Návrh súťaží MS 2013 a ďalších období

Pavol Javorček (16.10.2012, 08:50)
Návrh podmienok súťaží Majstrovstiev Slovenska na rok 2013 a ďalšie A: Majstrovstvá Slovenska KT-krátke trate Počet pretekov 11/5 Km rozpätie 100-400 Min. poč. chovateľov zúčast. preteku 40 Pre výpočet sa používa koeficient FCI Použiteľné výsledky OZ alebo región + najväčší región. Séria z 80-tich pred sezónou evidovaných holubov. Majstra Slovenska krátkych tratí vypočítame po sezóne súčtom 5-tich najlepších koeficientov u piatich holubov a urobíme z toho celkový súčet ( čiže spolu súčet 25-tich koeficientov) Minimálny počet kilometrov u jedného holuba z 5-tich pretekov je 1 000 km. Jeden a ten istý pretek u daného holuba, môže byť použitý len v jednej kategórii. B: Majstrovstvá Slovenska ST-stredné trate Počet pretekov 11/5 Km rozpätie 300-500 Min. poč. chovateľov zúčast. preteku 40 Pre výpočet sa používa koeficient FCI Použiteľné výsledky OZ alebo región + najväčší región. Séria z 80-tich pred sezónou evidovaných holubov. Majstra Slovenska stredných tratí vypočítame po sezóne súčtom 5-tich najlepších koeficientov u štyroch holubov a urobíme z toho celkový súčet (čiže súčet 20-tich koeficientov) Minimálny počet kilometrov u jedného holuba z 5-tich pretekov je 1 700 km. Jeden a ten istý pretek u daného holuba, môže byť požitý len v jednej kategórii. C: Majstrovstvá Slovenska DT-dlhé trate Počet pretekov 4/3 Km rozpätie 500-700 Min. poč. chovateľov zúčast. preteku 40 Pre výpočet sa používa koeficient FCI Použiteľné výsledky OZ alebo región + najväčší región. Séria z 80-tich pred sezónou evidovaných holubov. Majstra Slovenska dlhých tratí vypočítame po sezóne súčtom 3 najlepších koeficientov u troch holubov a urobíme z toho celkový súčet (čiže spolu súčet 9 koeficientov) Minimálny počet kilometrov u troch pretekov je 1 500 km. D: Majstrovstvá Slovenska ročných holubov Počet pretekov 15/5 Km rozpätie nad 100 Min. poč. chovateľov zúčast. preteku 40 Pre výpočet sa používa koeficient FCI Použiteľné výsledky OZ alebo región + najväčší región. Séria z 80-tich pred sezónou evidovaných holubov. Majstra Slovenska ročných holubov vypočítame po sezóne súčtom 5-tich koeficientov u 4 holubov, celkový súčet 20-tich koeficientov. Jeden a ten istý holub nemôže byť z daného preteku použitý v dvoch kategóriách. Min. počet km u jedného holuba 1000km. E: Majstrovstvá Slovenska mladých holubov Počet pretekov 5/3 Km rozpätie nad 100 Min. poč. chovateľov zúčast. preteku 40 Pre výpočet sa používa koeficient FCI Použiteľné výsledky OZ alebo región + najväčší región. Séria z 80-tich pred sezónou evidovaných holubov Majstra Slovenska mladých holubov vypočítame po sezóne súčtom 3 koeficientov u 5-tich holubov (čiže spolu 15 koeficientov).Súčet troch pretekov 500km. F: majstrovstvá Slovenska mladých chovateľov od 12 – 18 rokov Počet pretekov 15/5 Km rozpätie nad 100 Min. poč. chovateľov zúčast. preteku 40 Pre výpočet sa používa koeficient FCI Použiteľné výsledky OZ alebo región + najväčší región. Séria z 80-tich pred sezónou evidovaných holubov Majstra Slovenska mladých chovateľov vypočítame po sezóne súčtom 5-tich koeficientov u 4 holubov (čiže 20 koeficientov). Všeobecné pravidlá 1. Pretekový plán každého OZ by pozostával z 15-tich pretekov, z toho 4 preteky nad 500 km. 2. O Majstra Slovenska v jednotlivých kategóriách sa môže lietať z 80-tich vopred evidovaných holubov. Evidencie sa zašlú do 31.3.2013 na sekretariát zväzu. 