Zaletené holuby

Peter Oller (14.02.2012, 20:49)
Už niekoľko rokov robím sprostretkovateľa zal. PH OZ PD /01201/. Aby tieto PH nekončili v polievke, smet.,jastrabom koši uvediem konkretný prípad riešenia: Môj holub /01703 11 290/ je zaletený a už priučený v Nemšovej u chov. Lamačka Adam. Tým,že sa telefonicky spojime a ja mu dám všetky údaje z môjho čl. preukazu /číslo,príp.moje súradnice,ktore nikto nepozná len ja/ dávam oficiálny súhlas s holubom lietať. Kedˇ chcem holuba ,idem si preň tieto údaje mu nedám-nemože ho košovať! Len niekoľko holubov sa na cudzom holubníku uplatní a kedˇsa stane,že holub bude novemu chovať.robiť radosť,budú radosti dve! Potom sa pošle preukaz pôvodu,rodokmeň a vznikne nove priatelstvo, ako už mnoho krát. Mohlo by sa to volať LIETA NA PETROV kľúč. Letu zdar
Zdeňek Adamík (15.02.2012, 07:28)
PP SZ CHPH: 1. Pretekov sa má právo zúčastniť každý člen SZ CHPH pod svojím menom, adresou holubníka a súradnicami holubníka, prípadne uvedeným názvom v evidencii ZO CHPH. Usporiadateľ zabezpečí, aby na pretek boli nasadzované holuby, s neporušenou rodovou obrúčkou, od ktorých má chovateľ vlastnícky preukaz, prípadne iný doklad o vlastníctve. Nahlásené holuby od ktorých chovateľ nemá preukaz vlastníctva môžu byť nasadené na pretek, ale nesmú byť zaradené do pretekových výsledkov.
Peter Fiľarský (15.02.2012, 22:43)
Pekný, nasledovania hodný príklad, ale zároveň aj ďalšia z vecí, ktoré si zaslúžia viac „pozornosti“, pri ktorej to skúsim uplatnením slobody myslenia nasledovným verejným prejavom môjho zmýšľania. PP: Usporiadateľ zabezpečí, aby na pretek boli nasadzované holuby, s neporušenou rodovou obrúčkou, od ktorých ma chovateľ vlastnický preukaz, prípadne iný doklad o vlastníctve. Nahlásené holuby od ktorých chovateľ n e m á p r e u k a z v l a s t n í c t v a môžu byť nasadené na pretek, ale nesmú byť zaradené do pretekových výsledkov.“. TZ: K t o s i p r i s v o j í (odníme vec z dispozície vlastníka alebo inej osoby, ktorá ju má oprávnene, bez súhlasu, s úmyslom s ňou nakladať ako s vlastnou vecou) c u d z i u v e c malej hodnoty, ktorá sa dostala do jeho moci nálezom, omylom alebo inak b e z p r i v o l e n i a o p r á v n e n e j o s o b y, potrestá sa ... ., pričom vecou sa rozumie aj zviera. Kto sa zmocní cudzej veci malej hodnoty v úmysle prechodne ju užívať potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok. No a pokiaľ sa jedná o „zaletené holuby„ v zahraničí, podľa TZ sa posudzuje trestnosť činu spáchaného mimo územia SR cudzincom, ktorý nemá na území SR trvalý pobyt, aj vtedy, ak čin je trestný aj podľa zákona účinného na území, kde bol spáchaný. Koniec koncov a čo neoprávnený zásah zásahy do vlastníckeho práva zaručený Ú SR? PF
Ľudovít Jančok (16.02.2012, 15:33)
Zdravím Vás. Pán Fiľarský ste jednotka. Ja stále tvrdím, že kto si privlastní cudzieho holuba, dopúšťa sa krádeže. Obyčajne vždy je za tým vypočítavosť, kto žobre preukez vlastníctva. Ale som presvedčený, že sa nič nezmení, kým niekto nebude postihnutý. Pozdravujem Ludvik.
Zdeňek Adamík (16.02.2012, 17:34)
Možná ta poslední věta v kontextu zákonné normy vyšší právní síly zavání i naváděním k něčemu nekalému... To by následně mohlo vyplynout až z případného trestního oznámení a vlastního vyšetřování.
Peter Oller (16.02.2012, 18:22)
Týmto mojím prísprvkom som chcel len povedať ,aby aj tel.súhlas na prechodný pobyt holuba a aj jeho nasadzovanie bol legálny.Samozrejme,že ked holub zaletí jeden dva závody automaticky za nim letí preukaz pôvodu!A pokial holub letí celú sezonu s jedného holubníka,prečo by nemohol byť vo výsledkoch!
Ľubomír Janda (16.02.2012, 19:36)
Vážení priatelia! Dovolím si zopár názorov na doplnenie k najnovšiemu smerovaniu tejto témy! V príspevku p. Fiľarského sa v podstate uvádza doslovná citácia skutkovej podstaty prečinu podľa § 215 Tr. zákona, neoprávnené užívanie cudzej veci -„ Kto sa zmocní cudzej veci malej hodnoty v úmysle prechodne ju užívať ...“a skutkovej podstaty prečinu podľa § 236 Tr. zákona, zatajenie veci -„ Kto si prisvojí cudziu vec malej hodnoty, ktorá sa dostala do jeho moci nálezom, omylom alebo inak ...“! Preto sa nejedná o krádež! Prečin krádeže podľa § 212 Tr. zákona spácha ten, „Kto si prisvojí cudziu vec tým, že sa jej zmocní a spôsobí tak malú škodu ...“. V našich podmienkach, by sa skôr jednalo o prípady kedy je holub získaný odcudzením napr. z výstavnej klietky, z holubníka, z prepravného koša, atď! Preto zaletené holuby pod uvedenú skutkovú podstatu subsumovať nemožno! Situácie zaletených holubov by mohli byť skôr vyšetrované ako prečiny „neoprávnené užívanie cudzej veci“ príp. „zatajenie veci“. Prípady, kedy vecou, ktorú zákon chráni pred „zmocnením sa“, či „prisvojením si“, je vec tak nestabilná ako napr. poštový holub, majú na jednej strane mimoriadne nároky na dokazovanie, na strane druhej poskytujú obrovský priestor na efektívnu obranu páchateľa, čo vo vzájomných súvislostiach so sebou prináša minimálnu úspešnosť!!! Zároveň treba brať do úvahy, že skutky podľa § 215, § 236, sú konania vykazujúce nižšiu spoločenskú nebezpečnosť! Preto v ich základných skutkových podstatách, zákon hrozí v hornej hranici trestnej sadzby trestom odňatia slobody „až“ na jeden rok, oproti krádeži pri ktorej je uvedený trest odňatia slobody až na dva roky. V praktickej rovine je potom úplne logické, že pri týchto prípadoch nebudú na preukázanie viny používané tie najnáročnejšie a najnákladnejšie formy a metódy dokazovania. Ďalším problémom je hodnota chránenej veci. Pri uvedených prečinoch musí prevyšovať „škodu malú“ alebo „malú hodnotu“, teda sumu sumu 266.- Eur. Povedzme si otvorene, s ohľadom na uvedenú sumu a ceny holubov na našom trhu, koľko „záletiek“, by cez hodnotové hľadisko do režimu vyšetrovania prečinov „doletelo“! Preto v absolútnej väčšine to budú priestupky, ktorými sú „riešené“ prípady so škodou do 266.- Eur! Jedná sa o skutky s najnižšou spoločenskou nebezpečnosťou a tej zodpovedá aj pozornosťou, dôslednosť a vážnosť venovaná ich objasňovaniu! Preto si myslím, že trestné konanie, ako aj konanie o priestupkoch je v tomto prípade cesta nesprávnym smerom, ktorá ale zároveň otvára ideálny priestor pre riešenie problému normou záujmovej samosprávy – pretekovým poriadkom!!! Letu zdar! Ľ.J.
