Bude zjazd hrobarom

Dušan Šmárik (22.03.2013, 15:15)
Slovenskeho holubarstva. Naplnia sa navrhy komisie na vznik mega velkych OZ a zanik menšich OZ . Je to zavysť že v tychto menšich OZ sa zberaju holuby 1 hod a maju minimalne rozpetie km a nevozia sa holuby 4 hod ako v tych velkych OZ .Dalej tu bude problem čo s prepravnymi prostriedkamy ako vieme niektore OZ maju prepravne prostriedky v ponuke viac rokov ani pes po nich neštekne ,čo budu robiť OZ ktore zjazd pochova daju ich za minimalnu cenu do šrotu, lebo ako vieme SZCHPH dava od majetkoveho vysporiadania ruky preč. A chovatelia sa budu musiet zasa skladať na majetok OZ kde ich priradia. Mnohych chovatelov to odradi od svojho konička , starši chovatelia na dochodku to vzdaju a nepomože ani akcia na pomoc mladym chovatelom na stranke holubar sk . Možete si prečitat aj na českej stranke Pana Matušku diskuziu o doletovom pasme velkych OZ aka to je nespravodlivosť voči chovatelom ale na Slovensku je to tak. Jedna komisia na MS to pochopila ,a ta druha to ide pochovať.
Peter Matalík (22.03.2013, 15:51)
Dovolím si s predchádzajúcim príspevkom zásadne nesúhlasiť!Veľke OZ su jak po športovej,tak po finnančnej stránke výhodnejšie.ČO sa týka zvozu,však holuby sa dajú zviesť z oboch koncoch OZ na zberné miesto a je vymaľované.Čo sa týka rozpatia ,veď od toho sú tu pásma.Radoví chovatelia ,/ktorým je srdečne jedno kto je majster/by to na 99% uvítalí,pretože by bola lacnejšia prerava,tm pádom aj cena za holuba.Lenže problém je niekde inde. Mnohí "majstri" sa boja porovnania,resp. súťaženia s poniektorými chovateľmi susednými OZ!Dokumentuje to aj vytváranie regiónov a nechuť vydať spoločné výsledky.Svojho času po r.1990 napísal P.Stolarik článok s názvom :"Majstri z ulice".Vtedy nastalo štiepenie OZ,lebo každý chcel byť majster.Ukazuje sa to ako veľká chyba.Veď je iné ak "majstri si robia koef. z 800-1100 hol.alebo 3000-4000 hol!Dokumentujú to Slová jedného takého "majstra.Že nás je iba 30 súťažiacích,to nevadí ,však som majster v Oz ,takisto ako ten ,kde súťaží 120 chov.
František Šimko (22.03.2013, 16:04)
Pamätám si že na Slovensku bolo 9 OZ. Žilina mala tuším S9. A myslím že tam bolo okolo 500 chovateľov. možno aj viac. Samozrejme že pri 500 -ke členov treba dlho čakať kým na vás príde rad... A možno aj preto zväz umožnil aby sa dali robiť výsledky z pásiem. Počet víťazov sa rozšíril , čo pásmo to víťaz! A pásma sa robili aj tak aby sa dvaja dobrí ,pokiaľ sa to dá nestretli v jednom pásme , veď jeden z nich by musel byť nedajbože druhý. Ak by sme chceli pri pretekoch spravodlivosť tak tak to by museli byť holubníky na jednom dvore, len tak by sa dal eliminovať vplyv počasia ,vetra , kilometrov.Čiže mame pásma ,z nich sa dajú brať koeficienty , ale čo už je to za titul "Majster pásma" , "majster oblasti" to už ako hrdo znie hoci tá oblasť bude mať 50-60 členov ,kde sa hrabe tá žilinská čo mala aj cez 500... Oblasť ako oblasť ,stále to v nás rezonuje a ešte dlho bude !
František Šimko (22.03.2013, 16:08)
...keď som písal svoj príspevok Petrov tam ešte nebol ,ale že sme sa trochu zhodli p. Matalík ?
Peter Matalík (22.03.2013, 17:03)
Veru tak !.
Ľubomír Drgáň (22.03.2013, 17:51)
Ja si myslím.Ty čo spájajú nie sú hrobári,že hrobári sú ty čo rozdeľujú oblasti.
Milan Blahovský (22.03.2013, 18:33)
Možno by nebolo na škodu štatisticky vyčísliť koľko sťažnosti, problémov, sporov, disc. riešení, chýb v dokumentácii a ďalších nešvárov v prepočte na 1 člena OZ sa riešilo v malých a veľkých OZ v medzizjazdovom období ( a nielen v poslednom)....už len správne pomenovať čo je malé OZ a čo veľké ? Je OZ s počtom členov 80 malé ??? Aspoň to je doteraz podmienka vzniku a fungovania OZ.
Ivan Oravec (23.03.2013, 06:08)
ev.2013 počet chovateľov a zo (v každom oblastnom združený min 30% chovateľov nebude pretekat ) [%sig%]
František Šimko (23.03.2013, 08:41)
...ajhľa máme tu novy trend : silné kluby ,ak dobre delím tak oblasť s 80 členmi ma 3 ZO priemerne po 27 chovateľov.Ale ešte je zopár oblasti s viac ako 160 členmi takže je ešte čo deliť .
Dušan Šmárik (23.03.2013, 11:53)
Nenapisal som prispevok aby som vyvolal emocie ale som zastancom vyrovnanych podmienok .Naša ZO sutažila vo velkej oblasti zilina lenže sme mali tu smolu že vdoletovom pasme sme boli na severe a ked vam z12 pretekov z 11 fuka severny vietor viete si predstaviť ako vyzerali dolety našich holubov . Sutaž o majtrov OZ by sa mohla zrušiť lebo tam je vela zavysti a bol by pokoj.A mal som na mysli aj aby sa neprijalo niečo podobne ako MS pre rok 2012 prijali sa podmienky regionov 4 OZ region vytvorili a ked direktivne neprijali OZ Zilinu ,tak ich zo suťaže vyradili ,bolo to spravne rozhodnutie ked si tieto OZ splnili podmienky. Dalej k financiam medzi velkymy OZ a menšimy OZ nie je velky rozdiel takže tu nevidim žiadny problem fungovania.Zatial sa nikto nevyjadril čo sprepravnymi prostredkamy ked sa prijme rozhodnutie o zrušeni niektorich OZ ,pojdu za almužnu do šrotu.O koridore doletoch pisal aj pan Ing.Horak a pripojil sa aj pan Matuška ktory to pomenoval presne plne snym suhlasim direktivne nariadenie nič nerieši.Clenom som od roku 1960.
