Dravci a poštové holuby

František Kreml (13.03.2011, 20:35)
Dnes bolo odvysielané na TV-JOJ, problém chovateľov poštových holubov z dravcami, ktoré narobia veľké škody na holubníkoch. Zmení sa niečo v prospech holubárov ?Necháme sa prekvapiť?
Martin Spišiak (13.03.2011, 20:53)
Čo takto chovatelia spojme sa a založme petíciu proti dravcom,čoskoro začne sezóna a budeme spolu v klube či oblasti.
Ľudovít Dziak (13.03.2011, 20:58)
TAK KONECNE SA NIEKTO DO TOHO DAL. UPLNE SUHLASIM A PODPORUJEM. BUD ODSTREL ALEBO ODSKODNENIE. [%sig%]
Milan Blahovský (13.03.2011, 21:31)
Dobry den, videl som na TV JOJ reportaz o postovych holuboch a o tom, ako ich napadaju dravce a sposobuju tym chovatelom skodu.. Zevraj chcete podat navrh na odstrel dravcov - co je podla mna obycajna vypocitavost. 1. vase holuby nie su vas majetok, su z prirody 2. nemozte strielat dravce len preto, lebo vam sposobuju skody na holuboch - ide vam len o peniaze. ked pojdem do romskej osady, kde ma na 70% zbiju, je chore volat po zakone na odstrel ciganov.. doteraz som chovatelov holubov obdivoval.. no mozno bol v reportazi jeden vynimocny magor.. Tak aj takáto reakcia bola odoslaná na môj súkromný mail ohľadom spomínaného šotu. Nevidel som ho, takže neviem posúdiť o čo ide ( niečo som počul na stretnutí včera), ale skutočne bude niečo v tomto smere robiť. Situácia sa vyhrocuje a je iba otázkou času, kedy nás budú likvidovať iné dravce ako sú tie pernaté.
Vladimír Sudor (14.03.2011, 09:13)
Pán Spišiak veľmi dobrý nápad. Navrhoval by som to tak,že by Milan umiestnil tlačivo s hlavičkou SZ,každá ZO by si to stiahla,členovia by sa podpísali a toto podpísané tlačivo by zástupca každého OZ priniesol na Valné Zhromaždenie 26.3.2011,kde by sa to prerokovalo a následne by Prezídium SZ zaslalo na Ministerstvo životného prostredia oficiálnu sťažnosť na premnožené dravce a žiadoť na regulovaný odstrel týchto dravcov,ktorý by mohol byť schválený v novom pripravovanom zákone Ministerstva životného prostredia,ktorý sa ma schvaľovať tento rok. Keď budeme sedieť so založenými rukami a sťažovať sa len medzi sebou,koľko a aké drahé holuby nám dravce zožrali, a iba na tomto DF,kde chodia iba holubári,nemôžeme čakať,že sa problém s premnoženými dravcami vyrieši sám. [%sig%]
Marián Rešutík (14.03.2011, 21:16)
Som za navrh pana Sudora...Som chovatel co ma skoro kazdy den nejaku tu stratu.U mna to nieje vobec o peniazoch ako to bolo napisane,ale o konicek.uz ozaj neviem co mam stym robit.
Ľubomír Janda (14.03.2011, 21:44)
Pekný večer všetkým! Áno čas dozrel! S návrhom p. Sudora možno len súhlasiť! V našich zemepisných polohách je to už raz tak: „Kto nekričí, toho nepočuť!!! Preto lobing v tejto problematike je na mieste! A hlavne, je potrebné skutočne zhodnotiť historický úspech Slovenskej republiky v Poznani 2011!!! Ľ.J.
Juraj BArtal (15.03.2011, 06:22)
Dobry den pani chcel bich vam povedat moj problem ... Za celu zimu sa mi nestratil ani jeden holub ale posledny tyzden som si vsimol zemi chybaju 4 holuby tak to je hroza keby sa to dalo nejak chytat ty dravci alebo by sa to mohlo strielat
Zdeňek Adamík (15.03.2011, 07:24)
No to na to může být celkem jednoduchá odpověď. Samečci honí holubičky na hnízdo a jsou tedy mnohem méně ostražití a holubičky jsou "těhotné" vejci a to se špatně, velmi špatně sprintuje, že?
Marián Švarc (15.03.2011, 10:13)
Môžem potvrdiť že posledne roky sa dravcov riadne premnožilo niekoľko rokov dozadu som holubov prvý krát pustil von začiatkom februára straty takmer žiadne. Momentálne som nútený holuby pustiť začiatkom apríla nemôžem si dovoliť prísť každý deň o holuba potom čo budem nasádzať na závody...
Ivan Oravec (15.03.2011, 19:02)
Video z TV Joj - Premnožené dravce? web.stránka oz trnava
Ľubomír Hovančík (15.03.2011, 20:14)
Vlado súhlasím s tebou, výborný nápad len ho realizovať, viac ako 4000 hlasov nemôžu len tak ignorovať/ani vo vláde/. Včera som sa rozprával s manželkou jedného nášho člena, a počúval som s úžasom kde sa jej susedom podarilo chytiť zraneného sokola. Žiaľ si ochranári prišli po neho. Škoda, že som mu nemohol poskytnúť "prvú pomoc".