Ľudovít Dziak (16.02.2012, 20:01)
ZDRAVIM VAS. KAZDY ROK A CIM DALEJ TYM VIAC SA STRACA VIAC A VIAC HOLUBOV. NIEKTORE PADNU ZA OBET DRAVCOM A INE ZALETIA. JA KAZDY ROK POCAS SEZONY VYVEZIEM 30 A VIAC POLSKYCH RUMUNSKYCH MADARSKYCH ALE AJ SLOVENSKYCH ZALETENYCH HOLUBOV. CO SA VSAK NIEKEDY STANE AJ Z NICH SA NEJAKY VRATI HOCI JE PUSTENY 20 KM OD HOLUBNIKA A TREBA MU PRELETIET VELKY KOPEC. PODLA PANA JANCOKA A JEHO TVRDENI SOM ZLODEJ LEBO MAM DOMA CUDZIEHO HOLUBA. :) PYTAM SA CO S NIM??? VYUZIL SOM VSETKY MOZNOSTI AKO SA HO TAKPOVEDIAC ZBAVIT. NAHLASIL SOM HO NA STRANKU POPRIPADE KONTAKOTVAL OSOBU KTORA BY MOHLA HOLUBY NAHLASIT. BEZ ODOZVY. HOLUBY VOLNE LIETAJU. NIKTO IM NEBRANI ODLETIET. PROBLEM JE V TOM ZE TAK TO MA VACSINA Z NAS. KAZDY JEDEN MA NA SVOJOM HOLUBNIKU PODOBNE PRIPADY HOCI NIEKTO ICH RIESI TAK ZE S NIMI KRMI PSY. AK UZ TOTO MA BYT RIESENIE ZALETENYCH HOLUBOV TAK JA SA OD TOHO DISTANCUJEM. AJ MOMENTALNE MAM NA HOLUBNIKU JEDNU MADARSKU A DVE RUMUNSKE HOLUBICE. JEDNEHO MADARSKEHO HOLUBA A DVOCH CECHOV PODOTYKAM VOLNE PUSTENE. AKO BY STE TO RIESILI VY?? PAN ADAMIK JANCOK A INI?? KTORI TU VYPISUJETE PARAGRAFY?????? [%sig%]
Zdeňek Adamík (16.02.2012, 20:17)
Vážený pane, já nemám na holubníku žádného holuba bez průkazu o jeho vlastnictví. A žádného pokud jsem neměl průkaz jsem nevyřadil. Jen asi vyvíjím větší aktivitu než Vy abych holuba buďto vrátil jeho majiteli nebo získal jeho průkaz o vlastnictví. K panu Jandovi, poslední dva roky se na DT a SDT ztrácejí závodníci, kteří mají na svém kontě nejen vítězné závody, ale i účasti na CV či Olympiádách. Tito holubi v dobré víře zalezou s cílem získání vody a potravy k některým "chovatelům" a už se nevrátí. Vy jste toho názoru že mají menší hodnotu než 267 EUR, tedy já si myslím, ba dokonce to na rozdíl od Vás vím, že mají hodnotu daleko vyšší.
Ľudovít Dziak (16.02.2012, 20:27)
PAN ADAMIK BOL BY SOM ZVEDAVY KEBY U VAS PUSTALI HOLUBY RUMUNI A OSTALI U VAS NEJAKE HOLUBY AKO BY STE IM HO VRATILI KED PO RUMUNSKY VIETE ASI TOLKO CO JA. A VOBEC PODLA TOHO CO TU PISETE NEVIEM CI VY MATE NEJAKE NEDOSTATKY. :) PYTAL SOM SA NA NAZOR NIE NA POUCOVANIE. KONEC
Ľudovít Jančok (16.02.2012, 20:51)
Zdravím Vás. Pán Dziak, Vy ste záchranca zaletených holubov. Ja som nikdy nemal, a nemám žiadneho holuba od ktorého by som od niekoho drančal preukaz. Je ale chválihodné že sú aj takí chovateľia ako Vy. Prajem Vám s nimi úspechy, nech sa Vám darí. Ja osobne nikomu preukaz nepošlem, ale rád uvidím od môjho holuba krúžok, keby náhodou nepotrafil domov. Potdravujem Ludvik.
Ľudovít Dziak (16.02.2012, 21:35)
PAN JANCOK SPOMINAL SOM V MOJOM PRISPEVKU ZE SOM DRANCAL OD NIEKOHO PREUKAZ??? ALEBO ZE MAM S NIMI NEJAKE USPECHY??? AKO VIDIM TAK KAZDY Z VAS TU MELIE O SVOJOM ALE ABY NIEKTO DAL NEJAKE RIESENIE TAK TO NIE. JA CUDZIE HOLUBY NA ZAVODY NEPOUZIVAM. [%sig%]
Peter Fiľarský (16.02.2012, 21:47)
Dobrý večer, súhlasím s p. Ľudovítom J. v tom, že sa asi ťažko niečo zmení k lepšiemu, pokiaľ sa na verejnosť nedostane vyriešenie konkrétneho prípadu ukončeného exemplárnym právoplatným súdnym uznesením, či rozhodnutím, v čo vzhľadom na predmetnú vec, poznajúc tak trochu pomery nedúfam, ibaže žalobcu by zastupoval špecializovaný tým advokátov, ako je to bežne v iných veciach a krajinách. Takže veľké ilúzie si nerobím ani ja, mojim h l a v n ý m z á m e r o m bolo poukázať (ako to pekne a výstižne v inom príspevku a v inej téme napísal náš kolega Ľ. Janda, aby sa už naďalej „neživil“ protiprávny stav predmetným PP) na a b s u r d i t u PP a s ňou súvisiacu p o t r e b u jeho z m e n y (a nielen v tomto). p. Zděnek A.- logický a zároveň diplomatický napísané, ale TZ pozná: páchateľa trestného činu, k t o r ý m m ô ž e b y ť f y z i c k á (nie právnická) o s o b a, spolupáchateľa TČ a účastníka TČ (organizátor, n á v o d c a, objednávateľ a p o m o c n í k (napr. poskytnutie radou), pričom na trestnú zodpovednosť účastníka sa použijú ustanovenia o trestnej zodpovednosti páchateľa, ak TZ zákon neustanovuje inak. Takže ... . - p. Peter O. - mojim úmyslom nebolo a ani nie čo i len v najmenšom spochybniť konania čestných chovateľov, práve naopak, myslím si, že aj prostredníctvom poctivého nahlásenia holuba sa môžu utvárať pekné priateľstva. K tomuto snáď toľko, že medzi okolnosti v y l u č u j ú c e p r o t i p r á v n o s ť činu p a t r í a j s ú h l a s poškodeného, kde čin inak trestný nie je trestným činom, ak bol vykonaný so súhlasom poškodeného ..., kde však n e j d e o s ú h l a s poškodeného, a k súhlas n e b o l d a n ý v o p r e d, ... . No a čo sa týka toho, že nahlásené holuby od ktorých chovateľ nemá preukaz vlastníctva môžu byť nasadené na pretek, ale n e s m ú b y ť z a r a d e n é do pretekových výsledkov.“, tak to ozaj ani pri najlepšej vôli by som nevedel odôvodniť. Skúste dať dotaz na zväz a na odpoveď som zvedavý tiež. - p. Ľubomír J. - myslím, že toto nepotrebuje komentár. Ale ak môžem. Aj s ohľadom na spoločenskú „nebezpečnosť“ veci sa stotožňujem s „účelnejším“ využitím peňazí daňových poplatníkov. Áno v absolútnej väčšine to je (v iných veciach) a bude to tak aj v predmetnej veci. M ô ž e sa však vyskytnúť prípad, ktorý som uviedol vyššie, stačí jeden precedens a ... (napr. „zaletený“ holub, ktorý bude mať veľký predpoklad úspešné skončiť na olympiáde (škodou sa rozumie aj u j m a n a z i s k u, na ktorý by poškodený inak vzhľadom na okolnosti a svoje pomery mal nárok alebo k t o r ý b y m o h o l o d ô v o d n e n e d o s i a h n u ť). Myslí si, že dostatočným výsledkom by bola zmena PP. p. Ľudovít D. – máte pravdu v tom, že v niektorých prípadoch to nie je jednoduché. Na riešenie veci máme predsa volené orgány, iba v právomoci ktorých je prijatie potrebných predpisov, za predpokladu, že sa nebude zamieňať „výkonná“ moc so „zákonodárnou“. V prvom rade týmto by sa mali adresovať prípadne návrhy na prijatie predpisu, ktorý by túto problematiku zákonne a účinne riešil. No a dovtedy sa s tým každý musí vysporiadať sám podľa najlepšieho vedomia a svedomia. PF
Ľubomír Janda (16.02.2012, 23:13)
Vážení priatelia! Môj predchádzajúci príspevok predstavoval len zopár názorov, ktoré mali objasniť možnosti a úskalia súčasnej právnej úpravy a aplikačnej praxe, ktoré môžu sprevádzať riešenie problému zaletených, resp. nedoletených holubov cestou trestného konania a konania o priestupkoch ako aj reálnu neúčinnosť tohto postupu! Pokiaľ to niekto nepochopil, nech sa pokojne týmto smerom uberá, ale cesta je zarúbaná! Súčasne som chcel vo veľmi populárnej rovine poukázať na skutočnosť, že krádežou nie je situácia, keď priletí holub na cudzí holubník a nový „coach“ z neho „ťahá gény“, prípadne ho „draftuje“ do svojho družstva! Kto to nepochopil nech si myslí ďalej, že je to krádež! Preto som sa vzhľadom na smerovanie môjho príspevku pochopiteľne ani nezaoberal prípadmi nekonečnej vernosti a oddanosti cudzích holubov, ktorou trpia navštívené holubníky. Je to druhá strana mince, ktorá predstavuje alternatívu zdôvodnenie prítomnosti cudzieho holuba na holubníku a slepú uličku v dokazovaní, po ktorom sa v niektorých príspevkoch témy tak vehementne volá! Dodávam, že problematiku „nevítaných návštev“ môže obsahovať samostatná téma pozostávajúcu z množstva príkladov tohto nepochopiteľného javu, ale bez riešení! Alebo by sa predsa len niekto našiel? Letu zdar! Ľ.J.