Zdeňek Adamík (23.03.2013, 17:33)
Pane Šmárik, ale oni tam nepísali len Ing. Horák a Matuška. Nebo patříte k těm co uznávají jen to, co se jim hodí? A po jiných chcete objektivitu? Co třeba ten pan Brulík, který závodí ve velké oblasti Uherské Hradiště kde nasazují na začátku sezony na závod cca 4600 holubů a na konci závodní sezony, při dvojzávodech a přirozeném úbytku ztrátami holubů, ještě cca 2900 ks? Ten tam nepsal? Jistěže psal a on v této oblasti kde by měl být podle jistých názorů na KT průměrný tak se umístil v roce 2012 na KT na 2. místě a to při nasazování na jednotlivé závody poměrně malého počtu holubů a solidního procenta umístění: Tábor 1 226 km 24/17/14 na body: 1. umístění: od 7,8,10,11... Plzeň 316 km 22/15/15 2. 23, Tachov 1 375 km 30/19/15 5. 66. Tábor 2 15/14/14 1. 2,4,7, Tachov 2 24/18/17 1. 5,15,16 Tábor 3 15/13/13 2. 3,4, Cheb K.M.408 km 24/12/11 15. 22, Tachov 3 27/13/11 9. 18, Tachov 4 21/14/14 3. 3,9,15 Tachov 5 25/15/12 4. 1,7,14 Tachov 6 20/11/11 8. 41, Tachov 7 23/7/7 25 4,5. Takže práci a Letu zdar!
Ľubomír Drgáň (23.03.2013, 18:07)
No ešte jednu tretinu treba rozdeliť a už pochováme všetko. To čo tam vložil pan.Oravec sú len čísla,čísla. Ale skutek utek. Chovatelia sa dajú narobiť aj z bezdomovcov. Ja keď osobne pozerám na oblasť a na výsledky kolegov,hlavnú vec venujem. Počtu nasadených holubov.Podľa toho súdim majstrov.
Peter Matalík (23.03.2013, 18:42)
ľubo,môže to mať aj inú podobu.Rozdelíme oblasť tak ,že z prvej 20-tky v celkovom poradí 16 chovateĺov ide do .....nazvem to novej OZ.Môžme nasadzovať relatívne menej ako pôvodná oblasť,ale konkurencia je neporovnateľná.Aj preto,žiadné spoločné preteky ,či výsledky.
Zdeňek Adamík (23.03.2013, 19:09)
Kdo nedokáže akceptovat že se jedná o koníčka, při kterém na možnost docílení špičkových výsledků působí i řada přírodních vlivů, někdy pro toho podruhé pro onoho, a že je potřeba k tomu ještě makat a makat a makat a mít talent a spoustu znalostí z různých oborů ten si měl vybrat klidnějšího koníčka. Třeba sbírat poštovní známky, ale POZOR!, i zde je občas nutné zavírat okna.
Peter Matalík (23.03.2013, 19:31)
Veru tak !
Marek Hnilicka (23.03.2013, 19:40)
Zdravím, pane Matalík vy snad sedíte celý den u PC. Jinak pozdravuji do Brezovice. Marek
Ivan Duchoslav (23.03.2013, 19:40)
Bohužial počasiu rozkázať nemôžeme,takže náš šport vždy bude ovplyvňovať počasie.Čím menšia vzdialenosť,tým väčšie ovplyvnenie počasím. Objektívne,vyrovnané podmienky sú utopiou.Preto si myslím,že v budúcnosti budeme lietať viacej pretekov 400-800km,kde je objektívnejšie porovnanie aj v širšom doletovom pásme,pretože OZ sa budú musieť spájať,z dôvodu,že nás bude čím ďalej tým menej.
Peter Matalík (23.03.2013, 19:49)
Marek.Dnes som usadzoval páry a vonku bol celodenný mráz,v noci možno bude aj- 15-20 stupňov.Aj preto som sa išiel viackrát trochu zohriať/nie však slivovicou/ a okrem iného zajtra končí dražba Slovenských holubov na Pipe,tak som bol zvedavý ako sa to vyvíja,aj preto som sa tak "rozkecal". S pozdravom Peter.
Marek Hnilicka (23.03.2013, 21:48)
Já už mám dávno zapářeno, 24 párů se pářilo celkem v pohodě. Dva páry měli čisté vejce, jeden to rozbil a u jednoho se poprali v budníku, když se jim už vylíhli holoubata a ušlapali je. Co nadělám? Nic. Nasednou znovu. Už druhý víkend jsem ponořený ve dříví, štípu metrový polena a fest cítím loket a zápěstí. Holoubky dojdu občas zkontrolovat a až se oteplí budu pokračovat v přípravě oddělení pro příjem mladých. Marek
Ivan Oravec (24.03.2013, 07:29)
Priemer nasadených holubov niektorých oblastných združený na tratiach 100-499 km za rok 2012 Trenčin 4520 ks Trnava 4206 ks Tvrdošín 2986 ks Sp.n.Ves 2908 ks Žilina 2646 ks
Miroslav Luhovy (24.03.2013, 07:45)
Považská Bystrica 2695
Peter Matalík (24.03.2013, 07:53)
Napíšte Oz aj z opačnej strany-najniššie počty.
