Pomoc mladým a začinajúcim chovateľom

Dušan Kaľavský (22.01.2011, 00:22)
Dobrý večer páni, Táto téma mi na tejto diskusii chýba a verím že nie som sám.Téma kde sa možu mladí a začinajúci chovatelia spýtať na čokolvek, požiadať o pomoc pri zabezpečovaní krmiva,chov. materiálu alebo technického vybavenia.... Raz keď majú postaviť holubník,kúpiť koš,hodiny atď ..ak majú mladú rodinu,požičku alebo obmedzený príjem, neostáva dosť peňazí na zabezpečenie kvalitných holubov prvých pár sezon. Lepšie keď začinaju s dobrými kvalitnými holubami ako s rodokmeňovým holubom s tretej ruky.Dodá im to nádej povzbudenie a ušetrí mnoho sklamaní hneď v začiatkoch. Preto verím že sa tu nájdu skusený chovatelia, ktorí ich radi podporia pri prvých krokoch v tomto športe radami alebo ponúknu mlaďatka či chovné holuby.
Peter Matalík (22.01.2011, 05:38)
Dušan! Môj mobil 0907 158728.
Zdenko Žofaj (22.01.2011, 10:06)
Som ochotný taktiež pomôcť mladým začínajúcim chovateľom: Kontakt na Mňa: 0905 522215, 0911 522215, 043 5525215
Ernest Kováčik (22.01.2011, 11:19)
Ja mu ( im) dám mladé od Majstra Slovenska z roku 2009 pochádzaju Petra Kaciana , úplne zadarmo prvého liahňa Tel. 063 -7483254-- alebo večer 036-7483190- M -0904998029 - ak dobre ošetri nebude sa musieť hanbiť
Ernest Kováčik (22.01.2011, 11:20)
Ja mu ( im) dám mladé od Majstra Slovenska z roku 2009 pochádzaju Petra Kaciana , úplne zadarmo prvého liahňa Tel. 063 -7483254-- alebo večer 036-7483190- M -0904998029 - ak dobre ošetri nebude sa musieť hanbiť [%sig%]
Peter Matalík (22.01.2011, 19:01)
Vlado Ziačik špičkový chov.OZ D.Pole.Ponúka pomoc začinajúcim.Tel:0903 826395.
Ľubomír Drgáň (22.01.2011, 19:19)
Ujo Peťo aj u mňa sa niečo najde. Treba povedať komu a kedy.
Daniel Krajcik (22.01.2011, 19:54)
Dusan, pri SZCHPH pracuje Komisia pre mladez, ktora sice nie je sponzor, ale minimalne vie poradit, pomoct otvorit spravne dvere, zorientovat, apod.. Kontakt na webe tejto komisie (banner je na hlavnej stranke SZ).
Peter Matalík (22.01.2011, 20:36)
Ľubko.Ja som písal v mene V .Žiačika,lebo nemá pristúpové heslo a požiadal ma o to.Len ,aby to nejakí taktiež chovatelia nezneužili.Poznám to.Je však chválihodné ,že si sa takto k tejto téme postavil.
Ľubomír Drgáň (22.01.2011, 20:48)
Ja som to aj tak pochopil. A rád by som aj ja prispel, nech nás bude v budúcnosti viac. Pekný večer prajem .
