EKS-ako na to ?

František Kreml (06.11.2008, 16:59)
Kto my poradí, ako má byť správne osadený elektronický systém.Pozeral so pretekový poriadok,no ten výklad je šalamúnsky. Môže byť anténa -snímač na pristávacej doske ?
Jozef Obselka (07.11.2008, 10:16)
Pozrite si prispevok: VLETOVA ANTENA EKS, zo dna 2.1.2008
František Kreml (07.11.2008, 17:42)
Ďakujem,pozrel som,len prax je úplne iná,veľa chovateľov to má na pristávacej doske,holub pristane.....pííííp a už ho má,no do holubníka skočí neskôr,ba môže ešte odletieť. Treba to jasne doplniť v P.P. aby to bolo čierne na bielom,že holub musí byť v moci( rukách chovateľa).
Jozef Obselka (08.11.2008, 13:43)
To pííííp, považujte za cielovu pasku, tak ako bolo napisane, lietame na suradnice, holub to zvladol a jeho cas sme len skratili o par sekund k dobru pre chovatela, ale holub o tom nevie, on to berie za povinnost letiet domov, My mu len pomahame ako vieme, vyhadzujeme nemale ciastky za EKS, berte to ako odmenu, kde holuba mate doma a pocujete pííííp, kde ostatny cakaju este pri pivecku, vinecku alebo cigaretke..... Pristavacia plocho "kos" je sucast holubnika a to je dostacujuce.
Ivan Oravec (08.11.2008, 15:43)
Jednoduchá dvojdielna anténa zn.tipes na mojom holubníku. http://zo-chtelnica.unas.cz/antena.htm
Štefan Nochta (08.11.2008, 16:27)
Pán Kreml potrebuje asi niekoho na škriepku, nakoľko mu nestačí vysvetlenie p. Obselku.
František Kreml (08.11.2008, 17:46)
Pán Nochta,nepoznám Vás a ani Vy mňa,tak sklapnite keď neviete o čo ide ,dobre.........Alebo povedzte na to rozumný názor ak taký máte. Samozrejme,že lietame na súradnice,ak to takto máte p.Obselka tak to je špatne. Názorný príklad ste mohli sledovať v TS-D.Krškany,boli aj hromadné dolety a pristátia na dosku a žiadne pííp sa nekonalo,to preto že majú správne umiestnené vlet.antény,tento príspevok píšem zámerne,aby sa v pretekovom poriadku toto uzákonilo. Holub musí byť v moci chovateľa. Pán Obselka,veď súčasť holubníka môže byť plot,,,alebo drevo spojené s holubníkom,kde holuby sedajú a to by mala byť odmena holubovi,lebo on o tom nevie,tak to je pekná blbosť.
Mikuláš Kováč (09.11.2008, 12:00)
Vo vykonávacích predpisoch pre elektronické konštatovanie systémov TauRIS, Tipes, ATIS, BRICON všeobecná časť, odstavec h) sa píše: Vlet – je vstupné zariadenie, ktorým holuby vstupujú do chovateľského zariadenia. Senzory ( antény ) – registrovacie zariadenie musia byť inštalované tak, aby boli v kontakte ( musia nadväzovať ) na holubník. Podľa mňa je to dostačujúci výklad a netreba ho o nič dopĺňať. Detailné rozpisovanie bude mať za následok väčší chaos medzi chovateľmi, pretože chovatelia majú rôzne holubníky a v nich rôzne riešenia vletov. Až má nejaký chovateľ na holubníku plot, ktorý slúži ako vlet, prosím dajte to na web veľmi rád by som si to pozrel. :) :) Aj my sme tento rok začali používať elektronický konštatovací systém a musím povedať len jedno: Je to paráda!!! Zmenilo sa aj správanie holubov. Rýchlejšie a bez obáv idú do holubníka. Ani raz sa nestalo, že by holub odletel z vletu. [%sig%]
Štefan Nochta (09.11.2008, 13:34)
Pán Kreml, neviem, že čo Vás tak vytočilo, že ste sa hneď obul do vulgarizmov, predpokladám, že slovo "škriepka". Tak ja Vám to vysvetlím:Škriepka- znamená tvrdenie si svojho názoru, ktorý oponuje názorom iných osôb, názory ktorých sa zhodujú. Je to napr. názor p. Obselku, p. Kováča, je to aj môj názor a určite ste počul i viacero názorov na to, že umiestnenie vletovej antény pod pristávaciu dosku nie je proti predpisom p.p. a taktiež môžem potvrdiť, že ani v jednom prípade sa nestalo, že by holub z pristávacej dosky po pristátí ešte odletel a nanajvýš sa tam zdrží 1-2 sek. Správanie sa holubov po pristátí je omnoho kľudnejšie a istejšie ako pri ručnom konštatovaní, nakoľko holub si je vedomý, že po vletení do holubníka s ním nebude manipulované.
František Kreml (09.11.2008, 14:08)
Vidím,že nerozoznávate pristávaciu dosku a vlet,rád by som vedel pán Kováč v čom by mali chovatelia chaos. To teraz majú v tom chaos a chytráci to len zneužívajú.Vlastne využívajú...
František Kreml (09.11.2008, 14:39)
Pre pána Nochtu,sklapnite -znamená zmľknuť,ak nemáte na vec svoj názor,čo nemáte, ale prezentuje názor iných.......
Mikuláš Kováč (09.11.2008, 17:44)
P. Kreml, až máte priame dôkazy na konkrétneho chovateľa, ktorý „ využíva ", alebo nejakým spôsobom porušuje vykonávací predpis obráťte sa na výbor vašej OZ. Ak neuspejete tam môžete sa obrátiť na výcvikovú komisiu SZ CHPH, ktorá prehodnotí či došlo k nejakému priestupku. Dovtedy sú Vaše vety „ ... a chytráci to len zneužívajú. Vlastne využívajú... " nepodloženým a hlúpym ohováraním. [%sig%]
František Kreml (09.11.2008, 18:26)
Pán Kováč neprekrúcajte,nikoho neohováram,máte EKS,ak áno kedy ho anténa zachytí,dúfam že nie na prist,doske ale až keď holub skočí do holubníka alebo koša na holubníku.
