Štarty holubov.

Ľudovít Jančok (03.06.2013, 21:06)
Zdravím Vás. Mám otázočku. Aký význam majú štarty napr: 11,O5, 6,15, 7,45, a podobne. Prečo sa neštartuje na celú, keď je auto na štarte včas? No toto ma fakt zaujíma. Pozdravujem Ludvik.
Ján Melichárek (03.06.2013, 21:55)
môže to byť dojazdom do miesta vypustenia na poslednú chvíľu ... alebo...aby stačili holubi odletieť než sa zatiahne obloha alebo začne fúkať iný vietor ....než by sa nám páčilo ale ja by som tipoval ,že čas štartera je taký drahý.... no a to už vôbec sem nepatrí .ale do kolonky,,vtipy"!
Daniel Krajcik (03.06.2013, 22:10)
Pán Jančok, aký by mohol byť aspoň jeden praktický dôvod štartovania "na celú"? Predpokladám, že narážate na posledný víkend, kedy skutočne každá minúta, vzhľadom na vývoj počasia, bola dôležitá.
Zdeňek Adamík (04.06.2013, 05:34)
Jednoznačně je to přežitek a startovat se má ihned když to jde, tedy třeba i v jedenácté minutě.
Ernest Kováčik (04.06.2013, 07:03)
Keď sa bavíme o štarte ! dovolím sa pripojiť - No aby tí ktorých sa to týka nechcem uraziť : Treba si ceniť a vážiť prácu ( nevďačnú ) takých Funkcionárov ktorý majú to ťažké , každému vyhovieť . A Môžme sa ím len poďakovať že to robia . ALE - len tak poznamenávam !!!!!!!!!! Že aj Poštový holub je prírodne stvorené zviera , A preto podľa môjho názoru je. - Malo by sa (( štartovať vypúšťať )) čím skôr ako sa nakŕmi a napojí ráno o 5 hodín v lete , Praktický čím skôr ráno a nie o 7 alebo dokonca 8 hodine . To by sa určite ukázalo aj na lepších doletoch . Viem o čom píšem ! to je skúsenosť ! V roku 1970 rokoch som bol predsedom a malí sme SPT kde sme si nedovolili ( ak okolností dovolili ( štart ) neskoršie - A jednoznačné to sú skúseností , a nie prázdne rečí . Viem že našom OZ - Popísali že nepoznám základne vecí ( len nenapísali že som debil !!!)))) - Ale tieto základne vecí by každý mal vážiť . PREČO štartovať skoro ráno ? A, Letné a Jarné Búrky a daždi ( ak nie je celoštátni dážď )- Väčšinou sú od 11 alebo 12 hodín, B, Vietor sa zosilňuje -väčšinou po 9 až 10 hodín-Väčšinou C, nemusíme sedieť a čakať celí deň našich miláčikov .lebo bolí v čas vypustené a v čas doletia . D, Ja si myslím že o ten pokus to stojí Letu Zdar
Július Marton (04.06.2013, 09:07)
Vážení páni v tomto prípade ohlade štartov má p.Kováčik úplnú pravdu.Štarty v poslednom období stoja za psiu mater.Sú to len špekulácie taktizovanie a podobné veci.Uvediem Vám štarty z r. 1974 Považská Bystrica. Zábreh na Morave :09.05.1974 ,stav:1076 holubov,štart 5:00,km 139. Kolín :11.05.1974,stav:1503 holubov,štart 5:00, km 245. Lužná 1: 18.05.1974,stav:1361 holubov,štart: 5:00, km 355. Cheb 1:26.05.1974,stav:714 holubov,štart 6:00,km 450. Cheb 2:02.06.1974,stav:652 holubov,štart 5:00,km 450. Cheb 3:09.06.1974,stav:590 holubov,štart 5:15,km 450. Cheb 4:16.06.1974,stav:379 