleží na tom kdo jste a jací jste. Jsou pro vás peníze problémem? Další otázka, která se nabízí: V jaké jste pozici? Jste již mistrem nebo ne?
BOHATÍ
Lidé, u kterých peníze nehrají žádnou roli, často kupují esa samotná, nebo jejich potomky. Díky penězům se dostali na privilegované pozice, které jim dávají šanci být úspěšnými. Pouze šanci, ne jistotu. Naštěstí si nikdy nemohou být jistí! Kdyby tomu tak nebylo a bylo by to tak jednoduché, za pár let by byli mistry pouze boháči. Je mnoho případů, kdy bohatí chovatelé beznadějně selhali. Nakoupili super holuby, ale jen to samotné z nich mistry neudělalo. Zářný příklad z Holandska. Byl zde jeden Američan, který utratil jmění nejen za provinční, ale i za národní esa a vítěze velkých závodů. Pro jeho plány potřeboval zazářit v Holandsku. Postavil velký a drahý holubník a do něj pořídil ty zmiňovaná esa a s jejich odchovy chtěl závodit. Kolegové z klubu byli, mírně řečeno, z počátku nervózní. „Závodit proti holoubatům ze všech těch es? Bude to vůbec regulérní?“ Někteří z nich se cítili poraženi dříve než začaly závody. Pak nastala chvíle, kdy zmiňovaný Američan, s potomky svých super drahých es začal závodit. Hádejte co se stalo? Kromě pár náhodných úspěchů nedokázal vůbec nic. Byl totálně poražen kolegy z klubu. Chovatelé, kteří do koupě holubů téměř neinvestovali, jej poráželi týden co týden až tak, že byl všem jen pro smích. Takže zde vidíte, že boháči si sice mohou koupit co chtějí, ale mistra to z nich automaticky neudělá!

MISTŘI
Mimo boháčů je zde další, menší a speciální kategorie chovatelů: Mistři. Ti také jednají odlišně v případech, v porovnání s průměrnými chovateli, když se pokoušejí zkvalitnit své chovy. Často mají dobré kontakty a mění si holuby s ostatními šampióny. Nebo si je mezi sebou na určité období půjčují k odchovu. Vezměte si Houbena a Verbruggena. Ti si spolu vyměnili po jednom holubovi a oba byli s jejich odchovy velice úspěšní! Stejný příběh se píše v případě Engels a Van Hove-Uytterhoeven. Byli úspěšní s holuby, které si mezi sebou vyměnili, peníze v tomto obchodě nebyly… Mistrům, kteří chtějí posílit své chovy, stačí přinést jen velmi málo posil, protože sami mají špičkové holuby. Nicméně většina holubářů není ani bohatá a ani nejsou mistry. Co jim poradit? Kde vzít dobré holuby? Jít k superhvězdám našeho sportu? Jistě že ne!
OMYL
Superhvězdy můžeme rozdělit do 2 skupin:
1. Chovatelé, kteří se díky jejich obchodnímu umu stali velmi známými v zahraničí. Tito chovatelé, ačkoliv na závodech v jejich zemi neznamenají vůbec nic, pochopili jak „důležitý“ je rodokmen a kmen. Když si ještě zajistí podporu médií a odborných časopisů, tak… K překvapení dalších holubářů jsou tito lidé schopni prodávat holuby jako horké koláče. Jsou to často holubi s úžasnými rodokmeny, ale to je tak vše. „Proč si ti cizinci místo rodokmenů raději neprostudují výsledkové listiny“, diví se kolegové. Vypadá to tak, že pro kupující nejsou výsledky až tak důležité, ale rodokmen a kmen očividně jsou! V Holandsku a Belgii říkají: „Tihle cizinci kupují jen kus papíru (rodokmen) od těchto pánů „nikdo“ a holuba dostanou jako závdavek.“ Belgičané a Holanďané se zdravým selským rozumem už dávno pochopili, že se nevyplatí tyto takzvané „prodavače rodokmenů“ za účelem koupě dobrého holuba kontaktovat.

Ale jak už jsem řekl, jsou dvě skupiny slavných jmen.