Jozef Obselka (09.11.2008, 18:47)
Pytam sa sam seba, ci ma vlastne zmysel vobec reagovat na nejake prispevky, ako vidim, nema. . . Letu Zdar!!!
Alexander Balogh (09.11.2008, 19:26)
Zdravím,nechcem sa moc miešat do týchto vecí,ale moj názor je,že by naozaj Slovenský svaz mal určit parametre,kde sa má alebo nemá nachádzat antena na eks,ja viem len tolko,že v niektorom západoevropskom štáte je to udané,že antena má byt umiestnená tak,že 70%jej plochy by malo byt v o vnutri holubníku,neviem či som to špecifikoval presne,ked nie,ospravedlnujem sa.
Zdeňek Adamík (09.11.2008, 21:25)
V ktorom Západoevropskom štáte? Pane Obselka, máte pravdu v tomto případě skutečně nemá...
Mikuláš Kováč (09.11.2008, 21:40)
Pán Kreml Vy ste chceli radu, ako má byť správne osadený elektronický systém? Alebo chcete dávať rady? [%sig%]
František Kreml (09.11.2008, 22:04)
Pán Kováč,keď sa už zapájate do diskuzie aspoň odpovedzte na otázku,ktorú som Vám dal,máte EKS ?a ako to máte nainštalované,vopred ďakujem za odpoveď.
Mikuláš Kováč (10.11.2008, 06:39)
Máme konštatovací systém SPEEDY s jednou anténou s rozmermi 25 x 50 cm. V predchádzajúcom príspevku som napísal „ chovatelia majú rôzne holubníky a v nich rôzne riešenia vletov ". My máme dve riešenia. Prvé je pre oddelenie vdovcom, v ktorom sme umiestnili anténu pod vlet. Takže holuba zosníma tesne pred skočením do holubníka, pričom holub sa môže po zo snímaní otočiť a odletieť. Druhé riešenie je pre oddelenie mladých. Pristávacia doska o dĺžke 2,5 m a šírke 0,35 m je súčasne aj vlet pod ktorým máme umiestnenú anténu ( 0,25 x 0,5 m ). Tesne pred skočením holuba do holubníka holuba zaznamená. Viem, že pre p. Kremla to bude nepochopiteľná záležitosť, ale je to tak. Pričom holub môže tiež odletieť kedy sa mu zachce. Obidve riešenia sú dôsledkom výstavby holubníka, ktorý sa staval pred 20 rokmi a nik vtedy netušil, že sa tam bude montovať nejaký elk. konštatovací systém. Niektorí z vás mi dajú nato odpoveď, že si to môžeme prerobiť. Ale prečo? Porušujem tým niečo? Nie neporušujem. Je to vstupné zariadenie, ktorým holuby vstupujú do chovateľského zariadenia a antény nadväzujú na holubník. Alebo je to preto, aby som uspokojil chovateľov, ktorý nemajú elk. konšt. systém? Pričom ich jediným cieľom je oddialiť čas konštatovania čipovaných holubov? No a určite sa nájdu taký, ktorí budú poukazovať na pretekoví poriadok HLAVU V. – KONŠTATOVANIE HOLUBOV odsek 4. : „ Do štyroch hodín po konštatovaní holuba je chovateľ povinný mať k dispozícii konštatované holuby za účelom preukázania sa kontrolným orgánom. .... " Ani v tom nevidím problém. Kontrola môže prísť. Keď sa naše holuby vrátia zo závodu sú na holubníku. Celý háčik okolo umiestnenia antén nie je vo výklade pretekového poriadku. Je to o sekundách, pretože tie mnoho krát rozhodujú o víťazovi. Chovatelia s elktr. konšt. systémom majú výhodu rýchlejšieho konštatovania a sú chovatelia ktorí im túto výhodu chcú zobrať. [%sig%]
Milan Blahovský (10.11.2008, 10:38)
Téma , ktorá sa na tejto diskusii už prepierala, pre informáciu pozri : http://www.postoveholuby.sk/forum/read.php?f=2&i=1392&t=1392
Ales Truhlar (10.11.2008, 12:38)
Máme konst.systém Tipes. Je to takto dobře????? :-)))) Nebo snad něco porušuji? http://www.paseka-truhlar.estranky.cz/archiv/ipreview/93.jpg http://www.paseka-truhlar.estranky.cz/archiv/ipreview/96.jpg http://www.paseka-truhlar.estranky.cz/archiv/inahled/94.jpg
Milan Blahovský (10.11.2008, 15:01)
Zrejme ak by to mali všetci takto ako vy Aleš podobné otázky či témy by tu neboli nadhadzované...
Zdeňek Adamík (10.11.2008, 17:47)
Poslušně hlásím, že to mám stejně jak Aleš. Ale již učím holuby sedat na komín a asi dám vletovou anténu tam. V souřadnicích určitě nebude rozdíl. Viz. odvozeno např. povolená vzdálennost dvou holubníků do 100 m od sebe...
František Kreml (10.11.2008, 19:14)
Pán Truhlár......klobúk dole,pred Vaším vletom.
Daniel Krajcik (12.11.2008, 15:18)
Podla mna ani jedno z rieseni, ktore tu boli ponuknute nazabezpecuje, ze holub je po konstatovani "v moci chovatela". Aj v tuneli sa moze otocit (resp. vycuvat), co sa aj v praxi stava. Ide sice o priemyselne vyrabany produkt, ktory sa masovo pouziva v celom svete ... len zrejme na Slovensku neobstoji ... ak ma byt holub zosnimany az vtedy, ked je "v moci chovatela". Pridavam priklad riesenia, ktore splna uvedenu podmienku - mozno inspiracia pre tych, ktory rozmyslaju ako na to: http://www.mladez.googlepages.com/eks
Zdeňek Adamík (12.11.2008, 17:50)
Výraz "v moci chovatele" je zastaralý a překonaný. Mnoho chovatelů si kupuje EKS proto, že mnohdy z pracovních důvodů nemohou být bezprostředně přítomni při konstatování holubů ze závodů. Mají snad kvůli takovémuto překonanému nesmyslu přestat holubařit? Ostatně tzv. "v moci chovatele" je stejně; neboť je na jeho pozemku v jeho nemovitosti, kterou bez jeho svolení či povolení soudu nemůže kontrolovat ani policie (až na zákonem stanovené výjimky). Samozřejmě můžete namítnout, že pokud se zúčastní různých soutěží, akceptuje i jejich ustanovení - pravidla. To ano, ale kontroly se klidně může zúčastnit rodinný příslušník. Že bychom pak chtěli aby byl holub v moci rodinného příslušníka, či ošetřovatele apod.? To ale není nikde zakotveno! Co pak???? Zkrátka je to anachronismus.