holubov,štart 4:30,km 450. Cheb 5:23.06.1974,stav:464 holubov,štart 6:00,km 450. Lužná 2:30.06.1974,stav:597 holubov,štar4:00,km 355. Schverin 1:07.07.1974,stav: 208 holubov,štart 7:00,km 701. Cheb 6:14.07.1974,stav:488 holubov,štart:5:00,km 450. Cheb 7:21.07.1974,stav:400 holubov,štart:4:00,km 450. Schverin 2:28.07.1974,stav:139 holubov,štart:6:00,km 701. Toto je holá skutočnosť a holuby predsa leteli,nebola taká ideálna doprava a nemali ani také pohodlie ako majú teraz.Nasadzovalo sa pomerne menej holubov ako teraz ,ale dôvod je jednoznačný,málo kto choval viac ako 50-80holubov.Ja som mal max.40-50 holubov.V tej dobe bolo viacej normálnych chovatelov ako špekulantov.Štraty boli aj vtedy ako sú aj dnes.Keď počúvam tie priblblé reči, že sa nasadzovalo 500-600 holubov tak sa mi chce smiať.Nikto už nerozmýšla nad tým,že teraz priemerný chovatel nechová 20-40 holubov,ale chová 100-200 ,je to jednoduchá odpoved zákonite sa nasádza viacej holubov.Sú silno chovatelia ,kt. chovajú 400 a viac ,neni o čom uvažovať,neskoré štarty hotová katastrofa a týmto by som skončil. Marton Julo
Ivan Oravec (04.06.2013, 09:12)
Na území Česko-Slovenska fungoval letný čas s prestávkami už v 40-tych rokoch, každoročný letný čas bol však zavedený až v roku 1979
Zdeňek Adamík (04.06.2013, 09:46)
Napište to prosím ještě na Be, DV, NL a další zahraniční stránky a o pobyt v jistém zařízení máte postaráno, a propos ještě manželce seberte vysavač a dejte jí smeták nebo mop - vždyť to dříve tak dobře fungovalo, že?
Július Marton (04.06.2013, 11:06)
Pán Adamík,nič v zlom ,je možné ,to je len môj názor,že naši otcovia a dedovia boli hlúpejší ako mi,ale to už nechám na posúdenie.Miesto vysavaču ste mohol napísať odsávač ten by sa dal použiť na odsávanie vadných mozgových buniek. P.S.Ale som rád ,že ste sa zapojil do diskusie.Zrejme už je neskoro aj na to odsávanie. S pozdravom:Maron Julo
Zdeňek Adamík (04.06.2013, 12:18)
No to byste si asi k vaší paní dovolil už trochu moc. To bych tedy neriskoval.
Július Marton (04.06.2013, 12:58)
Moja pani je v pohode,neni o čom.Vy ako špičkový chovateľ a dá sa povedať čiastočne aj nestor chovu poštových holubov by ste mal usmerniť určitú časť chovateľov o štarte poštových holubov.Máte k tomu najbližšie.Ja osobne sa radím medzi amatérov, ktorý chovajú holubov ako koníčka pre svoje potešenie.Štve ma zbytočné prekladanie závodov ,odďalovanie štartov,vyhovárenie sa na opary a ďalšie blbiny.Nie som si istý či ešte platí príslovie ranný ptáče dál doskáče.Nemusí to byť pravda,možno že teraz platí noční múra okom žmúra. Zatiaľ sa potvrdzujú skutočnosti, čím sa viac taktizuje tak to dopadne na starú Blaškovú.
Miroslav Luhovy (04.06.2013, 13:51)
Tak túto nedeľu ste to nesťahovali,takže môžete byť spokojný.Len je fakt,že ste to mohli pustit 5,30,mohlo to byť určite ešte lepšie.
