Dobrodruhovia alebo holubári?

František Dohňanský (02.05.2006, 12:40)
Konečne nám to všetko začalo. Včera 1. mája som pri pohľade von z okna ani len nepomyslel, že by sme mali letieť pretek. Pršalo skoro celý deň, chladno, hory dookola okolo Trenčína v oblakoch a hmlistom opare. Najskôr som si myslel, že vidím fatamorgánu, ale bola to skutočnosť. Okolo 11.00 hod. dva obrovské kŕdle holubov v hustom daždi krúžili nad Trenč. Turnou a okolím snažiac sa nájsť jasné miesto nad zahmlenými horami Považského Inovca. Neskôr boli holuby usadené po strechách, elektrických stĺpoch a v malých skupinkách brázdili údolie okolo Trenčína dlhé hodiny. Viem, že vtáčia chrípka nás všetkých znervózňuje, ale takýto začiatok sezóny si tieto holuby určite nezaslúžili. Radšej by som ich dal o týždeň dva neskôr na prvý závod šupom. Zaujímalo by ma, ktoré OZ sa chcelo týmto spôsobom zviditelniť? Napíšte, kto ste leteli v tento deň pretek alebo mali nácvik a čo si o tom myslíte? S pozdravom Za krajšie počasie! Fero D.
Miroslav Luhovy (02.05.2006, 13:43)
My (OZ Považská Bystrica) sme mali nácvik zo Senice,ale napokom sa holuby stiahli ku Nemšovej a tam vypustili.Lety trvali od 30 min do 5 hodín.Straty našťastie takmer žiadne hlavne z dôvodu malej vzdialenosti.
Zdeňek Adamík (02.05.2006, 22:21)
Včera ke mně přilétl mokrý ročák č. rod. kroužku (bez čipu či gumičky) 05-01504-SK-194 MKP. Dostal tabletu TKK. Dnes ráno multivitamin. Odpoledne jsem ho vypustil a po čtvrthodinovém prohánění nabral kurs Východ. Doufám, že už je doma. Konečně suchý a šťastný.
Milan Blahovský (02.05.2006, 22:39)
Ku mne pre zmenu dnes doletela kapr.holubička 05-CZ-0211-1262. Ide zrejme o slovenského chovateľa, čo ju nasadil, keďže mala slovenskú gumičku. To naozaj na tom západe bolo až také hrozné, že to otočila na východ ? Preteky mali OZ Levice,Nitra a možno ďalší nedočkavci. Východniari začínajú s tréningovými letmi.
Zdeňek Adamík (03.05.2006, 14:31)
Hrozné to opravdu bylo. Ještě hroznější jsou pak ti holubářští IGNORANTI, kteří podobné závody či nácviky uspořádali. Měli by se raději věnovat něčemu jinému...
Daniel Krajcik (04.05.2006, 09:08)
Zase az take hrozne to nebolo. My sme leteli CADCU. Prve holuby na najkratsej vzdialenosti /100-110 km/ boli po 120 minutach - a boli suche ! Problem mali ti, ktori nasadili neprecvicene holuby. Ja osobne, kedze sa mi nepozdaval zdravotny stav, som nasadil len obmedzeny pocet. [%sig%]
Jozef Kasan (04.05.2006, 11:45)
OZ Levice bolo jedným z tých, ktoré leteli dňa 1.5.2006 Čadcu. Keďže sme chceli pretek uskutočniť vozidlo sa dostavilo na štart. Že nebolo ideálne počasie, to sme vedeli ale cez to všetko sme si predpokladanú trasu letu holubov preverili telefonicky pred štartom nasledovne: štartér, vodič, sprievodca v Čadci. priatelia holubári - funkcionári v Žiline, Pov. Bystrici, Žiari nad Hronom v Partizánskom. Všetci sa vyjadrili, že aj keď nie je ideálne počasie podľa ich názoru je možné aby boli holuby odštartované čo bola aj v skutočnosti pravda a kedže sa jednalo o krátku vzdialenosť boli holuby vypustené. Na satelite ani radare nie je vidieť hmlu ale iba značnú ťažkú oblačnosť a tá sa nachádzala na západnom Slovensku a Morave. Že sa v priebehu dvoch hodín tak radikálne zmení počasie nečakal nikto z nás predpoklad zhrošenia bol až na poobedňajšie hodiny. Holuby nás znovu