Peter Grék (24.03.2013, 08:39)
OZ Kežmarok - 2731 ks
Ivan Oravec (24.03.2013, 10:25)
Ešte raz len čísla.Priemer nasadených holubov niektorých oblastných združený na tratiach 500-700km za rok 2012 Trenčin 1945 ks Trnava 2741 ks Senica 1271 ks Sabinov 664 ks
Ivan Oravec (24.03.2013, 11:05)
Ešte raz a naposledy len čísla.Priemer nasadených holubov niektorých oblastných združený na tratiach +700km za rok 2012 Trnava 727 ks Trenčin 656 ks Tvrdošín 493 ks Bratislava 395 ks Senica 295 ks Sabinov 288 ks [%sig%]
Ivan Duchoslav (24.03.2013, 12:00)
Tieto čísla sú síce pekné,ale platia pre súčasnosť,uvidíme v budúcnosti,o takých pätnásť rokov,keď sa členská základňa výrazne zníži.Potom sa budú musieť oblasti spojovať a neviem či bude chuť spoločných pretekov krátkych tratí,keď bude doletové pásmo sto kilometrov.Stačil jeden rok regionálnych pretekov krátkych tratí a už je po chuti.
Eduard Buček (24.03.2013, 14:04)
Tvrdošín 1280 hol.
Eduard Buček (24.03.2013, 14:08)
1280 ks na 500-700 km ale napíšte tie najslabšie ,ako Vás vyzval P.M. To by bolo zaujímave.
Zdeňek Adamík (24.03.2013, 14:27)
Pane Duchoslav, hmm, zajímavá myšlenka, takže 100, 200, 300, 400, 499 km se poletí jako treninky. No v každém případě se ušetří čas chovatelů, neboť se sejdou jen při nasazování a peníze za výpočty a také výsledky (ročenka) bude minimálně o polovinu až dvě třetiny tenčí, což jsou také peníze. O menších nákladech na dojezdy k "otevírání hodin" - vyhodnocování závodů ani nemluvě. Dobrá vize.
Ivan Duchoslav (24.03.2013, 16:24)
Pane Adamík,neviem,ale pri úbytku členskej základne to bude veľmi zložité.Koľko nás pretekalo pred dvadsiatimi rokmi a koľko teraz?Pochybujem,že OZ,ktorá má teraz napr. 80 pretekajúcich členov ich bude mať aj potom.Takže k spojovaniu OZ bude musieť prísť.Asi by ma nebavilo súťažiť s 30-40timi súpermi,a nehovorím o tom koľko by stála v tom prípade preprava. Alebo myslíte,že v našich končinách nás čaká rozmach holubiarstva?Bodaj by to tak bolo,ale silne o tom pochybujem.
Zdeňek Adamík (24.03.2013, 16:35)
Váš předpoklad považuji za správný, co vím tak je pár zemí které se v tomto "sportu " rozvíjejí nebo alespoň nestagnují, a sice: SAE, PL, Portugalsko, Čína, Tchaiwan a možná i pár dalších o kterých nevím. Ve zbylých 85% to jde, s různou intenzitou, s kopce dolů.
Milan Vrška (24.03.2013, 17:06)
Keď si pozriete počet nasadzovaných holubov v OZ Sereď, budete si myslieť, že už je minimálne rok 2030.
Dušan Šmárik (25.03.2013, 12:55)
Je smutno ked čitam reakcie na moj prispevok odpoved na vyhodne doletove pasmo ktore je vnašom OZ 15 km čo je vyhodne pre všetky nasadzovane holuby na pretek ,reakcia Pana Matalika a Pana Simka aby chovatelia našej oblasti aj susednych OZ išli znova robiť štatistov do 500 člennej OZ Zilina a zvažať holuby ,budem rad ked si oni vytvoria take OZ ako ponukaju nam.Tieto relativne menšie OZ vznikli na zaklade lepšieho doletoveho pasma nie navyhovorky že su pouličny majstri apasmove vysledky kde dolet holuba je 1 ale vcelkovom poradi OZ až 50 ,neviem prečo to nevedia pochopiť niektori chovatelia na Slovensku ved totalitny režim už pominul mala by sa rešpektovať vola chvatelov lutujem chovatelov Gemera ktori sa nemožu dopracovat ku svojemu OZ kto to ma na svedomi.Uvedie priklad akosi pomohli menšie OZ ,naše OZ v zniklo približene rovnako akoOZ Sabinov a prečitajte si ich stranku aku maju radosť zvysledkov ked sa odlučili od OZ Prešov rovnako aj tieto ostatne OZ maju taktiež len to nekomentovali a prajem to všetkym chovatelom na Slovensku anie len niektorym vyvolenym. Bol by som rad aby sa na sjazde 6 . 4 . prijali len pozitivne navrhy . Spozdravom Letu zdar .
Milan Blahovský (25.03.2013, 14:00)
Pán Šmárik, nič v zlom, ale kým je u vás zber holubov po OZ v rozpätí 15-20 km, v mojom OZ je takáto vzdialenosť medzi susednými ZO. To isté aj v iných OZ na východe či južne od nás. Asi podľa vášho modelu by sme mali vytvoriť z 3 ZO malú OZ, pretože aj ku mne pri severnom prúdení doletujú holuby z juhu, kde sú už chovatelia vysmiati, len preto aby sme s kolegami v ZO, ktorá je jedna z najsilnejších ( alebo doteraz bola kedže sme nasadzovali 800 - 1200 ks na KT a 400 - 700 ks na ST )boli v popredí výsledkových listín. Určite by sme tých potrebných 80 duší nazberali a tých 4 € na osobu odviedli na sekretariát. Viem si živo predstaviť ako by pri južnom prúdení škrípali zubami v Rajci pokiaľ by to zletelo dolinou od Čadce, ale to nikdy vopred nedokážeme ovplyvniť ani zariadiť. Existujú aj iné formy ako je "slabé" OZ a to napríklad silné a vyrovnané VS a to momentálne asi skôr niektoré OZ spĺňajú. To, že sa aj v Sabinove potešia zo samostatných výsledkov je síce pravda, ale viem aj to čo ich to stojí námahy a financií utiahnuť sezónu, ak chcú udržať krok s okolím. V takýchto OZ veru chovateľov pribúdať nebude. Občas je potrebné si odoprieť vlastný pôžitok na úkor spokojnosti širšieho kruhu chovateľov.
