Ako ďalej

Tibor Balogh (09.10.2012, 18:42)
Na diskusnom fore Pána Matusku je príspevok /Kam smeruje naš šport / mali by sa nad tým zamysliet aj naši mocipáni.... moj nazor na tú diskusiu....... Najprv treba zmenit celí system majstrovstiev a zavodenia. Taky velkochovatelia zoberú chut tym menej solventným a dochodcom. Malý chovatelia nemaju šancu proti tým co nasadzuju 100 a viac holubov. mal by sa zmenit system sútazenia,omnoho lepsí a spravodlivejsí system majú v Maďarsku ale u nas sa to neda zrealizovat kvoli milionarom,mal by o tomto porozmyslat SZ CHPH, ked sa takto bude pokracovat bude nas stále menej a potom ským budú sútazit velkochovatelia ??????
Atilla Horváth (09.10.2012, 19:21)
Pán Balogh dolety holubov neovplyvní kvantita ale kvalita, starostlivosť a hlavne zdravotný stav /nechcem teraz rozobrať vplyv počasia atď/. Vy si myslíte, že ten s Vami nazvaný "milionár" nasadí 10 družstiev x 10 holubov, vy budete umiestniť viac holubov ako dnes? [%sig%]
Milan Blahovský (09.10.2012, 19:40)
Tibor, mňa by tiež zaujímalo, kto sú tí mocipáni ?
Tibor Balogh (09.10.2012, 20:23)
Neviem prečo hned také reakcie......podla mna by bolo spravodlive aby vsetci mali rovnakú štartovaciu čiaru,ked je majstrovsvo z 30 holubov tak nech nasadzuje každý 30. Ale ked niekto nasadí 100 a umiestní 60 tak vytlací tych menej solventných chovatelov čo si to nemozu dovolit. Nehovorím že by neboli tý majstri ako doteraz ale by bol menší rozdiel medzi malím a velkým chovatelom,len treba spravit štatistiku počtu nasadeních holubov majstrov,malo je medzi nimi chovatelov z malím počtom nasadenich holubov. Kedy každy nasadil povedzme 30 holubov jedno vozidlo by mohlo zobrat 5 oblasti a bolo by to ekonomickejsie......ja len tolko nič vo zlom len diskutujeme. A k tým mocipanom. SZ CHPH by malo nieco podniknút bre dobro aj tým malým holubarom, ved tam žiadne konkretne rozhodnutia nie sú, nejak je ticho aj okolo tých regionov,mali by zlúčit tie male oblasti ved tam polovica sú mrtve duše, ved z 80 členov v niektorých oblasiach lieta sotva 30 členov. Letu Zdar.
Ales Truhlar (09.10.2012, 20:43)
Ano pane Balogh, a jak vysvětlíte těm méně solventním a důchodcům, že nasazený holub bude stát více peněz, protože ti co nasazují 100 ks, nebo třeba 60 ks svým způsobem těm ostatním dopravu dotují. Výhoda solventnějších chovatelů je jen ta, že mohou za své finanční prostředky selektovat v koši více holubů než ti méně solventní. Když se podíváte na výsledky jednotlivých "moravských" OS a porovnáte si pořadí za body s pořadím např. v Generálním mistrovství Moravy (2/2) v jednotlivých OS zjistíte jen to, že v popředí jsou pořád ti samí chovatelé. Co dělat pro to, aby chovatelů neubývalo není otázkou dnů ani týdnů, jde o celé nastavení systému a ten by se musel změnit úplně od základu. A ani v tom případě si nejsem jistý zda-li by to k něčemu bylo. Velmi zajímavá a dle mě diskuze na stránkách p. Matušky - Budoucnost, je tam několik příspěvků, s kterými se mohu v plné míře ztotožnit. A.T.