2. Do této skupiny řadím chovatele, kteří si svůj věhlas zasluhují. Myslím tím jména opravdových superhvězd jako Toye, Engels, Dobbelaere, De Vooght, Bolle, v d Wegen a další. Tito dlouhodobě dosahují skvělých výsledků a to by bez výborných holubů nešlo. Nestali se známými za hranicemi tím, že by podpláceli novináře nebo díky mazané propagandě… Problémem obyčejného evropského chovatele je, že holoubata u těchto opravdových šampiónů stojí nemalé peníze. Tím že je po jejich holubech obrovská poptávka, přímou úměrou rostou i ceny jejich holubů. Jinými slovy, tito chovatelé by byli skvělou volbou k nákupu posil, kdyby tyto nebyly pro obyčejné lidi příliš drahé. Dobrou zprávou pro vás může být, že nejenom oni mají dobré holuby!

RADA 1
První rada obyčejnému chovateli, který nemá peněz nazbyt: „Zapomeňte na velká jména a oslavné články v médiích. Jak v Holandsku, tak i v Belgii se objevuje mnoho falešných zpráv o falešných šampiónech. Proč by to tak nemohlo být i v dalších zemích?
Co byste měli dělat? Spojte se s chovatelem z vašeho okolí, který vás týden co týden poráží v závodech. Znáte velice dobře jeho výsledky, jelikož se běžně porovnáváte na závodech a zřejmě se budete znát i osobně. Ta poslední věc je důležitá. Být šampiónem je jedna věc, ale být čestný co se týká prodeje holubů je věc druhá. Když se dívám na potenciálního kupce, který v ruce studuje oči holuba, sem tam si říkávám: „Spíš než studovat oči holuba bys měl studovat oči chovatele!“
Naštěstí většina chovatelů je poctivá a podvodníci jsou v menšině. A pokud není chovatel, kterého jste si vybrali hlupák, tak vám pomůže. Proč? Protože chytrý chovatel si uvědomuje, že šampiónem může být pouze tak dlouho, dokud bude mít koho porážet. Pokud se totiž poražení chovatelé z neustálých neúspěchů rozhodnout s chovem skoncovat, tak vítězové budou jako králové, ale bez království. V našem sportu je to jako v kterémkoliv jiném – bez poražených nejsou vítězové! Tak je to jednoduché.
Další důvod proč mít holuby od svého úspěšnějšího kolegy holubáře je ten, že si dobře uvědomuje to, že vás bude znovu a znovu vídávat i potom co s ním uzavřete obchod.

Pakliže holubi, které vám on sám prodal nejsou tak dobří jak říkal, bude muset s tím pocitem žít až do konce svého života, a tuto skutečnost mu bude připomínat třeba jen pohled do vašich očí.
RADA 2
Pro cizince, kteří chtějí nakoupit holoubata v Belgii a Holandsku, je v neposlední řadě velmi důležité načasování období, ve kterém chcete nakupovat. Nejlepší období pro nákup je léto, nebo podzim. V těchto zemích se s holoubaty závodí od června do srpna a každý úspěšný chovatel se v první řadě musí postarat sám o sebe – nachovat si ta nejlepší holoubata z první a druhé líhně, aby s nimi potom v tomto období mohl úspěšně závodit. Velkou chybou je chtít kupovat holoubata z prvních líhní – těžko dostanete ta z nejlepších párů! Ti „super šampióni“, kteří tvrdí že prodávají potomky z nejlepších párů v únoru nebo březnu, nejsou „super šampióni“ ale „super lháři“. Takže rada zní: pořizujte si pozdnější holoubata! Jak jsem řekl, nejlepší cestou k posílení chovu pro ŠAMPIONY, je každoroční posílení o pár holubů. Pokud si jich totiž přinesou mnoho, mohlo by se stát že jejich výborní holubi by mohli být opomíjeni. Pokud ale dobré holuby nevlastníte, je lepší jich pořídit více najednou – levnější holuby od chovatele z vašeho okolí, který vás poráží!
PŘÍKLADY
Věřte mi, mnoho chovatelů se stalo opravdovými mistry dodržením způsobů, které jsem vyjmenoval. Někteří z nich se dokonce stali světově známými! William Geerts je jedním z nich. Bydlel poblíž chovatele jménem Fons Jacobs. Byl to starý muž, o kterém předtím nikdo neslyšel. Závodil pouze na krátkých a středních tratích. Když se Geerts oženil a stěhoval se do místa nynějšího bydliště – Schilde, vzal si od svého přítele Fonse téměř zdarma jednu snůšku vajec, protože věděl, co v těch holubech je. O dva roky později (1978) byl postrachem Union Antwerpen. Geertsovo jméno se šířilo světem jako oheň, ale o starém dobrém Fonske Jacobsi, od kterého tito holubi pocházeli, nemluvil vůbec nikdo.