Peter Matalík (25.03.2013, 17:45)
P.Šmarik. Viete ,paradox je v tom ,že terajšie OZ Sabinov sa vôbec nechcelo odlúčiť od OZ Prešov.Museli sme.Nepomohli žiadne ústupky/opačný zvoz,rovnaké bodovanie na KT tak aj DT trate,zmena vypušťania na Poľsko../ Ja som už písal v predchadzajúcom príspevku,že z prvej 20-tkyOZ Prešov v celkovom poradí -16 chovateľov odišlo do OZ Sabinov!Stále nám bolo vyčítané,že lietame na ich úkor,výhodná poloha,Tatry sa akosi" obrátili" opačne.Od r.1972 som závodil v OZ Prešov/ s prestávkou od r. 1996- 2002,kedy sme s nezmyselne oddelili a vytvorili Oz Sabinov/ a stále sa stým rozdelením nemôžem zmieriť ani nezmierim dokiaľ budem holubáriť.Naše ponuky na spoluprácu sú jednomyselne odmietnuté.Len výsledky bez nás ,čo sa týka výstavníckej činnosti ,či MS,sa okosi nedostavili.Aj preto som rád a hrdý ,že sme dokázali,že nie na ich úkor sme dosahovali výsledky/ 3 ks Olymp.holuby,2,3,6 Generílny majster Slovenska a čerešnička na torte 1.Generálny majster Slovenska 2011 J+M.Mojzeš./Za všetkým je poctivá práca,veľká obeta a kus holubárskeho kumštu,ktorý bohužiaľ mnoho chovateľov nemá,tak to riešia tak....
František Šimko (25.03.2013, 21:00)
Pán Šmarik ste členom zväzu od r. 1960, ja si veľmi vážim chovateľov čo posielali holuby vlakom , keď ste patrili pod zväzarm , keď poštové holuby podporoval štát Vtedy kto mal poštáre bol v tej drobnocovateľstve pojmom. Ale tak neobjektívne pretekanie ako je s holubami je v maloktorom športe.Príklad :skok do diaľky :.ja budem skákať s podporou vetra do chrbta , vy oproti vetru. Mám šancu? Samozrejme ak som majster sveta dokážem poraziť majstra okresu.Ale keď za takých podmienok proti sebe postavia vyrovnaní súperi tak táto obrovska výhoda _podpora vetra už nedá šancu ani tomu majstrovi sveta , lebo ten čo je 3 na svete ho porazí . U vyrovnaných holubárov rozhoduje detaily , a vietor ak je silný to už nie je detail! Preto zväz vytvoril pásma , ale urobil chybu že ich nenazval oblasti.
Alexander Hlavatý (26.03.2013, 00:24)
Zo záujmom sledujem diskusiu na túto tému a nedá mi nereagovať. V tomto našom peknom koníčku je veľa zákulisných ťahov tých ktorí sú momentálne "pri moci" a majú možnosť smerovať vývoj takým smerom ako to im vyhovuje. Nezaujíma ich názor radového malého chovateľa a do popredia sa dostáva biznis. Podmienky súťaženia sú tak v MS ako aj v Majstrovstve oblasti šité na mieru chovateľom s vysokým počtom holubov, ktorí tých malích jednoducho prevalcujú. Veď nie je jednoduchšie nájsť 5holubov s 5-timi dobrými koeficientami zo 150závodníkov ako z 40? Alebo v majstrovstve OZ dolietať neľahký program jeden zo40-timi a druhý so 150-timi? Mrzí ma že taký orgán ako je Valné zhromaždenie vôbec sa neunúval reagovať na podnety o zavedení evidencie určitého počtu súťažiacich holubov, dostali sme úplne nový návrh a basta. To isté aj ohľadom Zväzovej testovačky - žiadny záujem o nejaké zmeny v prospech chovateľov, hlavne že tvorí neprimeraný zisk pre Zväz... A keď sa jedná o zverejnenie odmien čo požadoval p. Prvák tak je ticho ako v hrobe... Bolo tu veľa dobrých nápadov ako "zrovnoprávniť"podmienky súťaženia ale to by asi niekto tak nevinikol.... Nechcem robiť reklamu Ľubovi Drgáňovi ale funkcionári Zväzu by si mali brať príklad s jeho promtných reakcií k podnetom k jeho testovačke. Všetko sa dá len treba chcieť. A ako to dopadne na Zjazde ? - Žiadne prevratné zmeny - "Psi budú štekať, ale karavána pôjde ďalej" P.s. S OZ Sereď sme mali pripravený super model súťaženia, ktorý by eliminoval polohové aj vzdialenostné rozdieli medzi Vs, ale to je už pasé, možno raz...
Štefan Nochta (26.03.2013, 05:39)
A aký je to model? Môžete o ňom popísať p. Hlavatý? Ďakujem.
Zdeňek Adamík (26.03.2013, 08:36)
Pane Hlavatý, dovolil bych si tak trochu nesouhlasit. U vás i u nás končí volební období a po volbách začne období nové. Není přece nic jednoduššího, než, že ti co jsou se současným stavem, potažmo současným vedením, spokojení, dají hlasy těm co znovu kandidují na stejnou funkci, ti co nejsou - nedají. To snad zvládne, po diskuzi ve vlastní OZ - OS, i průměrný předseda či delegát. Je to zcela demokratické, zcela logické.