Atilla Horváth (09.10.2012, 21:38)
Pán Balogh menej solventný chovateľ takisto môže dosiahnuť vynikajúce výsledky aj z 30 holubov! Ešte raz Vám napíšem, že nevíťazí kvantita ale kvalita! A keď zo 100 holubov umiestní 60, to nie preto, lebo je solventnejší ako druhý. Aj keď každý nasadí po 30 holubov, 20 % vždy bude iba 20 %. A komu koľko sa zmestí do 20%, to neovplyvní to, či je solventný alebo nie! [%sig%]
Peter Matalík (09.10.2012, 21:53)
p.Truhlář-trefa do černého.Aj u nás v klube sa vedie diskusia 40-resp. 50 vopred nahlásených holubov a tak sa šanca na úspech vyrovná .Chovateľ ,ktorý má 100 závodníkov už nebude mať šancu v sezóne doplniť základné družstvo/30/.Lenže ja tvrdím,že ak si tí úspešní urobia dve družstva 40 +40 tak sa presadia ešte výraznejšie,nehovoriac o tom ,že na budúcu sezonu si doplnia do "A" tímu tie najlepšie holuby z "B" tímu a budú ešte lepší.Ja som už po sezóne písal-urobme majs%90%trovstvo Slovenska podľa Belgického systému,alebo model napr. súťaže "Letu Zdar",tj. na dva tipované holuby.Je jedno koľko nasadíš,bodujú prvé dva napísané .Potom teoreticky/aj prakticky može chovateľ so stavom 20 ks byť majstr.Slovenska/ Závodím 35 rokov holubom som obetoval všetko ,čas,rodinu,zdravie...Čo sa týka financii s mojím momentálnym príjmom 400 Euro sa k tým spomínaným " milionárom "rovnať asi ťažko.Áno predávam,ale je to z núdze cnosť a stáčí to na pokritie sezóny ináč nemám šancu.Aj cez to sa držím na špici s chovateľami ,ktorých príjmy v súkromí či z holubov sú s mojími neporovnateľné.To nie je návod/rodina a súkromie sú prvé v hodnotovom rebríčku/,ale a teraz sme pri koremi veci.Ja osobne mám takéto tri kritéria na úspechy v chove PH.1.Čas,2.peniaze,3.talent. Kto je ochotný venovať sa holubom 8 hodín denne.Už to porovnávam s našimi futbalistami.Ak má zabojovať,aby sa dostal do základnej zostavy v slabučkej 1.lige,tak radšej ide do Rakúska do 3 ligy,hlavne,že budú peniažky.Mnoho chovateľov preceňuje svoje schopnosti a stále spochybňujú výsledký poniektorých dlhodobo úspešných chovateľov./majú veľa holubov,špecialne lieky, drogy.../
Peter Matalík (09.10.2012, 22:18)
90% chovateľov,ktorí prídu na návštevu resp. volajú a chcú poradiť majú základné informácie o liekoch prírave/správne to poznamenal S.Matuška na ČDF/.Ja keď som začínal s vdovcami v r.1988,tápal som v tme.Čo ich však prekvapuje ,je jednoduchosť prípravy liečenia.Tu však plátí staré známe "ak dvaja robia to isté,nie je to vždy to isté"a tu sa dostávame k tretiemu kritériu-talent.Dovolím si tvrdiť,že chovateľov,ktorí majú ten pomyselný holubársky šiesty zmysel je ako šafránu a to si vie málo kto priznať.Každý rok chcú konkurovať zo stavom 40-50 holubov tvrdým pretekovým plánom OZ.Hlavne v dvojzávodoch.Ak sa objavia nové súťaže mimo OZ tak nie.lebo treba lietať o majstra OZ?/správna poznámka Z.Adamíka-/.Holubársky šport nezanikne je to droga.Len nájdime spoločnú reč ,Tí tkz silný a bohatí a "malí" a chudobní.Jedno je pravda chovatelia z vysokými stavmi nemožu byť bez tých z malými a opačne.A kto koho dotuje to je nekonečný príbeh...
Tibor Balogh (10.10.2012, 06:59)
Toto sa my páčí,dobra diskusia aspo si to ujasnime, davam za pravdu Pánu Matalíkovi.
Jozef Daníšek (10.10.2012, 10:11)
Pozdravujem. Páči sa mi veta"Holubársky šport nezanikne je to droga"No na zabezpečenie každej drogy potrebujeme však nemalé finančné náklady.A ako som už niekoľko krát na tomto diskusnom fóre písal,členská základňa úmerne klesá s odchodom dôchodcov.Mladých nepribúda. A s našimi dôchodkami a kúpnou silou chovateľov v dôchodkovom veku,by som mal skutočne vážnu obavu o nášho koníčka niekto tomu hovorí športu.Cez ružové okuliare by som sa na to nepozeral.
Ing.Štefan Krescanko (10.10.2012, 12:39)
Pán Balogh to možno myslel aj takto, že na oblastných združeniach (OZ) rozhodujú o osude chovateľov chovatelia - funkcionári, ktorí si súťažné podmienky prispôsobujú pre seba a tým dá sa povedať odrádzajú v ďalšej činnosti chovateľov poštových holubov. Zoberme si napríklad len počty pretekov a dvojpretekov v pretekových plánoch, ktoré priamo ovplyvňujú peňaženku chovateľa. I keď tie počty, resp. pretekové plány by sa mali schváliť na konferenciách OZ, v skutočnosti to v mnohých prípadoch takto nebýva. Zoberme si napríklad len také súťažné podmienky, resp. kritéria v tak "otrepanej" súťaži o majstra OZ, ktorú má každá oblasť. Podľa mňa ideálne kritériom pre bodovanie je z prvých 30 PH napísaných na KL boduje prvých 5 doletených (30/5) bez obmedzenia nasadzovania. Nepovzbudí to väčšinu chovateľskej základne pri kritériach, kde sa navýšujú počty napr. 40/7, 50/7 alebo zo všetkých nasadených PH chovateľom prvých 7 doletených (999/7). Aj také oblasti existujú. Pri týchto kritériách majú jednoznačne výhody veľkochovatelia, ktorí sú schopní takéto počty počas sezóny a hlávne pri dvojpretekoch naplňať. Pri takomto systéme a podmienkach má jednoznačne na výsledky vplyv i kvantita nielen kvalita. Tí, ktorí na tieto kritéria a podmienky majú iný názor sú veľmi ťažko tou chovateľskou menšinou chapaní, nemajú síl takéto rozhodnutia zmeniť a takto sú od chovu PH odradzovaní. Za všetkým je treba vidieť finančnú situáciu, a to čo niekedy tvrdil jeden predseda SZ CHPH, že chovateľ kúpi radšej holubom ako vlastnému decku mlieko (bola to iná doba, kúpila mu ho mama), dnes to už neplatí. Ten chovateľ nemá ani pre seba nieto pre holuby.