Ján Blahovec (16.03.2011, 11:36)
Jastrab, sokol, je tvor nádherný, vyformovaný prírodou. Poštový holub je famózny vták, vyšľachtený človekom pre poštové služby v minulosti a športovú zábavu v súčasnosti. Ale aj operený dravec sa dá vychovať pre služby človeka. Sokola používali Nemci na lapanie poštových holubov, ktoré niesli správy o fronte z Európy do Anglicka. Podobne Križiaci naučili sokoly chytať arabské holuby, ktoré doručovali správy v prepracovanom systéme holubej poštovej služby v kalifátoch. Poštový holub je však v každom prípade potravou pre operené dravce. V prírode (ako domestikovaný) má oproti divému holubovi nevýhodu – v poslaní, v menšej ostražitosti, v schopnosti úniku a pod. Keď boli operené dravce v Európe na pokraji vyhubenia, človek ich začal chrániť – pod tvrdými sankciami. Najviac ich strieľali poľovníci kvôli škodám na drobnej zveri. Dnes sú zaznamenané prípady, keď poľovníci znova, napriek zákazu, strieľajú po týchto dravcoch lebo po premnožení decimujú stavy zajacov, bažantov a pod. Keď vyhladia revíre, zamerajú sa na potravu, ktorá je menej ostražitá, pravidelne a stereotypne sa objavuje v tom istom priestore. Takou potravou je poštový holub. Ich agresivita stúpa so sezónou odchovu mláďat. Celú vec vidím ako otázku etickú, a ako otázku spôsobenej škody. Škoda je finančná a citová – stratiť kvalitného a obľúbeného holuba je na zlosť. Treba si však vážiť aj to, čo do prírody prirodzene patrí – dravé vtáky. Je však už v súčasnosti ich výskyt v rovnováhe s prírodou? Myslím si, že nie je. Svedčia o tom aj množiace sa prípady postrieľaných dravcov – kým iným než samotnými poľovníkmi a hromadiace sa hromženie chovateľov poštových holubov na útoky jastrabov. Štát a ochrancovia prírody, ktorými by sme mali byť všetci, sa nad vecou nezamyslia, pokiaľ ich k tomu nedonútia okolnosti. Ak dozrel čas na reguláciu niektorých premnožených operených dravcov, treba to dať najavo tak, ako ochranári dali voľakedy najavo nutnosť chrániť tieto dravce. Treba to však spraviť premyslene, eticky, múdro a – inštitucionálne – veď máme SZ CHPH. Alebo aspoň dosiahnuť paušálnu kompenzáciu za škody, spôsobované operenými dravcami na chovoch poštových holubov (pretože nemôžeme roztrhaného holuba predložiť ako dôkaz útoku dravca), ktorá by sa dala použiť napríklad na prácu s chovateľskou mládežou. To by štát mohol akceptovať. Treba mať ale na zreteli fakt, že v poslednom čase sa budujú školské holubníky, na ktoré, pokiaľ viem, prispieva štát. Je to dosť či málo? To je na zváženie. Ceny krmív stúpajú, ceny za špičkové holuby nie sú malé. Poštový holub je majetkom chovateľa a každý dobrý hospodár si svoj majetok chráni ako najlepšie vie. V každom prípade sa treba o to pokúsiť v spolupráci so štátom. Ten si aspoň uvedomí, že keď holubiar zabije lopatou sokola (hoci opatreného GPS) pri obrane svojho holuba (ako tomu bolo pri Č. Budějoviciach), nemal by ho hneď kriminalizovať a spoločensky odsudzovať ako nejakého vyvrheľa, ktorý si nectí zákon. Nech nikto poštové holubiarstvo nezľahčuje a nech sa mu neposmieva. Už vzhľadom na svoju históriu si zaslúži úctu a pozornosť.
Milan Blahovský (16.03.2011, 12:46)
Všetky tieto komentáre sú iba akýmsi zhromaždením konštatovaní na tému pernaté dravce versus poštové holuby. Nemám právnické vzdelanie a tak neviem či by som správne naformuloval petičný hárok. Poraďte teda čo by v tejto petícii malo konrétne byť uvedené, ja ju spracujem, vyvesím na webovú stránku zväzu a odtiaľ si ju môžu postupne sťahovať funkcionári OZ, prípadne im to vytlačí sekretár Zväzu a rozošle s poslednou zápisnicou z prezídia či Valného zhromaždenia. Čas beží, tak začnime konať.
Vladimír Sudor (16.03.2011, 15:27)
Možno by mohol pomôcť pán Fiľarský.
Ľubomír Janda (16.03.2011, 15:53)
Pekný deň všetkým! Pán Blahovský, problematiku upravuje zákon č. 85/1990 Zb. o petičnom práve z 27. marca 1990. Zmeny: zákon č. 242/1998 Z.z., zákon č.112/2010 Z.z.!!! Ľ.J. P.S.: Inak všetko na www.google.sk, aj vzory petičných hárkov!!!
František Kreml (16.03.2011, 15:58)
A čo tak SZ, predsa nás zastrešuje, nech sa o to postará.