3. Pre výpočet jednotlivých kategórií MS je možné použiť preteky deklarované v pretekových plánoch do 31.3.2013.Preteky pre zaradenie do MS môžu byť realizované v piatok až pondelok prípadne v deň štátneho sviatku. Podmienkou zaradenia do kategórie je naplnenie potrebnej vzdialenosti pre chovateľa v danom preteku a tiež minimálny počet zúčastnených chovateľov. 4. Preteky starých holubov môžu byť organizované od posledného aprílového víkendu do prvého augustového víkendu. 5. Preteky mladých holubov môžu byť organizované august až október. 6. Pre výpočet koeficientov vo všetkých kategóriách sa používa koeficient FCI. Vypracovala Športová komisia poverená uznesením VZ zo dňa 31.3.2012. [%sig%]
Jozef Toporcer (16.10.2012, 12:13)
V kratkosti zareagujem na tento návrh MS-nepozdáva sa my ta evidencia 80ks. holubov, to by som si musel dochovať ešte 30 ks ale to toho roku už nestihnem -2. Tiež sa my nepači to limitovanie jednotlivých kategorii povinnými kilometramy napriklad kateg. mladata 500km Prečo 500-sto chovatelia na najkratšej vzdialenosti v OZ maju prve dva preteky v prdely, tie posledne tri musia zaletieť na sto percent aby mohli pomyšľať na MS takže tito chovatelia maju vlastne iba tri preteky k dispozicii -ja si myslim že ked je seria pret. z 5/3 z minim. pret. 100km tak by stačilo 300km ako sučet troch pretekov-a takto je aj z kategoriamy starych holubov nelimitovať kategorie-ja osobne by som si prial Moravsky system majstrovstva čiže 2/2 v každom preteku, je to jediny spravodlivy system ktory automaticky vtiahne každeho chovateľa do hry o MS-zdravim-v jednoduchosti je čaro!!! PRIATELIA
Eduard Buček (16.10.2012, 13:14)
Podobné majstrovstvo ,ako v Poľsku len tam majú evidenciu 50 a stále rovnako a nemenia každý rok . / ako komu vyhovuje / Treba dosúladiť km ,aby spĺňali aj Ty najbližší a nehať na 5 rokov a nie zas za rok zmeniť. Bo sa mi to javí ako Kocúrkovo ,ak nie som majster ,tak sú zlé propozície a treba ich zmeniť.
Tibor Balogh (16.10.2012, 13:51)
Nejak tomu MS 2013 nerozumiem, aká je tam séria majstr.družsva 30/7 alebo 20/5 lebo my to tam chýba, dufam že nie z 80 tých.
Peter Matalík (16.10.2012, 14:01)
Mne ja som to pochopil,že je to z 80 vopred evidovaných prvých 5 ks doletených napr. v KT,4 ks doletené v ST ...čiže žiadna séria.
Milan Blahovský (16.10.2012, 14:23)
Ani ty si to Peter nepochopil. Je to návrat k MS čo tu už raz bol a síce výberu 5 holubov s 5 koef. na KT .....Tie môžu byť na evidencii do 80-teho miesta, ak si podáš na ňu napr. 81 ks.
Ivan Oravec (16.10.2012, 14:35)
Takéto majstrovstvo Slovenska bolo aj v roku 1997 ale bez evidencie.
Tomáš Fiala (16.10.2012, 14:45)
Zo všetkých doposiaľ daných návrhov sa tento zdá byť najrozumnejší.