Ľubomír Janda (16.02.2012, 23:50)
A ešte pre p. Adamíka, špeciál! Dávnejšie som skonštatoval, že na Vaše príspevky v témach do ktorých som prispel, je zbytočné reagovať! Mali vždy akýsi deštruktívny charakter! Ale v tomto prípade urobím Vás výnimku, pretože v časti jedinej vety s Vami súhlasím! V našej „branži“ sa už kadečo udialo! Špičkové a víťazné holuby sa strácajú na všetkých tratiach nielen na DT a SDT. S tým mám vlastnú skúsenosť! No nestrácajú sa len z dôvodu že „v dobré víře zalezou s cílem získání vody a potravy k některým "chovatelům" a už se nevrátí,“ Ako Váš príklad, je rovnako pravdepodobný a súčasne rovnako preukázaný aj napr. aj dôvod, že tie špičkové holuby nevyleteli ani z koša! Ale postrehol som, že naďalej u Vás pretrváva sklon vytrhávať informácie z kontextu a pripisovať im úplne iný význam! Keď si prečítate môj príspevok ešte raz a pozorne, tak zistíte, že podľa mňa „absolútna väčšina“ stratených holubov predstavuje hodnotu nižšiu ako 266.- Eur! Aby nedošlo k ďalším nedorozumeniam, špeciálne pre Vás dodávam, že sa jedná o sumu za l kus! Na základe uvedeného, vzhľadom na množstvá stratených holubov v sezóne, sa pod neurčitým pojmom „absolútna väčšina“, celkom logicky sa skrýva pomer min. 1000:1, či 100000:1! Tak naozaj nechápem, prečo pre Vás „absolútnu väčšinu“ stratených holubov v sezóne predstavujú len „závodníci, kteří mají na svém kontě nejen vítězné závody ale i účasti na CV či Olympiádách“ v hodnote nad 267.- Eur!!! Preto mi nevkladajte mi do úst názory („Vy jste toho názoru že mají menší hodnotu než 267 EUR, tedy já si myslím, ba dokonce to na rozdíl od Vás vím, že mají hodnotu daleko vyšší“) ktoré sú produktom výlučne Vašich myšlienkových pochodov a osobnostných potrieb. Neprospieva to Vášmu „image“!!!. A k môjmu ponímaniu hodnoty špičkového holuba! Ja ju poznám veľmi dobre a myslím, že dokonca lepšie ako Vy! Ja som mal to šťastie že sa mi podarilo také holuby aj vychovať a predstavte si, že som nemusel preto ani blúdiť po Beneluxe! A ukončím to Vašou vlastnou múdrosťou, „ ... to na rozdíl od Vás ...“!!! Letu zdar! Ľ.J.
Jozef Daníšek (17.02.2012, 11:45)
Pozdravujem.Neviem prečo tak jedovato reagujete na príspevok pána Dziaka. Veď nič zlé nenapísal iba popísal stav, ako to so zaleteným holubom u nás vypadá.A vo svojom príspevku požiadal o nejaké riešenie tohto stavu. Je jednoduchšie každého cudzieho holuba okamžite zabiť?Určite Nie! Preto sa chcem s Vami podeliť o systém hlásenia zaletených holubov v Nemecku.Je veľmi jednoduchý a v praxi rokmi osvedčený.Nahlásite zaleteného holuba do časopisu Die Brieftaube/ Poštové holuby/.Z redakcie dostanete potvrdenie o nahlásení holuba.Do 30 dni od uverejnenia v časopise sa musí majiteľ holuba prihlásiť.Ak tak nespraví máte možnosť požiadať o duplikát preukazu.Za poplatok Vám preukaz bude vydaný a s holubom môžete prípadne pretekať.Jednoduché a účinné.Pretože i mne sa stalo že holuba ktorý bol z Hradca Králove som dal do koša po týždni od jeho príletu ku mne s mojou adresou . Holub bol vypustený v Pardubiciach,a na moje prekvapenie priletel ku mne nazad,hoci vzdušná čiara medzi Hradcom a Pardubicami je nejakých možno 30 km.To znamená keď vyletel pri vypustení do výšky, tak určite asi videl na svoj materský holubník.Dokonca predbehol i mojich holubov.Tak som ho mal popraviť už za to ,že si dovolil takú drzosť. A teraz babo raď!Preto treba skutočne nájsť nejaké riešenie.pretože nie všetci chovatelia sú kati a ani nechcú hneď odchovávať. Nešpekulovať ako to nejde ale ako to čo najjednoduchšie spraviť.A osobne si myslím,že túto myšlienku chcel pán Dziak predostrieť.A ostal nepochopený skoro, ako Lenin. Možno sa začína blýskať na lepšie časy v iniciatíve pána Konečného.Len to chce dotiahnuť do konca k spokojnosti nás všetkých.
Ľudovít Dziak (17.02.2012, 14:33)
ZDRAVIM VAS PAN DANISEK. ANO BOLO BY TO SUPER LEN TEN CAS JE KRATKY 30 DNI. MALO BY TAM BYT ASPON 3 MESIACE. A ZA NEJAKY POPLATOK NAPRIKLAD 2 EURA ZA VYBAVENIE HOLUBA. TYM BY SA VYRIESILI HNED DVE VECI. PAN DZUDZIK BY UZ NEMAL PROBLEMY AKO ZOHNAT DOST LUDI NA ODOBERANIE CASOPISU POSTOVY HOLUB LEBO UZ BY SI HO URCITE OBJEDNALO KOLI TEJTO RUBRIKE VIAC LUDI., ASPON PODLA MNA. A PODRUHE BY SI ZVAZ URCITE NIECO PRILEPSIL Z TYCHTO PLATIEB. HOCI BY TO BOLO 200 EUR ROCNE ALE LEPSIE AKO S DROTOM DO OKA. TIETO PENIAZE BY SA MOHLI POUZIT NA KRUZKY ALEBO NA INE VECI. S POZDRAVOM [%sig%]
Zdeňek Adamík (17.02.2012, 14:40)
Pro pana Daníška: v ČR můžete také při dodržení jistých podmínek získat duplikát Průkazu o vlastnictví PH. Chce to jen přečíst web. stránku ČMSCHPH a kdo nemá PC či net. připojení jistě mu to kamarád ze spolku zprostředkuje. Vámi uváděný příklad je klasický, holub daný do koše a cvičený k tomu aby letěl start-cíl dostane pravděpodobně již při vkládání do košíku na holubníku určitý impuls, který se umocní následným umístěním do Zoobusu a pak už jen vyrazí s ostatními a letí - soutěží. Já když jsem kdysi dávno vyvážel slovenské polské a rumunské a maďarské záletky s mými holuby či holoubaty na společný cvičný trenink (v ČR SE NESMÍ DÁVAT DO ZOOBUSU) tak drtivá většina jich přistála u mne na holubníku. Od té doby co je vyvážím směr slovenské hranice a pouštím je samostatně, se to stane pouze ojediněle.
Zdeňek Adamík (17.02.2012, 14:49)
Pro pana Jandu: sice mi přátelé volají či mailují: "ať se na Vás vykašlu, že jste...", ale já jen abyste byl informován, pár kratičkých poznámek: 1) jsem pravidelný reprezentant OS Zlín na CV CHPH ČR 2) jsem pravidelný návštěvník CV CHPH SK, ale Vaše holuby a to ani v kolekci SEMK či MDKS jsem tam NIKDY NEVIDĚL 3) to že se Vám vloni podařilo zaletět dva závody DT Vás ještě neopravňuje k Vašim namyšleným tvrzením, která se mi jeví jako chovateli, který chová poštovní holuby již více jak 50 let se solidními výsledky, SMĚŠNÝMI 4) patrně bylo pro Vás štěstím, že jste nebloudil po Beneluxu...