Ľudovít Jančok (10.10.2012, 14:59)
Zdravím Vás. Veď už toľko neplačte. Situácia je veľmi zložitá, no my musíme prispôsobiť svoj život a potreby rodiny nášmu koníčku. Niektorí ozaj nemajú euráče navyše a niektorí nie sú ochotní dať toľko prostriedkov na koníček, koľko by sa žiadalo. Ale pointa znie, nerobte si Páni nároky keď nerobíte ani jednu tretinu z toho čo Tí dobrí. Mať dnes 3OO a viac holubov je otročina, ale vyhrať môže len jeden, prečo to nie je ten Váš? Pozdravujem Ludvik.
Daniel Krajcik (10.10.2012, 21:23)
Pan Balogh, „mocipani“ rozhodli ... Ak si to premenime na drobne, tak system majstrovstiev (Majstrovstvo Slovenska) vytvara a schvaluje (od mim. zjazdu v r. 2009) prezidium SZCHPH ... tak, to su ti „mocipani“? ... rozmyslaju a citaju, ... i diskusiu na ecotem.cz. Mnohi kricia, ze system MS 2012 nie je dobry. Preco sa vlastne menil? Lebo aj ten v sezone 2011 nebol dobry. Ten sa zmenil preto, ze ten predchadzajuci nebol dobry, atd.. Aky je to ten dobry ci idealny? Zda sa, ze taky sme este nenasli!? VZ zaviazalo prezidium k uskutocneniu „rajonizacie“. Pamatam si to celkom presne, ked sa na VZ hlasovalo o rajonizacii. Podporilo ju 90+% delegatov a ak by som velmi hladal, nasiel by som aj foto z tohto pamatneho momentu. Podmienka povinnych poctov holubov a tym padom dobrovolneho spojenia OZ (t.j. rajonizacia dobrovolna = spojte sa s kym uznate za vhodne z hladiska minulych kooperacii, morfologie uzemia, prepravnych kapacit, atd.) necakala dlho na kritiku. Story o nezaredeni OZ Zilina do ziadneho regionu je vseobecne znama. Diskvalifikacia ex-ante? Je pripustne, aby bol system nadstaveny tak, ze niektori su vyluceni vopred? Nech sa na to pozrieme akokolvek, pocasie a najma vietor v den preteku rozdavaju top ceny. Z tohto dovodu je idealne pretekat rozlohovo v co najmensich celkoch. Ak sa pozrieme na par prikladov zo zapadneho Slovenska – stali sa popularne spojenia OZ v smere Z-V, resp. SZ-JV. Mnohi z tych, ktori leteli v regione S-J (pri startoch z CR) dnes kricia (ti na juhu) „nikdy viac!“. Male celky, vzhladom na hustotu chovatelov na vacsine uzemia SK, su v ostrom protiklade s odsuhlasenym principom rajonizacie. K tomu sa nabaluje otazka koeficientov, efektivity dopravy a ekonomickej kondicie vacsiny clenov SZCHPH. Ako teda dalej? Caka nas „rajonizacia nedobrovolna“ ... ci nieco ine ako rajonizacia? Coskoro sa uskutocni jesenne (mimoriadne) VZ, kde budu dalsi „mocipani“ (aj z Vasho OZ, pan Balogh) kreovat a mozno aj schvalovat podmienky MS 2013. Aj Vy mate prilezitost prispiet svojimi napadmi. Napiste ich sem - do tejto diskusie - uz teraz. Napiste Vasu predstavu o idealnom sposobe sutazenia. Ak mate pocit, ze v Madarsku je to lepsie, popiste tento system majstrovstva. Ak nechcete verejne, poslite ich e-mailom ... Verte, ze budu vypocute a zvazene. V mnohych pripadoch prave holuby rozhodli o tom, kde a ako zijeme, pracujeme a cestujeme, a dokonca i o tom, kde nachadzame a stracame zdravie a lasku ... PRETO ... snazme sa vytvorit aj sutazne podmienky take, aby prispievali k celkovej radosti, ktoru z holubov a vseobecne z tohto sportu mame. [%sig%]
Peter Matalík (10.10.2012, 22:21)
Daniel 100 bodov.Tie špekulácie ,nove OZ ,prestupovanie chovateľov z OZ do OZ resp.ZO nemá obdobu.Dnes sa každý oháňa s demokraciou ,ale mám taký pocit že v bývalom režime to bolo "demokratickejšie".Prečítal si si pretekový plán,.na preravné auto sme čakali aj 3 hodiny,čo meškalo a tešili sme sa ,že vobec prišlo .Dnes-nekomentujem.