presvedčili, že nebudú letieť tam kde chceme a predpokladáme, ale tam kam chcú a to i proti špatnému počasiu. Pravdepodobne sa pustili po Váhu a narazili na špatné počasie v okolí Trenčína. Cez to všetko sa väčšina holubov povracala na svoje holubníky aj keď niektoré na druhý deň a unavené. Samozrejme boli straty, ktoré mrzia a mňa obvzlášť, ale taký je tento šport, ktorý Vám každý rok prinesie aj sklamanie. Ja osobne som bol vždy proti pretekaniu už v mesiaci Apríl, ale po viac ako 10 ročných skúsenostiach pretekania v mesiaci Apríl môžem konštatovať, že toto bol prvý pretek, ktorý sa nevydaril ale nebol ani katastrofou. Ťažké preteky bývajú väčšinou v druhej polovici mesiaca Máj. Osobne som názoru, že radšej nech prší ako majú byť 30 stupňové teploty. Mokrý holub sa osuší a po zlepšení počasia priletí avšak dehydrovaný sa už ťažko vracia na svoj holubník a ľahšie dám znovu do formy holuba, ktorý absolvoval daždivý pretek ako takého ktorý prišiel dehydrovaný na pokraji síl. Prajem všetkým holubárom iba priaznivé počasie a dobré dolety. Keďže predpokladám, že do soboty nebude povolenie pretekať z Čiech pôjdeme znovu do Čadce.
Daniel Krajcik (04.05.2006, 12:25)
Pan Kasan, o kolkej ste v pondelok v Cadci odstartovali ?
Jozef Kasan (06.05.2006, 06:25)
Pre Daniela! Štart v Čadci dňa 1.5.2006 o 08,45 hod. Dnes letíme opäť Čadcu, podľa informácií je tam výborné počasie a holuby pustíme čo najskôr až sa ukáže slnko.
Ivan Oravec (06.05.2006, 12:28)
Pán Kasan ako to letelo dnes? (celkovo)
Jozef Kasan (06.05.2006, 23:47)
Dnešný pretek z Čadce bol veľmi rýchly a niektorí chovatelia premeškali svoje holuby, keď ich našli už doma. Štart o 06,30 hod. a prvé holuby boli konštatované už o 07,40 v našej MO a na kratších vzdialenostiach ešte skôr. V pondelok letíme znovu Čadcu.
Daniel Krajcik (10.05.2006, 15:09)
V OZ Nitra sme mali Cadcu v nedelu /7.5./ a dolet bol tiez velmi rychly - cez 1700 m/min. Mhm, keby som si bol pozrel v nedelu rano Vas prispevok, nemusel som premeskat. Ale nastastie ma kolega zalarmoval. 3-4 minuty pri takomto priebehu preteku su vsak velmi "bolestive".
Jozef Kasan (13.05.2006, 21:07)
Dnes OZ Levice a Šurany leteli Jičín t.j. cez 300 km. Bol to pretek, ktorý sme preložili pre predpoveď počasia z nedele na sobotu. Mám taký dojem, že nám to vyšlo. Bolo pekné počasie aj keď samotný priebeh preteku možno hodnotiť ako stredne ťažký pre silný vietor a aj pre kilometrový rozdiel z Čadce. Prajem všetkým dobrý dolet v nedeľu a dúfam, že sa počasie zlepší a všetko dobre dopadne.
Daniel Krajcik (15.05.2006, 11:35)
OZ Nitra tiez letelo v sobotu, kedze v nedelu sa podla predpovede mali "vsetci certi zenit". Dolet bol dost tazky, najma rocne holuby dostali zabrat a mnohe mali problemy s navratom. :-(( Po 2 Cadciach (100-140 km) sme skocili hned nad 300 km, z mojho pohladu dost nelogicky a nesetrne voci nasim holubom.
Igor Ziatko (31.01.2011, 17:42)
Zdravim holubari Prosim Vas o radu ohladom susedskeho sporu v chove postovych holubov. Som v situacii, ze ma caka sud. Najde sa medzi nami holubar ktory mi moze pomoct? Moj email je izo2701@gmail.com Dakujem
František Dohňanský (02.02.2011, 07:41)
Pán Ziatko, skúste požiadať o radu p. Vladimíra Šišku, e-mail: vladimir siska@centrum.sk alebo mobil 0903 240 838.

Pre účasť v diskusii je potrebné prihlásenie

Zmeny boli uložené