Peter Matalík (16.10.2012, 14:46)
Čiže prvých 5 ks napísaných na KL z 80 vopred evidovanýc?,alebo prvých 5 ks doletených z 80 vopred evidovaných/ napr. KT/.Daj ma do obrazu.
Pavel Ostrolucký (16.10.2012, 15:22)
Je to lepšie vymyslené ako doterajšie MS, ale KM u ST by staliči 1500 a nie 1700. Chcel by som ďalej vidieť povinnú evidenciu 80 ks u mladých holubov, to budeme ročne 2 x podávať evidencie ? - raz zo starými a potom znova s mladými, myslím si že u ML by evidencia nemala byť - keď už tak obmedziť chovateľov radšej asi počtami nasadených mladých - trebárs 30/5 ks ako bolo doteraz !!! Tie KM u mladých by mali byť asi len nad 300 KM čo postačuje a pán Toporcer to dostatočne aj zdôvodňuje a má v tomto pravdu.
Miroslav Ščibravý (16.10.2012, 15:28)
p.Matalik skusim takto:PO sezone 2013 si vyberiete 5 ks holubov / ktore boli v evidencii do 80.miesta/ ktore mali najlepsi koeficient,tieto koeficienty spocitate a z tymto vyslednym koeficientom budete sutazit o MS krat.trati. Teda ja som to aspon pochopil takto. [%sig%]
Peter Matalík (16.10.2012, 16:08)
OK.Aj ja som to tak pochopil.Pri DT / min.počet km z troch pretekoch je 1500 km,čiže do plánov OZ nemusíme deklarovať ani jednu 700-vku.Je tak?
Igor Barbírik (16.10.2012, 16:52)
Je to stále to isté čo tu už bolo,len v rúžovom. Je úplne jedno či chovatel nasadí ,alebo evyduje 80 alebo 200 holubov . Podstatné je aby holuby ktoré majú bodovat boly dopredu určené . Povedzme z prvých 15 na kontrolnom liste 5-7 počet nerozhoduje predsa každý chovatel pozná svoje holuby.
Ľubomír Hovančík (16.10.2012, 18:05)
Ako čítam tak čítam, ak by, takýto návrh prešiel môžem PH na DT porezať. Nad 700 km ani jeden pretek. A cestovať za Maratonmi do Žiliny je silná káva.
Milan Blahovský (16.10.2012, 18:51)
Aby Ľubo a ostatní nemuseli cestovať do Žiliny malo by byť v MS DT limitované preteky nad 500 km a tým pádom aj pretek z 1000 km ak chovateľovi zaletí holub, ktorý mal predtým v "tréningoch" 2 x 500,1 km umiestnených. Zjazd nech uzákoní resp. nedá možnosť to nové čo sa príjme nech sa nezmení do najbližšieho zjazdu. Preto je skutočne potrebné vychytať všetky muchy pripravovaných zmien.