Alexander Hlavatý (11.10.2012, 08:13)
Najpravdivejší výrok, Daniel- "Nech sa na to pozrieme akokolvek, pocasie a najma vietor v den preteku rozdavaju top ceny. Z tohto dovodu je idealne pretekat rozlohovo v co najmensich celkoch. Ak sa pozrieme na par prikladov zo zapadneho Slovenska – stali sa popularne spojenia OZ v smere Z-V, resp. SZ-JV. Mnohi z tych, ktori leteli v regione S-J (pri startoch z CR) dnes kricia (ti na juhu) „nikdy viac!“. -ak si pamätáš, tak som mal na Valnom zhromaždení viac návrhov, a ako skončili... Ja ako "mocipán" od p.Baloga sa nesnažím len kritizovať, ale aj navrhovať riešenie, škoda len že bez odozvy. - znovu sa pýtam načo sú dobré tie nadiktované počty holubov pre MS - automaticky to niektoré OZ vylučuje z hry, prečo sa to neriešilo na Valnom zhr. ale prišiel diktát ktorý vyhovoval len niekomu... Snáď preto aby sa zúžila konkurencia?
Atilla Horváth (11.10.2012, 09:18)
Ano Šaňo, súhlasím s Tebou v plnej miere. Počasie a vietor vždy "rozdáva top ceny", ale môže byť hociaký vietor, môžeš závodiť v hociktorej oblasti alebo v regióne, chovatelia ktorí sa venujú holubom a majú aj kvalitný materiál vždy boli aj budú na popredných miestach. [%sig%]
Tibor Balogh (11.10.2012, 17:31)
Atilla kde si mal ten kvalitný material z Montabaur 2.
Atilla Horváth (11.10.2012, 21:41)
Tibor no comment...
Pavel Ostrolucký (12.10.2012, 10:30)
Chlapi neviem či ste sa všetci zobudili len teraz po sezóne, ale ja som už pred 3 rokmi a aj minulý rok a na jar 2012 namietal, že ak " MS ako an blok - KT, ST, STDT, SDT, a GM " tak by to nemalo byť striktne diktované PR -SZCHPH a VZ-CHPH z Nitry, ale že by sme sa mali držať striktne podmienok FCI. Tým pádom by mohli dodržať tieto podmienky už dopredu pred každoročným vyhláseným MS v podstate VŠETCI t.j. aj malí a aj veľký chovatelia. Posledné dve vyhlásené MS už dopredu pred sezónou vylúčili všetky malé Oblastné združenia a darmo my budeme vytvárať REGIÓNY, keď tieto sú naťahané na veľkých plochách a dopredu uprednostňujú dobre položené holubníky. Výbory určitých ÓZETIEK dobre toto vedia a berú si do podnájmu ďalšie a ďalšie OZ len aby splnili pre seba výhodné podmienky a počty nasadzovaných PH / viďte nezmyslelné a zle vyhlásené tohoto ročné MS, kde sa namiesto zníženia počtu holubov v jednotlivých kategóriacách/, ktoré sa už len zťažka plnili v roku 2011 ešte tieto zvýšili a hopsa na vec - vidina jedného tiež diskutéra, ktorý to navrhol, si dopredu myslel že bude asi majstrom Slovenska, no skutočnosť je asi celkom iná a som veľmi zvedavý koľko chovateľov tohoto roku GMS vlastne splní. Hore vyššie sú veľmi dobré články a postrehy, len to treba dotiahnuť a dať možnosť vyžitia aj malým OZETKÁM a nie ich dopredu odpisovať ! Počty nasadzovaných PH u jednotlivých chovateľov na jednotlivé preteky to vôbec neovplivňuje možno že je to len k dobru veci že veľkochovatalia nasadzujú veľa holubov, lebo tie zasa robia koeficienty nielen pre MS ale aj pre výstavy. Bodovanie z 30 ks holubov je už zažitá tá by sa nemala asi meniť, no počty bodovaných H v jednotlivých kategóriách či už MS alebo do OZ a na výstavy to je iná diskusia.