Zdeňek Adamík (04.06.2013, 14:15)
Pane Marton, zpětně se ověřit v našem"sportu" nedá nic tudíž ani to, zda-li by konkretní závod dopadl lépe při startu v 05:30 či v 08:30. Obecně však v každém zápolení platí že sval pracuje lépe za mírně vyšších teplot než obráceně. Část chovatelů myslí postaru a vykládá: "dříve holub ráno vyletěl na pole....", porovnejte to s dneškem. Dnes i doma špičkoví chovatelé holuby nevypouštějí z holubníku kdykoliv a to z jednoho prostého důvodu, že jim nechtějí srazit formu, kterou pracně vybudovali. Přirozená vynikající forma holuba nevydrží v sezoně déle než tři max. čtyři týdny (nemám na mysli že se umístí, na to mu stačí dobrý zdravotní stav a i blbec se někdy udrží v předních hejnech), pak se buduje forma umělá a to něco stojí: umění a cit chovatele, finační prostředky atp. Vzpomínat na minulost je pěkné, ale ne v soutěži, na to je čas mimo sezonu, ale dopředu nás to ani tak neposune. Pokud někdo upozorňuje na dřívější závody tak by si měl dobře prohlédnout staré výsledky: 1) jak jednotlivé závody dlouho trvaly a zabíraly tak chovatelům a jejich rodinám neproduktivní čas 2) s jakými počty se sezona začínala a s jakými končila, tím nechci říct že dnes ta křivka nejde rovněž dolů ale určitě ne tak strmě. Za starých časů si chovatelé tolik nevážili svých svěřenců protože je získávali zadarmo: a) buďto od přátel nebo b)tata za komínem matka z rýny; nebo za velmi levný peníz. Co se týká toho, zda naši staří holubáři byli moudřejší či hloupější, tak se to nedá stavět, ale zcela jistě měli menší přístup k informacím, informačním zdrojům, o zahraničních ani nemluvě. A takový je koloběh života, dnešní mladí nebo relativně mladí nebo i starší ale duchem mladí, válcují a budou i nadále válcovat starší generaci, která se nedokáže přizpůsobit, nechce nebo ze zdravotních důvodů nemůže tolik pracovat, a ani se v nových postupech zdokonalovat.
Július Marton (04.06.2013, 14:37)
Pán Adamík,myslím si že sa mýlite ,či sme mali pustiť holubov 7.30,alebo 8.30,že je to jedno.Naši umelci ich pustili 10,14 ,leteli sme Slaný.Sledoval som pásmo smerom na Moravu,mám výhlad pomaly až do Zlína.U nás bolo slnečné počasie a z Moravskej strany bolo jasno.Okolo 15,00 sa to začalo zaťahovať a o 15,30 už nebolo vydieť na Moravské kopce azačalo sablískať.2 holúbkovia mi priši v tom lejaku a potom bola pauza.Silný vietor ,silný lejak.Posledný holúbek mi doletel v ten deň 20,52 min.Hodiny sme neotvárali,lebo bola málo holubov,otvárali sme ich na 2 deň o 19,00,každý máme straty ,ale len z hlúposti,keby boli pustené o 8,00 alebo o 9,00 mohli to stihnúť. P.s. taktika je taktika a umelci sú umelci.
Zdeňek Adamík (04.06.2013, 14:39)
Neměl jsem na mysli žádný konkretní závod.
Ľudovít Jančok (04.06.2013, 19:08)
Zdravím Vás. Pán Krajčík ide o niekoľko závodov, nuž mne tá 5-ka na konci vadí, ale to je len môj názor. Pozdravujem Ludvik.
František Šimko (04.06.2013, 20:18)
Pan Adamík píše ako dlho trvali preteky v minulosti . Teda v našej dedine nás bolo asi 7 chlapcov holubárov .Vlastne ešte aj sme, len už nie chlapci. Plešky sme nosili na bicykloch cca 5 km. Ja som niekedy otočil aj 10 krát , a umiestnil možno toho prvého. Logicky pretek trval dlho. Ja si myslím že holuby teraz nie sú o nič lepšie ako tie v minulosti , pred 20 -timi rokami boli holuby pustené na 900 km a vedeli priletieť večer , či dnes sú doma na obed ?
Ľudovít Jančok (04.06.2013, 20:37)
Zdravím Vás. Keby sa voľakedy robil taký cirkus s holuby ako teraz, výsledky by boli možno ešte lepšie ako teraz, aj keď boli veľmi dobré. Bolo to oveľa jednoduchšie a myslím aj zaujímavejšie a priateľskejšie. Škoda. Pozdravujem Ludvik.