Peter Grék (16.10.2012, 20:08)
Predpokladám že OZ budú tak ako doteraz stavať plán podľa propozícií MS - preto ako veľké plus vidím obmedzenie počtu pretekov na 15. Znížia sa náklady na sezónu, pôjde dolu cena za kôš. Ako veľké mínus okrem zrušenia kategórie E ale vidím evidenciu s 80 závodníkmi. To sa chceme "vysmiať" dôchodcom , eventuálne mladým potencionálnym holubárom? Tak ako píše p.Barbirík spokojne tam môžte dať aj 200 ks, pretože ste vlastne nikoho neobmedzili. Možno až na 2 závody v sezóne, kedy by sa mali letieť dvojzávody, budú ostatné závody sólo - tzn. že bude možnosť tam tých 80 ks, pokiaľ ich chovateľ bude mať aj nasadiť ... Osobne som za obmedzenie nepovažoval ani limitovanú 30-tku pri predchádzajúcich propozíciách! Mohli sme sa kľudne inšpirovať propozíciami ČS CHPH, pretože za pár rokov budeme na tom rovnako ako oni - bude nás málo a možno budeme radi keď naša oblasť bude mať rozlohu len 80km... Na pretek striktne určujú 30-tku majstrov pri sólo preteku a 40-tku majstrov pri 2-závode. a ostatné prikladám v opise: "4.1.2. Celostátní mistrovství krátkých tratí (MKT) a) Jednoroční soutěž chovatelů b) Započítávají se 3 nejlepších holubi chovatele v ½ olymp. kategorii A c) Při rovnosti počtu započítaných holubů rozhoduje nejnižší součet koeficientů Kf. 4.1.3. Celostátní mistrovství středních tratí (MST) a) Jednoroční soutěž chovatelů b) Započítávají se 3 nejlepších holubi chovatele v ½ olymp. kategorii B c) Při rovnosti počtu započítaných holubů rozhoduje nejnižší součet koeficientů Kf. 4.1.4. Celostátní mistrovství dlouhých tratí (MDT) a) Jednoroční soutěž chovatelů b) Započítávají se 2 nejlepší holubi chovatele v ½ olymp. kategorii C a 1 holub v ½ olymp. kat. E c) Při výpočtu MDT smí být holub započítán pouze jedenkrát. d) Při rovnosti počtu započítaných holubů rozhoduje nejnižší součet koeficientů Kf. 4.1.5. Generální mistrovství ČR (GM) a) Jednoroční soutěž chovatelů b) Započítávají se: - 3 holubi chovatele splňující podmínky 1/2 olymp. kat A - 3 holubi chovatele splňující podmínky 1/2 olymp. kat B - 2 holubi chovatele splňující podmínky 1/2 olymp. kat C - 1 holub chovatele splňující podmínky 1/2 olymp. kat E c) Při výpočtu GM smí být holub započítán pouze jedenkrát. d) Při rovnosti počtu započítaných holubů rozhoduje nejnižší součet koeficientů Kf. 4.1.6. Mistrovství ročních holubů (MRH) a) Jednoroční soutěž chovatelů. b) Započítává se součet koeficientů 3 nejlepších holubů olymp. kategorie G c) Při rovnosti počtu započítaných holubů rozhoduje nejnižší součet koeficientů Kf. 4.1.7. Mistrovství holoubat (MH) a) Jednoroční soutěž chovatelů. b) Výsledky z třídy holoubat. c) Započítává se součet koeficientů 3 nejlepších holoubat olymp. kategorie F d) Při rovnosti počtu započítaných holubů rozhoduje nejnižší součet koeficientů Kf. Tento ich systém je jasný a zrozumiteľný a nenúti chovať veľké počty holubov. [%sig%]
Igor Barbírik (16.10.2012, 20:15)
Ako návrh bodovania dost dobrý,len to nerieši problém malých OZ a RG v počte nasadených olubov,a spolčného vypúštania holubov . Ktoré by zabránilo hromadnemu doletu holubov v 1 minúte na jeden holubník,čím by sa dosiahol optymálny priestor aj pre chovatelov z nevyhodným postavením v OZ. Reginálnému vypúštaniu sa stále bránia hlavne súčasny špičkový chovatelia. Napr.v regione sa da vytvorit uplne nové vytvorenie OZ-tiek ktoré by vyhovovaly hlavne chovatelom,A vytvorením spoločnej prepravy.
Igor Barbírik (16.10.2012, 20:56)
Mám taký názor že do MS -sk by bolo možné použit len výsledky OZ.A znížil by som počet nasadených holubov na maximum 2500 pre výpočet výsledkov do MS. Na výstavné účely ,by som ponechal kriteria FCI OZ,RG,NP,pásmo.