Dalším příkladem může být Gommaire Verbruggen a jeho slavný „As“. Stál slušné peníze, ale chovatel, který mu jeho „As“ prodal (Maurice v d Velden), získal jeho rodiče od neznámého 80-ti letého chovatele.
Já samotný bydlím 5 minut od města, kde žil zesnulý Gust Hofkens. V 70. letech byl neporazitelný, ale opět neznámý. Známým se stal až později, téměř před jeho smrtí, nejslavnějším až po smrti. Komické na tom všem je, že v té době už neměl téměř žádné dobré holuby! Chytrá liška Jan Grondelaars, přišel pro holuby k Hofkensovi v době, kdy jeho výsledky byli vynikající, ale přesto byl ještě téměř neznámý (a levný!). Byli to hlavně potomci Hofkensů, kteří Grondelaarse proslavili!
A KMEN NYNÍ?
Kmen je nesmysl.
Kmen je nástroj makléřů prodávajících vzdušné zámky.
Kmen je bublina.
Kmen je vlajka, která musí přikrýt bezcenný náklad.
Kmen je slovo, které kompenzuje nedostatek kvality.
Mnoho Američanů, Japonců, Tchajwanců, kteří navštívili Belgii a Holandsko, už o tom vědí. Během mnoha návštěv „šampiónů“ si uvědomili, že jim byly dlouhou dobu vymývány mozky. Bývalo to v dobách, kdy pár lidí mělo obrovskou moc. Ale časy se mění.
Takže drazí chovatelé, pokud nejste bohatí, nezoufejte! Můžete být úspěšnější než oni. Je to jen o trochu těžší. Ve vaší pozici musíte být chytřejší a svou chytrostí tak dokážete vykompenzovat nedostatek peněz. Je spousta chovatelů, kteří se drželi výše uvedených způsobů a tak se i přes nedostatek peněz dokázali stát mistry.
V tomto sportu nemusíte být mladí abyste vyhráli. Nemusíte být muž, atlet ani vědec. A rozhodně nemusíte být bohatí!
Musíte pouze čelit čisté pravdě, nevěřit všemu co vám je řečeno nebo napsáno. Mějte oči otevřené a cit pro holuby! To je ta věc, která dělá holubaření tak unikátním a zábavným koníčkem? Hodně štěstí.
Peter Matalik (29.01.2019, 11:40)
Veľmi zaujímavý a poučný článok.Keď som bol profesionálny ošetrovateľ u p.Trojanoviča v r.1990 mi pri nekonečných debatách o holuboch ,povedal:Peter dám hoc aj 200 000 tisíc za pár holubov,len aby potomci vyhrávali prvé ceny.Vyber holuby odkiaľ chceš.Ja som mu povedal:A to chceš aj zo zárukou.No samozrejme-opovedal.Neexistuje žiadny seriózny chovateľ čo by TI takú záruku dal- bola moja odpoveď.Presne ako sa píše v článku.Sú určite veci ako tkz".šiesty zmysel"u niektorých chovateľov pri výbere,parení a celkovej príprave holubov,je to ten spomínaný talent,ktorý popri tvrdom "drile"je potrebný v každom športe.
Milan Blahovský (29.01.2019, 11:52)
Tento článok mi tak trocha padol vhod po nekonečných debatách počas cesty na olympiádu v Poznani, kde sme sa dobre bavili na kolegovi s nákupom krvi aktuálnej obchodnej hviezdy ( D.V.D.B) za tzv.drobné v pomere s tým čo ide na svetových dražobných portáloch. Sám si kladiem otázku, čo resp. kto ho bude nasledovať ???
Papierovo to bolo skoro porovnateľné....uvidíme či aj obchodne.
Martin Urban (29.01.2019, 17:56)
Pan Blahovsky clanok z Postovni holub 3/2016 niet co dodat .... len dufam ze ste ho skopiroval lebo mne by sa ho prepisovat nechcelo :_D
Milan Blahovský (29.01.2019, 19:04)
Jasne, že skopírovaný, niekedy je vhodné občas niečo pripomenúť aj niečo staršie...