Daniel Krajcik (12.11.2008, 18:57)
Nemyslel som majetkovo-pravne pomery. Ja slovne spojenie "v moci chovatela" chapem tak, ze holub sa uz nemoze otocit a dostat sa z holubnika von, vyletiet. Vtedy zvacsa konstatuju holuby aj ti, ktori letia na gumicky. Myslim, ze cielom toho, kto zalozil tuto diskusiu bolo poukazat na fakt, ze ti, ktori maju "zle" umiestnene anteny su zvyhodneni ... resp. gumickari znevyhodneni pri konstatovani holubov.
Zdeňek Adamík (12.11.2008, 21:18)
Sousedka má vysavač. Moje žena pouze smeták a mop. Sakra, co s tím? Sousedka se asi už ke smetáku nevrátí, asi koupím vysavač... Snad už budu mít klid...
Daniel Krajcik (12.11.2008, 21:53)
... resp. niektori EKS-kari zvyhodneni resp. znevyhodneni pri konstatovani holubov - antena umiestnena na pristavacej doske, v kosi, tuneli, ... atd.. Pred rokom tu bol prispevok p. Kuceru "... leteli sme komercny zavod jesenice. Holubica my po prilete sedela na letaci styri minuty. bola zdrava a dobre pripravena inak by nezvladla siedmy zavod za sebou.Toto zavahanie sposobil stres ktory nastal pri rozdelovani celeho krdla v nevelkej vzdialenosti od holubnika. doletove pole bolo od severu moravy az po nitru.teda dvesto km. nakoniec moja holubica bola konstatovana setdesiata z tritisicpatsto. keby som mal antenu vonku bolo by to vsetko inak."
Zdeňek Adamík (13.11.2008, 07:29)
Ano, u holoubat je to možné. Ale i zde existují možnosti přípravy, které podobné situace maximálně eliminují, ale ne zcela. U starých holubů (vdovců) se mi to ještě nestalo. Spíše mám občas problém, že ho snímací zařízení nestihne, když vletí do holubníku jako dělová koule. Na rozdíl od některých, kteří sundávají běhačky z tunýlku Tipesu, já je tam musím mít a to ještě jištěné gumičkami aby nespadly. Je to všechno o přípravě a zejména o selekci! Pokud se chcete zabývat záležitostí umístění snímací vletové antény, je dle mého názoru, třeba rozlišovat jednotlivé systémy, a to zejména v které části vletové antény je skutečně snímací zařízení umístěno a v jakém tvaru. Takže, třeba Tipesu, opět dle mého názoru, s "tunýlky" by se to týkat nemuselo, ale pouze do té míry, pokud někdo tunýlky nesundá a pak snímací zařízení neumístí pod náletovou desku, i když i zde, na rozdíl od jiných systémů stejně dojde ke sejmutí kódu z mikročipu až v poslední její třetině. Uvedl jsem však pokud se chcete, já osobně bych se tím však nezabýval, zejména s ohledem na stále se rozšiřující počet uživatelů EKS, kterých asi bude v Čechách již více než 60% uživatelů.
Rastislav Vincenty (13.11.2008, 10:54)
Dobrý deň p. Kreml, tu Vincenty, tajomník OZ-Košice, p. Obselka, p. Kováč a p. Nochta Vám to jasne vysvetlili, tak nechápem načo zbytočné emócie! Vlet – je vstupné zariadenie, ktorým holuby vstupujú do chovateľského zariadenia. Senzory ( antény ) – registrovacie zariadenie musia byť inštalované tak, aby boli v kontakte ( musia nadväzovať ) na holubník. To je asi dosť jasné pre každého!!!!!!!!!!!!!!!!!!! A presne ako povedal p. Obselka, my čo vlastníme EKS, vyhadzujeme nemalé peniaze za EKS a čipy. A ako Vám povedal p. Blahovský, zbytočne sa venujete tejto téme. Aj v našom OZ je mnoho chytrákov, ktorý by len ubližovali EKSkárom, ale oni nič preto aby to vlastnili neurobia. S pozdravom Letu zdar [%sig%]
Rastislav Vincenty (13.11.2008, 10:57)
A ešte niečo, holub ten čip resp. tú ťažobu na sebe nosí, oproti holubom nasadzovaným bez čipov!!!! Tak aj zato mu je veľka vďaka!!!!! Tak prestanme EKSkárov upodozrievať a radšej im vzdajme hold a hlavne tým holubkom! [%sig%]
Dušan Jakube (13.11.2008, 19:02)
Dobrý večer pán Vincenty. Zdá sa, že emócie ovládajú práve Vás. Tí chytráci, ako ste ich nazvali, by možno radi pre to niečo urobili a mali EKS, ale možno sú radi, že zaplatia poplatky pre bežný život. Ale majú radi holubov tak, ako tí s EKS. Za to, že na to nemajú, neznamená že nevidia prípadné znevýhodnenie svojich miláčikov. Snažte sa pochopiť aj druhú stranu. [%sig%]
Ladislav Bačo (13.11.2008, 22:40)
Dobrý večer. Celý problem je v tom, že všetci kompetentni, ktori by to mali riešiť asi letia tiež na EKS a tak samozrejme nemajú záujem to riešiť. Pán Krajčik to vystihol presne, ak sa niekomu nepáči v- moci chovateľa - tak sa to dá definovať napr.- v bode odkiaľ nevie vyletieť z holubníka-ale tu sa netreba hrať na slovíčka, ale dať to do P.P.!!! a potom môžeme viesť zmysluplnejšie diskusie . Ešte pár otázok na: p.Kováč citujem...chov. s EKS majú výhodu rýchlejšieho konštatovania a sú chovatelia, ktorí im chcú TÚTO VÝHODU zobrať. Ja sa pýtam -slušne povedane- prečo ........máte mať výhodu, len preto, že máte na EKS???-a zlí sú samozrejme gumičkari lebo nato nemajú??? p.OBSELKA citujem...jeho čas sme skrátili o pár sekund, ale holub to nevie, vyhadzujeme nemalé čiastky na EKS--, BERTE TO AKO ODMENU.... 1.-keby to vedel holub, musel by sa hanbiť a ak potrebujete takto zrýchlovať svoje holuby ... no coment! 2.-je tu viac gumičkárov, ktorí percentuálne dávajú do tohto športu viac v pomere ku svojim príjmom ako niektorí EKS-kári a akú majú za to ----------- ODMENU???--pre ---PÁR SEKÚND--možno prídu o 1. cenu--pohár--či finančnú výhru---Pýtam sa Vás či je to športové a férove??? p. tajomný tajomník Rasťo- Vysvetli nám, prečo preboha Si si navešal tu ťažobu na svoje holuby -a zas my Košickí gumičkari budeme ---CHYTRÁCI ---čo TI ubližujú Ešte raz citujem p.Kováča--v tomto s ním súhlasím... Je to paráda!!! Rýchlejšie a bez obáv idú do holubníka!!! Myslím si, že to je tiež veľká výhoda a mala by vám stačiť. P.S. Keďže vy EKS-kári ste nás už rozdelili na gumičkárov a EKS-károv ,dávam do diskusie takýto návrh na riešenie tejto problematiky.Keďže sme chudobní a nemáme na EKS ako-- "ODMENU"-- za to odpočítať každému nášmu holubovi 20 sekund z času letu. Čo Vy nato?! Dobrú noc praje gumičkár L.B.