Miroslav Ščibravý (16.10.2012, 20:57)
Nakolko som nenasiel odpoved na otazku p.Balogha,pytam sa este raz: Aka bude seria majstrov pri evidencii 80ks hol.? 30/7, 30/5, alebo nebude ziadna seria a ide sa 80ks? [%sig%]
Ľubomír Hovančík (16.10.2012, 21:08)
Milan chcel by som vidieť koľko OZ si dá do plánu 1000 km. Ak to nebude nariadené FCI, tak O bodov. No keď si kliknem OZ SNV na Chomutov(500) a počet nas holubov tak tam vidím čísla 911,923..., na 800-vku počet nas holubov 304 ks, a ak by ste nasadzovali na spomínanú 1000-vku, dajme tomu o 14 dni, koľko by tam bolo holubov? Limit 1500 km s troma 500-vkami splnim s 1-2 ročnými holubami, ale 800 a viac je niečo viac, sám si zažil. Tak sa nebavme o "tréningoch", muchy môžme vychytávať v teplej sezóne a zmeny ktoré "natvrdo" prijme zjazd, zmení prezídium za pochodu v sezóne, tak o čom to je. Má vôbec význam toto tu riešiť? Nehovorím o ostatných faktoroch a o niečom takom ako je ekonomika od ktorej sa odráža skutočný stav členskej základne.
Milan Blahovský (16.10.2012, 21:14)
Ľubo, už by si ma mohol poznať za tie roky. Tie km a tréningy som uviedol ako príklad z nadsádzkou. Keby som dal 599 km a 701 tak by niekto odpovedal že ignorujem maratóncov a pod.... Ak nechápeš neodpovedaj.
Milan Blahovský (16.10.2012, 21:20)
Pán Ščibravý, žiadna séria nie je ( ak nerátame počet možných holubov do súťaže = 80 ), chovateľ si vyberá 5 holubov s 5 koef. na KT ( 4 x 5 ST - , 3 x 3 DT ) z preteku. Max. by tá evidencia mohla určiť najvyššie možné poradové číslo holuba na KL v preteku.
Ľubomír Janda (16.10.2012, 21:37)
V téme zaznelo, že návrh z úvodného príspevku sa zdá byť najrozumnejší. Každý návrh je v zásade rozumný, záleží len na tom, aká časť členskej základne ho môže v tejto kvalite aj vnímať! Za predpokladu, že oficiálny návrh Prezídia môže vyhovovať skupine chovateľov vlastniacich viac ako 100 holubov, urobil som si podľa hlásených počtov v ZO, veľmi jednoduchý štatistický prehľad z prvých štyroch OZ (Bratislava, Senica, Dunajská Streda a Terchová) za účelom zistenia pomeru chovateľov vlastniacich uvedený stav a tých ktorí týmto stavom nedisponujú. Výsledok takmer 1 : 4 (21,77 % : 78,23%), nenapovedá, že by spomínaný návrh mal vyhovovať práve väčšine, v čom ale môže spočívať práve spomínaná racionalita! Letu zdar! Ľ.J.
Igor Barbírik (16.10.2012, 21:50)
Zo všetkých týchto diskusií mám zlý pocit,že sa tu jedná len o byznys. A chovatelia sú na vedlajšej kolaji.Len nech platia členské,Krutá realyta!! Bolo by načase aby funkcionári pre nich začaly vytvárat aj priaznive podmienky.A nie aby si užívaly len s ich príspevkov.
Igor Barbírik (16.10.2012, 22:06)
Myslím si že by maly byt vypracované -alebo podané nejaké návrhy,ktoré by sa daly preštudovat všetkým chovatelom a nielen ich zástupcom aby sa mohly aj oni osobne vyjadrit a až potom prijat nejaké rozhodnutie.
