sokol sťahovavý

Peter Grék (04.03.2011, 08:48)
Nechcel som sa moc "chváliť" vlastnou hlúposťou, ale píšem tento príspevok, aby som varoval ďalších potenciálnych "optimistov". Včera som si okolo obeda miešal v garáži krmivo na sezónu a ako tak pozerám okolo seba - nebo a tak zdalo sa mi že na tej oblohe mi po dlhom čase chýbajú moje holuby, ktoré boli doteraz zavreté. A tak som pustil v tomto roku prvý krát voľné ročáky, mysliac si že keď zbadám nejakého dravca rýchlo ich zavolám späť. Nikde naokolo som skutočne nič nevidel. Z desať ročákov po chvíli vyšlo von 6 kusov a pustili sa smerom do centra mesta. Za pol minúty sa vracali späť, ale s takou rýchlosťou, že už mi v hlave vírili myšlienky akú oni majú radosť z toho lietania a prečo som im tú radosť doteraz odopieral. Ešte som asi 3 sekundy obdivoval ich športové postavy a rýchle krídla, až som medzi nimi zbadal dôvod ich rýchlosti. Začal som pískať, tlieskať, kričať - ľudia sa obzerali a až ked videli že stále pozerám dohora, asi im došlo že to so mnou nie je až tak zlé :-). Doteraz mi takéto správanie voči jastrabom bohate stačilo, zobrali sa preč. Teraz ale bol medzi nimi skutočne krásny a velký exemplár sokola sťahovavého (asi samica) - čo som ale dopátral až dodatočne podľa tmavých líc (letel pár metrov nado mnou) a fotiek na internete. Sokol je však iný lovec, neviem či ide o toho istého ale už tretí rok ma chodí sporadicky navštevovať a skôr som mal dojem že sa s nimi len tak pohráva alebo bol mladší a menší, neviem. Teraz z neho ale sršala agresivita, 100 m za garážou chytil prvého a začal s ním klesať na zem, holub sa mu ale vytrhol a padol na zem. Nechal ho tak a znovu sa pustil po holuboch, za 10 sekúnd mal ďalšieho aj ten mu po chvíli odpadol a padol na zem. Nešiel za ním ale znovu išiel nad holubník a hladal ďalšiu obeť :-). Zrazu som ho už nevidel, ale zbadal som jastraba ktorý sa asi na tú show prišiel pozrieť. Teraz to píšem s nadhľadom, ale včera mi do smiechu ozaj nebolo. Takže optimisti - POZOR. [%sig%]
Rastislav Vincenty (04.03.2011, 09:48)
Dobrý deň, presne na takéto niečo som doplatil aj ja + 2 starší chovateľia z môjho okolia. 1.10.2010 sme boli na návšteve u pána Tótha Š. a zrazu veľka rana, holuby sa splašili chodili do večera a 4 kusy sa nevrátili. Na druhý deň sme spolu s pánom Nižníkom popíjali u neho kávu t.j 2.10.2010 zrazu rana do dverí, holúbok pod stolom a v teň deň sa mu nevrátili 3 kusy, hovoríme si, tak to neexistuje aby jastrab chytil 3 kusy v jeden deň a v ten istý deň a deň predtým 4 kusy. No ja naivný som vypustil holuby 3.10.2010 a bohužial ďalšie 3 kusy mi neprišli! Od vtedy máme všetci zavreté holuby! Za 3 dni 10 kusov mimo a dodnes sa ani jeden nevrátil!!!! Tak už asi vieme prečo! S pozdravom
Martin Polovka (04.03.2011, 10:23)
Peter Grek Ja púšťam už asi 2 týždne ale vždy po 16:00 keď už predpokladám že sa dravci nažrali. Ten sokol chodí aj ku mne lebo to ma len jeden km . Ja ho identifikujem ako sokol Rároh. Jastrab to je iná zaležitosť Pozoroval som to na lúkách za Popradom viackrát. Sokol chytil holuba či drozda a pre jastraba je menej námahy sledovať sokola a obed mu zobrať, ako sam loviť. Jastrab nebol chránený desaťročia a prežil. Teraz jeho veľká populácia ohrozuje aj sokola a všetko vtáctvo lebo to sa mena kde rozmnožovať či chrániť a jastrab má prehľad. Všetko je odkrovnené. Menšie vtáctvo okrem sťahovavých už skoro nevidieť. len to ochranári ešte nepochopili.