Jozef Daníšek (17.02.2012, 15:38)
Pozdravujem pán Adamík. Nie je to tak presne ,ako píšete.Ja som to dával ako príklad.Ale podstatnú vec som neuviedol.Ja som sa s majiteľom spojil,cez príslušného jednateľa.Dokonca som od holuba získal i preukaz.Holuba som pravidelne nasadzoval a dokonca i konštatoval.Takto to prebiehalo dva roky. Až prišlo jedno veľmi ťažké Nemecko a holub ostal u pôvodného chovateľa a preukaz som poslal nazad.Predtým jedno Nemecko pohodlne absolvoval. Pre upresnenie by som chcel uviesť,že to nebol mladý holub,ale ku mne priletel ako 3 ročný.A k tomu vyvážaniu.Predsa nikomu nemôžete nariadiť aby holuby vyvážal a tým sa niekomu budu zbytočne zvyšovať finančné náklady.Sú chovatelia a začína ich byť väčšina,že sú radi,že s Božou pomocou vykryju náklady na stávajúcu sezónu.Vy píšete ,že to máte v Čechách už ošetrené,ale ja chcem a je nás určite väčšina aby sa to vyriešilo i na "Slovensku".V tom je pointa problému a na to reagoval pán Dziak.
Zdeňek Adamík (17.02.2012, 16:33)
Jasně rozumíme si. Nechci nikomu nic nařizovat aby vyvážel jen píši jak to dělám třeba já. No a když si spočítám při zhruba 40 zaletěných holubech ročně co u mne vegetují průběžně v karanténní volieře náklady na léky probiotika, multivitamíny (hlavně u holoubat) a krmivo. Tak se je snažím vyvézt co nejdříve - ta nafta kterou spálím nebude dražší a udělám dobrý skutek.
Jozef Daníšek (17.02.2012, 17:35)
Ja viem,že si rozumieme.a klobúk dolu pred vašim počínaním.To sú "Dobre skutky v praxi".Len ruku na srdce,koľkí to takto robia.Mnohým tlakové hrnce v nedeľu až tak spievajú.
František Šimko (17.02.2012, 22:40)
Ak by sa holuby netratili , koľko by sme mali holubov za pár rokov ? Možno 300 -400 ks. Stratil som holubicu čo mala cez 18 000km v %, stratil som ha čo bola 2. na CV kat. "E" , a keby som začal robiť výpis u kolegu Jožka Titka ... Straty patria k nášmu športu , Barcelona kúpi eso hráča , v pripravnom zápase mu zlomia nohu , a čo teraz ? Tak si dajte holuby poistiť .
Ľudovít Jančok (18.02.2012, 07:51)
Zdravím Vás. Dnes keď náhodou vojde starší holub do holubníka, každého hneď zaujíma čí je, a ako lietal. Nikto od neho nechce preukaz. Čo sa týka mladých holubov, keď sa náhodou nevrátia, je to otázka kvality, zdravia, a ich morálky. Aby som nebudil dojem u holubárskej verejnosti ako krkavec, napíšem len toľko. Keď sa mláďa nevráti domov, znamená to pre mňa že niečo nie je v poriadku. Beriem to ako vyselektované, to znamená vyradené. Pre mňa to znamená rodičov prepáriť, prinajmenšom. Chcem týmto napísať, keď nie je dobré pre mňa, nemôže byť dobré ani pre ostatných. Kto chce, porozumie. Ďakujem za trpezlivosť. Ludvik.
Atilla Horváth (18.02.2012, 09:18)
Pán Jančok, na poslednom preteku sa mi stratil mladý, ktorý mal všetky 4 trate spravené, dvakrát v špici, jeho súrodenci z 5/5, 5/4, a 5/3 ceny myslíte si že je to otázka kvality a pre mňa je to holub na vyradenie? Nič v zlom, ale nemôžeme posúdiť každú stratu za rovnocennú! [%sig%]
Ľudovít Jančok (18.02.2012, 09:49)
Zdravím Vás. Pán Horváth, niekto ho hlásil? Bol by som prekvapený, alebo žeby dravec? Kto chce porozumie. Ja som už písal o tejto problematike. Nepáči sa mi hlavne to, že sa holuby hlásia až vtedy, keď už majú za sebou niekoľko nácvikov. Je ale zbytočné o tejto téme písať. Ďakujem Ludvik.
Jozef Daníšek (18.02.2012, 11:48)
Pozdravujem pán Jančok! Píšete to veľmi zjednodušene.Budem Vás trošičku citovať" Keď sa mláďa nevráti domov,pre mňa to znemená že není niečo v poriadku a beriem to ako vyselektované ,to znamená vyradené" A idete riešiť rodičov.Od rozpárenia možno až po likvidáciu.Nesmieme však zabudnúť na jednu super dôležitú vec,a to je samotný chovateľ.Spravil som všetko preto,aby sa to mláďa s láskou vracalo na svoj materský holubník.Má dostatok miesta,kľudu?Ma sa kde v pokoji posadiť? Má prísun kvalitného krmiva?Ak to tak není tak sa potom nedivme,že príde niekde do cudzieho holubníka a pripadá si tam ako v raji.Napríklad k pánu Adamíkovi/teraz to určite nemyslím ironický/.Ten komfort ktorý ho tam čaká , počnúc od preliečenia,kvalitného krmiva ,pokoja.Nezabúdajme,že je to živý tvor.Tak sa není čomu diviť,že nebude mať snahu dobrovoľne takéto pôsobisko opustiť.Je tiež na pováženie chovateľov odsudzovať za to,že poniektorí hlásia holubov až po nejakom čase, ako Vy hovoríte,keď už majú za sebou niekoľko tréningov.Nie všetci chovatelia sú okamžite kati a holuba utratia.Odôvodnia to možnosťou zavlečenia chorôb.Alebo Tí druhí,ktorí holubom chcú dať šancu aby sa vrátili na svoj materský holubník a dajú ich do koša pred ostrým pretekom.Veľa ich i okamžite nahlási,ale žiadna odpoveď.Ktorí sú lepší?Pán Adamík ich na vlastné náklady vyváža.Koľkí majú takéto možnosti,financie a čas.Preto neodsudzujem,žiadneho chovateľa,ktorý žiada ,alebo prosí o preukaz.Čo keď je to začiatočník/a takéto gesto bude mať rozhodujúci vplyv na to,že rozšíri naše zdecimované stavy/Alebo mu napíšete aby Vám poslal z holuba krúžok.Čo si o Vás pomyslí.Že ste poriadny surovec ktorý ma núti aby som holuba zabil.Ja viem x príkladov,že mláďa sa nevrátilo z tréningu a v susednej dedine lieta chovateľovi ,ako z partesu.To by mala byť i moja pýcha či nie? A na záver si pomôžem citátom"Pokoj a bratská láska nech je medzi nami"Či nie.Je skutočne lepšie si navzájom pomáhať.ako si robiť napriek.
Ľudovít Jančok (18.02.2012, 12:27)
Zdravím Vás. Pán Daníšek, píšete dobré príspevky. No moje sú pre pokročilých. Poznám veľa chovateľov ktorí majú v chovnej voliere cudzineckú légiu už niekoľko desiatok rokov, ale výsledky sa nedostavujú. Ja píšem za seba, ak si z toho niekto vyberie ponaučenie, dobre, ak nie aj tak dobre. Pokiaľ by bolo moje mladé náhodou zaletené u začínajúceho chovataľa, moja komunikácia by bola asi takáto. Prosím Ťa priateľ môj, zbav sa ho, a ja Ti pošlem z tých čo sa bez problémov vracajú, a odchov po nich bude určite 5O- na 5O. Ja tiež začínam chovať po I7-tich rokoch, a bol som slušný chovateľ, preto na zázraky neverím. Napísali ste pekný príspevok, má hlavu aj petu, a je slušný, ďakujem Vám za to. Ešte na záver, mladým treba dať to najlepšie čo doma máme, lebo svojou neskúsenosťou....... Ďakujem Vám Ludvik.
Atilla Horváth (18.02.2012, 12:36)
Zdravím pán Jančok, samozrejme že nie, nikto nehlásil. Ja som len reagoval na to, že keď sa mladý holub stratí, to neznamená že nemôže byť kvalitný a je na vyradenie.
Ľudovít Jančok (18.02.2012, 14:02)
Zdravím Vás pán Horváth. Ja s Vami súhlasím, ale koľko chýba takých ako je ten Váš? Pri tom množstve stratených mladých je to len svetlá výnimka. No ale chcem zdôrazniť, že výnimky nikto nehlási. Chcel som ale napísať, že je zbytočné dúfať že zo zaletených bude dlhodobo osoh, hoci výnimky potvrdzujú pravidlo. Je to na každom chovateľovi ako sa k tomuto problému postaví. Ja to beriem tak, zíde z očí, zíde z mysle. Apelujem na tých mladých chovateľov ktorí majú vážny záujem o tento šport, aby sa nespoliehali na zaletené holuby, lebo ich to rýchlo odradí. Je pravda že tento šport sa stal drahý,ale ktorý nie je. Je lepšie navštíviť chovateľa ktorý je dobrý dlhšiu dobu,a určite sa u neho zo dve mladé nájdu. Ďakujem Ludvik.