Dušan Šmárik (26.03.2013, 09:46)
Pan Blahovsky ja viem že to všade nejde ale ked to funguje 4 roky a finančne to tieto slabe OZ ako ste ich pomenovali nepoložilo tak vždy za tymniekto je,ja aj tušim ale nič my to nepomože .A ktomu že by v Rajci škripali zubamy to pozname velmi dobre zaživali sme to vyše 20 rokov v Rajci škripali približne v 3 zavode čo bol Kolin a my v ostatnych zavodov. Preto aby sme znova nemuseli 11 krat škripať zubamy ak je pripraveny taky scenar tak nech delegati zjazdu neschvalia direktivne riešenie ale na dobrovolnosti začlenenia sa do OZ kde si budu vedied utvoriť to VS aby nemuseli škripať zubamy a nie tam gde to viac ako 20 rokov zaživali .Dufam že delegati zjazdu schvalia taky dokument aby neprišlo na nadpis mojho prispevku a slova Pana Hlavateho že na Slovensku je to tak tak.............
Milan Blahovský (26.03.2013, 10:11)
Keď to funguje tak to je treba iba obdivovať a možno aj závidieť, ale keď roky čítate po diskusnom fóre, počúvate na chovateľských akciách prípadne dostávate maily s podobným obsahom ako je ťažko organizáciam, ktorým neustále niekto odchádza, prestupuje do susednej OZ, ohrozuje ich funkčnosť, ekonomiku, ako končia chovatelia z dôvodu vysokých nákladov na dopravu, ako sú neprijateľní z dôvodov narušených osobných vzťahov, ako nie je pre nich priestor v spoločných výsledkoch, ako sa im nedarí načas prípadne na patričnej úrovni zaslať potrebné dokumenty na sekretariát a ďalšie náreky, tak to je aj na koňa dosť a potom sa nedivme niektorým zásahom do vnútrozväzových dokumentov, ktoré ohrozujú chod takýchto celkov, pričom to by mohlo vyznieť aj ako recept na pomoc. Ide o to z akého uhla pohľadu sa na to pozeráte. TS Trix p.Drgáňa je svojimi kritériami ( vklad a výhry) a možnosťami ( hlavne technickými ) na podstatne inej rovine ako MTC Nitra. MTC je na "cudzom dvore" a tam musíte rešpektovať čo vám hostiteľ poskytne. Súhlasím s vami p.Hlavatý, že robiť zárobkovú činnosť pod hlavičkou SZ by sme nemuseli a vami požadovaný podiel z predaja holuba majiteľa (pôvodného) v záverečnej dražbe by mohol byť. Chovatelia majú na výber a slobodne sa rozhodnú kam svoje holuby do testovania zašlú.
Eduard Buček (26.03.2013, 11:04)
Keď ma TS-Nitra také negatíva,prečo sa naplnila tak rýchlo ? Ja tam dávam s mojimi kamarátmi z Poľska niekoľko rokov a sú veľmi spokojný. No a treba sa pozrieť na mená kto tam dáva. /Špička chovateľov Slovenska a Čiech ./ A nie prví rok, tak to značí že sú spokojný s úrovňou TS. Aj keď aj tam sa stali nejaké malé chyby ,ale kto nič nerobí nič nepokazí. Či sa mýlim?
Ján Bučo (26.03.2013, 11:13)
Ja to vidim tak. O chvilu budeme mat namiesto vysledkov OZ, vysledky DZ (dedinskych zdruzeni) a tam sa Jano nahneva na Fera lebo Ferovi stale prilietaju holuby smerom od dolneho konca a tak sa rozdeli dedina na DZ Horny koniec a DZ Dolny koniec. Co nam brani letiet celemu kraju z jedneho auta a urobit si vysledky aj po dedinach? Ved ti co teraz patria pod nejake OZ, nech si urobia svoje VS a mozu si robit vysledky. Odosobnime sa konecne od modly menom Majster oblasti a Oblast ako takej. A ked bude doletove pasmo trochu roztiahnute, mozno sa do vysledkovych listin dostanu aj skutocne postove holuby, ktore neletia len v jednom hufe smerom na sucasne OZ a tesne pred doletom si rozdelia svoje dedinky kam vpadnu. Preto sa cudujem obycajnym chovatelom, ze uz davno nieco taketo nepropragovali a nepodporili. A okrem toho ak by sa robili aj spolocne vysledky z auta, ake pekne by bolo mat umiestneneho holuba z 10000 nasadenych. Ved ked sa stale ohaname zapadom, pozrime sa tam. Jeden holub ma na svojej fotke vypisane jedny preteky aj v osmich riadkoch lebo bol 1850. medzinarodne, 953. narodne, 132. provincionalne, 2. v klube, 45. z dvojrocakov a 25. z holubic. Preco by taketo vysledky nemohli fungovat aj u nas? V com sme my horsi? Preco si na Slovensku nestanovime radsej 14 pretekov s takymito doplnkovymi sutazami, ale radsej robime aj tri preteky v jednom vikende? To su vsetko otazky na dalsie smerovanie SZ CHPH s prihliadnutim na vek clenskej zakladne a zaroven na ekonomicku a casovu situaciu bezneho chovatela. Letu Zdar! Jano Bučo
Oldrich Savara (26.03.2013, 18:01)
Vážená chovateľská verejnosť . Je až zarážajúce ako sa jedna i druhá strana snaží prezentovať vlastné pohľady, poukazujúc na vyhody či nevýhody veľkých a malých OZ - CHPH. Osobne som veľmi prekvapený, že ani jedna ani druhá strana strana sa nedotkla, prípadne nečítala príspevky p. Františka Boldiša v časopise " LETU ZDAR " č. 11 - 12 ročník 2012. Ak by sa tak stalo museli by zástanci veľkých či menších OZ CHPH uznať, ako blízko sú závery týchto článkov dnešnej realite. Snážím sa pochopiť zástancov veľkých OZ CHPH prečo majú byť oblasti len veľké a malé majú za niečo čo je zlé. Čudujem sa a preto ak sa na to niekto cíti, nech mi to vysvetlí. Predpokladám, že pri našom koníčku nemôže ísť o to kto z koho, ale o zachovanie a stabilizáciu našej celoslovenskej organizácie ako takej. Spýtam sa. Kde by boli všetci reprezentanti oblastných združení ak by sme ich