Vlastimír Pomajdík (16.03.2011, 18:24)
Rozumna uvaha od pana Blahovca. Konat musi SZ ječho volene organy musia prijat stanovisko ku konkretnej situacii z coho by mohla rezultovat poziadavka odskodne vo forme statnej dotacie. Problem vsak je ako konkretizovat poziadavku akym sposobom vycislit skodu. Mozem uviest porovnanie ked diviaca zver robi skody na polnohospodarskych kulturachale z praxe viem ze to bolo volanie smedneho v pusti. Zakon je teraz na straneochranarov. My by sme sa mali snazit nasimi rezultatmi dostat tiez do legislativy.Tu by na podnet SZ mali vstupit vsetky OZ.Pre nas chovatelov zo Spisskej Novej Vsi je to akutna zalezitost len prosim nesijme problem z horucou ihlou. V Slovenskom raji ako v chranenej oblasti bolo vysadeno mnoho dravcov a ich revirom sa stal prakticky cely Spis-. Holuby su denne napadane a kazdy z nas ma straty . Musime este vela pracovat na tom aby chovatelia zasluzene dostali svoje miesto v spolocenskom rebricku trebarz aj takouto ochranou.
Milan Blahovský (16.03.2011, 19:19)
Pán Janda, ja si vzory viem vyhľadať, ale mne nie je jasné o čo nám ide ? Petícia za povolenie odstrelu jastraba, petícia za refundáciu škody spôsobenú dravcami, a pod. Vypisujete že treba petíciu, ale treba konkrétizovať o čo ide. Preto je potrebné tieto veci riešiť prostredníctvom právnikov z našich radov, ktorí by to naformulovali nech petícia má hlavu aj pätu ako sa hovorí, a hlavne nech má efekt a účinok.
Ľudovít Jančok (16.03.2011, 20:05)
Zdravím Vás priateľia chovatelia, milí trpiaci. Keby som mal napísať čo cítim k tejto problematike, tak neskončím ani zajtra o tomto čase. Keď vezmem na pomoc 3O rokov do zadu, príroda bola plná spevavcov, jarabičiek, bažantov, zajacov. Bolo radosť vyjsť do poľa, bolo na čo pozerať a tešiť sa . Dnes tam vidieť akurát vrany, kormorány a sem tam volavku popolavú. To nik zo zainteresovaných nevidí ten obrovský deficit vtáctva???? Pár retar....zelených vymyslelo množiť dravce, ale čo budú žrať , ich už nezaujíma??? Čo majú deti zo škôlky z prechádzky v prírode??? Sokola určite vidieť nebudú, ani zákerného jastraba. Aká je priorita hájiť dravce? Keď ich majú tak dobre spočítané, tak musia vedieť aká rozloha je treba pre každý pár. Keď to vedeli komunistickí družstevníci koľko musia alebo môžu mať kráv na hektár, ta terajší študovaní mudrci by s tým problém nemali mať, akú plochu potrebuje pár sokolov. Príroda je dravcami zdecimovaná a treba aby to vedeli aj v Bruseli. Navrhujem aby SZCHPH poslal listy na všetky zainteresované inštitúcie zo žiadosťou urgentne danú situáciu riešiť.Zdravím Všetkých Ludvik.
Anton Morvay (16.03.2011, 20:18)
Ludvik, máte na mňa číslo ? čo sa neozvete ?
Milan Blahovský (16.03.2011, 21:05)
Ludvik, si ďalší z tých čo vraví to isté, je nám jasné čo nás trápi. Sformulujte názov petície.
Ľubomír Janda (16.03.2011, 21:52)
Pekný večer všetkým! Pán Blahovský, myslím že sa mýlite! „Túto situáciu“ je potrebné riešiť predstaviteľmi Prezídia SZCHPH, nie právnikmi z našich radov! To by skôr pripomínalo ochotnícke divadlo! Podľa môjho názoru, je potrebné v prvom rade volať po „regulácii populácie pernatých dravcov“!!! Čo môže byť mottom celej aktivity! Požiadavkou na odškodňovanie by som sa z pragmatických dôvodov nezaoberal, pretože v tomto prípade by pôsobila kontraproduktívne. Stav verejných financií je všeobecne známy! Hmotný predmet útoku (napadnutý holub) spravidla nie je k dispozícii a vzniká priestor na špekulácie!!! Mimochodom ja som o petícii nehovoril, ja som hovoril o lobingu! Lobingu spoločenskej organizácie, ktorá v roku 2011 vzorne reprezentovala Slovenskú republiku v Poznani! A v tejto pridanej hodnote vidím ideálnu východiskovú pozíciu na rokovania predstaviteľom Prezídia SZCHPH s predstaviteľmi štátnej správy!!! Pochopiteľne vyvolanie rokovania na takejto úrovni vyžaduje serióznu prípravu. Tá by mohla obsahovať napr. rešerš poznatkov, skúseností a riešení tohto problému v ostatných krajinách FCI, štatistické údaje stavu populácie dravcov, najrizikovejších lokalít a pod. Samozrejme nemal by chýbať návrh riešenia – odstrel, odchyt s následným exportom a pod. Záverom pripomínam, že v podstate s rovnakým problémom bojujú na svojich dvoroch členovia Slovenského zväzu drobnochovateľov a vo svojich bažantniciach členovia Slovenského poľovného zväzu. Preto je nanajvýš vhodné s predstaviteľmi týchto spoločenských organizácii situáciu vopred prerokovať a postupovať koordinovane!!! Ľ.J.