Gabriel Bargel (12.10.2012, 11:34)
Pán Barbirik celkom dobre napisal že ako to by malo vyzerať.Len stále sas zabuda na ten region.Môj návrh je že máme rozdelené uzemné členenie Slovenska a to osem krajov.Zatial lepšie nebolo vymyslené.Tak prečo holubáry nelietaju podľa krajov.Čiže holubár ktorý má holubník v bystrickom kraji bude lietať len v bystrickom kraji a nikde inde.Každý kraj má presne určené hranice,každý holubník má suradnice,keď suradnice patria do Bansko Bystrického kraja a nikde inde.Ak chce inde lietať musí si presťahovať holubník do iného kraja a vec je vybavená.Nebudu žiadne prebehovačky.Závody budu krajské čiže največší závod bude krajský.Potom sa môžu určité ZO spojiť do klubov a to najme pri krátkych tratiach.Holuby by sa vypúšťali z celého kraja na jednom mieste. Výsledky by sa robili kraj-klub,poprípade ZO.Bodovať niečo podobné ako v Maďarsku.Z 25/5 čiže dolet z peťky a z 20 koľko sa sprace do 20% Totálne umiestnenie čiže totálka.Toto je podľa mňa najspravodlivejšie tu sa ukáže kto ako vie pripraviť holuby.Počíta sa tu umiestnenie holuba čiže niekto má z 20 tri kusy,iný z 20 trinásť.Tu sa oddelí zrno od pliev.VMadarsku čo má príkl.75 umiestnení je majster kraja v 5 a v totálke 93 umiestnení je majster v totálke.Počíta sa z 20 holubov všade,krátke dlhé stredné trate.Platí sa za 20 členné družstvá ale do súťaže kraj sa počíta len prvé družstvo.Môže nasadiť koľko chce aj 500 ks.Maďari to berú tak že 45 umiestnení a viac je holubár prvej triedy tak sú holubáry a holubáry prvej triedy a potom keď píše inzerát alebo životopis tak napíše napr.že od roku 1995 som holubár prvej triedy a to už niečo znamená.Ešte veľa vecí by sa dalo zmeniť napr.ktej evidencii.Podať evidenciu do určitého termínu napr.100 holubov z tých 100 holubov môže do prvého tímu vybrať 20 ks ostatné by išli len na KM a koeficient.O týždeň by mohol celý 20 členný tím vymeniť ale len z tých 100 evidovaných.Dalo by sa veľa o tom písať a vylepšovať Len tu na Slovensku nechce veľa ľudí ani počuť im vyhovuje tento chaus.Ako sa vraví"Velké ryby majú radi mútnu vodu" Toto je môj názor a možno veľa holubárov nebude s tým súhlasiť Žiadam v mene svojom vedenie SZCHPH o zavedenie 8 krajov.Nič viac nič mene. Letu zdar a na lepšie časy Gabriel.
Milan Blahovský (12.10.2012, 12:32)
Gabi, konečne niekto zvládol ako tak vysvetliť maďarský systému súťaženia. Niečo podobné majú aj za oceánom. Letia z 25/5 a spočítavajú umiestnenia do majstrovstiev atď. Nesúhlasím však s tým, že ten výplod mečiarovho tímu so začlenením niektorých okresov Slovenska do krajov bol šťastným riešením. Ako príklad uvediem rozdelenie bývalého spišskonovoveského okresu, ktorý bol základom vytvorenia OZ Sp.Nová Ves do 3 okresov, ktoré sú súčasťou 2 krajov. Iba v Absurdistane by bolo normálne aby Spišský hrad bol súčasťou košického kraja a jeho okolie súčasťou prešovského. Je to politika, ktorú my musíme obísť a dištancovať sa od nej. Súhlasím však s mnohými názormi typu, ak chceš lietať v inej OZ presťahuj si holubník do jej lokality. Už iba ostáva doriešiť, ktorá je to tá pravá lokalita. Čo ju určí ? Akosi o tom iba začneme a nikdy nedokončíme debatu. Ďalší problém je určenie pravidiel pre prechod zo ZO do ZO, z OZ do OZ. Hoci tu všetci spievame o akejsi demokracii, tak časť holubárov si z nej urobila turistiku a migruje z klubu do klubu a z OZ do OZ ako .... radšej neuvediem nech toho živočícha neurazím. Stabilita súťaží, stabilita členskej základne a stabilita existencie základných zložiek SZ to je to čo by malo byť pre chovateľov alfou a omegou. Pokiaľ táto nebude, nedivme sa stavu aký je resp. bol. Pokles počtu chovateľov, riešenie sporov, nevraživosť a závisť, ktorá dominuje nad radosťou z doletov holubov z pretekov, nad srdečnou gratuláciou konkurentovi pri výhre jeho holuba v preteku a pod.