Ján Allarám (04.03.2011, 11:33)
Dobrý deň. Ja mám takéto zážitky vždy keď púšťam holuby, za pár sekúnd sa objaví dravec , neviem či sokol alebo jastrab ale vždy to odnesie holub. Dovtedy ich prenasleduje až mu voľaktorý padne za obeť. A či ich púšťam doobeda alebo popoludní, úplne jedno. Pomoc sa dostaví iba keď sa vrátia lastovičky ale aj z nich je každoročne menej a menej. Ak to takto bude pokračovať tak sokol a jastrab nebude mať čo loviť.
Peter Grék (04.03.2011, 15:37)
Ahoj Martin, ten "môj" je na 100% sokol sťahovavý, videl som ho fakt zblízka, Rároh má svetlejšiu masku, svetlejší chrbát, širšie krídlo a dlhší chvost a že vraj sa zdržuje skôr v južných oblastiach Slovenska. Ale vôbec by ma neprekvapilo keby tu boli oba :-), aj s rodinami. [%sig%]
Marek Hnilicka (04.03.2011, 19:00)
Zeby byli na dovolenke na svahu?
Ľudovít Dziak (10.03.2011, 19:46)
ZDRAVIM. MOZEM LEN POTVRDIT SLOVA PREDCHADZAJUCICH PRISPIEVATELOV. VCERA OKOLO OBEDA SOM PUSTIL HOLUBICE A ANI NIE DO MINUTY NA NICH UDRELA SAMICA JASTRABA. EVIDENTNE JEJ ISLO O TO ABY HOLUBY ROZBILA CO SA JEJ PODARILO. VYSLEDOK?? DO VECERA A AJ DODNES 1 HOLUBICA CHYBA. KEDZE SOM SI MYSLEL ZE JEJ STACILO, TAK SOM OKOLO POL TRETEJ PUSTIL HOLUBY. SCENAR SA OPAKOVAL A TO BLESKOVO PO VYPUSTENI. VYSLEDOK?? DVA SAMCE CHYBAJU DOTERAZ. DNES SOM PUSTIL SPOLU HOLUBY S HOLUBICAMI A ANI SOM NESTACIL VYJST Z HOLUBNIKA UZ BOLA ZASE TU. VYSLEDOK?? JEDEN HOLUB CHYBA. ZA DVA DNI SME PRISLI O 4 KUSY. URCITE ICH VSETKY NECHYTIL ALE URCITE BOLI TIE HOLUBY VELMI DALEKO KEDZE MI PRICHADZALI DOMOV AZ DO VECERA. PRETO AK STE NASLI VCERA VECER PRI SVOJICH HOLUBOCH MINULOROCNE HOLUBY ZO STARYM KRUZKOM-ROK 02-24-82..TAK SA MI OZVITE NA 0902206976 VOPRED DAKUJEM. UZ SA BOJIM AJ PUSTAT HOLUBY LEBO KED TO TAK POJDE DALEJ TAK DO ZACIATKU SEZONY BUDE PRAZDNY HOLUBNIK. [%sig%]
Peter Grék (11.04.2011, 23:40)
Do dnešného dňa mi chýba sedem holubov, ďalšieho som stihol zachrániť. U mňa to predstavuje cca štvrtinu pretekárov. Skúšal som rôzne časy vypustenia, púšťal som oddelene H i Ha, ročné a ostatné, hladné a polosýte, nechával som ich zavreté viac dní...dnes som ich pustil okolo 10.30 po týždňovom zatvorení a aj tak to nepomohlo. Cca 20 metrov od holubníka mi chytil ďalšieho úspešného závodníka - priniesol mi ho sused z garáže napoly zožratého... štvrtí v poradí bol ale chytený už jastrabom, aby som to nehádzal všetko na sokola, ktorého som videl len pri prvom útoku.Jastrab odletel po čine na neďaleký strom a tam čakal. Sezóna predo dvermi a už ma to pomaly prestáva baviť...Začínam chápať kolegu Janka Duláka, ktorý prestal s chovom kvôli dravcom, on mal však holubník v Levočskej doline, ja "len" na okraji Popradu. [%sig%]
Zdeňek Adamík (12.04.2011, 07:34)
Já už jsem letos o 5 ks chudší. Vloni to bylo do záčátku závodů 12 vdovců z 52. Vypadá to takž že to bude letos asi stejné. Jenom s tím rozdílem že letos jsou to zatím 4 holubice a 1 holub. A bohužel: "Psi štěkají a karavana jede dál"...