Zdeno Novotný (30.01.2019, 06:31)
Dobré a poučné čítanie človek pri čítaní toho si uvedomí kde sú priority
Július Vida (30.01.2019, 08:36)
Milan.
Pred novou sezonou Ťa osvietila úžasná myšlienka.
Doporučujem každému chovateľovi tento článok prečítať niekoľko krát a porozmýšľať o jeho podstate.
Milan Blahovský (30.01.2019, 08:51)
Julo, ja nemám pocit, že by som potreboval osvietenie, ale ako sa vraví opakovanie matka múdrosti, tak je dobré pár jednoduchých rád pre holubárov občas sem predložiť. Tie informácie o začiatkoch a koncoch dražieb má už deprimovali.
DF by mohlo byť aj o takýchto témach napríklad.
Buček Eduard (31.01.2019, 19:07)
Článok super . Mnohí to zažili na vlastnej koži. Utratili peniaze za rodokmene a výsledok .......... / papier znesie všetko/
Milan Kubáň (31.01.2019, 19:38)
Tak toto je super článok a veľmi poučný.
Jozef Toporcer (01.02.2019, 08:34)
Ano članok je poučny, lenže v dnešnej dobe ked nemaš v rodokmeni vychyrene mena tychto BE, a NL chovateľov tak holuba nepredaš aj keby vyhral niekoľko oblast. pretekov hned sa každy pyta z čoho to je a ked nepovieš že z Kopmana alebo Heremansa tak kruti z nosom že to nemôže to prave orechove, ale zase na dražbe za hociaku džadu stači že tie mena ma napr. BULK a hneť sa mu puligar otvara a je zaňho ochotny dať aj 500eur a dnes to ti chovatelia čo holuby dražia to veľmi dobre vedia a podľa toho sa zaradia najprv nakupia čo najlacnejšie a potom kšeft tak to dnes chodi, občas sa niečo vydary ale z toho zvyšku je len akurat tak draha polievka
Jozef Daníšek (01.02.2019, 08:44)
Pozdravujem! Páči sa mi,ako sa článok hodnoti.Ako veľmi poučný.Len mentalita našich chovateľov je nastavená tak,že väčšina je nepoučiteľných.Nevedia si vyselektovať,čo je to cielená reklama,na ktorej konci sú peniaze.Vidia rodokmeň,veľký,ako niekdajšie "Rude právo", A to ich priam ohúri.
Exotické mená jednotlivých holubov v rodokmeni,ktoré bežnému chovateľovi nič nehovoria,ale pekne znejú.Tak to treba kúpiť! Nik,až na malé výnimky nezisťuje,v akej konkurencii predavajúci preteká.A čo je najdôležitejšie z akého smeru.Či sa jedná o preteky hlavne po vetre u nás im hovoríme dofúkovaky,v ktorých priletia i dvere z holubníka,alebo bočne a či v protivetre.Toto väčšina prehliada.A to by mali byť ti najdôležitejšie kritéria pri kúpe holubov.
Ďalej,aká je tam konkurencia,či počty nasadených holubov.Pre niektorých z nás platí hlavne krúžko.Veď v Belgicku,či v Holandsku nechovajú nestratiteľné holuby.Tam je odpadu tiež až,až.Mám toho precestovaného veľa ,a preto viem o čom hovorím.Navyše som sa v zahraničí s chovateľmi rozprával. A to by som povedal so špičkovými .Preto by sme sa mali držať zdravého sedliackeho rozumu.A ako naši starí otcovia vedeli povedať " Stačí k tomu ešte vedieť malú násobilku " aby sme sa vyhli chybám.A čo je tiež veľmi dôležité,aby sme ich neopakovali.
Štefan Gubric (01.02.2019, 09:24)
Pán Daníšek veľmi poučný postreh.Plne súhlasím a som veľmi rád,že ste otvoril oči začiatočníkom.