mali napr. len desať ? Dostali by sa chovatelia v dnešnom počte holubov na " Národnú výstavu " čo je snom takmer nás všetkých ? Asi nie v takom množstve ako je tomu teraz. Poviete si, že počet holubov by sa dal dosiahnúť zvýšením počtu kolekcie OZ CHPH ale počet chovateľov - účastníkov by určite klesol alebo by tam boli "jedni a tí istý chovatelia " a tí istý z alternatívných evidencií. Aký zmyseľ by malo takéto zošťíhlenie účastníkov národných výstáv ? Idem ďaľej. Aký zmysel bude mať umelé zvyšovanie počtu členov v základných organizáciách a v oblastných združeniach v čase keď už aj tak sme počtámi na hrane možností. Zmysel to môže mať len jeden a ten je likvidačný. Ak by to malo len tento zmysel, tak potom pomáhaj nám BOŽE. Viem, že honba za lepšími koeficientámi vedie cez čím vyšší nasadený počet holubov. Avšak ikvidáciou menších oblastí sa len priblížime k likvidácii zväzu ako takého. Zvyšovaním požadovaného počtu členov v ZO či OZ je v súčasnosti o tom, že sami seba klameme a presvedčujeme o náraste členskej základne čo je samé o sebe podvodom. Čo sa zmení nezmyselným návrhom z desiatich členov na 15 alebo z 80 na 100 ? Nič sa nezmení, akurát pribudne viac problémov kde nájsť tých navýšených. Odlahčím túto temu. (Ako to dosiahnúť je návrh jedného funkcionára, ktorý tvrdí, že treba ísť na cintorín a odpísať iniciály žijúcich občanov.) Áno členov neubudne ale ani nepribudne akurát umelo zvýšime členskú základňu. Možno pribudne na evidenčných listoch ZO a OZ viacej rodinných príslušníkov či sympatizantov, ale stojí to zato ? Členom vaľného zhromaždenia patrí môj obdiv, že sa pri uvádzaní do prexe propozícií MS 2013 riadili limitmi FCI. Domnievám sa, že delegátmi OZ CHPH na zjazde budú v prevažnej väčšine členovia Valného zhromaždenia a očakávm rovnako triezvé hlasovanie pri hlasovaní nad návrhmi z oblastných združení v tomto smere a odmietnutie akéhokoľvek zvyšovania počtov či v ZO alebo OZ. Posúďte : Naši kolekovia v Česku, Morave a väčšine krajín nemajú tak vysoký limitovaný počet ani pri nasádzaní alebo otváraní hodín a predsa sa na medzinárodné výstavy dostanu. Len u nás je treba byť nadštandardný, aby sme si niečo dokázali ?Keby takto postupovali v Rakúsku, nemalo by pre nich význam mať vlastný zväz a to z dôvodu, že ich je málo a nami nastavené limity by ich vopred obmedzili. Návrh komisie na zmenu stanov čo sa týka zvyšovania počtov v ZO a OZ je nezmyselný a likviduje menšie OZ CHPH, ktoré už fungujú. Nad toto skutočnosťou je nutné sa zamyslieť pri hlasovaní. Som presvedčený o tom ako napísal v spomenutých člankoch p. František Boldiš, že chovateľ by nemal byť rajonizovaný, obmedzovaný v pohybe a mal by mať možnosť zúčastňovať sa na pretekoch i u iných organizátorov "Amblok ". A ako nepochovať náš šport ? Dovoliť iným aby mali svoj názor a nevnucovať im za každú cenu tan svoj. Šavara Oldrich
Peter Blanarovič (26.03.2013, 18:31)
Dobrí deň Po prečítaní diskusných príspevkoch lapám po dychu ako človek, ktorý leží na márach.ale ešte žije. Pripadá mi to,ako by sa upravovali stanovy spoločnosti SRO a nie stanovy dobrovoľného združenia.Podľa zák.č.83/1990.následne medzinárodnej org. FCI a jéj pretekovému poriadku.Ak nám to vyhovuje tak sa k nemu hlásime,ak nie tak si ho upravíme. zák.č.83/1990 a ďalších asi 50 právnych predpisov,ktoré musí SZ dodržať,aby MV.stanovy schválilo. Je neprípustne aby sa členovia SZ delili na aktívnych a neaktívnych.Sme len členovia SZ a svoje právo a aktivitu prejavujeme hlasovaním.Schválením úpravy stanov hlavne par.4ods.7 neaktívnych nepriamo vylučujeme z diania SZ. Ak nelietaš tak nemáš právo ani hlasovať.Každý občan sa môže stať členom SZ. Alebo sme SRO? Ďalej §4 ods.7 je v príkrom rozpore s platným pretekovým poriadkom ktorý predpokladám že je podľa medzinárodnej org.FCI. Treba aby ste si to dobre prečítali a pochopíte. Verím delegátom ktorý sa zúčastnia VZ že §4 ods.7 nepodporia A verím aj to že ho predkladateľ stiahne z rokovania
Štefan Kyzek (04.04.2013, 09:45)
Pán Matalik viac si vážim vítaza zmalej OZ ako vítaza veĺkej OZ,kde sú pásmové výsledky.Silnejšie ZO si urobia koxficiet holuba zo slabšiou ZO a na zklade pas.výsledkov mame aj vítaza.Ked´chcet´malé OZ finančne položit´,tak zrušte aj pásmove výsledky.Myslim si že každy delegat OZ na zjazde bude zodpovedne hlasovat´.Prajem všetkým hodne zdravia.
Peter Matalík (04.04.2013, 12:38)
Je to vec názoru a ja ho nikomu neberiem.Pásmove výsledky som navrhol aj D.Konečnému do jeho súťaže,taktiež zo ZO.Práve v týchto veľkých OZ sú dôležité. V malej Oz s rozpatím 5-10 km sú praktiky bezvýznamné je to len v holuboch a príprave.Ale ako som už napísal je to vec názoru.
Zdeňek Adamík (04.04.2013, 13:05)
Třetí názor: je to o koncentraci špičkových chovatelů se špičkovým chovným a závodním materiálem a pro holuby příznivými holubníky. Posuzování úrovně či konkurence schopnosti jednotlivých OZ je velmi těžké, složité, ne-li nemožné. Od toho odvozeno je stejně obtížné stanovit, který mistr které oblasti je lepší či horší, leda tak ve standardu, ale jak ho dostat do klece?