Dušan Kaľavský (24.01.2011, 22:31)
Vau super odozva. Priznám sa, nečakal som to. Páni vážim si vaše ponuky, ale skor ako prinesiem holúbky chcem im pripraviť vhodný holubník. Podarilo sa mi kúpiť starú maringotku 7m x 2m, ktorú chcem zrekonštruovať a urobiť z nej holubník. 1) Myslíte že je to dobrý nápad? 2)Čo si myslíte o použití materialov ako OBS,drevotrieskové alebo tzv. šalovacie dosky a ich vplyv na zdravie holubov? Plánujem oplaštenie troch strán a jednú pozdĺžnu nechať otvorenú-pletivo kde plánujem umiestniť v strede hlavný vchod a vlety do dvoch oddelení po stranách.Na strechu plech a pod plech nejakú izoláciu(polystyren) proti horúčavam. Plánujem tri oddelenia: 3m x 2m-chovné a zaroveň závodné oddelenie (prvých pár rokov určíte len prirodzena metóda), 2m x 2m-miestnosť pre krmino, technické zariadenie, 2m x2m-oddelenie pre mladé. Takáto je moja predstava Prosím vás o pripomienky návrhy a komentáre. Ďakujem. PS: Dajú sa na túto diskusiu umiestniť obrazky? mne sa to nepodarilo. Určite by to diskusiu spestrilo a oživilo.
Pavel Ostrolucký (25.01.2011, 08:21)
Miestnosť pre krmivo vypusti - lebo sa Ti tam nasťahujú myši a rôzna iná háveď a časom aj tak zistíš, že to tretie oddelenie budeš potrebovať. Ja taktiež prispejem nejakými mladými z chovného oddelenia č.t. 0908 035200, ale až koncom mája.
Pavel Ostrolucký (25.01.2011, 08:23)
Oprava č. t. - 0908 - 935 200 / v prvom mejli je chybne uvedená 0 /.
Anton Morvay (25.01.2011, 22:14)
Dušan, nebolo by od veci keby si sa nám strčne predstavil o koho ide ? V akej OZ alebo klube budeš registrovaný ? Snáď i to pomôže v tvojej situáci niečo phnúť do predu či už s holubami alebo s technickou pomocou ohladne holubníka. Čo sa týka polystyrénu ten by som v holubníku nepoužíval zvieratám škodí radšej použi kamennú vlnu / sklená vata /.
Dušan Kaľavský (26.01.2011, 23:28)
Ďakujem za rady pani Ostrolucký a Morvay. Som z mestečka Giraltovce na východnom Slovensku tu budem aj registrovaný v ZO Giraltovce, ktoré patrí pod OZ Bardejov. Trochu som poštudoval vlastnosti sklenej vaty,skutočne sa mi zdá vhodnejšia na strešnú izoláciu ďakujem. No nikde som sa nedočítal či a ako polystyren škodí zvieratám. (Včelie úle už tiež robia z polystyrenu, zateplujeme ním domy apod...) Ešte raz ďakujem.
Pavel Ostrolucký (27.01.2011, 08:13)
Ja som si najprv podľa mena myslel že niekde od Levoče, dík za vysvetlenie. V ponuke mladých môžem dať iný návrh, môžem poskytnúť jednu starú or. páru z mojich najstarších výborných chovných holubov, myslím si že by išli do dobrých rúk .
Dušan Kaľavský (27.01.2011, 12:48)
Pan Ostrolucký neboli ste ďaleko od pravdy,povod mena pochádza zo Spišského podhradia. :-)
Ján Číz (28.01.2011, 11:50)
som mlady chovatel a potrebujem radu...neviete mi poradit ako mam toho roku precvicit rociakov (minulorocne mlade)myslim na aku dlzku trati ich nasadzovat a na kolko zavodov ich mam nasadit....vopred vdaka
Peter Matalík (28.01.2011, 12:09)
Jano! Myslím si,že v našej ZO Brezovica je dosť fundovaných chovateľov,ktorí Ti na túto a nie len túto otázku radi odpovedia.Dúfam,že v sezóne 2011 rozšíriš naše rady.