Ľubomír Janda (12.10.2012, 15:05)
Pán Krajčík, reagujem na Váš príspevok možno práve len preto, aby som naznačil, že po skúsenostiach s prístupom vrcholných predstaviteľov SZCHPH k žiadostiam, podnetom a návrhom svojich členov v tomto DF, nevnímam výzvu na „prispievanie nápadmi“ ako celkom úprimnú. Súčasne vyjadrujem presvedčenie, že okrem „iného“ aj neochota komunikovať s členskou základňou významne vplýva na úroveň dôvery vo vrcholné Zväzové orgány a tým na celkovú atmosféru. Ale ako nepolepšiteľný optimista, predsa len sa pokúsim prispieť k vašej (P-SZCHPH) neúnavnej snahe o vytvorenie čo najvhodnejších podmienok súťaží Majstrovstiev Slovenska pre absolútnu väčšinu členov naznačením smeru, ktorým by sa podľa môjho názoru súťaženie mohlo uberať. Najskôr v krátkosti zhodnotím podmienky platné pre tento rok. Kategória „krátko-stredné“ trate je už len svojim názvom nezmyselná a podmienka umiestnenie 23 % nasadených (séria 30/7) v 7 pretekoch z 11, súťaž nízkou náročnosťou len dehonestuje. Obdobne nahliadam na sériu 10/3 a 4 preteky zo 7 v kategórii „dlhé“ trate. Požiadavka počtu nasadených holubov na 2000 ks (100-300 km), 3000 ks (300-500 km), 1500 ks (500-700 km) a 1000 ks (nad 700 km), je jednak v prvom prípade mimo logickú postupnosť, má tendenciu vopred diskvalifikovať či až diskriminovať, ale hlavne je nad rámec, teda v rozpore s „Pretekovým poriadkom“. Podľa spomínaného, základného dokumentu pre organizovanie pretekov poštových holubov v SZCHPH, je platným pretekom ten pretek ktorého sa, cit.: „... zúčastní najmenej 20 chovateľov a nasadí sa najmenej 150 holubov.“ V záujme odstránenia vyššie uvedených deformácii, vytvorenia podmienok pre plnohodnotnú účasť čo najväčšieho počtu členov SZCHP a návratu k tradičným hodnotám, navrhujem nasledovné kategórie Majstrovstiev Slovenska: - KRÁTKE trate, 100-300 km, klasifikovaných 5 pretekov zo 6, séria 15/6, - STREDNÉ trate, 300-500 km, klasifikované 4 preteky z 5, séria 10/4, - DLHÉ trate, 500-700 km, klasifikované 3 preteky zo 4, séria 7/3, - SUPER DLHÉ trate, nad700 km, klasifikované 2 preteky z 3, séria 5/2. Uvedené členenie zvyšuje náročnosť súťaží tým, že dáva v každej kategórii súťažiacemu „právo len na jeden omyl“, súčasne zvyšuje nevyhnutnú úspešnosť bodovanej série z 23, či 30 % na 40 až 42 %. Požadované počty zúčastnených chovateľov a nasadených holubov zostávajú v súlade s ustanovením „Pretekového poriadku“. Tento systém počtom holubov v jednotlivých družstvách, umožňuje účasť absolútnej väčšine holubníkov vo všetkých kategóriách, teda aj v Generálnom majstrovstve (KT+ST+DT+SDT), čo zaručuje „rovnosť šancí“ pre všetkých a korektnosť súťaže. Zároveň pre tých, ktorí z akýchkoľvek dôvodov nechcú, alebo sa nemôžu zúčastniť celého programu, vytvára dostatočný priestor pre špecializáciu v jednej či dvoch kategóriách. A ani chovateľom s väčším počtom holubov ujma nehrozí! Nemusia nasádzať jedno družstvo o 60 ks, ale 4 družstvá po 15 ks s označením I., II., III., IV. (presun holuba v rámci družstiev je samozrejmosťou) a v jednotlivých súťažiach môžu pokojne získať 1., 2., 3. a 4. miesto súčasne! Takže ešte bonus naviac! Ale, hlavnou ambíciou popisovaného návrhu je vyviesť z bludného kruhu Majstrovstiev OZ tú časť chovateľov, ktorých doterajší systém unavuje natoľko, že uvažujú o ukončení aktívnej činnosti. Zároveň im návrh poskytuje novú, oveľa zaujímavejšiu, pestrejšiu a hlavne menej nákladnú alternatívu ich hobby, ktorá môže prispieť k stabilizácii členskej základne, ... , ak nám o to ide!?! Letu zdar! Ľ.J.
Tibor Balogh (12.10.2012, 17:42)
Pán Janda super navrh,zatial najlepší na tomto diskusnom fóre.........
Igor Barbírik (12.10.2012, 19:05)
Pán Bargel chcem vás poprosit gde som zabudol na regiony ? Práve tie presadzujem. Lebo len pri takomto vypúštaní sa potvrdí kvalyta holubov.