Milan Blahovský (16.03.2011, 22:23)
Tak sa dohodnite lobing či petícia ??? Myslím, že treba oboje, vypiť si kávu s predstaviteľmi Ministerstva pôdohospodárstva a životného prostredia bude asi iba stratou času a energie. Ja viem že je tu prezident či prezídium, ktorý zastupujú širokú verejnosť, ale mne to občas pripadá, že by to bola akože ich súkromná akcia, keď to nebude podpísané masami, to som sám zvedavý koľko máme chovateľov ochotných sa podpísať za spoločnú vec.
Pavel Ostrolucký (17.03.2011, 07:37)
Milan podľa mňa ak už petíciu tak postačí keď sa podpíšu všetci členovia VZ- SZCHPH, to je najvyššia zložka, ktorej váhu by mali zobrať na vedomie aj na MŽP - SR a poverenie na jednanie v tejto veci by mal dostať prezident SZ-CHPH a náš právnik JUDr. Šiška - on to má v Blave na krok a možno tam aj niekoho pozná. Ináč podľa jednej štúdie v Poľovníctve a rybárstve z roku 2008 bolo evidovaných na Slovensku okolo 5000 jastabov veľkých, sokoly neboli v tejto štúdii vtedy uvádzané vôbec.
Milan Blahovský (17.03.2011, 08:10)
Pali, petíciu chceš za odstrel neprispôsobivých vtákov či občanov ???? Slovo petícia je široký pojem, sploď niečo konkrétne.
Zdeňek Adamík (17.03.2011, 09:46)
Když už - tak už...
Vladimír Sudor (17.03.2011, 09:53)
Milan asi takto: PETÍCIA za regulovaný odstrel jastrabov a sokolov. My,dole podpísaní členovia Slovenského Zväzu chovateľov poštových holubov,prostredníctvom tejto petície žiadame Ministerstvo životného prostredia o znovuzavedenie zákona o regulovanom odstrele jastrabov a sokolov. K tejto petícii sme sa odhodlali pre neúnosnosť danej situácie,premnoženie jastrabov a sokolov,ktorí nám denne spôsobujú nevyčísliteľné straty ako finančné tak i citové. Tabuľka s menami a podpismi : Pod tabuľkou: Predseda petičného výboru : Ing.Juraj Kurek Členovia petičného výboru : všetci členovia Prezídia SZ [%sig%]
Ľudovít Dziak (17.03.2011, 11:06)
DOPLNIL BY SOM HLAVICKU O SLOVO ODCHYT. PETICIA ZA REGULOVANY ODSTREL A ODCHYT JASTRABOV A SOKOLOV [%sig%]
Ľudovít Jančok (17.03.2011, 18:21)
Zdravím Vás. Milanko do akého koľvek boja proti pernatým dravcom treba zahrnúť celú prírodu , nie len holuby treba kompetetným konečne otvoriť oči. Som presvedčený keď sa táto problematika bude posudzovať ako celospoločenský problém, bude mať večšiu váhu. Nezainteresovaný človek vidí v holuboviy škodcu a roznášača chorôb, a pomyslí si, len nech ich zožerú dravce. Môj zámer bol našepkať širší záber problému. Ten problém tu je, a týka sa celej prírody. Zdravím Ludvik.
Milan Blahovský (17.03.2011, 19:26)
Odpovedáte resp. píšete na moju adresu a ako predseda petičného výboru je menovaný J.Kurek. Nemali by ste oslovovať teda jeho ?????
Ľudovít Jančok (17.03.2011, 19:37)
Kto ho navrhol, nech si ho má. L.
Pavel Ostrolucký (18.03.2011, 08:19)
Milan Vlado to dobre napísal, i keď by to nebola petícia, môže to byť pod názvom povolenie na znižovanie stavu dravcov a ich odchyt do klepcov. ------------------------------------------------------------------------------------------------ Bližšie to asi netreba rozpisovať, vieš že to všetci vedia o čo sa jedná. Dôležite by bolo ak by sa toto poslalo vypodpisované členmi prezídia a schválené členmi VZ - SZ- CHPH v Nitre čo je náš najvyšší orgán a tento zastupuje všetkých chovateľov PH. Možno by stálo za vec osloviť aj holubárov z drobnochovu a ostatných chovateľov, čo chovajú voľne chované okrasné holuby, lebo ZNAČNÉ straty majú aj oni. V zákone o poľovnom povolení je stanovené, že jastab veľký sa môže odchytávať len do klepcov a to len v uznaných bažantniciach, inak je po celý rok chránený. Ochranári a sokoliari by boli určite proti tomu, no za pokus to stojí, lebo ak to na Slovensku pôjde takto ďalej, tak za chvíľu nebude počuť a ani vidieť žiadneho živého spevavého, alebo okrasného vtáka, vychytajú všetky divé holuby, hrdličky, bažanty, jarabice a keď nebude týchto začne likvidovať aj iné druhy. Pred jedno 4 - 5 rokmi neboli ani sokoly, alebo boli veľmi vzácne sa vyskytujúce, no teraz sa značne začali rozmnožovať aj rárohy a sokol sťahovavý, no a pred tými neújde žiadny ani najlepší a ani najrýchlejší poštový holub.