Atilla Horváth (18.02.2012, 16:02)
V tom zmysle s Vami na 100% súhlasím!
Jozef Daníšek (18.02.2012, 21:24)
Pozdravujem pán Jančok. Som veľmi rád,že sa nájde taký chovateľ ako Vy a je ochotný darovať mláďa začínajúcemu chovateľovi.Žiaľ to je v dnešnej dobe žiarivá výnimka, povedal by som zriedkavosť.I keď vždy výnimka potvrdzuje pravidlo.A teraz ruky na srdcia koľko nás je takých ,ako napríklad pán Jančok.Príde začínajúci chovateľ k trošku lepšiemu a skúsenejšiemu a ten mu zahlási 100 Euro.V prvom okamžiku asi naprázdno prehltne.Možno poprosí rodičov,aby mu prispeli.Plný nádeje dá holuba na prvý tréning a nevidí viac ani holuba a ani 100 Euro.A skutočne sa to tak najčastejšie stáva.Alebo iný príklad. Sám som bol svedkom,keď k mladému chovateľovi sa naučilo mláďa od celkom dobrého chovateľa .Nie špičkového,možno i to mláďa nebolo žiadna hviezda,lebo žiadne to nemá na hlave napísané.Mladý chovateľ sa poctivo priznal.Mladé nepreletovalo hore dolu.Skrátka sa mu na novom holubníku zapáčilo.A ten "Majiteľ" mláďaťa prišiel k tomuto mladému chovateľovi a mláďaťu pred jeho očami mu na dvore odtrhol hlavu.Žiaľ i takýto sú medzi nami.Po takejto skúsenosti nečakajme,že sa ešte raz prizná. V Poľsku idú na to celkom ináč.Aby získali mladého chovateľa,všetci v klube mu darujú po tri mladé,a snažia sa mu všemocne pomôcť.A výsledkom je,že jedine v Poľsku členská základňa rastie,v ostatných okolitých štátoch klesá ,povedal by som priamo úmerne s úmrtnosťou chovateľov.Ja som tiež v organizácii,kde za posledných šesť rokov nik neprišiel a traja nám zomreli.A pokiaľ nezmeníme prístup a navzájom si nebudeme pomáhať,nečakajme zázraky.Jedine ,že by sme sa naklonovali
František Dohňanský (19.02.2012, 20:29)
Nechcem hodnotiť iných, ale keby do našej ZO prišiel nový mladý chovateľ a mal by záujem o darované holuby, určite by sme ho zasypali ponukami. Ja osobne som to už spravil viackrát a určite by bolo takých ako ja oveľa viac. Bohužial neprichádzajú, ale som stály optimista a verím tomu, že sa situácia stabilizuje.
Ľudovít Jančok (19.02.2012, 21:03)
Zdravím Vás. Keď rozmýšľam prečo mladí neprichádzajú, napadá ma že oni ani nevedia o čo tu vlastne ide. Teraz je veľká možnosť spropagovať náš šport, a to cez TS. Len ešte vymyslieť ako mladých tam dostať, a zabespečiť kvalitného sprievodcu. Je to možné cez školy, ale dopravu by bolo treba zabespečiť. Možno SZ. by mohol pomôcť. Len kto by tie školy pobehal? Vybrať vhodné lokality pre chov , no a práve teraz som sa zobudil. Je to asi.....Prepáčte pozdravujem Ludvik.
František Šimko (19.02.2012, 21:36)
Poriadne si všetci prečítajte príspevok p. Daníška , ma krutú pravdu, bol by som zvedavý či by sa neozval aspoň jeden chovateľ do 15 rokov , že aký ma on názor...
Stanislav Bojko (21.02.2012, 10:53)
Blíží se zavodni sezona a jak dál se zalétlými holuby ? Stává se dos často,že holuba nahlásím jak na zdejším webu tak přímo na OS, většinou přijde odkaz zavolej na to a to číslo. Já se ptám když někomu ošetřím holuba a dám mu vzkaz to ještě mám utrácet za telefon? Už se stalo, že jsem volal tři krát a chovatele jsem nezastihl, ale jeho paní mně od takového voláni odradila,nebudu se rozepisovat. Jestli to bude dále pokračovat tak nevím jak dál poraďte ? Zatím jsem to dělal následovně: když se přilétl závodník dal jsem mu napít a nažrat v karanténě, druhý den po prolétu svých holubu jsem ho vypustil. A ty které neodlétly jsem dával kamarádovi který jezdil do Čadce aby je tam pustil. Teď je z vypouštěním z Čadce konec. Vypouštění holubu kteří mají směr letu přes Třinec nemá cenu, jelikož na 90% se vrátí. Také holuby které ošetřím a druhý den pustím se stále zastavují, nedovedu pochopit chovatelé který nasazuje holuba i když z závodů lítá druhy den.Můj názor je ten a také to tak dělám,že když holub se někde staví a přiletí druhý den z závodu který končí kolem 15 hodiny 1 den, na holubníku nemá co dělat. Poraďte jak dál jelikož o cizí holuby nemám zájem ani na POLÉVKU !
Ľudovít Jančok (21.02.2012, 11:12)
Zdravím Vás. Pán Bojko, je to začarovaný kruh. Keď ale nie je schopný chovateľ selektovať svoje holuby, nevidím inú možnosť, len aby to za neho urobili druhí chovateľia. Určite sa vo Vašom okolí nájdu ľudia, ktorí majú radi polievku. Ja už inú cestu nevidím. Pozdravujem Ludvik.
Július Vida (21.02.2012, 20:33)
Problém zaletených holubov nevyrieši nikto. A to z toho dôvodu, že vždy budú medzi nami takí, ktorí budú špekulovať a holuby zámerne chytať. Aspoň tím, ktorí o zaletené holuby nemajú záujem prezradím jeden osvedčený spôsob ako sa ich zabaviť. Je založený na tom, že naše holuby, ako aj iné vtáctvo má smrteľný rešpekt pred pernatými a srstnatými dravcami. Stačia k tomu staré obnosené kožušiny /králik, líška, kuna, norok/. Najlepšie svetlohnedej farby, ale môžebyť aj iná farba. Zkrátka musí to imitovať farbu dravca. Postup je takýto : cudzí holub mi príde do holubníka, snažím sa ho ihneď chytiť, aby sa v holubníku nenažral. Pozriem si ho, hlavne v akej je kondícii. Keď je treba ho opatriť, tak ho nakrmim v karanténke, teda mimo holubov samého a njlepšie tak, aby nevidel iné holuby. Pokiaľ má kondíciu v poriadku tak zoberiem kožušinu dravca a imitujem útok, zkrátka treba ho poriadne vystrašiť. Potom ho chytím a ešte v ruke ho precapkám kožušinou a vypustím ho. Podotýkam, že toto všetko nesmú vidieť vlastné holuby, lebo by sa samozrejme vyplašili a hlavne by sa mohlo stať, že prídete o mláďatá. Na tento a iné účely mám ja dve kožušiny žltohnedú a šedú z králika a používam to ešte i na ochranu hrozna pred drozdami /kosami/ a podobne sa dá tento spôsob použiť i proti vtáctvu na balkónoch panelákov, kde stačí kožušinu zavesiť, aby bola v pohybe vo vetre. Toto mám odskúšané i pri zúčaní holubov. Stalo sa mi síce, že na niektorích holuboch som to musel i zopakovať, ale podľa mojich skúseností je toto najdostupnejší a najefektívnejší spôsob.
Vladimí­r Smieško (21.02.2012, 21:24)
K tomu pridať vypchatého jastraba /alebo ešte lepšie aspoň troch /, tak toto je super spôsob aj na zatúlancov. Jednou ranou dve muchy. Schvaľujem hore popísaný postup a k tomu aj potvrdzujem jeho účinnosť. Jednoduché a prirodzené - pardon - prírodné "liečivo". Keď väčšina z nás bude disponovať aspoň jedným / najlepšie viacerými, pre istotu / vypchancom predátora/dravca, veľká časť našich problémov bude zažehnaná. Veľa šťastia.