Zdeňek Adamík (14.11.2008, 09:52)
Co já na to? 1) Obávám se, že některým, kteří tady třeba i brečí, by nestačilo ani 20 minut.... 2) Jistěže může být v každém sdružení několik jednotlivců, kteří na nákup EKS nemusí mít prostředky, ale převážně je to otázka priorit. 3) Ceny EKS jdou dolů, protože západní trh je nasycen a poptávka tedy klesá. Firmy realizují různé akce a to včetně, stejně jako to vidíme u aut, i prodejem repasovaných EKS. Nejlevnější EKS stojí dnes tolik, jako dříve nové konstatovací hodiny typu BENZING CC CLOCK! 4) Ruku na srdce, nevidíte kolem sebe na různých akcích a teď jich v období klidu bude, chovatele, kteří si stěžují na nedostatek fin. prostředků, a přitom vydávají nemalé prostředky na cigarety, alkohol či holuby "různé" kvality? 5) Pokud, ale skutečně si někdo nemůže EKS dovolit, tak já na jeho místě bych se zaměřil na soutěže DT, tedy třeba ol. kat. "C" a "E", kde, zde, opět pouze dle mého názoru, pár možných sekund relativní výhody, nehraje absolutně žádnou roli. Pozn. Já teď už jdu dál a přemýšlím a otočném holubníku (viz chaloupka a la MRAZÍK), abych dle směru proudění větru a očekávanému příletu holubů mohl získat další výhodu. A to bude určitě víc sekund než s "výhodou" EKS.
Rastislav Vincenty (14.11.2008, 10:23)
Pán Jakube, zato, že niekto nemá na EKS, tak nemusí vždy kritizovať tých, ktorí nato majú!! Nemyslíte?? Ja chápem aj druhú stranu, no nech potom nevyhadzujú na oči ostatným, že holub ti vyhral iba kvôli EKS atď., lebo nie je to iba v tom EKS ale holub musí mať aj svoje kvality!! Píšem tento príspevok nie za seba, ale za všetkých EKSkárov v našom OZ, lebo prichádzam denodenne do styku s našimi chovateľmi. A myslím si, že nie je to iba o peniazoch, ale v tradíciách, keď chovatelia sa nechcú prispôsobiť dnešným novým trendom, nie len v holubárskom športe! Sme totálne konzervatívny národ, neprístupný novým zmenám. Ja iba dávam veci na pravú mieru. Prečítajte si článok p. Adamíka a pochopíte celú pointu!!
Rastislav Vincenty (14.11.2008, 10:42)
Dobrý deň p. Bačo, resp. Čau Laci, ak ti môžem tykať! Najpr otázka, prečo by som mal byť tajomný tajomník??? tomu nerozumiem absolutne, ja som bol do výboru dosadený v roku 2006, tak nechápem tvoje narážky! Nejde tu v tomto článku o mňa, ale o tých, ktorí sú špičkový a používajú EKS ako napr. p. Juhás, p. Varga, a vždy sa proti nim vznáša kritika nevôle! Asi ťažko môžeš vedieť niečo o tom, lebo ani na výborové schôdze ani v pondelok tam na stretnutia nechodíš. A to sú ty CHYTRÁCI, ktorý nič neurobia a vždy iba kritizujú!!!!!!!!!!!!!!!!! Niekomu nepomôže ani EKS aj tak nikdy nedosiahne kvality špičky holubárského športu. Iba to som tým chcel vysvetliť! A tú ťažobu na holuby musíš dať, ak chceš závodiť s EKS, lebo bez toho to nejde!!! A v tom máme zasa my EKSkári nevýhodu! Nad tým si sa nezamyslel?? Ale v jednom sa asi zhodneme: Je to paráda!!! Rýchlejšie a bez obáv idú do holubníka!!! A mnoho z nás, si nemôže dovoliť, sedieť celý deň pred holubníkovm, tak asi aj preto si to kupujeme, lebo máme inú pracovnú dobu! S pozdravom Letu zdar
Dušan Jakube (14.11.2008, 18:15)
Pán Vincenty, vidím, že naozaj nechápete tú druhú stranu a len stále opakujete svoje. Je ľahké ísť s dobou, keď na to chovateľ má. Tu nejde o konzervatívnosť národa. Ja si EKS v budúcej pretekovej sezóne kúpim, mám na to, ale poznám veľa chovateľoov čo si to nemôžu dovoliť, čo neznamená že sú konzervatívni. S ludmi, čo hladia len na seba sa dá ťažko dostať k neakému riešeniu. [%sig%]
František Kreml (17.11.2008, 22:42)
Vážený chovatelia,je nás cez 4 200 na Slovensku,nech má EKS tak 2 000 chovateľov elektronický systém,chcem vyzvať tzv.gumičkárov k danému problému.Bola možnosť čítať príspevky chovateľov reakcie EKS,vlastne sa priznali ako majú namontovaný systém konštatovania.......... Uviedol som aj vzor,TS-D.Krškany,no každý to berie na hlucho,Gumičkári Vás to netrápi..........malo by... Poprosím kecálkov aby sa do Slovenského problému nestarali....ďakujem. Nie som proti EKS.........Gumičkár konštatuje holuba ,až vtedy keď ho má v holubníku,tak to má byť,nie. EKS.....kár vtedy, keď pristane na pristávaciu dosku.....a to je podvod !!! Česť chovateľom,ktorí to majú správne nainštalované. Celý námet,je preto lebo v pretekovom poriadku je diera a tá diera niekomu vyhovuje,čo na to hovorí športová komisia ???Či nie sme si všetci rovný........
