Konkurencia ako kritérium.

Július Vida (20.08.2014, 12:29)
Často v debatách holubárov počuť výrok = unás je silná konkurencia. Dosť často som sa nad konkurenciou v OZ zamýšľal, ako toto posúdiť, aké by mohlo byť kritérium. Vďaka programu, ktorý nám vytvoril p. Dušan Konečný a ktorý i keď s chybičkami sa javi na slovenské pomery nadčasový, nám dáva široký prehľad o našom súťažení. V tomto roku mi 10 holubov čo je skoro polovica môjho tímu nalietala vyše 4000 km. Pomyslel som si, že hranica 4000 km v roku by mohla byť dobrým kritériom a tak som sa začal porovnávať s konkurenciou v OZ. Ako som dopadol nech posúdia konkurenti. Ďalším krokom bolo, že som týmto spôsobom začal porovnávať jednotlivé OZ a vyšlo mi, že absolutorium drží OZ Nitra, kde 4000 km v tomto roku nalietalo vyše 120 holubov. Najbližšie sa k tomuto číslu priblížilo OZ Levice kde túto hranicu nalietalo vyše 40 holubov. Ostatné nech si vyhodnotí každý podľa záujmu. Ak má niekto lepší návod na posúdenie konkurencie, nech ho prezentuje. Môžeme podebatovať. Letu zdar!
František Šimko (20.08.2014, 15:47)
P. Vida porovnať konkurenciu ktorá súťaži na diaľku je ilúzia. To sa dá v TS ,ale to by nesmelo byť o šťastí keď tam dáte jedno mláde. Dajme po 20 ks a po finálovom preteku to bude jasné. kto je lepší. Už len nájsť sponzora čo by to zafinancoval ...
Dušan Konečný (20.08.2014, 16:24)
OZ Nitra malo v sezone 2014 v pretekovom plane 24 pretekov. OZ, ktore mali v plane iba vikendove preteky maju po 17 pretekov. Aby sa dala kategoria vykon povazovat za navrhovane meritko kvality holubov alebo sily konkurencie v OZ, je potrebne (podla mna) 1/ aspon priblizne zjednotit pocet zapocitanych pretekov v kazdom OZ (pocitat napr. len vikendove preteky) 2/ rebricek nezostavit z totalneho poctu holubov, ktore prekrocili istu hranicu km, ale percento holubov s potrebnymi km z celkoveho poctu uspesnych holubov Priklad: V Nitre maju chovatelia, vymyslim si, 12 000 holubov, z toho okolo 3000 ziskalo aspon jednu cenu pocas vikendov (nazvime ich uspesne holuby). Z tych 3000 nalietalo 120 ks vikendove preteky spolu nad 3500 km. Vysledny koeficient 3.43 %, ak si to prenasobime 100 a nazveme to bodmi, Nitra dostane 343 bodov Takto to spocitat pre vsetky OZ a dostaneme rebricek OZ podla bodov, ktore predstavuju pomer medzi vykonnymi holubmi a celkovym poctom holubov, ktore sa objavili vo vysledkoch. Cim vacsie cislo - tym vacsi pomer vykonnych holubov k celkovemu poctu pretekarov a z isteho uhla pohladu sa da povedat - tym silnejsia konkurencia v OZ. Navrhnuta metodika eliminuje rozdiely v pocte pretekov a zaroven rozdiely v pocetnosti OZ. No kto vie, na ake odchylky by sme prisli po vypocitani...
Milan Blahovský (20.08.2014, 17:04)
Julo , asi si nepozeral výkon v OZ Šurany, ja som si to pozrel. Asi 7O holubov má lepší výkon za rok ako v OZ SNV. Ak by toto malo byť kritérium kvality OZ tak to môžme ísť s pánom Bohom. Osobne si myslím, že dané OZ je tak kvalitou trocha lepšie ako moja ZO ( aspoň na DT určite ).... Jednoducho výkon za rok nie je ani trocha ukážkou úrovne OZ. Porovnávať úroveň OZ v rôznych geografických a ekonomicky rozdielnych lokalitách nie je možné. Ak to chcete tak jedine ako píše Fero Šimko v TS. Sú dve s rozdielnymi podmiekami - Nitra a Tatry. Nech každé OZ vyšle do TS tím 10 ks povedzme od prvých 10 chovateľov v poradí jednotilvých OZ do oboch a nech finálový pretek ukáže silu jednotlivých tímov. SZ by mohol finančne zadotovať túto súťaž ( však sa mu to pekne vráti v dražbe ). Odbúrali sme súťaž OZ na CV a tak by sme mohli urobiť poradie OZ podľa výsledkov témov v TS. Ale asi opäť iba snívam....
Ľudovít Jančok (20.08.2014, 19:03)
Zdravím Vás. Ja som odjakživa posudzoval úroveň OZ-tky podľa bodov. Stačí pozrieť body prvému a desiatemu a hneď je rozdiel 1OOO a viac bodov. Obyčajne tí dobrí sú plece pri pleci. No môže to byť aj inak. Pozdravujem Ludvik.
František Šimko (20.08.2014, 20:34)
...ale aj slabí sú pece pri pleci...
Ivan Duchoslav (20.08.2014, 21:02)
Konkurencia sa dá porovnať iba v poriadaní spoločných pretekov viacerých OZ.Samozrejme sa to nedá pri krátkych tratiach,ale pri dlhších stredných a dlhých tratiach v rámci určitých regiónov by to nebol problém..Porovnávať konkurenciu podľa nalietaných km je scestné,taktiež rozdiel bodov v poradí je neobjektívny,kedže každá OZ má iný bodovací systém.
Zdeňek Adamík (20.08.2014, 21:26)
Jediné nejblíže správné je porovnání holubů na vlastním holubníku. Stejná příprava stejné vnitřní i geografické podmínky stejný dobrý či špatný chovatel, stejné závody ve stejném čase. Všechno ostatní je objektivně neporovnatelné ať hledáte jak hledáte.
Ivan Oravec (20.08.2014, 21:27)
Konkurencia = počet chovateľov OZ zúčastnených na preteku  1. Bratislava 134 -82 2. Trenčín 132 -77 3. Trnava 132-68 4. Nitra 124-37 5. SNV 115-53 max počet zúčastnených chovateľov a minimálny počet chovateľov zúčastnených na preteku sezóne 2014 [%sig%]

Pre účasť v diskusii je potrebné prihlásenie

Zmeny boli uložené