Ľubomír Janda (23.02.2012, 16:35)
Pre p. Adamíka! Po zrelej úvahe, aj keď s veľkou nevôľou, rozhodol som sa v tejto téme na Váš príspevok „Autor: Zdeňek Adamík (---.235.broadband10.iol.cz) Dátum: 17.02.12 14:49 Pro pana Jandu: sice mi přátelé volají či mailují: "ať se na Vás vykašlu, že jste...", ale já jen abyste byl informován, pár kratičkých poznámek: 1) jsem pravidelný reprezentant OS Zlín na CV CHPH ČR 2) jsem pravidelný návštěvník CV CHPH SK, ale Vaše holuby a to ani v kolekci SEMK či MDKS jsem tam NIKDY NEVIDĚL 3) to že se Vám vloni podařilo zaletět dva závody DT Vás ještě neopravňuje k Vašim namyšleným tvrzením, která se mi jeví jako chovateli, který chová poštovní holuby již více jak 50 let se solidními výsledky, SMĚŠNÝMI 4) patrně bylo pro Vás štěstím, že jste nebloudil po Beneluxu...“ reagovať. S prihliadnutím na skutočnosť, že ste ma opätovne verejne oslovili spôsobom len Vám vlastným, vrátim spomínanú zdvorilosť tým, že niektoré dezinformácie doplním o prvky pravdivé! „Báchorkou“ z úvodu Vášho príspevku sa zaoberať nebudem! K bodu l./ - Nikdy som nespochybňoval, že ste pravidelným reprezentantom OS Zlín na CV, preto nechápem únik od štruktúry množiny zaletených holubov práve k výstavníctvu. Nechal som sa ale inšpirovať a „preklikal“ som výsledky CV ČMSCHPH za posledných 5 rokov. Zistil som. že takých reprezentantov OS ako Vy, vzhľadom na dĺžku hodnoteného obdobia, počet OS a výstavných kategórii, sú v ČR ... stovky! Ale len jeden to pripomenul! K bodu 2./ - Po tom čo ste sa na tomto DF dňa 22.04.2011, v téme „Kde končia naše holuby“, na adresu mojich holubov vyjadrili: „ ... osazenstvo Vašeho holubníku bude patrně připomínat Zoologickou zahradu nebo Stanici pro záchranu zvířat“ a neodpustili ste si ani: „Pane Janda, neznám Vaše výsledky a abych pravdu řekl po tom co sleduji Vaše diskuzní příspěvky mne zase až tak nezajímají.“, ma Váš „nefalšovaný“ záujem teší! No ešte väčšiu radosť mi spôsobuje informácia, že ste moje holuby hľadali ako návštevník CV SZCHPH v kolekciách, ktoré sa tam nielen že fyzicky nenachádzali, ale podľa propozícii sa tam ani nachádzať nemali! To „... jen abyste byl informován ...“ ako pravidelný návštevník! K bodu 3./ - Rešpektujúc všadeprítomnú mieru náhody a šťastia v našom snažení (chovateľov PH), v kontexte prebiehajúcej diskusie k hodnote špičkového holuba, som s pokorou konštatoval, že „mal som to šťastie a podarilo sa mi také holuby (víťaziace) vychovať aj bez holubov pochádzajúcich z krajín Beneluxu“! V tomto úprimnom vyjadrení s významnou informačnou hodnotu, som len poukázal na moju viac ako 10–ročnú skúsenosť s chovom dlhotraťových holubov. Vo Vašom pohľade sa ale jednalo o „namyšlené tvrzení“ prameniace z dvoch pretekov minuloročnej sezóny! Záver, o čo tu ide, si môže urobiť každý sám! Ale termín „namyšlené tvrzení“ a práve od Vás, vo mne vyvolal bleskovú spomienku na testovačku Talent 2011, kde v účastníckom profile sa uvádzajú Vaše „silné stránky: vítězství v jednotlivých závodech a olympijských i neolympijských kategoriích, závody holoubat“. Tak toto tvrdenie by bolo do neba volajúcou trúfalosťou už aj vtedy, keby Vaše holuby so železnou pravidelnosťou a v každej sezóne, skutočne na také výsledky aj dosiahli. Že sa to evidentne nedeje, to si riešte s osadenstvom Vášho holubníka, ktoré... „bude patrně připomínat Zoologickou zahradu nebo Stanici pro záchranu zvířat“! Mňa a moje holuby láskavo vynechajte! A ešte jeden postreh k serióznosti Vašich tvrdení. Zatiaľ, čo v spomínanom príspevku z 22.04.2011 (K bodu 2./) upozorňujete, že: „Za celou dobu co teprve 47 let holubařím...“, v tejto téme, 17.02.2012, teda o necelých 10 mesiacov, ste už „... chovatel který chová poštovní holuby již více jak 50 let...“! To je „SMĚŠNÉ“, „... jen abyste byl informován ...“!!! K bodu 4./ - Pri vysokom predpoklade, že sa vyskytnete Vy, ... tak určite!!! Letu zdar! Ľ.J.
Zdeňek Adamík (23.02.2012, 22:21)
Holuby chovám od roku 1961 a holubařím od roku 1964, ale to vám určitě nic asi neříká, to je jako že chováte x holubů a z toho x/n poštovních.. No nebudu Vás dále trápit protože to buď nechápete nebo nechcete chápat, což je pravděpodobnější. Nesnažte se trapně uniknout z porovnávání výsledků dosažených mými poštovními holuby s Vašimi, dosaženými Vašimi holuby, s poněkud trapným odkazem na stovky českých holubů. PMP.
Ľudovít Jančok (24.02.2012, 09:05)
Zdravím Vás. Nuž a ostáva, aby sme si začali vykrikovať kto mal koľko mileniek, aut, a neviem čo ešte. Páni, páni, páni, úcta, tolerancia, uznanie. Veď o čo Vám ide? Adrenalín k tomuto športu patrí, ale opatrne. Pán Janda, pán Adamík je starší pán a má právo po jeho skúsenostiach byť aj trochu namyslený. Nemusíte sa za to hneď urážať. Ste šikovný, ambiciozny chovateľ, držím Vám palce, a prosím Vás, nehnevajte sa na mňa že sa do Vás starám, ale je mi to ľúto, keď sa stupťuje zbytočne napetie. Pozdravujem Vás oboch, aj ostatných, Ludvik.
Ján Melichárek (24.02.2012, 10:14)
,,,,,,,,,,,,,,,, Ono by stačilo aby sa mnohí pochopili aj vtipom poukázať,že sním nesúhlasím. ,,,,,,,,,,, Plazia sa dvaja muzi po pusti a jeden hovori: Zaskrip zubami mozno nam prebehne mraz po chrbte. ......... www.zahorak.sk
Ján Melichárek (24.02.2012, 10:15)
alebo.............. Vieš aký je rozdiel medzi inteligentným a hlúpym mužom??? Nijaký, obidvaja si myslia, že vedia všetko.
Stanislav Bojko (24.02.2012, 10:37)
Myslel jsem ,že zalétle holuby je dost velký problém: jedni si myslí ,že jim někdo holuby chytá a druhý má problém se jich zbavit. Jedno je jisté pokud se někde staví a pár dnu pobude holoubě tak z něho může být dobrý závodník . Pokud se někde staví starý holub,bude se tam stavovat stále a otravovat život chovatele. Většinou jsou to holubi, těch chovatelů, jak někde napsal Peter Matalík: mají radí holuby ale vice dobrou partu a pivečko. Z mého pohledu by se zalétle holuby měli řešit takto -holuby nahlásit konkretní osobě svazu na jeho email nebo telefon zprávou , dotyčný by zařídil další jelikož stávájící system je málo funkční , celá doba by neměla přesáhnou 30 dnů . Po této době by měl svaz vydat duplikát a veškeré náklady s tím spojené naúčtovat dotyčnému chovateli. Dále by se mělo postupovat dle Poláku, ti mají ve výsledcích místo čísel holubu většinou jen kódy . Tým by se zabránilo různým spekulacím o chytání holubů z jedné i druhé strany. Myslím ,že by bylo třeba hledat řešení a ne něco jiného.
Igor Barbírik (24.02.2012, 12:37)
Pan Bojko myšlienka je dobra .A čo keby chovatelia boly povnný nahlasit holuba ,povedzme do 15 až 30 dní a ak ho nenahlásia tak nemajú nárok na žiadne potvrdenie o vlatnctve,čo by mohlo byt po tomto termne aj neopravnenje narabanie z cudzou vecou.
Ján Palguta (24.02.2012, 13:01)
Pán Barbírik - povinný - a odkedy 15 - 30 dní - odvtedy čo si zmyslí chovateľ nahlásiť, čiže keď ho už má priučeného, alebo keď priletí, ako budete vedieť kedy ho chovateľ chytil? A ak ho nenahlásia tak asi nechcú potvrdenie o vlastníctve a kto bude vedieť, že ten holub je u toho príslušného chovateľa - čiže aké neoprávnené narábanie s cudzou vecou?