Barbirik Igor (01.02.2019, 10:07)
Zdravím vás už som tu písal že v Casseli sa predávajú už len zdrapy papiera v podstate holuby chované minimálne 4 genarácie
vo voliérach na to bola odpoveď ale to sú profesionáli ja im to uznám áno sú to profesionáli ale v obchodovaní a nikto ma nepresvedčí
že ktorý kolvek z tých profesionálov ktorý chovajú 1000 a viac kusov je všetko dobre z tých 1000 maximálne 200 ostatné sú len papierové
holuby na predaj .
Ďalšia vec ak sa pozrieme na naše dražby kde sa píše super chovný top chovný tak sa musím smiať za celí život som sa takým niečim
ešte nestretol aby si niekto predával svojho super chovného holuba a mohol by som pokračovať ďalej.
A ak sa tam dočítate že niekto po 25 rokoch predáva holuby popísal by som asi tak že dobre že nie priamích orginálov hneď mám obraz.
A chovatelia kupujú len nech je na papieri napísané Hari ,Boby a podobne a nikto sa nezamyslí že ten Hari by musel mať 5 životov
aby splodil toľko synov a dcer
Milan Blahovský (01.02.2019, 11:18)
Ďalší zaujímavý postreh som zistil v Poznani,ale aj predtým pri olympiáde v Nitre atď., kde bola zhánka po krúžkoch NL či Belge s preukazmi, cena papiera je totiž znásobená aj krúžkom. Ako keby sme sa za SK či CZ hanbili....
Jozef Daníšek (01.02.2019, 12:32)
Pozdravujem! Nehanbíme sa,len tie naše nemáme včas,tak ako by sa patrilo.Bolo by treba sa zasadiť ,aby krúžka na nový rok boli k dispozícii 1.12. starého roku.
Milan Blahovský (01.02.2019, 12:34)
Pre niekoho je možno aj 1.3. zavčasu, všetko je teda relatívne...V čase olympiády už boli krúžky na OZ, takže až taký dôvod nebol pátrať po NL či B...
Miroslav Vidhold (01.02.2019, 16:42)
Za SK krúžky sa nemusíme hanbiť,pokiaľ dosiahnuté výsledky holubov budú odrážať kvalitnú športovú a korektnú kontrolnú činnosť našich funkcionárov a korektné výsledky na všetkých úrovniach zväzu...napr.tiež zverejňovanie kontrolnej činnosti,ktorú schválilo VZ SZ CHPH...
Jozef Daníšek (01.02.2019, 17:13)
Pozdravujem pán Blahovsky ! Nebavme sa tu o relativite.A problém nebagatelizujme.Všade v okolitých štátoch to ide, iba na Slovensku nie.Na facebooku som sa dočítal,že na Morave sa túto sobotu uskutočňuje výstava tohtoročných mláďat,spojená z ich predajom.Nič relatívne,ale holá skutočnosť.Pre nás to je priam fatamorgána.U nás sa nedržia termíny,potom sa napíše že bol vybratý dodávateľ z Činy,na základe údajne dobrej ceny.Ale nik z kompetentných nám nenapísal o ostatných ponukách a ich cenách.Kde sa podela transparentosť.Veď sa jedná o peniaze nás chovateľov.Či tých poznáme iba pri výberoch členského? A zahmlievanie veru nikomu na cti nepridá.Takže žiadna relativita, ale dodržiavanie všetkého,ako to už napísal predomnou pán Ing Vidhold.Len tak sa pohneme z miesta.A dúfam,že sa pohnúť chceme.
Oto Gano (01.02.2019, 17:48)
Pán Barbirik,
na niektoré Vaše myšlienky mám rovnaký pohľad. Chcel som už napísať príspevok skôr na naše dražby holubov. Niektorí menej známi chovatelia v snahe za každú cenu predať svoje holuby používajú argumenty:
- holub je super ( nevieme sa dopátrať jeho výsledkov)
- holub má 10 rokov ( ešte môže mať vynikajúce potomstvo aj keď po ňom nič nikdy neletelo)
- holub mal vynikajúcich predkov ( priložené rodokmene spred 20 rokov)
- predávaný super holub ( nevieme kto je majiteľ, lebo predávajúci nim nie je) atď...
