členstvo v SZCHP

Dušan Jánošík (22.02.2011, 08:17)
Podla §4 stanov SZCHPH sa členom SZ može stat aj malolety od 12rokov so suhlasom zakoneho zastupcu ,ale pokial chce byt členom SZ aj mladší ako 12 rokov koho treba uviest v evidenčnom liste zakoneho zastupcu ,alebo nemože byt členom SZ !!!!!Aky je nato názor ?
Peter Fiľarský (22.02.2011, 11:14)
Dušan J., Vami, či Tvoje uvádzané ustanovenie stanov bolo platné pred ich novelizáciou. Podľa § 4 ods. 1 a následne súčasne platných stanov SZ CHPH, aspoň tých, ktoré mám k dispozícii „Členom Zväzu sa môže stať občan Slovenskej republiky, ktorý je chovateľom poštových holubov alebo sympatizantom tejto športovej činnosti a dovŕšil 15 rokov svojho veku. Maloletý sa môže stať členom Zväzu so súhlasom rodičov alebo jeho zákonného zástupcu, ktorý je podaný písomnou formou.“. Dúfam rozdiel je jasný. 12 r. veková hranica tam už nie je uvádzaná. Takže problém by som tu nevidel a nemal by ani byť. No a na evidenčnom liste je uvedené meno chovateľa, nie jeho zákonného zástupcu. Keďže nie sú uvedené konkrétne údaje tak asi toľko. Snáď pre zaujímavosť. Spôsobilosť fyzickej osoby mať práva a povinnosti vzniká narodením. Maloletý fyzická osoba mladšia ako štrnásť rokov. Spôsobilosť fyzickej osoby vlastnými právnymi úkonmi nadobúdať práva a brať na seba povinnosti (spôsobilosť na právne úkony) vzniká v plnom rozsahu plnoletosťou. Plnoletosť sa nadobúda dovŕšením osemnásteho roku. Pred dosiahnutím tohto veku sa plnoletosť dá nadobudnúť aj inak, ale toto asi nie je ten prípad. Bližšie viď. občianske právo – hmotné (obč. zákonník), trestné právo (trestný zákon), rodinné právo (zákon o rodine), .... . Stanovy potrebujú aj v tomto smere novelizáciu a zosúladenie so všeobecne záväznými právnymi predpismi. Toto je len môj súkromný názor, skúsil by som sa oficiálne informovať na zväze. Ak to aspoň trochu pomôže, budem rád, že som pomohol novému kolegovi a nech sa darí. Budúcnosť patrí mladým.

Pre účasť v diskusii je potrebné prihlásenie

Zmeny boli uložené