Stanislav Bojko (24.02.2012, 13:15)
Dle mého, kdyby dotyčný holuba ukradl je něco jiného, ale když přiletí a chovatel se o holuba postará a nahlásí zodpovědné osobě, jak jsem psal. Za to mu podsouvat ještě používání cizí věci by mohlo nadělat více nevraživosti než je teď. Myslím ,že by se měly hledat schůdné cesty alespoň pro ty kteří chtějí pořádek, na hajzly z jedné nebo druhé strany nikdo mít nebude. Ten který chce něco dosáhnout o cizí holuby nestojí jelikož o nich nic neví, možná na výjimky. Kdyby se zavedlo do výsledků kódováni tak by se určitě holuby netratily (třeba) i během přepravy. Už se stalo , kdysi kolegovi přilít holub hledal majitele a bylo mu sděleno ,ať holuba nasazuje začal holuba nasazovat a bylo zle. Jelikož při dobré péči u kolegy ten holub udělal víc bodů než bývalý majitel s 30 holuby. Poctiví chovatele vždy nějakou trnitou cestou se domluví ale ti( také holubáři) hledají všude příčiny proč jim to neletí jen u sebe ne. Ale kdyby někdo zaletěl svojí píli z jejích holubem dobře tak je oheň na střeše.
Igor Barbírik (24.02.2012, 17:43)
Pán Palguta každý chovatel vie kedy mu holub neprišiel z nácvyku alebo preteku. A pre tých ktorý nevedia že volakedy chov poštových holubov patril pod ozbrojené zložky a keby nejaký chovatel nenahlásil zaleteného holuba hrozila mu likvidacia celého chovu holubov. Moj osobný nazor na zaletené holuby. 1,,nič ońom neviem aj ked sa my páči. 2,, je to večinov krok dozadu možno s troškov štastia sa niečo podarý. 3,,neviem v akých podmienkach holub žil. A za štvrte nepotrebujem si narobyt zdravotné problemy holubov z ktorých sa chovatel nevymota ani za 20 rokov.
Ľudovít Jančok (24.02.2012, 17:51)
Zdravím Vás. Pán Bojko, keď k Vám príde krava, budete ju dojiť zo mesic dva a potom poviete že máte lepšiu trávu? Igor má pravdu. Lakomiť sa na cudzie, je vždy zlodejina. Pozdravujem Ludvik.
Stanislav Bojko (24.02.2012, 19:00)
Prosím dejte návrh jak mám postupovat po přiletě Slovenského holuba. Jelikož jsem důchodce a nemám peníze na krmení a telefonáty. V žádném případě nestojím o cizí holuby ani na polévku,na tož aby mne zanesly nějaké nemoci? Ještě jednou prosím dejte návrh . Jak jsem to dělal jsem popsal výše ale situace se změnila. Jen za loňský rok jsem ošetřil nejmíň 50 Slovenských holubů.
Ján Melichárek (24.02.2012, 21:08)
Vložené......... Autor: Peter Matalik (---.livenet.sk) Datum: 24.02.2012 20:28 Pre p.Bojka na SDF.Keďže sa nemôžem zapojiť do diskusie na SDF/p.Blahovsky je v USA a vypadla mi registrácia/.Na 99% s ním suhlasím.Ak sa u mňa zastavý mladý a prenocuje,tak na 99% už neodletí.Samozrejme vracia sa aj z nácvikov mláďat.Dokonca aj z pretekov.Ak ho však zoberiem na 250 km a ide solo tak 99% nedoletí.Je to obrovský problém.Hlavne tie mladé v dnešnej dobe obrazne povedané letia tam,kde fúka vietor.A ak si sadne na strechu o 10oo hod. v relatívne dobrej kondícii,pri peknom počasí a nie je schopný odletieť ,večer vojde do holubníka ,ako by sa nič nedialo-no neviem.U starých je to iné a dovolím si povedať,že špičkového,alebo lepšie povedané dobrého holuba už skúdený chovateľ pozná./priebeh závodov,katastrofálne počasie,nevhodne nasadený/,jednoducho týmto holubom sa chovateľ povenuje na 99% odletia po regenerácii.Poniektorí budú namietať,že ako poznať toho dobrého.No to je to ťažke,podobne ako pri výbere holubov,ale tam už musí byť cit intiucia....Navyjadrujem sa k chovateľom,čo do dnešneho dňa pre nich DV,NL,Belg-záleťak je" špica",za lacné peniaze.Zaletené mladé si precvičia a potom chcú preukáz.Ja urobím jednú vec.Preukaz+ rodokmeň 20 Euro.Čudovali by ste sa čo to z niektorými urobí.l
Peter Matalík (25.02.2012, 06:48)
Pozdravujem ta z Canady, zabudol si meno svojej priatelky??? Milan B.
Peter Matalík (25.02.2012, 07:51)
Milan! začína fungovať demecia,čo už rôčky pribúdajú,ale priateľky pribúdaju.Na odľahčenie.Oddýchni si od holubov a ak budeš s Vantrobom pozdrav ho.
Ľubomír Janda (11.03.2012, 01:15)
Po dvoch týždňoch bez príspevkov pokladám tému za uzavretú a preto nastal čas na zaujatie stanoviska k názorom, ktoré síce s predmetom témy súvisia len okrajovo, no boli mi adresované. Aby bolo zrejmé na čo reagujem, príspevky uvádzam v úplnom znení. „Autor: Zdeňek Adamík (---.235.broadband10.iol.cz) Dátum: 23.02.12 22:21 Holuby chovám od roku 1961 a holubařím od roku 1964, ale to vám určitě nic asi neříká, to je jako že chováte x holubů a z toho x/n poštovních.. No nebudu Vás dále trápit protože to buď nechápete nebo nechcete chápat, což je pravděpodobnější. Nesnažte se trapně uniknout z porovnávání výsledků dosažených mými poštovními holuby s Vašimi, dosaženými Vašimi holuby, s poněkud trapným odkazem na stovky českých holubů.“ PMP.“ Pán Adamík, ak som správne pochopil Vašu prepracovanú terminológiu tak, keď holuby „chováme“, tak s nimi nepretekáme. Ale ak „holubaříme“, tak s holubami pretekáme a v lepšom prípade dosahujem aj výsledky. Potom ale, ak ste „... chovatel který chová poštovní holuby již více jak 50 let se solidními výsledky ...“, tak aj v tomto prípade „holubaříte“ a je už len na Vás či 47 alebo 50 rokov! Uvedené pripomínam len s ohľadom na Vaše časté prejavy precíznosti, dôslednosti a kritiky v tomto DF. Z rovnakého dôvodu pripomeniem Vaše matematické vyjadrenie vzťahu „chovaných holubů“, označených ako množina „x“ k podmnožine „poštovních holubů“ označených ako „n“, zlomkom v tvare „x/n“. V každom zlomku, čitateľ predstavuje množstvo častí („poštovních“ – „n“) z celku, menovateľ predstavuje počet častí („chovaných“ – „x“) z ktorých sa celok skladá, „... ale to vám určitě nic asi neříká, ...“! Teraz k tým trápnym únikom. Ani v tomto prípade ste ma nenechali na pochybách, že uvádzané praktiky sú práve Vašou silnou stránkou. V danej téme ste neustále unikali, od „zvrátenej hodnoty stratených holubov“, cez „svojvoľné informácie o reprezentácii OS“, k „nejasnostiam o návštevách CV SZCHPH“ a následne od „obviňovania z namyslenosti“, cez „neurčité plynutie času“ až po posledný „nápad“ na, citujem: „porovnávání výsledků dosažených mými poštovními holuby s Vašimi, dosaženými Vašimi holuby“! Po tom čo ste moje holuby prirovnali k osadenstvu ZOO či stanice na záchranu zvierat a zároveň ste farbisto vyjadrovali nezáujem o ich výsledky, ma prekvapuje Vaša potreba porovnávať sa práve s nimi! Podstata porovnávania ale spočíva v porovnávaní porovnateľného. Preto ak zimujete 40 holubov, pretekáte v klube s obdobným územným rozpätím, Vaša preteková sezóna predstavuje 4 preteky cez noc a 800 km, porovnávanie Vám môže niečo naznačiť! Ďalšia možnosť, je porovnanie v pretekoch Haarlingen 2008, Oostende 2010, Brusel 2010 a Oostende 2011. Sú to preteky ktoré sa v SEMK a MDKS leteli spoločne s MSS, len si nie som celkom istý, či ste na tieto preteky aj nasádzali, pretože v dostupných výsledkových listinách som Vás nenašiel. A ešte jeden postreh k záveru Vášho príspevku. Čeština a slovenčina sú jazyky veľmi podobné, preto aj skratka „PMP“ má slovenský ekvivalent, no táto úroveň do DF SZCHPH určite nepatrí!!! „Autor: Ľudovít Jančok (---.antik.sk) Dátum: 24.02.12 09:05 Zdravím Vás. Nuž a ostáva, aby sme si začali vykrikovať kto mal koľko mileniek, aut, a neviem čo ešte. Páni, páni, páni, úcta, tolerancia, uznanie. Veď o čo Vám ide? Adrenalín k tomuto športu patrí, ale opatrne. Pán Janda, pán Adamík je starší pán a má právo po jeho skúsenostiach byť aj trochu namyslený. Nemusíte sa za to hneď urážať. Ste šikovný, ambiciozny chovateľ, držím Vám palce, a prosím Vás, nehnevajte sa na mňa že sa do Vás starám, ale je mi to ľúto, keď sa stupťuje zbytočne napetie. Pozdravujem Vás oboch, aj ostatných, Ludvik.“ Vážený pán Jančok! Hodnoty ako „úcta, tolerancia, uznanie“, sú mi veľmi blízke a preto sa ich snažím dennodenne aplikovať na svoje okolie v rámci zásad reciprocity, teda pomerne, resp. vzájomne. Ak ste nezaujatým čitateľom a pozorne sa oboznámite s gradáciou témy od koreňov konfliktu, potom dôjdete k záveru, že z mojej strany neboli uvedené zásady striktne uplatňované a že cez „to, čo“ mi pán Adamík adresoval, som bol v celku tolerantný! Sklony k namyslenosti, nie sú otázkou ani veku a ani skúseností. Je to problém osobnostný a ak niekto cíti potrebu tohto zvláštneho druhu vlastnej prezentácie, mne to neprekáža a nevidím ani dôvod na jeho verejnú kritiku. Pokiaľ ale bude z uvedenej nespôsobnosti viniť mňa, tak to určite neprehliadnem. Vaše „arbitrážne snaženie“ mi bolo v celku sympatické, zrejme vyznávame rovnaké formy riešenia konfliktných situácii, no v tomto prípade volanie po ušľachtilých hodnotách ste mali adresovať práve p. Adamíkovi!!! Letu zdar! Ľ.J.