Ja som tiež kúpil na dražbách zopár holubov. Na fotke vyzerali perfektne. Po vyplatení a prevzatí holuba to bola takpovediac "metla". Neviem či by nebolo na čase predávať holuby na dražbách takým spôsobom, že predávajúci by potvrdil, že holuba posúdil nejaký posudzovateľ alebo dal vsádzku svoje meno známy chovateľ. Tiež sa mi páčia totálne dražby niektorých chovateľov, ktorí po predaji holubov o rok, dva už majú zase totálnu dražbu. Ja si osobne myslím, že dobrého holuba môže chovateľ dostať od dobrého kamaráta, lebo kto by predával svoje najlepšie holuby.
Pavol Holka (01.02.2019, 21:25)
Už keď sa tu spomenul termín dodania krúžkov tak len napíšem: Dnes sa mi už do rúk dostali naše krúžky. Chvalabohu moje najväčšie obavy sa nesplnili. Kvalita je super a naviac veľmi dobre čitateľné čísla čo ocení určite veľa chovateľov. Už len doladiť termín doručenia a bude všetko tip top. Ďakujem
Peter Záhorský (02.02.2019, 06:33)
Cit.:
Jozef Daníšek (01.02.2019, 12:32)
Pozdravujem! Nehanbíme sa,len tie naše nemáme včas,tak ako by sa patrilo.Bolo by treba sa zasadiť ,aby krúžka na nový rok boli k dispozícii 1.12. starého roku.

Ja s Vami, p. Daníšek nezdieľam Váš názor na termín dodania krúžkov. Keď už trváte na poriadku, tak by ste mali uznať, že holub narodený a krúžkovaný v decembri v roku 2018 nemôže mať krúžok 2019.
To je postavené na hlavu a nelogické. Predsa krúžok hovorí aj o tom, v ktorom roku sa holub narodil a nakrúžkoval. Kto chce chovať v decembri 2018, tak nech krúžkuje s krúžkami 2018. To že na západe majú krúžky už od 1.12. neznamená, že je to správne a máme to mať aj my. Všetko zo západu správne nie je, to sme sa už veľa krát presvedčili aj v súkromnom živote.
To ako keby som sa ja narodil v decembri roku 1980 a žiadal som udať dátum narodenia 1981. Toto sa Vám zdá správne a logické?
Podľa mňa majú byť krúžky k dispozícii chovateľom od 1.1. daného roku.

S pozdravom Záhorský
Mgr. Robert Molnár (02.02.2019, 06:44)
ja si tiež myslím, že by to malo byť tak ako p. Záhorký napísal:))
Milan Blahovský (02.02.2019, 07:03)
http://www.postoveholuby.sk/diskusia/tema/23424/kruzky-2019

Nie ste páni tak trocha mimo tému ????
Peter Záhorský (02.02.2019, 07:15)
Viem, že som napísal príspevok mimo tému (téma - Lepšie holuby pre bežných chovateľov), ale keď p. Daníšek stále podsúva informáciu, že v iných krajinách majú krúžky už od 1.12., tak mi to už nedalo a napísal som svoj názor.

Záhorský
Jozef Daníšek (02.02.2019, 08:19)
Pozdravujem pán Záhorsky! Ja Vám Váš názor neberiem,len chcem pripomenúť,že ako Vy hovoríte, Nie všetko je dobré čo príde zo západu.Ale tam je to bežná prax,že prvé mláďata odchovávajú už v decembri.Ja som bol prvý krát u môjho priateľa v Nemecku v roku 1982 a tiež som vyvaľoval oči.Len doba pokročila a ako sa hovorí všetko ide dopredu,A dobre vieme,že na tie holuby do chovov sme chodili iba na západ od našej hranice.A máme dve možnosti,buď sa zaškatuľkovať a tváriť sa,že my sme ten stred vesmíru,alebo sa prispôsobiť a zachytiť trend,ktorý sa v našom športe razí,vo všetkých okolitých krajinách.Tiež som bol prekvapený a určite mi to i iní chovatelia potvrdia,že v takej Belgii sa začína s mláďatami pretekať už v máji.A ako klasik hovorí "Včul buďme múdry".
Peter Záhorský (02.02.2019, 08:32)
Dobrý deň p. Daníšek,

takže podľa Vás môžem ísť v pondelok na matriku a žiadať zmeniť rok narodenia z 1980 na 1981 s odôvodnením, že som sa narodil už v decembri 1980, ale chcem byť ročník 1981. Keď sa bude pracovníčka matriky čudovať, tak jej odpoviem:
Čo sa čudujete, doba pokročila, všetko ide dopredu.