Ľubomír Janda (16.10.2012, 22:24)
V zmysle názorov, ktoré v téme odzneli, bude asi potrebné aj prehodnotiť význam dokumentu, ktorým by podmienky MS mali byť upravené a zároveň sa pokúsiť riešiť spôsob akým by mal byť tento materiál aj prijímaný. Súčasný stav, kedy podmienky schvaľuje v rámci nepriamej demokracie (pozn.: s touto formou nie sú dobré skúsenosti ani vo všeobecnosti) Prezídium, je podľa môjho názoru nevyhovujúci, pretože zabezpečuje minimálnu stabilitu dokumentu, resp. negarantuje stabilitu žiadnu. So železnou pravidelnosťou dochádza k zmenám podmienok MS a chovatelia ktorí sa rozhodnú už z akýchkoľvek dôvodov pre špecializáciu riskujú, že môžu byť na začiatku každej sezóny veľmi nemilo prekvapení. Preto zastávam názor, že podmienky MS by sa mali významovo, tešiť aspoň takej vážnosti a stabilite, akej sa teší organizačný, rokovací, pretekový, výstavný, disciplinárny poriadok a iné normy schvaľované a vydávané Valným zhromaždením. Ale keďže Valné zhromaždenie sa schádza spravidla jedenkrát ročne výsledný efekt môže byť rovnako neistý ako v prípade schvaľovania Prezídiom. Preto stabilitu podmienok MS medzi sezónami by mohol zabezpečiť len Zjazd, ktorý sa schádza raz za štyri roky a schvaľuje dokumenty strednodobej koncepcie! Alternatívou uvedeného spôsobu schvaľovania je prijatie podmienok MS formou priamej demokracie členskou základňou. Predpokladom je spracovanie a predloženie minimálne troch modelov riešenia zo strany P-SZCHPH tak, aby sa členská základňa mohla v dostatočnom časovom predstihu s ich obsahom oboznámiť, vytvoriť si predstavu o pretekovej praxi. Jedným z ponúkaných spôsobov by mal byť posledný platný systém. Ďalšie návrhy môžu vychádzať z našich vlastných tradícii, ku ktorým doposiaľ nie sú známe dôvody ich popretia. Celé snaženie by určite osviežili návrhy vychádzajúce z tradícii zväzov pôsobiacich v podobných geografických, poveternostných, demografických a sociálnych podmienkach. Celý proces by bol zavŕšený rozhodovaním na úrovni ZO a zadokumentovaný formulármi o hlasovaní, kde by sa každý člen vyjadril voľbou alternatívy potvrdenej svojim podpisom. Prijatý by bol ten návrh, ktorý by získal najväčší počet hlasov všetkých členov SZCHPH! V poradí druhý uvádzaný spôsob vytvára predpoklad všeobecného prijatia podmienok MS a aktívnej účasti v majstrovstve, čo môže priniesť zvýšenie konkurencie. Všetky podmienky MS prijaté iným spôsobom budú vždy vyvolávať podozrenie, že boli niekomu „šité na mieru“ aj keď realita môže byť celkom odlišná! Letu zdar! Ľ.J.
Peter Matalík (17.10.2012, 12:54)
Ešte jedna poznámka k novému návrhu MS-2013.Vieme,že holuba na KT,či ST vychováme za 1-2roky, Na DT sa treba venovať výchove 4-5 rokov,kým otestujeme DT holuby.Návrhom na DT /1500 km,s troma holubami/,prakticky zlikvidujeme chovateľov,ktorí chovajú nie DT holuby/1000 km/,ale trochu tvrdšie a pomalšie holuby od 700-800 km.Tieto holuby budeme musieť zlikvidovať a rozchovať iné rýchlejšie.Týka sa to minimálne 25 % chovateľov.Jednoducho v OZ-tkách si presadia DT do 500-550 km.Aj v Českom majstrovstve sa na to pamatá a je tam podmienka jeden pretek v "E" kategórii.Prečo majú byť chovateľia zo zameraním na dlhšie trate stále diskriminovaní?.ˇAno nech budú 15 preteky v OZ,ale s toho 2 x cez 500 km, 1x cez 700 a 1 x 800 km.Taktiež séria z 80 vopred nahlásených holubov nič nerieši/pre mňa je výhodná ,až,až,keď nasadím na 500 km 40 ks...3 boduju.../.Nech to bude 50-60 ks a z toho séria napr. KT-20-5,ST,20-4,DT cez 500 km 10 -3 nad 700 km 5-2.To by bol schodný model pre širokú chovateľskú verejnosť.