Zdeňek Adamík (04.06.2013, 21:20)
A prečo sa ten "cirkus" tedy nerobil? A jsme zase u toho doba je někde jinde a po staru se žit nedá a někdy prý ani se starů.
Ľudovít Jančok (05.06.2013, 05:07)
Nuž tak voľajako to bude. Možnosti, ochota pre vec sa obetovať atd. Pozdravujem L.
Július Marton (05.06.2013, 09:18)
Pán Adamík,odpoviem Vám za pána Jančoka na Vašu otázku prečo sa dřívě cirkus nedělal. Z jedného dôvodu ,bol to náš koníček a nie zárobková činnosť.Nebolo toľko pritakávačov a falošného kamarátstva ako je teraz.A ten hlavný dôvod,boli sme 20-30 ročný chlapy plný energie,taký človek by dostal do držky a v hospode by sedával pri dverách aby mohol rýchlo zdrhnúť.Dneska sme už dedkovia ,nemáme na to dych a musíme si hlídať zdrví pred infarktom.Len toľko k tomu.
Jozef Daníšek (05.06.2013, 11:26)
Pozdravujem. Keďže už viac ako 55 rokov "poletujem" okolo poštových holubov v Rusku som bol v škole,takže radiť môžem.Aspoň tak sa to v minulosti hovorilo.Začínajú tu padať už i nejaké invektívy,takže chcem i ja prispieť svojim názorom.Nechcem sa vracať k tomu,keď nám holubov vypúšťali železničiari a tým bolo jedno aké je počasie,pretože potrebovali vagón.A také Pardubice sme čakali pomaly 3 dni.Čo je však podstatné.Nikdy sa nestalo,že by sme sezónu nedolietali,včetne pretekov z Nemecka.Holubov sme mali možno,ako to napísal pán Adamík,otec z poza komína matka zo strešného okapu,ale bolo to tak v tých skromných podmienkach vyselektované,že tie holuby sa nám vrátili.Ináč by sme sezónu nedolietali.Dnes sa vyhovárame,že holubov máme drahých a každý funkcionár je pomaly vyštudovaný meteorológ.Len ruku na srdce tých drahých holubov sme si spravili my.Nik iný.Veď pomaly nevieme čo máme za holubov pýtať.Z holubov si niektorí chovatelia spravili biznis,a k tomu všetko podriaďujú.Nehľadia na pravo na ľavo,vidia len svoje ego.Traja funkcionári dokážu ,nebojím sa povedať výraz parazitovať na ďalších možno sto,záleží od oblasti. Keďže sú vyštudovaný meteorológovia,tak rozhodnú,že sa nejde ani na miesto štartu.Ja nie som zástancom vypustenia holubov do extremného počasia.Ale keď sa od členskej základne vyberú peniaze za to ,že holuby budú dovezené napr.do Blatnéj.Tak slušnosť káže žeby tam mali byť dovezené a potom na mieste sa rozhodne či sa holuby vypustia,alebo nie.Pretože táto služba bola vopred zinkasovaná.Pokiaľ zostanu už večer stať niekde na pol ceste a svojvoľne rozhodnú,že ďalej sa nepôjde,tak musia byť pripravení i na to že chovatelia budú za neuskutočnený pretek chcieť peniaze naspäť.V dnešnej dobe internetu každý si vie orientačne zistiť,ako to bude na trati vypadať a sa rozhodnúť či svoje"drahé" holuby nasadím,alebo nie.Alebo chceme chovať také holuby,že i mrholenie ich vyvedie z miery a postaví ich pred neriešiteľný problém.Keď chcem byť majstrom,tak férovým spôsobom a nie sa držať hesla keď ja sa bojím tak sa musia báť všetci.Treba si zobrať príklad od pána Šavaru.Čo sa dá pri dobrej vôli a snahe aby boli všetci spokojní spraviť.To je funkcionár s veľkým "F".A keď sa budú snažiť takto všetci,nebudú žiadne trecie plochy a budeme sa na seba iba usmievať.
