Postove holuby v printovych mediach

Daniel Krajcik (25.03.2014, 09:45)
Šadlákovci posunuli Slovensko do svetovej holubárskej špičky Otec a syn Šadlákovci mali leví podiel aj na tom, že prvýkrát v histórii svetových olympiád poštových holubov Slovensko zvíťazilo v kategórii krajín. POVAŽSKÁ BYSTRICA. Slovensko sa stalo svetovou špičkou v chove poštových holubov. Je to najmä zásluhou Považskobystričana Vendelína Šadláka, ktorý spolu so synom Andrejom získal na celosvetovej olympiáde v Nitre prvé dve miesta a triumfoval aj na tohtoročných majstrovstvách Európy v kategórii Štandard v Brne. Šadlákovci prepisovali históriu už vlani na 33. olympiáde poštových holubov v Nitre, keď desaťčlenná medzinárodná porota vyhodnotila ich dve holubice ako najkrajšie spomedzi 95 holubíc z 20 krajín sveta. Vôbec prvýkrát v 66-ročnej histórii olympiád (konajú sa v dvojročných cykloch) získal jeden chovateľ prvé dve miesta. "Zúčastnil som sa už siedmich olympiád, niekoľkokrát som skončil v prvej desiatke, no na medailový stupienok sa mi nepodarilo vystúpiť. Obrat prišiel až potom, ako som do tímu zaradil 11-ročného syna Andreja. Ako najmladší účastník olympiády priniesol šťastie v podobe dvojnásobného triumfu," opisuje ojedinelý úspech hrdý otec. Ocenil aj prístup manželky, ktorá obom náročného koníčka toleruje. Doplnil, že svetová olympiáda sa vyhráva raz za život a mnoho renomovaných holubárov z tradičných holubárskych krajín ako Nemecko, Holandska, Belgicko, Taliansko, Švajčiarsko či Poľsko sa triumfu na vrcholnej svetovej prehliadke nedočkalo celý život. Lásku k holubom zdedil Vendelín Šadlák po svojom otcovi, ktorý ich začal chovať pred vyše 60 rokmi, v otcových šľapajach pokračuje aj piatak Andrej. Ten sa o pol stovku holubov stará počas týždňa, keď je otec v robote. Andrejovým obľúbeným holubom je tohtoročný víťaz majstrovstiev Európy v Brne. Na svetových a európskych súťažiach poštových holubov sa súťaží v desiatich kategóriách, osem je pre športových, dve pre výstavných holubov v kategórii Štandard. Vendelín Šadlák však vyvracia mylné predstavy laikov, že výstavné holuby nemusia ani vedieť lietať. "Každý holub v kategórii Štandard musí mať ročne nalietaných minimálne 2500 kilometrov, postup na svetovú olympiádu sa dá získať len cez víťazstvá v oblastných, regionálnych a národných súťažiach," pripomína Šadlák s tým, že len v okolí Považskej Bystrice je 170 holubárov, na Slovensku ich oficiálne registrujú okolo 3400. Ako dodal, na rozdiel od holubárskych výstav v Nemecku, Belgicku či Holandsku sa na olympiáde neudeľujú finančné ceny, finančný benefit chovateľovi môže priniesť predaj potomstva olympijských víťazov. Samotné víťazné holubice z Nitry majú podľa neho cenu okolo 10.000 eur, v Nemecku či Belgicku, ktoré sú kolískou holubárstva, by sa predali aj za 30.000 eur. "Pre holuby sú počas tréningu najnebezpečnejšie jastraby. Niekedy sa ich obeťou stanú tie najlepšie jedince. Olympijskí a európski víťazi sa tak už do smrti nedostanú z holubníkov. Inak by som asi o nich prišiel," uzavrel Šadlák. Čítajte viac: http://povazska.sme.sk/c/7144034/sadlakovci-posunuli-slovensko-do-svetovej-holubarskej-spicky.html#ixzz2wxinRzcU

Pre účasť v diskusii je potrebné prihlásenie

Zmeny boli uložené