Zdeňek Adamík (17.10.2012, 14:10)
Jak 80? Musíš před sezonou ještě určit (evidovat 80 ročáků) Tak tedy 80 + 80 je 160, ne? Nikde není napsáno včetně ročáků. A takových ptákovin je tam víc, ale to si řešte sami, neboť tento tzv. návrh umožňuje různé výklady, je nepřesný a podle mne šitý horkou jehlou.
Ľubomír Janda (17.10.2012, 14:55)
Keďže návrh pretekovej komisie nikto neobhajuje, zrejme zlomili nad ním palicu už aj autori. Niet sa čo diviť, veď niektoré jeho časti sú natoľko nezrozumiteľné, že spôsobujú ťažkosti aj skúseným chovateľom a to nie je práve najlepším znamením! Ja napríklad celkom dobre nechápem, či vo finále výpočtov ide o koeficienty jednotlivcov alebo družstiev, pretože v kategóriách KT a ST sa uvádza minimálny počet kilometrov pre jedného holuba, na rozdiel od DT, kde sa uvádzajú minimálne kilometre vo vzťahu k pretekom! Ale radšej o tom čo si myslím, že som pochopil. Pretekový plán OZ má pozostávať z 15 pretekov z ktorých 4 sú preteky na DT. Potom 11 pretekov plánu je určených na KT a ST. V oboch týchto kategóriách sa ale uvádza počet pretekov 11/5. Keďže pre KT a ST je spoločné pásmo od 300 do 400 km, pri ich celkovom počte 11 pretekov v pláne OZ, nechápem ako môže každá kategória vykazovať 11 pretekov! Správne by malo byť napr. KT a ST, totožných 7/5, z toho 3 preteky v pásme od 300 do 400 km. Potom plán OZ v sumáre: 4 pretekov od 100 do 300 km, 3 preteky od 300 do 400 k m a 4 preteky od 400 do 500 km. Ale 11 pretekov od 100 do 400 km a súčasne 11 pretekov od 300 do 500 km, z 11 možných bude zrejme omylom! Podmienky pretekov na DT v rozpätí od 500 do 700 km, s minimálnym počtom 1500 km z 3 pretekov dávajú tušiť trate málo cez 500 km, čo sú skôr ST. Ignorovanie pretekov nad 700 km v rámci MS, je zároveň ignorovaním úspešnej reprezentácie SZCHPH svojimi členmi v olymp. kat. „E“ (koef.: 15, 18, 28, 28, atď.) na Stredoeurópskych výstavách a na Olympiáde v posledných rokoch! Alebo je v tom niečo iné? Preto si myslím, že kategória SDT vo svojej pôvodnej podobe do MS určite patrí, a to s podmienkami, ktoré umožnia zúčastniť sa súťaže aj členom dlhotraťových klubov, aby tak „oná“ sporná úprava klubovej činnosti z jari tohto roku, získala po čase aspoň akú takú opodstatnenosť! Ak teda nie je zrušená! Séria z „80“ evidovaných holubov, je vo svetle informácie o poľskom majstrovstve zo 40 holubov len ďalším nezmyslom a s prihliadnutím na pomer počtu chovateľov s chovmi nad a pod 100 ks, aj diskvalifikáciou cca. 70 % členskej základe zo súťaží MS. A bude to ešte stále MS? Rovnako ma táto „cifra“ (80 ks) zaujala v MS mladých chovateľov od 12 do 18 rokov. Tak to nás rodičia týchto mladých nadšencov asi nepochvália keď im príde ratolesť zo schôdze domov a oznámi: „Tati, mami, musím evidovať 80 holubov!“. Čo urobia? No možno mu zrušia aj tých 40! Tak týmto smerom cesta na omladenie a posilnenie členskej základne asi nevedie! Alebo je v tejto kategórii všetko inak??? Našťastie, hodnotíme stále len o návrh!!! Letu zdar! Ľ.J.