Zdeňek Adamík (11.03.2012, 08:03)
Celkem chápu Vaši snahu převést porovnávání výsledků do roviny klubů protože je obecně známo, že Klub DT na Moravě už mnoho let neexistuje a také zejména proto že Vaše výsledky v Oblastních i nadoblastních soutěžích se silně blíží NULE. Ale budiž, abych Vás uklidnil mohu potvrdit že jsem v roce 2011 nenasazoval holuby na DT. Protože jsem tým DT holubů spočívající v množství 12 vdovců přede dvěma lety zlikvidoval když jsem přeřadil vítěze Oostende současně i nositele druhé ceny z téhož závodu o dva roky později do chovné voliery a viděl že ostatní nemají potenciál vyhrávat tento typ závodů a teď dva roky buduji nový tým. Nejsem specialista na DT ale přesto jsem už za posledních dvacet let vychoval dva vítěze Oostende jednoho nositele druhé ceny z téhož závodu dále 4. ceny 8. ceny 11. ceny 15. ceny atd. což se mnoha chovatelům nepodařilo za celý život, to není chlubení, to je fakt. A pokud neuvidím předpoklad, u nového týmu, možného vítězství či dosažení špičkové ceny což je z mého pohledu umístění v první desítce, bude družstvo opět zlíkvidováno. Ostatní ceny mě totiž, a to ani v jiných typech závodů, či soutěží nezajímají. Jinak Vám přeji nejen do roku 2012, ale i dlouhodobě, dosažení špičkových výsledků v chovu i soutěžích, které baví Vás.
Ľubomír Janda (14.03.2012, 21:43)
Pán kolega, ďakujem za milé prianie a rovnako želám veľa spokojnosti a úspechov. Na Váš príspevok nereagujem z dôvodu, že by ma úvodné konštatovania zvlášť „zasiahli“. Zistil som, že v prevažnej miere sa opäť mýlite, ako vo faktoch, tak aj v súvislostiach a preto v nasledovnom ponúkam celkom iný pohľad na „svet“. Myslím, že oprávnene si svoje holuby, za zisk 11 trofejí v posledných 4 maratónskych sezónach, vážim. Preto dúfam, že na obnovenie ich dobrého mena bude zatiaľ postačovať informácia, že oblastné preteky vnímam len ako nácviky a dlhé trate nenasádzam. Poznámku práve týmto smerom ale nechápem, nakoľko z vyjadrenia v téme „Preprava PH-Golden klub“ dňa 08.12.2010 na tomto DF usudzujem, že aj Vám „...to pralesní mistrovství už jde také na nervy.“! Výsledky mojich holubov sa v súťaži OZ nule nerovnajú len z toho dôvodu, že po 5 rokoch som sa zapojil do pretekovej činnosti ZO v rámci novovytvorenej súťaže „7/2“. Z tohto dôvodu som aj vyhodnotil prvých 6 pretekov sezóny. Umiestnenia v pásmach od 8 % do 20 % nepredstavovali vhodnú východiskovú pozíciu pre uspokojivé umiestnenie v závere súťaže, preto bolo ostatné snaženie zamerané už len na MDKS. No zaujímavé súťaženie v ZO ma oslovilo natoľko, že tento rok to opäť skúsim. K termínu „nadoblastních soutěží“. Tento pojem nevnímam len ako súťaž na úrovni regionálneho združenia vytvoreného minimálne z 2 OZ. Všetky doposiaľ registrované športové kluby sú personálnym prienikom viacerých OZ. Dokonca s uvedeným stavom korešpondujú aj oné sporné „podmienky pre vznik a činnosť športového klubu“ vydané SZCHPH. Preto výsledky klubov vo svojej podstate nie sú ničím iným, len výsledkami nadoblastnými. S týmto výkladom môžete pokojne súhlasiť. Prihliadnuc na sympatie vyjadrené klubovej činnosti v období kreovania GCS (pozn.: viď spomínaný príspevok) a Váš zmysel pre náročnosť, nepredpokladám že sa dokážete nadchnúť súťažou pod úrovňou oblastného združenia. Ale pokiaľ by ste sa s týmto chápaním nadoblastných súťaží nestotožnili a výsledky mojich holubov by sa Vám i naďalej javili ako výsledky ktoré „se silně blíží NULE“, tak Vám dávam do pozornosti pretek Oostende 2011 na národnej úrovni a pretek Liege 2011 v rovine medzinárodnej (MMK+MDKS). Myslím, že tieto súťaže by mohli rozptýliť aj Vaše pochybnosti! A keby ani to nepomohlo, tak potom z obdobia účasti mojich holubov v súťažiach OZ si okrem iného, celkom jasne spomínam na 1. miesto z preteku Eisenach (613 km) v roku 2002 a na 1. miesto z preteku Koblenz (805 km) v roku 2004, ktoré sa stali aj regionálnymi (nadoblastnými) víťazstvami. Na prílet holubíc 97-13-1054 a 02-13-6388 si dodnes veľmi dobre pamätám. Po viacerých úspešných pretekoch na tratiach Eisenach, Schverin, Kronach a hlavne po preteku Atény (1305 km) v roku 2004 sa tieto výsledky a ich aktéri stali hlavnými ideovými a chovnými piliermi orientácie na maratónske trate!!! Záverom v krátkosti k tomu nešťastnému porovnávaniu. Mýlite sa, v žiadnom prípade som nemal snahu „převést porovnávání výsledků do roviny klubů“. Upozornil som Vás len na to, že podstata porovnávania spočíva v porovnávaní porovnateľného a tým som zároveň poukázal na ničotnosť vašej snahy. Súhlasím, „je obecně známo, že Klub DT na Moravě už mnoho let neexistuje“ a práve preto, som pre potreby Vášho porovnávania ponúkol pretek Haarlingen 2008, Oostende 2010, Brusel 2010 a Oostende 2011 ako preteky spoločné (SEMK, MDKS, MSS) a teda najobjektívnejšie. Vyjadrili ste sa len k roku 2011! Letu zdar! Ľ.J.
Milan Blahovský (29.04.2012, 19:18)
Dobrý den, pane Blahovský. U kamaráda lítá volně holubička č.SK-10-0999-5192.Prosím zveřejněte tuto informaci na Vašich stránkách. tato holubice je u Miroslava Hubatky Štětí 41108 tel 605087125 . děkuji za vyřízení, LETU ZDAR.

Pre účasť v diskusii je potrebné prihlásenie

Zmeny boli uložené