Július Marton (05.06.2013, 13:21)
Pán Daníšek,veľmi pekný a pravdivý článok z ktorého sa dá vyčítať,že máte určité skúsenosti.Ako píšete tak by to malo vypadať.S tým s Vami naprosto súhlasím. Pekny by som Vás poprosil,ak Vás to nezaťažuje,že by ste napísal tak pekne, ako to vypadá teraz.Taký článok by som si tiež rád prečítal.Nie len klady,ale aj zápory. P.S. vďaka za poučný článok,kt. by si mali prečítaťaj tí druhý.Ostávam s pozdravom.
Zdeňek Adamík (05.06.2013, 13:57)
Pane Daníšek já také holubařím už hodně hodně let, ale nezakopávávám se do zákopů, nepřešlapuji na místě a nehledám obvykle chyby nikde jinde než u sebe nebo svých holubů, nezůstávám v jeskyni či na stromě. Prostě takový je vývoj v celém holubářském světě. Ani já nemám zdraví nazbyt. Vy kritizujete, že někdo nedojede na start protože je "vyštudovaný meteorolog". Ten. nebo oni, ví, že by to bylo zbytečným mrhání naftou, časem, penězi za mzdy řidičů, nákladům na mýtné, ztrátou potřebné mobility k případnému přemístění na místo jiné atd. atd., no mi se to zdá podivným. Ty peníze které se ušetří, se nevypaří, ty zůstanou v pokladně OZ. Vy kritizujete že někdo řídí oblast tak či onak a chtěl byste aby to bylo jak "za starých dobrých časů"......... vždyť to je také jakýsi pokus někým manipulovat, ale kola dějin obrátit nelze a konec konců dinosauři už také vymřeli ať se jim to líbilo či nikoliv. A pak, v rukou nespokojených je obrovská moc, v souladu se Stanovami přesvědčit příslušnou potřebnou část členské základny že oni jsou to pravé ořechové, zargumentovat že to dokáží lépe včetně prostředků kterými to dokáží, odvolat výbor a nastoupit na jeho místa. Pokud jste si však jisté funkcionáře demokraticky zvolili, tak do té doby, jejich rozhodnutí prosím respektujte. Kritizujte konstruktivně, věcně s přesvědčivými argumenty. Ale vzpomínky na staré časy takovými argumenty zcela jistě nejsou. A ještě přirovnání k tomu: "ono je to zaplacené": Cestovní kancelář vám oznámí že není reálné dojet do určité destinace jelikož jsou tam např. záplavy, nebo existuje riziko určité nákazy, vy samozřejmě jako bojovník za dodržení toho co jste si zaplatil budete trvat na tom, že tam pojedete, že vy se rád utopíte, případně velmi rád získáte nějakou nákazu. No fakt pěkné.
Július Marton (05.06.2013, 14:21)
Dobré zdravie pán Adamík.Neviem či mi odpoviete na moju otázku,nechám sa prekvapiť,ale priamo a žiadne zahmlievanie,čiže konštruktívne. Zdá sa Vám ,že je všetko v holubárskom športe v poriadku? Viem ,že ste bol štartér pretekov.Druhá otázka. Odštartoval by ste závod Slaný z 02.06.13 a v akom časovom rozsahu? Viem ,že máte aj skúsenosti z meterologie. P.S.Len objektívne,žiadne nadsázky. Marton Julo
Jozef Daníšek (05.06.2013, 14:29)
Pán Adamík.Nik sa nezakopáva do zákopov a to čo som napísal za tým si stojím.Som toho názoru že nik s funkciou nezískal ani patent na rozum.Už sa stalo že sme prekladali závod pre údajne zlé počasie a na druhý deň bolo jasno.To je fakt ktorý sa stal.Rozhodnúť sa ma na štarte.X-krát sa stalo že v noci pršalo a ráno bola úplna pohoda.Nehrajme sa tu na Sybilu. Nik z nás nevie čo bude zajtra.A preto budem stále tvrdiť,že sa má rozhodnúť na štarte.Ja bezhlavo nekritizujem ale vo väčšine rozhodnutí je kalkul. Ja dokonca teraz pracujem vo výbore.Takže viem z prvej ruky,čo sa deje.O vypustení holubov ma rozhodnúť výbor.Takto bolo prijaté na konferencii.Aká je však pravda.Doteraz sa má nik neopýtal či som za vypustenie,alebo nevypustenie holubov.A to som nie sám ktorého sa nepýtajú.Skrátka rozhodnú sa a basta.Takže i takýchto funkcionárov chcete obhajovať?A nespomínam staré dobré časy.Žiaľ takéto sú terajšie časy.A cestovka pokiaľ Vás tam nedopraví tak Vám peniaze určite vráti.Alebo sa ich môžete domáhať súdnou cestou.Či nemám pravdu?