Peter Matalík (04.04.2013, 13:41)
Presne tak!
Milan Klačan (04.04.2013, 18:39)
Ďalší názor: Z každéj oblasti "najvačší veľkochovatelia a im podobní" by vytvorilo jednu "elitnú"súťaž z názvom napr. aj LIGA MAJSTROV. Vytvorili by sa zberné miesta po celom Slovensku a jedno auto by Vám pozbieralo holuby. Pretekov by ste mali aspoň 32, aby ste sa náhodou nenudili, tak aj v týždni a samozrejme všetky štátne sviatky.Poprípade aj "štvorpreteky cez víkend". A preteky by museli byť zo všetkých svetových strán, aby ste sa hneď nepobili! A ostatný??? cca - 90 %, ktorí to berú ako HOBBY a nie víťaziť za každú cenu by pretekali v oblast. združeniach jak doreraz, ale s počtom pretekov 13-15,žiadne dvojpreteky a len cez víkendy. Lebo bohužiaľ tých 90 % chovateľov je rukojemníkmi tých " vyvolených " , ktorý presadia aj tak len svoje... Asi tak nejak je to na Slovensku.
Tibor Balogh (04.04.2013, 20:15)
Presne tak Pán Klačan, máte úplnu pravdu......
Zdeňek Adamík (05.04.2013, 08:00)
Populistický příspěvek, kterému bude část členské základny tleskat, aniž si uvědomí, že hlavní pachatelé jsou sami. V čem? V tom že ty, co si jak tvrdíte, všechno prosadí, do funkcí VOLÍTE VY!!!! Takže kandidujte dokažte že umíte pracovat, organizovat a prosadit si svoje, lepší názory, vize, teze jak dál. Pokud neumíte, nechcete, tak pak tu a jinde nebrečte!
František Šimko (05.04.2013, 08:27)
Už som raz dával ako príklad : ako zistiť kto je lepší : musia súperi sa stretnúť za rovnakých podmienok a kto dobehne prvý ,skočí vyššie alebo ďalej je lepší ako ten za ním. Lenže naše holuby sa spolu napr. v rámci MS nikdy nestretnú! Snáď v testovačkách , ale i tam ak sa proti sebe stretne pár holubov nemusí to byť len o kvalite ale aj o šťastí . A ešte jedná kuriozita : kým najlepší cyklisti ,tenisti či futbalisti súperia v priamych dueloch proti sebe , my holubári najradšej súťažime čím ďalej od seba.Vlastne my až tak nesúťažíme , lebo my sa porážame .. Ale poráža sa nepriateľ ,nad kolegom sa vyhraje . No slovo "PORAZIŤ" to už aj zarezonuje .
Ing.Zdeněk Horák (05.04.2013, 09:20)
Říkal jsem si, že Slovenské stránky už nepolezu, ale musím zde ZD. Adamíkovi oponovat. Už jsi zapoměl jak jsi chtěl kandidovat spolu s námi do nového výboru Moravy? No nakonec, když jsi se dozvěděl, že je to zbytečné a že Polívka má kandidátku předem domluvenou a zajištěnou, tak jsi na poslední chvíli svou kandidátku stáhnul. No a nás s Matuškou jsi nechal se ztrapnit na komedii a předem jasném výsledku (i když jsem byl zvolen jako poslední, tak o mě počet členů snížili, i tak se to dělá). No aspoň jsme si pošmákli na meny a dvanáctce Plzni a dobrého kafi presso za peníze ovcí. A myslíš si, že na Slovensku mají jiné praktiky? Probuď se prosím. Oba svazy jsou stejné a navzájem se doplňují, bohužel nejen v tom dobrém.
Zdeňek Adamík (05.04.2013, 09:52)
Morálně volní vlastnosti volitelů neovlivním a možná to v případě genů ani moc nejde a ani jsem to nikdy nechtěl a pro sebe nedělal.
Štefan Kyzek (05.04.2013, 10:29)
Pratelia chem ešte upozornit´na KM CHEB .Tento pretek letí,len sedem OZ.Chcete velke OZ,ale spoločne vypuštanie odmietate.Tu sa ukaže kvalita pri takom počte holubv.Viem prečo to neleti východne Slovensko,ale západne Slovensko to nechapem. LETU ZDAR.
Miroslav Luhovy (05.04.2013, 11:28)
P.Kyzek,tak to je jednoduché.Tam kde nás nechceli sa netlačíme.