Ján Blahovec (18.03.2011, 13:00)
Chcem zdôrazniť ešte jednu podstatnú vec v argumentácii: poštový holubje vyšľachtený atlét - pretekár, ktorý nevysedáva v korune stromu alebo v skalnej rozsadline. Pravidelne je posielaný na preteky a musí spraviť výkon. S pribúdajúcimi kilometrami je unavenejší a prudko klesá jeho šanca na záchranu pred útokom opereného dravca. Čiže je tu šport - a jeho regulárnosť v podmienkach, jeho stupňujúce sa ohrozovanie z hľadiska zmeny rovnováhy v prírode v neprospech tohto športu. Pozor ale, aby nás nenapadli ochrancovia prírody, ako to už raz urobili, že trápime zvieratá, keď ich nútime absolvovať stovky kilometrov v čase - nečase. Treba si pripraviť stratégiu a taktiku s variantmi ako vec riešiť. Široká podpora musí vyústiť do petície lebo tá sa musí zo zákona riešiť. Podobne sa musí riešiť aj sťažnosť... Potom by mal nastúpiť lobing a nejaká cielená kampaň do spoločnosti cez médiá. No, nechcem si predstaviť, čo by s nami začali robiť podkutí odborníci v ochranárskych zoskupeniach. Oni si pamätajú ako ťažko sa predzovala ochrana operených dravcov. Nedopustia, aby ju niekto spochybňoval. Treba sa veľmi dobre pripraviť. Musí byť stopercentná podpora zdola, ktorú treba jasne preukázať.
Ľudovít Dziak (18.03.2011, 13:49)
AK UZ BY VYRUKOVALI S TYM ZE MY TRAPIME ZVIERATA CIZE HOLUBY TAK POTOM TREBA NAPADNUT AJ SOKOLIAROV ZE TRAPIA SOKOLY A JASTRABY A ORLY A ZE ICH OBMEDZUJU NA SLOBODE A VOBEC. TAKY PRIMITIVNY NAZOR O TRAPENI ZVIERAT MOZE MAT IBA IMBECILOVANA HLAVA KTORA V ZIVOTE NIC NEVIE DOSIAHNUT A TAK IDE K ZELENYM A CHRANI AJ TO CO POLOVICKA Z NICH ANI NAZIVO NEVIDELA. MY PREDSA HOLUBY NETRAPIME. MY ICH NENUTIME ABY K NAM PRISLI. TO JE ICH CHCELOST. LENZE HLUPAK KED NECHCE POCHOPIT NEPOCHOPI. [%sig%]
Miroslav Rusnák (18.03.2011, 14:03)
Holubár nevybera hniezda holubom v prirode,ale sokoliar ano.Ochranáry nech sa zamysia kto je ten zlý.
Peter Fiľarský (18.03.2011, 21:54)
K riešeniu veci je potreba zmena legislatívy, nakoľko súčasne platnou je to neriešiteľne (z pohľadu spokojnosti chovateľov PH). Nie je to však až tak jednoduché, vzhľadom na prebrané právne akty Európskych spoločenstiev a Európskej únie, ktorými je naša republika viazaná (viď. napr. judikát Súdneho dvora - druhej komory, v prípade Komisie Európskych spoločenstiev proti Portugalskej republike, vo veci nesplnenia povinnosti členským štátom – Smernice 79/409/EHS – Ochrana voľne žijúceho vtáctva, spočívajúce v zmene bez vedeckého opodstatnenia a stým následne spojenej povinnosti náhrady trov konania) a v zmysle ktorých členské štáty boli povinné uviesť v určenej lehote do účinnosti zákony, iné právne predpisy a správne opatrenia potrebné na dosiahnutie súladu s nimi. V každom prípade padli aj dobré návrhy a v prípade ich realizácie, ktorej by mala predchádzať dôkladná analýza, za spolupráce širšieho spektra odborníkov, v spolupráci s orgánmi verejnej správy, združeniami, či organizáciami (napr. Slovenská ornitologická spoločnosť, Slovenská poľovnícka komora a ďalšie), výsledkom čoho by mal byť odborne podložený, opodstatnený, ale hlavne akceptovateľný návrh riešenia, implementáciou ktorého nedôjde k narušeniu biologickej rovnováhy. Ale aj v tom lepšom prípade sa dá predpokladať let na dlhú trať. V každom prípade pre vec prospešnejšie by bolo prípadný podnet neformulovať vo všeobecnosti pre pernaté dravce, ale špecifikovať konkrétny druh. V súčasnosti lov jastraba lesného nie je povolený (ani chytanie do košov v bažantniciach). Jastrab, značne prispôsobivý, v Európe hniezdiaci od Portugalska až po Ural a od Fínska po Krétu, od nížin až do nadmorskej výšky 1300 m. Pôvodne typický lesný vták, v súčasnosti hniezdiaci aj v poľných lesíkoch a remízkach, začal obsadzovať veľké parky veľkomiest. Naše populácie jastraba sú stále až prelietavé. Severoeurópske vtáky, najmä mladé, sú sťahovavé. Tiahnú približne juhozápadným smerom a môžu u nás zimovať. Poukazujúc na rozmanitosť prírodných pomerov Slovenska, ktoré patrí svojou lesnatosťou medzi najlesnatejšie krajiny v Európe majú u nás jastraby neporovnateľné lepšie podmienky na reprodukciu, ako v iných krajinách EÚ, čo by sa malo odraziť aj v rozdielnom pohľade na ich ochranu. V zmysle prebraných právnych aktov prísnosť opatrení má byť prispôsobená konkrétnej situácii daného druhu v rámci politiky ochrany, s cieľom podpory ochrany biodiverzity, ale so zohľadnením hospodárskych, sociálnych, kultúrnych, regionálnych a miestných charakteristík a požiadaviek. Určite nie nezanedbateľným argumentom na reguláciu stavov jastraba môže byť skutočnosť, že v jeho potrave prevažujú vtáky nad cicavcami, kde mimo kurovitých a holubov sú to aj malé spevavce, ďatle, dokonca aj viaceré druhy dravcov a sov. Hustota populácie jastraba lesného je rôzna v jednotlivých štátoch EÚ, či Európy, ale aj na našom území a s ohľadom na ich