Jozef Toporcer (17.10.2012, 15:36)
V prvom prispevku som poukazal na niektore nedostatky nového navrhu p. Javorčeka tak teraz predkladam aj svoj navrh na MS.-uplne jednoduche- z 5/3 to znamena, prve 5 holuby pisane na kontr. liste bodovať budu 3 z nich chovateľ ma rezervu 2 holubov na nespravne tipovanie v každom preteku určenom ako MS. počet pretekov by nemal prevyšovať navrhnutých 15 pret. potom už len prerozdeliť koľko bude KT- ST a DT. Nie su potrebne žiadne evidencie a vyjdeme tym aj v ustrety malym či strednym chovateľom ktory chovaju do 60 ks. holubov a veľkochov. to neublíži figeľ je iba v tom že každy pretek je treba vybrať tie spravne 5ks. holubov aby tri z nich doniesli body pre chovateľa v každom preteku-som presvedčeny že tato suťaž bude mať oveľa viac kandidátov na majstra slovenska než bolo doposiaľ a bude veľmi zaujimava-skusme už aj niečo nove a nevracajme sa už k tým starým pralesnym suťažiam ktore boli navrhované doteraz-zdravim
Peter Fiľarský (17.10.2012, 17:38)
Pozitívom predloženého návrhu je jeho zverejnenie s určitým časovým predstihom, ale to je bohužiaľ asi všetko. Bolo by zaujímavé prečítat si odovodnenie, či predkladaciu správu k tomuto systému majstrovstvá, akými úvahami, pohnútkami a cieľom bol vedený předkladatel. Palo ak to nie je tajné, možeš to zverejniť? Samozrejme za predpokladu, že také dačo vobec existuje. Bez oboznámenia sa s odovodnením predkladateľov sa predmetný návrh javí ako neprisposobený na súčasné pomery a potreby nielen členov zvazu, ale aj reprezentáciu Slovenska na medzinárodných podujatiach, nehovoriac o nejasnostiach v ňom. „Použiteľné výsledky OZ alebo región + najväčší región“. Ktorý región? Čo je to najvačší región? Taký pojem platné predpisy nepoznajú. Čo je to vlastne najvačší región, z akého hľadiska? Počet zúčastnených OZ, chovateľov, holubov, či rozlohou? A kto, kým sposobom to určí, či zmeria. …. V minulosti som navrhoval upraviť príslušné predpisy v tom zmysle, aby podmienky MS schvaľoval snem, resp. v prípade zmeny medzinárodných pravidel mimoriadny snem alebo VZ, čím by sa podmienky MS nemenili z roka na rok, ale v prípade zmeny s takým časovým predstihom, aby sa tomuto mohla aspoň čiastočne prisposobiť vačšina. No, príjemné prekvapenia len potešia, tak dúfajme….
ing.Jakubec (17.10.2012, 21:52)
Predkladateľom tohto návrhu by mala byť komisia schválená na VZ.Táto úloha je asi taká vdačná,ako byť futbalovým rozhodcom.Ale keď sa na to dali,mohli by títo páni vysvetliť,čo tým sledovali.Stále sú to len kozmetické zmeny doterajšieho megalománskeho systému.V značnej výhode budú ľudia na výhodných pozíciách najväčšieho regiónu. Základnou filozofiou MS by malo byť,aby šancu na dobrý výsledok mal aj kvalitný malý chovateľ a z každého OZ. Toto je umožnené pri systéme súťaženie na 2 tipované holuby,ako je napr. Majstrovstvo Moravy.S určitými doplnkami by sa to dalo aplikovať aj na Slovensku.Ale táto zmena by bola asi veľmi radikálna pre zaslúžilých funkcionárov a hlavne pre členskú základňu,ktorá je prestarnutá,konzervatívna a napriek internetu stále málo informovaná. Letu zdar a MS zvlášť.

Pre účasť v diskusii je potrebné prihlásenie

Zmeny boli uložené