Milan Blahovský (12.04.2011, 07:48)
Ja som už počul kde je stav 4 : 2 pre ZO CHPH, vo futbalovom žargóne by som to označil, že vám chýba "strelec"...
Martin Jurásek (12.04.2011, 08:24)
Můj otec letos přišel zatím jen o jednoho závodníka vinou jestřába, ale tato ztráta stojí za to... Holub měl mimo jiných závodů 5x v řadě Oostende v procentech (2006-2010), ale jelikož nemá z prostorových důvodů chovnou voliéru, holub létal volně mezi přirozenou metodou. Tak už dolétal...
Zdeňek Adamík (12.04.2011, 10:32)
A nějaký přiblblý záchranář bude tvrdit, že loví jenom slabé nebo nemocné jedince. Většinou je to mu právě naopak, neboť takovýto oslabený jedinec nepůjde z holubníku pokud ho odtud sami nevyhodíte.
Martin Jurásek (12.04.2011, 10:59)
Přesně tak!
Milan Blahovský (12.04.2011, 11:17)
Obete dravcov sú jedince, ktorých sebavedomie je nad ostatnými holubami na holubníku a ich potreba získať kondíciu občas končí v pazúroch dravca. Tu a tam sa stane že nedopatrením je v kŕdli aj holub so slabším sebavedomím( nedostatočná kondícia, panikár a pod.) a ten sa po odpojení stane korisťou, ale to sú svetlé výnimky.
Marek Hnilicka (12.04.2011, 12:16)
I já mám nárazově problém s dravými ptáky, ale ted jsem využil větrného počasí a při tréninku holubů jsem vypustil i draka co má syn na podzim. Je to takový černý asi 1m veliký netopýr. Holubi to pochopili - lítat dokud je netopýr na obloze, a i dravec naznačí utok a jakmile zpozoruje netopýra tak se asi zalekne a upustí od dokonání utoku. Jen se trochu děsím toho až přestane foukat. Litají ke mě dravci od SZ z lesa a cca 500m od holubníku je cca 100ks holubů usazených v mostu přes Labe, ale tam je stále plno. Nebo od JZ z Železných hor, tedy přes Elektrárnu. Ale tam je holubů 500-1000ks tak proč si to nevezme tam a letí ještě 2km až k nám do vesnice?
Martin Jurásek (12.04.2011, 12:24)
Marku, já si myslím, že si vezme i tam, ale tam není tak zřetelné, kolik jich vlastně vezme...
Marek Hnilicka (12.04.2011, 12:53)
To je mi jasný, i na Elektrárně jsem byl svědkem nekolika utoků a nálezů roztrhaných holubů. Jen si připadám jak obecní blázen co ráno a večer pouští draka.
Martin Jurásek (12.04.2011, 13:17)
:-) kašli na to, hlavně, že to je aspoň trošku účinné...
Jozef Daníšek (12.04.2011, 14:43)
Pozdravujem.Nechcem tu robiť chytrého,pretože i mne už tento rok jastrab začal šetriť krmivo.Zatiaľ som prišiel o tri kusy.Môj priateľ v Nemecku si kúpil el.zariadenie. Vyzerá to ako mala satelitná anténa a vydáva to to odpudivý signál,ktorý jastraba odplaší.Tento signál človek nepočuje.Je k tomu ešte disketa CD,na ktorej je nahratý zvuk ktorý vydáva "Výr"/sova/Toto zariadenie ponúkali i na trhoch v Kasseli. Môj priateľ si to v Nemecku pochvaľoval. Na základe môjho rozprávania si to kúpil ďaľši môj kamarát v Poľsku z oblasti Bialsko Biala. Býva v okolí Babiej hory.Vraj to funguje do vzdialenosti niekoľko sto metrov od holubníka. Predpokladám,že to nemá dosah kilometer.Ale pokiaľ dravec útočí v tesnej blízkosti holubníka ,stálo by to za pokus.I keď v kútiku duše som presvedčený,že není nad rýchle letiace olovo.Ale ako ostať neviditeľným.To je problém.