teritórium a biológiu je otázne, či sa jedná o opodstatnenú celoročnú a celoplošnú ochranu, avšak regulovaným, kompatibilným lovom - odchytom, pri stanovení a dodržiavaní určitých limitov (pri love by bola určovaná ročná kvóta, ktorej dodržiavanie by bolo pod dozorom štátnych orgánov, ako je to napr. pri vlkoch), s uchovávaním početnosti druhu na optimálnej úrovni a následným vypúšťaním v ich prirodzenom prostredí, na ich pôvodných lokalitách, kde sa nevyskytujú, by sa dosiahlo určite viac aj v prospech samotných dravcov, ako zazverovaním z umelých odchovov, kde neprebieha prirodzený výber (čo môže mať negatívny dopad na ďalšie populácie). Mohlo by to prispieť k biodiverzite, ako aj optimálnej početnosti, kvalite a správnej vekovej a pohlavnej štruktúre populácie, príp. časť odchytených jedincov by bola využívaná v sokoliarstve na ich výcvik, lov zveri, ochranu poľnohospodárskych kultúr pred živočíšnymi škodcami alebo ochranu letísk proti nežiaducemu výskytu vtákov, kultúrne a ekovýchovné účely. Rozumná, prírodným a spoločenským podmienkam adekvátna ochrana má svoje opodstatnenie (napr. v období rozmnožovania, výchovy mláďat a migrácie), ale podotýkam ochrana, nie narušenie rovnováhy v prírode. Nemusí sa jednať len o holuby, ale aj o pokles stavov spevavcov, škody na malej zveri, atď.. Verím, že nie je v záujme nikoho, aby nesprávne nastavenou, presnejšie povedané na vývoj a reálny stav nereagujúcou ochranou došlo k narušeniu rovnováhy v prírode a aby sa to nevrátilo ako bumerang tým, ktorých chránime, keďže príroda raz všetko vráti. Veď máme širokú organizovanú základňu a ak k tomu pripočítame či už neorganizovaných chovateľov, chovateľov iných plemien holubov, rodinných príslušníkov, tak sa už dá povedať o čo do počtu slušnej, nie zanedbateľnej skupine, medzi ktorými verím, že sa nachádzajú fundovaní ľudia a Slovensko nie je až tak veľké, aby takáto skupina nemala konexie, pomocou ktorých by sa vec dala zákonnými spôsobmi na pravú mieru. PS: Sústrediť sily na obhajobu našich záujmov, nie na ... .
Ľubomír Janda (18.03.2011, 23:30)
Zdravím všetkých ! Výber z právnej normy EÚ : „Smernica Rady z 2. apríla 1979 o ochrane voľne žijúceho vtáctva (79/409/EHS)“ RADA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV, keďže veľký počet druhov voľne žijúceho vtáctva, ktoré sa prirodzene vyskytuje na európskom území členských štátov, klesá, v niektorých prípadoch veľmi rýchlo; keďže tento pokles predstavuje vážne ohrozenie zachovania prírodného prostredia predovšetkým tým, že ohrozuje biologickú rovnováhu; PRIJALA TÚTO SMERNICU: Článok 1 1. Táto smernica sa vzťahuje na ochranu všetkých druhov voľne žijúceho vtáctva prirodzene sa vyskytujúceho na európskom území členských štátov, pre ktoré platí zmluva. Zahŕňa ochranu, starostlivosť a kontrolu týchto druhov a stanovuje pravidlá ich využívania. Článok 7 1. Druhy uvedené v prílohe II môžu byť vzhľadom na početnosť populácie, geografické rozšírenie a rýchlosť rozmnožovania na území spoločenstva lovené v súlade so zákonmi platnými v jednotlivých štátoch. Členské štáty zabezpečia, že lov týchto druhov nebude v rozpore s úsilím na ich ochranu v oblasti ich rozšírenia. 4. Členské štáty zabezpečia, že lov vrátane sokoliarstva v prípade, že sa loví týmto spôsobom, hoci je vykonávaný v súlade s platnými opatreniami štátu, je v súlade so zásadami rozumného využívania a ekologicky vyváženej regulácie početnosti daných druhov vtákov, a zabezpečia tiež, aby táto činnosť bola zlučiteľná, čo sa týka populácie týchto druhov, predovšetkým sťahovavých vtákov, s opatreniami vyplývajúcimi z článku 2. Dohliadnu najmä na to, aby druhy, na ktoré sa vzťahujú právne predpisy o love, neboli lovené v období hniezdenia alebo v čase rôznych fáz súvisiacich s rozmnožovaním. V prípade sťahovavých vtákov dohliadnu najmä na to, aby druhy, na ktoré sa vzťahujú predpisy upravujúce lov, neboli lovené počas obdobia rozmnožovania alebo počas návratu na hniezdiská. Členské štáty pošlú Komisii všetky relevantné informácie týkajúce sa praktického uplatňovania ich predpisov o love. Článok 8 1. Vzhľadom na lov, odchyt alebo usmrcovanie vtákov podľa tejto smernice členské štáty zakážu používanie všetkých prostriedkov, zariadení alebo metód používaných na masový alebo neselektívny odchyt alebo usmrcovanie vtákov alebo metód, ktoré by mohli spôsobiť vymiznutie druhov v danej oblasti, hlavne tých, ktoré sú uvedené v prílohe IV a). Článok 9 1. Členské štáty môžu udeliť výnimku z ustanovení článkov článkov 5, 6, 7 a 8, ak neexistuje iné uspokojivé riešenie, z nasledujúcich dôvodov: a) - v záujme verejného zdravia a bezpečnosti, - v záujme bezpečnosti vzdušného priestoru, - aby sa zabránilo závažným škodám na úrode, hospodárskych zvieratách, lesoch, chove rýb a vodnom hospodárstve, - na ochranu rastlinstva a živočíšstva; V Luxemburgu 2. apríla 1979 Ľ.J.