Ľudovít Jančok (05.06.2013, 15:37)
Zdravím Vás. Takáto debata sa mi páči, lebo je v norme výmeny názorov, aj keď sa doslova nezhodujú. Treba mi ale podotknúť že ja nerobím pre holuby ani tretinu ako voľakedy, ale si ani nenárokujem na výsledky. Mám ich len pre pasiu. Možno nás takých je aj vačšina a preto sa ostatným tak darí. Mali by byť vďačný či nie? To len na okraj. Ja prajem všetkým čo si to zaslúžia a poctivo sa starajú. Tolerancia je na mieste pre všetkých aj pre tých čo sa cítia ukrivdení. Majstri sveta boli, sú, aj budú čo už. Pozdravujem Ludvik.
Zdeňek Adamík (05.06.2013, 16:53)
pane Marton, nikdy v ničem nebylo a ani nemůže být všechno v pořádku a to se týká všech oblastí lidského bytí, když nic jiného, nebo nikdo jiný, tak nové poznatky to objeví, jde jen o to jak se s nimi naloží. A je jen dobře, že případnou konstruktivní kritikou se posuneme v dané oblasti kupředu. No a pokud se jedná nebo máte na mysli úmyslné nebo nedbalostní opakované "nepořádky" je třeba je represívními nástroji nekompromisně odstranit. Neznám detailně daný problém z 02.06. 2013, nezúčastnil jsem se diskuze vašich oprávněných osob a ani jsem nebyl jimi požádán, na rozdíl od jiných slovenských OZ o konzultaci, takže je mi těžko posuzovat. Jen bych chtěl říci že 02.06. jste tam, podle mne, neměli vůbec jezdit. Pokud jste chtěli realizovat nějaký závod tak jste mohli využít lepší startovací místo např. Vysoké Mýto a pustit holuby mezi 10:30 až 11:30. Když jste chtěli být na místě za každou cenu, tak bohužel. To jsou ty zbytečné náklady a ztracený operativní čas. Náš region Morava střed posunul závod Kirchberg - Ilshofen z neděle 02.06. na pondělí a v reakci na vývoj počasí změnil cestu kamionů na severnější místo startu, a sice Eisenach. Jako starter OS Zlín a zároveň člen čtyřčlenné startovací komise (3 zástupci tří OZ + koordinátor pásma) jsem hlasoval proti realizaci tohoto závodu absolutně, ale byl jsem přehlasován, tudíž pak už jsem se snažil zachránit to co se dalo a podílel jsem se určitou měrou na realizaci tohoto závodu v pondělí 03.06. Startovali jsme jak na náš návrh tak na doporučení a schválení německého startera pana Ackermanna v 11:00 hod.Jak dopadl závod uvidíme částečně z výsledků (20% má jen dílčí vypovídací schopnost). Pokud si myslíte že bych ve Vašem případě doporučil start ve Slaném dříve tak nedoporučil, nedoporučil bych ho totiž vůbec. Pane Daníšek, neuznávám názor že by o místu, čase či operativním opatření měl rozhodovat celý výbor. Jak je mi známa konstelace mnohých našich výborů tak jsou zde i členové kteří nemají přístup k internetu, nemají zkušennosti s možným vývojem závodu a když je problém všichni zodpovídají za všechno a nikdo za nic! Je třeba dát důvěru jednomu starterovi který bude pouze ve zcela výjimečných situacích kontaktovat s návrhem další dva členy výboru se žádostí o jejich stanovisko. A to musejí být lidé kteří dovedou využívat IT a ne to řešit pohledem z okna i když mají dobrý výhled a okno je i umyté nebo dokonce otevřené. U nás ve Zlíně je tomu alespoň tak. A neříkám to proto, že starterem jsem já, dříve jsem nebyl a předtím než jsem přešel do jiných funkcí byl a vždy jsem s takovou situací souhlasil. "Velký mongolský lidový chural" je v našem případě nepoužitelný a to nejen ve vztahu ke startům holubů. Ano může se jednou do roka stát, že předpoklady o negativním vývoji počasí se nepotvrdí a pár geniů pak startera nebo startovací komisi zkritizuje (po boji každý generál), ale co se stane? Holubi jsou v pořádku doma, holubníky v plné síle připraveny na další víkend, avšak v případě opačném?