Ladislav Bačo (17.11.2008, 23:29)
Ahoj Rasťo. Takže, Ja tak viem že si tykáme ,vtom nevidím problém.K tajomnikovi len tolko že v zaletených hol. bol minule dosť ...zápis podpísaný tajomnikom OZ.KE-dúfam že to bol niekto iný- to bola tá narážka-ak áno tak sorry. Inak fakt pripomínaš papagája a ťahaš sem veci o ktorých táto diskusia nie je ale ak chceš odpoviem Ti na tvojé narážky ale potom ma nebudeš mať naisto v láske. Tak aby si bol v obraze...p. Kreml chcel radu o umiestnení antény -pretože chce aby v tom bol poriadok a povedal to odrazu ste z neho spravili nepriatela a aj z Nás čo s ním súhlasíme. Tie vaše rady a váše sebalutovanie za vaše finančné naklady a privlastnovanie si výhod su úbohé a zo športom nemajú nič spoločného a najsmutnejšie na tom je ,že SZCHPH sa správa ako pštros .Ja sa pýtam??? TAM HORE!!! DOKEDY !!! -Vyhodnotenie preteku sa robí podla rýchlosti,súradnice su dané ! -A čas ? komu ako? -Za tie isté peniaze-podla jedného pretekového poriadku? -Nie je to okrádanie kolegov gumičkárov ? - Nie je to skreslovanie skutočne dosiahnutých výsledkov?m P.Adamík 1.Pozorne si prečítajte všetkych 37. príspevkov a zistíte že KTO tu plače-p.Nochta,Obselka,Kováč,Adamík a Vincenty pričom ste všetci uznali že mate vyhodu ako vravíte pár sekúnd -ale moj návrh ,ten vám dvíha tlak ? A viete kolkým ste ho dvihli vy??? 2.S tymto súhlasím- ak aj Vy!? 3.Potom tento bodnie je neaktualný ruší ,ho bod číslo 2. 4.Ak ste to adresoval mne tak Vás nepoteším lebo nepijem ,fajčiť som prestal pred 17.rokmi aby som mal na zrno pre holuby a holuby rúzne kvality nekupujem, preto bohužial nemám žiadného od chovatelov uvedených v bode 1. - alebo bohudík? 5.Asi ste vymyslel novú teoriu relativity-ale pár sekúnd aj na D:T: je pár sekúnd a čas príletu sa ešte zatial používa pri výpočte rýchlosti holuba a 1. cena je len jedna! Letu Zdar. gumičkár L.B. P.S. Tuto diskusiu týmto končím. Ale na inú ešte možná pokecáme...
Rastislav Vincenty (18.11.2008, 11:39)
Čauko Lacko, ten príspevok ohľadom zaletených holubov.... tie výrazy písal mladý Šoffa, už bol od nás zjazdený aj odomňa aj od Robu, nemôže si takéto niečo mlaďásko dovoľovať, a ešte v mojom mene! Už mu to bolo jasne zdôraznené, ak niečo chce písať na webe, tak nech to píše vo svojom mene!!!!!! Tak ako to robíme my! Každý má svoj názor na vec ja ti ho neberiem, len ma zarazilo to, že si mi napísal tajomný tajomník, lebo ja sa za svoje názory nehanbím ani nikdy som sa nepotreboval skrývať pred nikým! A si myslím, resp. dovolím si povedať, že za posledné 2 roky som najviac s Jarom Seligom a Stanom Robom pre túto oblasť urobil a výsledky sa pomaly dostavujú! Aspoň pre mňa, minulý rok Vilo Petráš, Dušan Plesko, a tohoto roku Jožko Juhás na Slovenskom Fóre poštových holubov v C kategórii! Načas boli robené výsledky, aby si si dokázal pripraviť holuba na ďalší pretek atď.!!! A preto sa snažíme túto oblasť niekam doviesť aby sme boli konkurencieschopný v súperení s ostatnými OZ a to môžeme dosiahnuť iba profesionalitou a tvrdou prácou, a vždy komunikovať s každým členom. Jasné, že všetkým nevyhovieš, to ani nikdy nebudeš môcť, lebo každý človek má iný názor! Ale snaha a kompromis tu musí byť! Letú zdar S pozdravom Rasťo
Zdeňek Adamík (18.11.2008, 13:15)
Ach jo, vážený pane Bačo! Nevím, proč to píšete tak konfrontačně, když já jsem psal svůj náhled na věc v obecné rovině. A nechtěl jsem vůbec nikomu vnucovat svůj názor a dokonce ani takovým směrem, že např. "diskuzi končím". Bylo by to totiž omezování osobní svobody, tedy vyplývající ze Základní listiny lidských práv..., pro Vás i toho pána, který ostatní, mimo Slovákov, označuje za kecálky - svobody slova. Jsem rád, že jsme alespoň v něčem ve shodě, a to v otázce priorit. Také bych Vás chtěl ujisit, že to, že má někdo jiný názor, mi "tlak nedvíhá". Byl jsem teď u lékaře na pravidelnou kontrolu a tlak mám 125/75, tedy s ohledem na můj věk celkem ucházející. No a ještě něco, cca 35 holubářských zemí je zapojeno členstvím v FCI. Neznám ani jednu, která by takovýto problém řešila a není ani pro nejbližší dobu nastolen. Pokud nebude řešen v rámci Pretekového poriaku (FCI), tak pak nevím. Nebo chcete vystoupit z FCI? I to je pochopitelně možné. Jinak nic ve zlém, berte to pouze za můj osobní názor. Pokud to bude možné rád s Vámi podiskutuji na některé z našich Celostátních výstav.