Vladimír Sudor (19.03.2011, 07:25)
Stiahnuté z linku : Životné prostredie-aktuálne. Vyznanie Jozefa : Milujem dravce a to iba za 2.000.- EUR mesačne a služobný mercedes a terénne auto, za kanceláriu s dvoma asistentkami ktoré majú po 1.000.- mesačne. Za túto "almužnu" sa občas pomotám po prírode so služobným ďalekohľadom. Som sám sebe pánom, nikto ma nemôže kontrolovať a pani Anna z MŽP mi dala výnimku na porušovanie zákona o OP a chcem si za verejné prostriedky kúpiť iba pár sto ha pôdy za verejné peniaze. Sedím na konári a je mi ... Viac na: http://www.changenet.sk/?section=spr&x=524442&cat=375395#ixzz1H1XxrEKN [%sig%]
Ľudovít Dziak (21.03.2011, 18:52)
V MARCOVOM CISLE CASOPISU LETU ZDAR JE TIEZ SPOSOB AKO NALOZIT S DRAVCOM. SOM ZVEDAVY CO BY ALE POTOM SOKOLIARI S TOLKYMI ROBILI. :-) [%sig%]
Pavel Pocedič (04.04.2011, 20:18)
Ma někdo takovou náhodu s jestřábem jako ja? Od soboty každý den vypouštím holuby k proletu,a denně mi chytí jednoho holuba,ale mám štěstí v neštěstí všechny tři holuby jsem zachránil i když přišlo na řadu šití .Tak drzého jestřába jsem nezažil ,kdybych měl po ruce lopatu,tak je poněm i kdyby měl čip. PS.v kotle se topí a tam by ho asi nikdo nenašel.
Vladimír Sudor (17.03.2012, 22:33)
Vlani to začalo 13.3. Čo tohoto roku.Všetko OK?
Štefan Nochta (18.03.2012, 12:49)
Asi áno....už priletelo drobné vtáctvo, tak holuby sú menej zaujímavé.......
Ľudovít Jančok (18.03.2012, 15:27)
Zdravím Vás. Pán Nochta holuby sú na prvom mieste na jedálničku. Mám 9-párov, teda vonku 9-kusov, lebo už sedia. Dnes už jedna načatá. Veru neni sa na čo tešiť. A to treba povedať že nie sú prekrmené a sú zdravé, ináč by mu asi neušla. Pozdravujem Ludvik.
Štefan Nochta (18.03.2012, 17:12)
Noo, tak u mňa je to potom lepšie....keď sa objaví nejaký dravec, holuby už ani nevzlietnu.....no minulý mesiac to bolo zlé.....až drastické...
Milan Blahovský (31.03.2012, 20:00)
P. Blahovský, neviem sa dostať na diskusiu ohľadom dravcov na Slovensku. Využívam túto formu zapojenia sa k uvedenej téme. Jednotliví diskutéri sa zaoberajú len škodami na poštových holuboch. Stav v danej oblasti by sa mal riešiť aj v spolupráci zo Slovenským poľovníckym zväzom , ktorý má taktiež problémy s chovom drobnej zveri. Slovenská poľovonícka komora ryžuje na poľovníckych združeniach na základe výmery a normovaných kmeňovych stavoch zveri a nie na skutočných počtoch zveri v revíroch , pričom v tejto oblasti nerobí takmer nič. Ako poľovný hospodár s 26 ročnou praxou môžem konštatovať len toľko , že škody sú enormné hlavne v čase migrácie severských populacií / september, október a marec, apríl/. V našom regione v tomto roku prišlo k vyhynutiu populácie jarabice a myslím si, že bažantiu zver čakajú veľmi zlé časy. V súčasnom období sa dokáže množiť už iba v blízkosti ľudských obydlí. Vytvorenie vtáčej oblasti u nás malo v priebehu dvoch rokov za následok uvedený stav. Ochranárske oganizácie majú v súčasnosti zelenú hlavne na základe zákonov, ktoré nikto neposudzuje komplexne. / Viď nová norma ochrana mačiek, psov v poľvných revíroch - otázka, kto platí štátu za revír chovatelia mačiek alebo poľovníci ? / Trnavská tabuľa a juh Slovenska bol známy vývozom zveri do zahraničia. Teraz je tu otázka ,kto predá kvalitnú zver nám , budeme mať na Slovensku dostatočné finančné krytie ? Dostaneme na zver z EU dotácie ako ochranári. Myslím si, že sa niektorí ľudia zapredali a robia nám všetkým zle vystihuje to názor p. Sudora k uvedenému stavu. Ako poľovník mám v revíri rád každú zver ktorá tam patrí. Jastrab nebol pri kvalitných stavoch problém, ale prečo sa bez súhlasu poľovných združení budujú hniezdne búdy pre sokolov, ktoré sa v našej oblasti nevyskytovali. Pravdepodobne sa odchovávajú úmelo i jedinci sokola sťahovavého , rároha a jeho rôznych krížencov. Názov sokol poľovnícky, čo