Jozef Daníšek (05.06.2013, 18:54)
Pozdravujem pán Adamík. Páči sa mi Váš názor,že by o vypúšťaní holubov nemal rozhodovať celý výbor.Dokonca mi rozprávate z duše. .A poviem Vám i prečo.Pretože povačšine sú členovia výboru priamo bezprostredne zainteresovaní na výsledku doletu holubov.Dokonca to ide tak ďaleko,že už ani štarter nemá nervy čakať a z miesta štartu odíde.A to sa stalo už nejeden krát.Pretože hoci je tam obloha čistá ako v nebi,tak sa čaká na vietor aby nám nedajbože nevyfúkol holuby vyššie či nižšie a aby to tým vyvoleným čo najviac pasovalo a holuby nezačali priletovať z iného smeru ako oni chceli.Potom sa rozprávate s vodičom a ten Vám povie,že sa pred slnkom schovávali poza auto a holuby trčia na štarte.Pán Adamík ja som 14 rokov pracoval ako vojak z povolania a bol som na funkcii prístrojové navádzanie stíihačov.My sme museli mať meteorológiu v malíčku.Takže o tom niečo viem.A priam žasnem nad vedomosťami niektorých funkcionárov,ktorí sa pasujú za odborníkov a nevedia ako sa vôbec delí oblačnosť.V Nemecku/často si ich beriem za príklad/každý štartér musí prejsť základným preškolením o meteorológii a je mu daná plná dôvera pri štarte holubov.Žiaden výborník do toho nehovorí a je tam zaručená určite určite vyššia objektivita ako u nás.Potom neviem načo je v mnohých prípadoch štartér, iba ak ako nosič razítka.
Ľudovít Jančok (05.06.2013, 19:11)
Sú veci medzi nebom a zemou. Pekná debata, názory, skúsenosti. Pozdravujem Ludvik.
Zdeňek Adamík (05.06.2013, 20:41)
Jeden můj německý kamarád mě "propašoval" na školení starterů v BRD, tak něco málo o tom vím, to jsem ale ještě byl v našem Prezidiu a jisté věci, které dnes už u nás i u vás jakžtakž fungují byly tehdy téměř neprosaditelné. Njn, pomalu ale jistě. A propos pokud byste chtěl zvýšit rozhodovací pravomoci těch "komisařů" startu, musel byste to dělat obdobně, proškolit vybavit v průběhu závodní sezony nonstop informacemi, každý rok přezkoušet a v případě nesložení zkoušek či opakovaných chybách odvolat a nahradit dalším proškoleným a přezkoušeným. Hodně zdaru přeji.
Július Marton (06.06.2013, 12:30)
Pán Adamík,ďakujem za odpoveď.S niektorými pasážami sa dá súhlasiť ,to beriem,ale tá hlavná čo ma zaujímala je voda vzduch.Dôvod prečo by ste ten Slaný neodštartoval.Počasie do tej 9,00 po trase nebolo až také zlé podľa môjo názoru.Vy sledujete dobu a uvažujete novátorsky ,ja už to tak neberiem.Už je tu jeseň života ,treba sledovať zubatú ,aby ste boli vždy 2 kroky pred ňou dokedy to len pôjde.

Pre účasť v diskusii je potrebné prihlásenie

Zmeny boli uložené