Miroslav Ščibravý (14.10.2012, 09:28)
Pekny den vsetkym! p.Adamik Zdenek,prosim Vas nemohol by ste sa vyjadrit k navrhu p.Lubomira Jandu - ako dalej? Poprosil by som aj Vas aj ostatnych chovatelov na svoj nazor ako by to bolo najspravodlivejsie pre vsetkych chovatelov.Dakujem./taka pekna tema a zostalo ticho/ [%sig%]
Zdeňek Adamík (14.10.2012, 10:41)
Nechtěl jsem vám do toho kecat aby se zde náhodou někdo nevyjádřil ve smyslu (už to tu jednou bylo): "co nám ten cezpolný do toho kecá". No ale když jste mě už vyzval tak k návrhu p. Mgr. Jandy: 1) Je promyšlený a podle mne velmi dobře propracovaný. 2) Co je v něm k diskuzi je, cituji:"(presun holuba v rámci družstiev je samozrejmosťou)", to se mi moc nepozdává. Zdůvodnění: malý chovatel s jedním družstvem tuto možnost nebude mít! Takže to bych já osobně nepovolil. Pozn.: pro všechny to nikdy, byť by to bylo sebelépe míněno, nebude. Povahové rysy a vlastnosti chovatelů žádný byť sebelepší systém nemůže postihnout. Ale je dobré se tomuto cíli maximálně přiblížit. My na Moravě máme Generální mistrovství, které je 2/2 a to považuji momentálně za systém mistrovství který se maximálně přibližuje možnému spravedlivému. Podrobnosti lze nalézti na čes. web. str. Propozice... A až někomu dojde: rozumově (Prezidium a oba Řídící výbory), trpělivost se zbytečně vynakládanými prostředky na zbytečnou byrokracii (chovatelé a jejich volení zástupci) k tomu že bude pouze jeden štíhlý řídící orgán pro celou ČR, tak jsem přesvědčen, že tento systém Generálního mistrovství bude platit pro celou ČR.
Anton Súlovský (14.10.2012, 11:45)
Nedá mi a musím reagovať aj ja na to nešťastné MS.Mám dojem,že 15ročný chlapec predsa nemôže skončiť ako : 2 GENERÁLNY MAJSTER SR 2012 2 miesto KST SR 3 miesto SR ročiaky V čom je problém? Zo všetkých týchto kategórií bol vyradený,z dôvodu: V klube nasádzalo 8 chovateľov z 8 rôznych súradníc,ale iba 6 rôznych čísiel domu.Dojalo ma,keď mi jeden z ´´mocipánov´´ povedal,že chovateľke,ktorá závodí dlhé roky a zúčastňuje sa všetkých holubárskych akcií,včetne zájazdov do Kasselu,sme mali písať iné číslo domu a všetko by bolo v poriadku.Mám pocit,že niekedy je lepšie klamať a podvádzať ako byť čestný. Pýtam sa:ako si plnila povinnosti tá istá kontrolná komisia v roku 2011,2010 keď bol majstrom SR MLADÝCH CHOVATEĽOV a klub mal tých istých členov. Nijako,lebo nikoho z mocipánov neohrozoval.
František Kreml (14.10.2012, 12:52)
A ja sa pýtam, ako si si plnil kontrolnú činnosť za tieto roky Ty, ako predseda kontrolnej a revíznej komisie ?
Vladimír Kostroš (14.10.2012, 13:29)
Ferko a je to tu,pán boch nie je je náhlivý, ale pamätlivý.Teras vie aké to je keď som v 09 reklamoval 1 eso v oblasti u KRK kde bol predseda a na celoštátnu poslal račšej svojho horšieho aj keď vedel že :::::::::::::::::
Igor Barbírik (14.10.2012, 13:43)
Pán Bargel prepáčte asi som vašu druhú vetu zle pochopil. Môj názor je že keby sa OZ skladalo len z 30 členov a nasadia 600 kusom budú mat výsledky ktoré sa budú zarátavat všade,podmiekov by boly spoločné regionálné štartz na všetkých tratiach. Som presvedčený že regiony nám davajú vela možnosti,nielen po ekonomickej stránke ale hlavne chovatelskej. Závydím NL,DV, BELG že oni to vedia aj pri takej silnej členskej základni a u nás to stále nejde.
Miroslav Ščibravý (14.10.2012, 13:57)
p.Adamik dakujem za odpoved. p.Mgr.Blahovsky a p.Daniel Krajcik vidime tu z vasich prispevkov,ze mate zaujem riesit neutesenu situaciu,vy by ste sa nemohli osobne vyjadrit k navrhu Mgr.Jandu? Dakujem! [%sig%]
Igor Barbírik (14.10.2012, 14:37)
Aby som bol presnejší vytvorením menších OZ typu pásma z regionálnym vypúštanim a spoločnej preprave. Zlepší situlácia medzy chovatelmi pri doletoch kto je v výhode a kto není. Bodovanie by som tiež obmedzil z 12 ks 7 ,DT z 5-3 zo super DT z3-2.