je to za druh , niečo som započul a neviem to zaradiť. Slováci by si mali konečne uvedomiť , že by nemali robiť blbcov EU. Ak nikto niečo chce ,nech sa postará o to sám a nevyužíva iných. / Príklad : medveď 1 ks - Nemecko aj toho odstrelili, aby nerobil škody farmárom a u nás môžu zožrať aj ľudí/ V konečnom dôsledku bez potravy uhynú i najvzácnejšie druhy, ale o tom asi nikto nerormýšlal. Poľovníkom zákon určuje potrebu krmív pre jednotlivé druhy zveri a pravda bude vtedy ak ochranárom niekto určí zabezpečovať potravu pre svoj biznis. Dalo by sa písať dlho, ale neviem či to má v súčasnosti význam. Holubári a poľovníci to majú ťažké a preto treba spojiť v petičnej oblasti sily za účelom efektivity. Počítam ,že nebude záujem pretože hlavný hráči poľovníctva sú z horských revírov kde dravci nerobia škody , ale za poku to stojí. V prípade nezáujmu zodpovedných oslovte jednotlivé združenia s chovom drobnej zveri a tam pochopenie holubári nájdu pochopenie. P. Blahovský uvedte tento príspevok ak je to možné do diskusie. Zároveň by som Vás poprosil o zaregistrovanie. S pozdravom Ryšavý.
Ľubomír Janda (31.03.2012, 21:41)
Aj toto sa pred rokom písalo ... ------------------------------------------------------------------------------------------------ Autor: Ľubomír Janda (---.213-181-128.pegonet.sk) Dátum: 16.03.11 21:52 Pekný večer všetkým! Pán Blahovský, myslím že sa mýlite! „Túto situáciu“ je potrebné riešiť predstaviteľmi Prezídia SZCHPH, nie právnikmi z našich radov! To by skôr pripomínalo ochotnícke divadlo! Podľa môjho názoru, je potrebné v prvom rade volať po „regulácii populácie pernatých dravcov“!!! Čo môže byť mottom celej aktivity! Požiadavkou na odškodňovanie by som sa z pragmatických dôvodov nezaoberal, pretože v tomto prípade by pôsobila kontraproduktívne. Stav verejných financií je všeobecne známy! Hmotný predmet útoku (napadnutý holub) spravidla nie je k dispozícii a vzniká priestor na špekulácie!!! Mimochodom ja som o petícii nehovoril, ja som hovoril o lobingu! Lobingu spoločenskej organizácie, ktorá v roku 2011 vzorne reprezentovala Slovenskú republiku v Poznani! A v tejto pridanej hodnote vidím ideálnu východiskovú pozíciu na rokovania predstaviteľom Prezídia SZCHPH s predstaviteľmi štátnej správy!!! Pochopiteľne vyvolanie rokovania na takejto úrovni vyžaduje serióznu prípravu. Tá by mohla obsahovať napr. rešerš poznatkov, skúseností a riešení tohto problému v ostatných krajinách FCI, štatistické údaje stavu populácie dravcov, najrizikovejších lokalít a pod. Samozrejme nemal by chýbať návrh riešenia – odstrel, odchyt s následným exportom a pod. Záverom pripomínam, že v podstate s rovnakým problémom bojujú na svojich dvoroch členovia Slovenského zväzu drobnochovateľov a vo svojich bažantniciach členovia Slovenského poľovného zväzu. Preto je nanajvýš vhodné s predstaviteľmi týchto spoločenských organizácii situáciu vopred prerokovať a postupovať koordinovane!!! Ľ.J. ------------------------------------------------------------------------------------------------ ... a udialo sa ..... !!! Letu zdar ! Ľ.J:
Milan Blahovský (31.03.2012, 23:06)
Asi sa budem dnes opakovať, škoda slov a energie pre isté individuá. Pekný zvyšok večera.
Ľubomír Janda (01.04.2012, 08:40)
Po tých istých skúsenostiach, s tými istými individuami, možno s názorom z predchádzajúceho príspevku len súhlasiť!!! Letu zdar! Ľ.J.
Peter Fiľarský (19.04.2012, 19:59)
V zmysle platnej legislatívy na úseku poľovníctva, kto pri love pernatej zveri náhodne uloví alebo usmrtí chráneného živočícha, ktorého lov nemal povolený, je povinný to bezodkladne oznámiť spolu s opisom situácie, ako k zámene a usmrteniu došlo, príslušnému poľovníckemu hospodárovi, obvodnému lesnému úradu a organizácii ochrany prírody.

Pre účasť v diskusii je potrebné prihlásenie

Zmeny boli uložené