A ešte jej poviem, že aby sa netvárila, že ako keby bola stredom vesmíru a nech sa prispôsobí západoeurópskemu trendu.

Logika a zdravý rozum hovorí, že to na západe, keď majú nové krúžky už v starom roku nie je správne.

Záhorský
Jozef Daníšek (02.02.2019, 12:13)
Pán Záhorsky.Je tu ešte jedna možnosť,ktorú môžete využiť.Obrátiť sa na FCI,s tým že s takýmto spôsobom krúžkovania nesúhlasíte a nech to podľa Vás zakážu.A s takýmito mláďatami sa nesmie podľa Vás pretekať.Aspoň sa zasmejú.A nakoniec krúžky v starom roku majú nielen na západe, ale i v Poľsku,Maďarsku,Rakúsku,Rumunsku,Chorvátsku,Srbsku a dokonca i na Ukrajine.To znamená, že nemajú žiadne logické myslenie ani zdravý rozum ?
Barbirik Igor (02.02.2019, 12:47)
Pán Daníšek je absolutne logické že holuby vyliahnuté v novembri _- decembri 2018 by nemali nosiť krúžky 2019 (alebo vás na matrike
nebodaj zaregistrovali o 2 -3 mesiace neskôr ? ) Alebo mi chcete tvrdiť že ak tie krúžky budem mať pol roka v predstihu a budem
s nimi krúžkovať mláďatá už v auguste ,že je to v poriadku ????
Žiadný narodný zväz neospravedlnuje že krúžky vydal predčasne a už vôbec že stým vytvára priestor obchodníkom pre biznis z mláďatami !
Pán Daníšek krúžky majú byť vydané chovateľom vždy k 1.1. následujúceho roku !!!! a nie skôr.
Malo by vás skôr trápiť že ste sem napísali príspevok mimo tému,ale to je asi nový spôsob demokracie velebiť niečo čo je proti
zdravému úsudku.
Barbirik Igor (02.02.2019, 12:57)
Chcel by som uviesť na správnu mieru v mojom prvom príspevku malo byť napísané že 25 rokov po smrti chovateľa niektorý chovateľa
napíšu rodokmeň povedal by skoro identicky akoby chovateľ zomrel pred piatimi rokmi.
Peter Baňacký (02.02.2019, 13:00)
Milan, myslim si že tychto pánov si nepriamo na túto dosť horúcu tému "krúžky"nasmeroval ty svojim príspevkom v tejto téme, a teraz ich odkazuješ na link.

nič v zlom peter
Jozef Daníšek (02.02.2019, 14:50)
Pozdravujem p.Barbirik.Ja si Vás Vážim,ale musím podotknúť jednu vec.Ak si okrúžkujem mlade holúbky v decembri 2018,tak s nimi budem pretekať kedy.No predsa až v roku 2019.Tak ako vo všetkých ostatných štátoch. Pretože v decembri sa určite nepreteká.No a ak krúžky v decembri nebudem mať k dispozícii,nuž čo urobím a mnoho iných chovateľov?Objednám si ich tam, kde ich v tom termíne dostanem.To značí v ostatných krajinách kde ich budú mať.No a kto na to doplatí?Pokladňa Slov.zväzu,pretože tie krúžka nebudú objednávané na Slovensku a ani zaplatené.A potom sa nemôžeme tomu ani diviť.A na záver,len upresnenie.Ja som termín august nikde nepoužil.Ja som hovoril o termíne december,ako v iných štátoch v okolí.A tiež si myslím,že argumentovať s matrikou úplne nesedí,pretože to by sme museli vystavovať holubom i rodné listy.
Milan Blahovský (02.02.2019, 16:54)
Peter stačilo spomenúť slovo krúžok a už sme boli pri oneskorenom dodaní ( iná téma ) , ja som spomenul slovo krúžok v súvislosti so zhánkou po NL či B krúžkoch skrz obchodu ...,nič v zlom.