Dušan Jakube (18.11.2008, 18:58)
Nedá mi nereagovať na niektoré príspevky. Pán Adamík Je až neuveriteľné, čo tu dokážete predvádzať a písať čo vôbec nesúvisí s témou, alebo si naozaj myslíte, že niekoho zaujíma Váš tlak ? A čo sa týka FCI, tak to nepotrebujú možno riešiť v iných štátoch, lebo chovatelia s EKS majú vletové antény tak, ako majú byť, to Vás asi nenapadlo. Pán Vincenty Okrem toho, že ste sa tu sám seba vychválili, nepovedali ste zase nič k veci. A čo sa týka tajomného tajomníka trocha ním ste, lebo keď si kliknem na Košice, tak v kolonke tajomník je len , / čiarka / [%sig%]
Zdeňek Adamík (18.11.2008, 19:49)
Pane Jakube, patrně jste odborník na vletové antény v "iných štátoch", i když nevím kolik jste tam chovatelů navštívil. Já tedy dost velký počet a mohu Vás ujistit, že vletové antény mají umístěny dle návodu výrobců, stejně jako na Slovensku či v Čechách. No a pokud umím číst, tak téma zní: "EKS-ako na to?" Možná Vy vidíte něco jiného; no a na můj tlak se dotázal, v jisté souvislosti, ostatně nejen na můj, starostlivý pan Ladislav Bačo, tak jsem ho chtěl pouze uklidnit, že to zase tak zlé není. No nic, asi jste to přehlédl, to se může stát každému.
Peter Matalík (18.11.2008, 20:51)
Nedá mi ,aby som sa nezapojil do tejto diskusie.V r.2003 keď sme si kúpili EKS spedy ,bol výcvikárom v OZ Prešov S.Klien a predsedom M.Bačenko.Informoval som sa ako mám nainštalovať antény.Odpoveď-50% antény musí byť vo vnútri holubníka.Mám to do dnešných dní.Holub je zosnímaný keď zoskakuje zo snímcej dosky do holubníka.Je to tiež jedná z možností na ukľudnenie sporu EKS X gumičkári!
Ing.Peter Fiľarský (19.11.2008, 00:13)
Jednotlivé reakcie a odpovede (44) na príspevok sú viac menej odlišné subjektívne názory jednotlivých fyzických osôb, resp. nepríslušných orgánov. Podstatne zaujímavejší by bol oficiálny výklad kompetentných orgánov a pre osadenie EKS relevantné príslušne ustanovenie pretekového poriadku, ktorý je pre nás holubiarov jednou zo základných noriem, ktorú každý pretekajúci by mal rešpektovať a dodržiavať a ak ju názvem "zákonom", tak by to mal byť rozum zbavený vášne (Aristoteles) a ten aj keď môže pripúšťať viacero výkladov, ale nie žiadnu pochybnosť. Uvediem jedno prirovnanie, aj keď každé prirovnanie pokrivkáva. Pri rovinných dostihoch štartujú kone z jednej štartovacej čiary, avšak pri klusákoch je to v závislosti na predchádzajúcich výkonoch koňa. Funguje to desaťročia a kto sa chce pretekoch zúčastniť, musí to rešpektovať. Predpokladám , že každému je zrejme, že pri rýchlom priebehu preteku na krátkych, resp. aj stredných tratiach, kde rozhodujú sekundy, na niektorých EKS dokonca aj desatiny sekundy, má väčšiu šancu vyhrať holub konštatovaný EKS pred holubom konštatovaným v klasických hodinách, samozrejme za predpokladu ostatných identických podmienok a regulérnosti preteku čo sa týka poveternostných podmienok (sila a smer vetra, dážď) s ohľadom na polohu holubníka a konfiguráciu terénu. Osadenie EKS by malo má mať podporu a byť v súvislosti s ostatnými ustanoveniami pretekového poriadku. Ukladá pretekový poriadok povinnosť, aby chovateľ bol prítomní pri dolete holubov na holubníku? Predmetná vec sa nemôže vyriešiť na tomto diskusnom fóre, aj keď pripúšťam, že jej riešeniu to môže napomôcť. Vo vyspelých holubárskych krajinách, predmetná vec nie je, resp. nemala by byť neriešiteľným problémom a v súčastnosti pri predloženej diskusii k novému pretekovému poriadku by mala byť riešená inštančným postupom orgánmi SZ CHPH, v procese ktorého, s ohľadom na rovnaké práva všetkých členov sa môže realizovať každý člen a v prípade prijatia pozmeňujúcich ustanovení aj každým rešpektovaná.
Martin Polovka (19.11.2008, 04:32)
Skutočne holubárska debata. Alebo žabo- myšia vojna. FCI hovori jasne "systém anten musi byť súčasťou holubníka". Jednoduche zrozumitelne. /alebo ako pre koho/ Vymyšlať nove bremena na SZ je neferove, malicherne. /komisie, schvalovanie, meranie/. Naša pospolitosť je /prevažne / taka, že pre skvalitnenie svojho chovu, či zariadenia neurobi nič, ale preto, aby ubrzdil druheho všetko ,a to s plnou energiou . Nemám rad zimu, preto mám len jednoduche lyže bežky. Mám rád bicyklovanie tak mám 3 bicykle. Kto chce kúpi si EKS. Kto nechce a chce pretekať musi pri preteku čakať a chytať. Len nech nechce aby to robili všetci. Mám priatela čo hovori že si to nemôže dovoliť. Čo je pri mne pol hodiny vyfajči 5 cigariet. Čo dodať ? V tej debate najviac u mňa boduje prirovnanie k smetaku a vysavaču. Debate zdar.