Pavel Ostrolucký (28.01.2011, 14:17)
Odpoveď pre Janka Číža - prídi spolu s Dušanom Kaľavským a tiež Ti darujem jeden zo starých základných párov veľmi dobrých holubov. Starých chovných holubov sa nechcem zbaviť , ale darovať do dobrých rúk, lebo som nakúpil nové rýchle holuby z Belgicka, Nemecka a Holandska. Moje č.t. je hore vyšie uvedené môžeš večer zavolať. Do Polska som pre nedostatok času necestoval a výsledky mám už od včera aktuálne aj s fotografiami čo zverejnil Daniel Krajčík a spol. A o tom ako cvičiť holuby Ti iste rád povie Paťo Matalík a ak nie - niečo aj ja, len toho je veľa všetko neviem ani ja, niekedy príroda a nemoci holubov zakrútia aj so skúsenými starými chovateľmi - hlavne adenovírus, diftéria, salmonela, trichomonáda a pod.
Marek Hnilicka (28.01.2011, 20:20)
Kdysi, když jsem stavěl RD, tak jsem zjišťoval co a čím zaizolovat. Bylo mi vysvětleno, že polystyren je dobrý na obvodové zdi, ale nevhodný k zaizolování sedlové střechy. Z jakých důvodů si ted již přesně nepamatuji, ale bylo to v závislosti na teplotě opírajícího se slunce do střechy a pod. Pokud se rozhodnete pro polystyren nebo vatu, věřte mi že budete muset vše pořádně utěsnit, protože v obou dvou by mohli mít myši ráj. Pokud uvažujete o izolaci pod plechovou střechu, já bych použil vatu. Ale z vlastní zkušenosti bych nic neizoloval, nechal pod plechovou střechou volné průduchy ze předu i ze zadu. Nad hlavou jen pletivový strop, pod kterým by mohl být vysunovací strop pro lepší regulaci vzduchu. Já osobně jsem uvažoval i o nuceném odsávání, ventilátory mám, ale bál jsem se nadměrného víření prachu, takže zůstalo jen u nákupu materiálu na odsávání.
Dušan Kaľavský (29.01.2011, 16:24)
Pán Hnilicka, ďkujem za vysvetlenie.Rozhodol som sa izolovat strop práve kvoli letným horučavam. Pod čistým plechom to je ako mať nad hlavou rozžeravený pekáč.Chcem dať na strop vatu a boky ani neizolovať, ale ako som videl v zapadnej EU tak tam pária holuby už po vianociach a vo februari majú prvé výletky. Tak neviem ako je to v naších podmienkach? Nieje ešte chladno?Potrebujem komplet izolovať aby mlade nepomrzli, nezakrpateli ...? Chcem sa vás páni chovatelia spýtať: kedy párite holuby? Kedy chováte prvu, druhu ... liaheň?
Juraj BArtal (01.02.2011, 16:21)
dobry den pani chovatelia som z jednym zo zacinajucich chovatelov a tento rok by som chcel si aspon par zavodov odletiet ale nemam este hodiny tak by som vas poprosil ci by ste mi nepodarovali hodiny alebo lacno nepredali dakujem
Marián Rešutík (02.02.2011, 09:59)
Zdravim vas...poradte mlademu chovatelovi vas postup liecenia pred sezonou...dakujem
Dušan Kaľavský (02.02.2011, 11:14)
Našiel som rady veterinara-chovateľa poštových holubov.Možno ti to pomože. http://www.holubi-polasek.estranky.cz/clanky/vakcinacni-schema.html Na jeho stránke najdeš aj popis jednotlivých chorob a liečenie. S pozdravom Dušan.
Marián Rešutík (02.02.2011, 12:10)
dakujem dusan...
Miloš Boron (02.02.2011, 12:51)
Dušan ak ti môžem vysvetliť, lebo trochu sa vtom pohybujem. Tak ako naznačil Marek Hnilička do strechy je ideálna minerálna vata a to preto, lebo akumuluje teplo ktoré dokáže v sebe udržať niekoľko hodín .Pričom polystyrén odráža teplo a nedokáže cirkulovať cez neho vzduch. Nezabudni na prevetrávanie strechy medzi vatou a krytinou !

Pre účasť v diskusii je potrebné prihlásenie

Zmeny boli uložené