Zdeňek Adamík (12.04.2011, 16:32)
Marku, toho netopýra budeš muset také nasadit aby měli holubi při závodě od dravců pokoj. No a neměl jsem to připomínat, dnes další sameček!
Ľudovít Dziak (12.04.2011, 20:48)
TO ELEKTRICKE ZARIADENIE NEBUDE NARUSAT AJ HOLUBY KED BUDE V TESNEJ BLIZKOSTI HOLUBNIKA??
Peter Matalík (12.04.2011, 21:16)
Majúčinejšia metóda jednoznačne-Blahovsky/ak ten príspevok je správne pochopený/.U nás už asi vyhrávame!Tento rok u mňa zatial bez stráty .
Jozef Daníšek (13.04.2011, 15:24)
Pozdravujem pán Dziak.Toto zariadenie je namontované na jednej zo stien holubníka.Holuby s tým nemajú problém.Není som si teraz istý na 1000%,ale myslím ,že sa to zariadenie vola" Anti greifvogel".Určite sa to dá zistiť na internete.Viem určite že to bolo na holubiarskom trhu v Kasseli predvádzané a chovatelia si to tam kupovali.Teraz mňa napadla ešte jedna pomôcka, ktorú som videl praktizovať v Nemecku.Normálne sklenené ozdobné gule také ako sa dávajú do záhrad k šípovým ružiam na stlpiky. Priemer cca 10-15 cm.Len s tým rozdielom že sú na 5m vysokej tyči niekde pri holubníku.Najlepšie tie zo zrkadlovým efektom biele.Tiež to údajne dosť efektívne účinkuje.Hlavne pri holubníku.
Zdeňek Adamík (13.04.2011, 16:45)
Pane Daníšek a ostatní. Tu kulu v průměru asi 40 cm jsem si před dvaceti lety vyrobil slepováním z Polystyrenu a celou ji na povrchu oblepil velkým množstvím malých zrcátek (zrkadiel či tak nejak). Dělal jsem to celou zimu. Potom ji připevnil na takovou šibenici a tu opět připevnil ke stromu asi 5 m od holubníku, takže byla nad korunou stromu a pěkně se ve slunci blýskala až jsem měl strach že kvůli ní spadne nějaké letadlo. Měsíc to trvalo než si na ni dravci zvykli a pak už byla k ničemu. Sundal jsem ji asi po roce, když mi v zimě začala odpadávat první zrcadélka (možná špatné lepidlo nebo degradace polystyrenu). Takže ty "koule" budou podle mne účinkovat tak týden. Na ty křivé zobáky neplatí humánního asi zhola NIC!
Jozef Daníšek (13.04.2011, 17:38)
Pozdravujem pán Adamík.K tým skleneným guliam.Preto som napísal"že to údajne dosť efektívne účinkuje." Ja s tým osobne skúsenosti nemám,na rozdiel od Vás.To nemyslím ironicky,ale niekedy každá rada dobrá.Niekedy skutočne je dobrý aj jeden mesiac.Hlavne vtedy keď jastrab atakuje holubník každý deň.Viete koľko ich dokáže zlikvidovať,pri nič nerobení ?
Zdeňek Adamík (13.04.2011, 18:42)
Jo jo vím to tady útočí dva kusy každý den. Holubi i já máme z toho nervy nadranc. Ani jsem nemusel dělat až tak zásadní opatření na odstranění vnitřního tuku u holubů. Jsou jak vlaštovky.

Pre účasť v diskusii je potrebné prihlásenie

Zmeny boli uložené