Rastislav Vincenty (19.11.2008, 09:55)
Pan Jakube, nakoniec z toho vyznie, že vy ste tu najmúdrejší! Bolo by Vás dobre delegovať ako kandidáta do Valného zhromaždenia, možno tam ukážete svoj talent!!!!! Chcel by som vidieť, čo ste vy za posledné roky spravili pre holubársky šport a pre vašu OZ!!! A čo sa týka kolonky tajomníka, tak web stránku spravuje p. Blahovský, je to v jeho kompetencii doplňovať tam nejaké údaje.
Dušan Jakube (19.11.2008, 15:29)
Pán Vincenty, už nebudem reagovať viac na vaše pôríspevky, pretože vy ste si pomýlili rubriku. Tu sa diskutuje o EKS a nie o vašich, resp. mojich zásluhách v OZ. Vaše zásluhy ma vôbec nezaujímajú. Keby tu mali diskutovať len vám rovní v zasluhách, tak to by ste tu bel zrejme sám.
Milan Blahovský (19.11.2008, 18:14)
Na doplnenie Rasťa V. tak ju síce spravujem, ale podklady musia poslať funkcionári a je to obratom doplnené. Len to by museli byť oni trocha pružnejší...
Daniel Krajcik (20.11.2008, 01:23)
Vazeni diskuteri, debata zase sklzla inam, coho sme az prilis casto svedkami na tychto miestach. Prirovnanie vysavac-zmetak je sice usmevne, ale nevystihuje to, o com mala byt tato diskusia. Zrejme nebolo v nikoho zaujme vytvorit dusnu atmosferu medzi tymi, kt. konstatuju klasicky a elektronicky, nikto nechce popierat technicky pokrok a jeho uzitok pre chovatelov PH. Ak maju 2 chovatelia EKS - jeden na pristavacej doske a druhy v sputniku ... kto ma potom vysavac a kto zmetak ??? Myslim, ze sa zhodneme na tom, ze dnes najma pri KT casto o vitazovi rozhoduju sekundy. A je nad hviezdy jasnejsie, ze pokial mate antenu na pristavacej doske, tak nech holub vbehne do holubnika aj akokolvek rychlo, je zosnimany skor ako ked je antena v sputniku. Nie je pravda, ze v ziadnej krajine sa doteraz tento problem neriesil. V Belgicku uz tieto zalezitosti riesili a je jasne zadefinovane, ze antena musi byt VO VNUTRI v sputniku. A samozrejme, je to zachytene expresis verbis v dokumentoch KBDB upravujucich pretekovu cinnost! V tomto smere teda nie sme ziadny unikat v ramci clenov FCI ... Nechcem teraz hovorit o tom ako by to malo byt, ci je to dobre ci zle, ale isto by som diskusiu o tychto aspektoch nepovazoval za neprijatelnu ci nerozumnu. [%sig%]
Rastislav Vincenty (20.11.2008, 09:19)
Ahoj Milan, tu rasťo, nič proti, ale tie údaje boli na SZCHPH poslané pred dvoma rokmi listom, tak tá pružnosť asi nefunguje tam! Lebo niekto musel starého tajomníka vymazať no nového už tam nikto nedoplnil! S pozdravom Rasťo V.
Rastislav Vincenty (20.11.2008, 09:35)
p. Jakube, ja som Vám len chcel zdôrazniť, že takých, ktorí kritizujú ako napr. VY je tu všade množstvo, no robiť a niečo pre ten svoj koníček urobiť je tu málo!
Štefan Nochta (20.11.2008, 16:02)
p.Krajcik, a ten kto nemá sputnik, iba pristávaciu dosku, ktorá je súčasťou vletu??
Daniel Krajcik (21.11.2008, 14:02)
P. Nochta, potom vo vnutri - v holubniku. Tu mate ten dokument - http://www.kbdb.be/word+kamp_dokumenten/Reglementenkbdb/nederlands/nationaal_sportreglement.doc, a je to paragraf 64.
František Kreml (07.01.2011, 10:59)
Zdravím všetkých chovateľov. Táto téma a tiež uloženie antén EKS z 1.3.2006 -12:07 vysvetlená pánom Blahovským, nič za tie roky nezmenila, pýtam sa prečo ? Odznelo tu veľa názorov, každý si to vysvetluje po svojom. Čo robí kontrolná komisia, robí ,že nič nerobí. Vydá už SZ konečný verdikt, ako to má byť umiestnené ?
Zdeňek Adamík (07.01.2011, 11:28)
No asi tak aby to splňovalo podmínku výpočtu a ta je jediná: holub letí ze souřadnic místa startu na souřadnice místa doletu. Nebo to počítáte jinak? Teda výjimka asi byla předloni u OS SE, ale tu neberme prosím v úvahu.
Milan Blahovský (07.01.2011, 11:40)
to už je skoro 5 rokov čo sa tú o tom handrkujeme ??? :o))))))) neuveriteľné koľko to trvá a trvá a trvá.
Lubomír Jasovský (07.01.2011, 12:23)
Dobrý deň pán Kreml. Je pravda že táto téma tu už bola ,ale prečo sa ma v tom meniť PP po toľkých rokoch? Mnoho chovateľov si už zakúpilo EKS a spĺňajú terajší PP tak po zmene by si muselo cca 1500 chovateľov znova prerábať vlet ? Aj my sme vlastnili hodiny a reptali na EKS-karov,ale nie pre vlet ,ale kvôli tomu že naše holuby sme museli pomaly po streche naháňať, aby sme ich konštatovali. Jedno je isté EKS nezaručuje chovateľovi super výsledky , ale uľahčuje mu nasadzovanie a konštatovanie holuba.
František Kreml (07.01.2011, 12:46)
Pán Jasovský, neviem prečo by si malo 1500 chovateľov prerábať vlet, keď spľňajú PP. A prečo má dochádzať jednoducho k podvodu. Bol ste v MTS -Nitre, priletelo viac holubov na pristávaciu dosku, niečo sa udialo-----až vtedy ako holub zaliezol do holubníka.