Jozef Toporcer (02.02.2019, 22:18)
No z p. Blahovskym musim iba suhlasiť pretože on nahodil tému o zhaňani B a NL kružkoch ako takych a nie o ich skorych alebo neskorom dodani asi to všedci diskuteri nepochopili podstata je v tom aby vyvolali dojem že na tom holubniku su same B a NL holuby aby sa to dobre predavalo ale to je zbytočne sa dalej rozpisovať, len vam napišem čo viem z časopisov ktore som čítal z časopisov o týchto chovaťeľov ktore nie je nijake tajomstvo- takže za 1. chovat. na zapade davaju holuby do parov v polovici decembra kedže je to zimne obdobie tak im dam rezervu 14 dni na prve vajičko atd. to znamena že máme koniec roka a sylvester možno že suťažia kto mal vyliahnute mlada hneť po dvanastej hodine v novom roku tak ako sa robi šum okolo deti narod. po novom roku - ked pripočitame dobu 16-17 dni do vyliahnutia tak máme 17 január a ešte pripočitajme čas do doby kružkovania to je takych 7-10 dni a už máme koniec januára nie každe mláda ma rovnako hrubu nohu niktore sa daju okružkovať aj 15 dňove - je treba povedať že tam sezona mladých začina v mesiaci jul takže je logicke prečo paruju tak skoro a nie len kôli tomu oni maju svoje špecifika prečo to tak robia neporovnavajme sa snimi lebo v oblasti holubov je to iny svet my im môžeme iba zavidieť takže aj v B a NL kružkuju holuby z ročnikom 019 nikto nikomu nebrani chovať mlade od januara do januara ale nech sa nesťažuje že nema kružky rok 019 v roku 018 ako som už tu raz napisal nam spišakom stačia kružky v marci lebo kružkujeme v aprili nas z toho hlava neboli
Jozef Daníšek (02.02.2019, 23:48)
Pozdravujem pán Toporcer.Veľmi pekne ďakujem za Váš príspevok.Ja by som to lepšie nenapísal a hlavne perfektne ste to rozdelil do jednotlivých termínov.Od začiatku párenia po samotné okrúžkovanie.Takže pre upresnenie.Pretekať s mladými sa bude v roku 2019.Ja viem,že niektorým chovateľom stačia krúžky možno,ako Vy píšete v marci.Ale ,ako viem pan.Papaj je z Liptovského Mikuláša,a cela diskusia vznikla z jeho popudu,keď sa dožadoval krúžiek.To znamená zo severného Slovenska a už v januári mal mladé na krúžkovanie.Ale my Slováci,sme už takí,nerozmýšľame,ako jemu a mnoho ostatným pomôcť,ale z diskusie vyplynulo,že pomaly by sme chceli rozkazovať celej Európe.Musím sa pousmiať,Veď katowické vojvodstvo ma viac chovateľov,ako celé Slovensko.A v Poľsku na konci decembra už krúžky majú.Bol som u chovateľov bratov Čarnych zo Skawice a tam mali v januári nakrúžkovanú pomaly celu prvú liaheň.A je rozdiel potom pretekať s mladými na 8-9 letke proti mladým na 3-4 letke.Ja sam dávam holuby do páru 2 marca na moje narodeniny a túto tradíciu neporuším,ale prečo brániť tým chovateľom ktorí už majú skutočne mladé v januári a zdôvodňovať to nezmyselnými porovnaniami s matrikou.To už je za hranicou môjho chápania.Jednoducho to vo svete okolo nás takto funguje a nik s tým, okrem Slovákov nemá problém.
Ľubomír Hovančík (03.02.2019, 08:31)
Tak či onak, bolo by veľmi dobre bez ohľadu na to aké je vedenie SZ, a pre uspokojenie náruživých "od- chovateľov", aby mohli dostavať krúžky v prvom týždni januára a bol by svätý pokoj.
Ale nie o tom som sa chcel zmieniť. Zaujímalo by ma, ktoré holuby vyhrávajú, oblastné, regionálne preteky či dokonca olympiády. Škoda, že to nie je povinný udaj.
Milan Klačan (03.02.2019, 08:38)
Nové krúžky by mali mať chovatelia nie 1.12 tak ako ich majú "vyspelé okolité štáty", ja navrhujem, že mi už v auguste. Aspoň v niečom ich tromfneme!!! Nakrúžkované mláďatá v auguste, tiež budú pretekať až v nasledujúcom roku. Takže všetko OK. -)))))
Gut Flug alias Dobry Lot.

Pre účasť v diskusii je potrebné prihlásenie

Zmeny boli uložené