Ing.Štefan Krescanko (05.04.2013, 13:06)
Aj keď tento príspevok možno nepatrí do témy, ktorú navodil p. Šmarik, ale reagujem na posledný príspevok p. Šimka, ktorému dávam za pravdu a dávam za pravdu aj p. Adamíkovi, že víťazi, resp. majstri OZ vzišli zo súťaží OZ sa medzi sebou porovnať nedajú. Majstrovstvo OZ je internou záležitosťou oblastných združení a taktiež je záležitosťou delegátov, ktorí na konferenciách OZ parametre, podmienky a kritéria súťaže o MOZ nastavujú a schvaľujú. Prešiel som si pretekové plány všetkých OZ v rámci SZ na r. 2013 a vypísal som jedno kritérium, ktoré v značnej miere ovplyvňuje výsledky súťaže o MOZ v jednotlivých OZ a určuje mamjstra OZ. P. č. OZ CHPH bodovanie v pretekoch o MOZ KT ST DT SDT 01. Bratislava 20/5 20/5 20/5 10/4 02. Senica 30/7 25/7 25/7 12/5 03. Terchová 30/7 30/7 20/5 10/3 04. Trnava 30/7 30/7 20/7 10/4 05. Trenčín 30/7 30/7 20/7 10/4 06. Komárno 30/7 30/7 25/7 10/3 07. Šurany 30/7 30/7 25/7 10/3 08. Nitra 30/7 30/7 30/7 10/3 09. Topoľčany 30/7 30/7 30/7 10/3 10. Prievidza 999/5 999/5 10/3 10/3 11. Považská Bystrica 30/7 30/7 20/7 10/3 12. Žilina 30/7 30/7 15/5 10/3 13. Kys. Nové Mesto 35/5 35/5 20/5 10/3 14. Čadca 30/5 30/5 10/3 10/3 15. Martin 30/5 30/5 20/5 10/3 16. Levice 30/7 30/7 15/5 10/3 17. Zvolen 999/7 999/5 999/5 10/3 18. Pezinok 30/5 30/5 30/5 10/4 19. Detva 50/7 50/7 30/5 15/3 20. Poprad 999/7 999/6 999/4 999/3 21. Spišská Nová Ves 999/7 999/7 99/6 99/4 22. Košice 50/5 40/5 30/5 15/3 23. Prešov 30/7 30/7 15/5 10/3 24. Bardejov 40/7 40/7 30/5 10/3 25. Michalovce 40/5 40/5 25/5 12/3 26. Kežmarok 999/6 999/5 999/4 999/3 27. Tvrdošín 40/7 40/7 30/7 10/3 28. Sereď 30/7 30/7 20/7 10/4 29. Liptovský Mikuláš 40/6 30/5 20/4 7/2 30. Brezno 30/7 30/6 20/5 10/3 31. Bytča 30/7 30/7 20/5 - 32. Dlhé Pole 40/7 40/7 10/3 10/3 33. Sabinov 30/5 30/5 20/5 10/3 Ktorého OZ je súťaž podľa kritéria a získaných bodov najkvalitnejšia?
Zdeňek Adamík (05.04.2013, 13:43)
U nás ve Zlíně: KT + ST (A+B): 20/7 DT (C): 15/7 SDT (E):čtyři závody s průměrnými vzdálenostmi na střed OS: 745; 770; 825; 1060 km: 10/6; 12/6; 7/5; 3/3; Otázka stejná.
Ing.Štefan Krescanko (05.04.2013, 14:07)
Pán Adamík, prešiel som si i pretekové plány vašich oblastných združení. Dovolím si tvrdiť, že sa to u Vás robí rozumnejšie. To kritérium v OZ robí súťaž kvalitnejšiu a rodí aj kvalitnejšieho majstra. To si myslím ja a inklinujem k tým počtom ako uvádzate vo vašej v súťaži a napr. na Slovensku ku počtom aké má OZ Bratislava. S pozdravom Krescanko.
Dušan Šmárik (05.04.2013, 16:11)
Neviem čim to je ale na Slovensku chcu byť len majstri a super majstri a pri tom v každom OZ len približne 5 chovatelov je v hre ostatny robia krovie po Slovensky povedane.Pan Savara to opisal presne kto by chodil na vystavy keby bolo len tych par velkych OZ.Myslim že sa to podvrdzuje 34 oblasti neni na škodu lebo pri takom počte maju šancu dostať na vystastavu holuby široky okruh chovatelov a nielen vyvoleny.A znova len nariadovať a prikazovať to zme tu už mali, vymyšlať počti chovatelov to je realita Slovenska kde im nič nehovoria podmienky FCI do 400 km 20 chovatelov.Pan Adamik prečo nespomeniete že u vas stači len 50 chovatelov ale vnucujete nam podmienky vašho OS ja by som to nechal na našich chovatelov dufam že rozum zvyťazi a pre našu prestarnutu clensku zakladnu nebudu vymyšlať Slovenske špeciality . S Pozdravom Letu Zdar
Peter Matalík (05.04.2013, 19:10)
Zdeňku to bolo ešte v r.1988-90 v OZ Prešov /850 km-7/5 resp.8/5/.KT+ST-20/7-nasadzovalo sa na KT 5500-6000 hol! na DT -cca 2000 hol.Choval som resp.zimoval 45ks!Holuby išli z 350 km na 840 km ,žiadne prestávky/okrem skrachovaných pretekoch/.Kde sú tie časy.V dnešnej dobe však chovatelia zimujú 100 ks a nasadia 20 ks na pretek/česť výnimkám/ a DT a ni nehovorím a poniektorí špičkoví chovatelia ,by s radosťou uvítali ich zrušenie!!!AJ preto sú na Morave Výb,DT holuby a u nás až na malé výnimky máme h........
Zdeňek Adamík (05.04.2013, 19:32)
Pro pana Šmárika: STANOVY ČMS CHPH § 18 Oblastní sdružení chovatelů poštovních holubů Orgány oblastního sdružení: 1. Oblastní konference 2. Výbor OS 3. Revizní komise OS - OS je organizační složkou Svazu. Řídí práci ZO a zabezpečuje plnění úkolů, které pro OS vyplývají ze svazových dokumentů, usnesení vyšších orgánů a vlastních usnesení. - Podmínkou vytvoření OS je sdružení nejméně 70 členů a schválení Prezidiem svazu. Já Vám nic nevnucuji, nevím kde jste k tomu přišel. Jen jsem se chtěl podělit o zkušennosti. Ale když vy už tak útočně tak prosím: Uváděné počty mistrů v některých vašich OS u mne navozují myšlenku že spíše soutěžíte o využití nadbytečných dopravních kapacit než o mistry, mistry, kteří umějí vychovat závodníka a poznat v daný moment jeho skutečnou formu.
Dušan Šmárik (06.04.2013, 12:11)
Pan Adamík som rad že ste potvrdil že pre rovnosť podmienok v doletovom koridore je u vas možnosť vytvoriť si OS s menšim počtom chovatelov ako u nas, nemam ktomu čo dodat.Veru tak----Veru tak.
Štefan Kyzek (06.04.2013, 17:48)
p.Luhovy to je vecou pretekového plánu OZ.Nerozumiem tomu,kto vás nechcel.KM Cheb je celoslovensky.Mal by to letiet´každy,ale je to pretek dobrovolny.

Pre účasť v diskusii je potrebné prihlásenie

Zmeny boli uložené