Ivan Nemec (07.01.2011, 15:22)
Pani, je to nekonecny pribeh opakujuci sa pred sezonou uz niekolko rokov. Kazdy vie ako ma byt umiestnena antena (y). Bolo to pisane aj minuly rok. Ak cielova ciara preteku je vlet do holubnika, tak anteny treba umiestnit na vlet (sucast holubnika) alebo za nim, nie pred (na letac). Ale ak si poriadok v tom neurobia a neskontroluju stav ZO (OZ), tak budeme mat o rok znovu o com diskutovat. Ked bude mat 1500 chovatelov zle umiestnene anteny, tak to budu musiet zmenit. Ani futbalistu na ihrisko nepusia ked ma obute zle kopacky. Ale treba to tiez jasne napisat v PP, aby nebol priestor na spekulacie.
Vladimír Kostroš (07.01.2011, 16:13)
Vážený diskutujúci ,Keď že som chcel uspokojiť v ZO poniektorých gumkáčov umiestmil som anténu tak aby bol holub v moci chovatela, bolo to tak asi hodinku roboty,a mám dúfam dozivotne pokoj od táranín. S chuti som sa zasmial keď som si pozrel výsledky toho kto túto tému otvoril skoro celú sezonu 30/ 1 30/2 toho musí určite trápiť kde má byť anténa umiestnená!!!
Peter Matalík (07.01.2011, 16:38)
Keď sa nad tým zamyslím tak Adamikovské-súradnica štartu+ súradnica holubníka ,to je tá postatná vec.Fakt je ten ,že EKS uľahčilo život nie len špičkovým chovateľom,ale aj ostatným,ktorí nemajú čas na čakanie holubov z DT a hlavne super dlhých tratí./podnikatelia,návštevy príbuznych v deň doletu..../.Manželky niektorých chovateľov,ktorí sa fakt len s holubmi bavia im tie EKS kúpili,lebo to pochopili....
František Kreml (07.01.2011, 19:20)
Kostroš to , že si ko.ot vieme všetci v OZ,sprosté narážky si nechaj pre svojich najbližších.
Vladimír Kostroš (08.01.2011, 12:10)
Kreml mňa dokáže uraziť iba inteligent alebo chovaťel ,ty nie si ani jedno.Ale tvoj hnev voči mojej osobe dokážem pochopiť keď ta niekto dokáže obehnúť zo 6 kusami.Keby som bol percentáž to by som bol kamoš čo!!!!!Na to ale zabudni.Kamarátov mám dosť a takých čo ma odrbali o prvé eso nepotrebujem .
František Kreml (08.01.2011, 15:35)
Príspevky somárov , treba zmazať ,odbehujú od témy. Ja chovám holuby pre radosť.
Miloš Boron (08.01.2011, 19:51)
http://tipes.de/tipes-produkte/die-tipes-antenne/ Takto to uvádza výrobca a už nekomentujte komentované.
František Michalov (09.01.2011, 13:36)
Autor PETRUS MARIAN.Pred rokom schvalene/ antena musi byt sucastou holubnika/ ak nieco chcete zmenit poverte tym delegatov.
Igor Barbírik (09.01.2011, 15:31)
Páni pan Boron tu ukázal ako to má inštalované celý svet. Pan Kreml pre všetkých je to asi dostačujúce .A nechcem sa vás dotknút ak vy potrebujete nejakú zmenu kúpte si EKS a ked si date súradnicu obývačky a ked tam holuby naučite chdit tak proti tomu nigdo nebude mat námietky práve naopak a klobúk dole ak ich naučite chodit do obývačky
Július Vida (12.01.2011, 20:59)
Neviem, či to budem ja, ktorý objasní dotyčnému chovateľovi tento problém z ktorého ho bolí hlava už vyše dvoch rokov. Za to obdobie si EKS kúpilo množstvo chovateľov. OZ Nitra nás EKS vlastní minimálne 70 %. Väčšina vlastní systém TAURIS a preto si dovoľujem upresniť niektoré veci, ktoré sa javia ako sporné. K systému TAURIS osobne vlastním i návod na použitie čo je všeobecne záväzná norma. V úvode návodu v bode 1 sa píše: citujem doslovne . V holubárskom športe sa používajú pre spoľahlivé stanovenie vletových časov tzv. konštatovacie systémy. Pri konštatovacích hodinách sa kládol veľký dôraz hlavne na bezchybnú správu pretekov. Doteraz sa pri každom preteku holubom nasadzovali kontolné krúžky, ktoré sa museli po prílete ručne sňať a vložiť do konštatovacích hodín. Nedalo sa zabrániť časovej strate hlavne pri chytaní zvierat z dôvodu šoku. Vďaka technickému pokroku sú mechanické systémy postupne nahradzované elektronickými. Následne je popísaný EKS TAURIS, ktorý je vyvinutý na základe 30 ročných skúseností v holubárskom športe a za pomoci mnohých holubárov. S TAURISom je umožnená časová registrácia priamo pri dosadnutí holuba. Potrebné práce v komisii ZO /nasadzovacej a hodinovej komisii/ a tiež u chovateľa sú ohraničené na minimum. Zabráni sa šoku pri chytaní a holuby vletia rýchlejšie. Ďalej je k tomu nákres osadenia senzorov /pod vletovou doskou/ a rozmery a tvar turniketov, alebo tunela, ktoré si chovateľ musí vyrobiť sám. V podstate je to podobné aku u TIPESU. Treba však rešpektovať to podstatné k čomu EKS slúžia a to je umožnenie časovej registrácie priamo pri dosadnutí holuba, čo je základné právo majiteľa EKS. A pokiaľ sa stane to, že v prípade kontroly ja holuba neposkytnem, tak to je problém, ktorý PP rieši. Môžem však zodpovedne skonštatovať, že za tri roky používania EKS by kontrola i pri dolete holubov odišla s dlhým nosom. To čo je vidieť pri doletoch v TS, nemožno udávať ako príklad, preto že, holuby súťažia iba medzi sebou a víťazi nepokračujú v ďalších súťažiach. A čo je myslím najdôležitejšie v súkromí sú holuby inak vedené, vychovávané a neposlušné vyradené.
Ľudovít Jančok (12.01.2011, 23:04)
Július vyčerpávajúca odpoveď, ale neverím že pre niektorých postačujúca. Veď vieš.Ahoj Ľudvik.

Pre účasť v diskusii je potrebné prihlásenie

Zmeny boli uložené