Ľubomír Janda (14.10.2012, 16:28)
Reagujem na stanovisko p. Adamíka a pokúsim sa objasniť, čo ma k možnosti presunu holuba v rámci družstiev viedlo. Uvedená alternatíva nepredstavuje len jednoznačnú výhodu! Preteková prax veľmi často potvrdzuje neustálu prítomnosť miery náhod v našom snažení. Nie je zriedkavosťou, že ako prvé doletujú holuby z nebodovaných pozícii kontrolného listu, prípadne sa medzi bodované „pripletú“ a sedemčlenné družstvo sa uzatvára 8., 9., 10., ale aj 13. či 14. doleteným holubom. Popisovaný stav automaticky vyvoláva potrebu zmien na bodovaných miestach kontrolného listu v nasledujúcom preteku, ale situácia sa na doletoch opakuje v zmysle Murphyho zákona: „Čo sa môže pokaziť, to sa aj pokazí!“ Preto práve možnosť presunu holuba v rámci družstiev môže náročnosti majstrovstva len prispieť čo som ale nepokladal za to najdôležitejšie. Hlavným motívom bolo, vylúčenie podávania evidencii a tým zjednodušenie pretekovej agendy, resp. jej ponechanie v súčasnej podobe. V prípade, že by holub mohol pôsobiť len v jednom družstve, bola by potrebná evidencia na každé družstvo samostatne, pochopiteľne navýšená o predpokladané straty v sezóne. Rezervné holuby by boli svojim spôsobom blokované na holubníku na rozdiel od systému bez evidencii, kedy môžu pretekať v ľubovoľnom družstve. Letu zdar! Ľ.J.
Zdeňek Adamík (14.10.2012, 18:00)
A co třeba toto? Část z rozhovoru s p. Fr. Pömlem z 10/2011: Celostátní mistrovství Německa (Deutsche Verbandsmeisterschaft). Úvodem prosím za prominutí, pokud se dopustím nějaké drobné nepřesnosti, neboť s ohledem na poněkud hlučnější atmosferu jsem mohl něco nezaslechnout či přeslechnout, ale snad to hlavní vystihnu. V letošním roce se Národní mistrovství skládalo z 10 závodů. Podobně jako u nás nejkratší vzdálenost mohla být 100 km. Na rozdíl od našich podmínek se v Německu počítají – stanovují vzdálenosti s tzv. střední vzdáleností. A to: 2 závody s nejmenší vzdáleností 200 km, 2 závody s nejmenší vzdáleností 300 km, 1 x 400 a 1x 500 km a 4 volitelné. Počty mistrů 4 z 8 tipovaných (předem určených holubů). To znamená, že maximum je celkem 40 mistrů. Při rovnosti počtu mistrů rozhodují o pořadí ESO koeficienty. Toto mistrovství bychom mohli nazvat všeobecným mistrovstvím. Dalšími vypisovanými mistrovstvími jsou např.: Národní mistrovství středních tratí: 4 závody od 01.05. do 03.07. – vzdálenostní rozsah 300 – 499 km nejkratší možná celková vzdálenost 1.400 km. Podmínkou je určit (vybrat si a nahlásit) před prvním 300 km závodem družstvo 30 holubů pro tuto kategorii národního mistrovství. Do mistrovství se započítávají 3 nejlepší závody ze čtyř, a to součtem 4 identických nejlépe umístěných holubů z každého z těchto tří závodů a z těch 30 předem nahlášených holubů (jako naše dřívější známá evidence). Takže maximum je 12 cen, při rovnosti cen opět rozhodují o pořadí dosažené Eso koeficienty započítaných holubů a závodů. Národní mistrovství dlouhých tratí: 4 závody od 01.05. do 07. 08. – tyto závody se započítávají do nár. mistrovství pouze z regionálních výsledků s tím, že v těchto závodech musí být 1 Národní závod nad 600 km. Vzdálenostní rozsah: nejméně 400 km, celková vzdálenost 1900 km. A opět je zde podmínka výběru a nahlášení soutěžícího družstva v počtu 20 holubů a to před prvním 400kilometrovým závodem. Do mistrovství se započítávají 4 závody ze 4 z těch 20-ti předem nahlášených holubů 4 identiční nejlépe umístění holubi. Při rovnosti cen opět rozhoduje nejlepší součet ESO koeficientů. Národní mistrovství ročních holubů: Započítává se 6 závodů v konkurenci oblasti nebo regionu za období od 23.04. do 03.07. příslušného roku; opět střední vzdálenosti: 1 závod 150 km + 2 závody 200 km + 2 závody na 300 km + 1 závod 400 km. Opět 20 ks holubů předem nahlášených před prvním závodem, ze kterých jsou vyhodnoceni 3 nejlepší a to ze čtyř nejlepších závodů (výsledků). Tedy maximálně 12 umístění a pak jako u předchozích rozhodují o pořadí ESO koeficienty. Z praktického pohledu je zřejmé že tedy lze vypustit 1 závod na 200 km a 1 závod na 300 km (ty horší nebo je neabsolvovat). Tak jsem tomu alespoň porozuměl já. Samozřejmě každá organizační složka pokud splňuje podmínky dané Závodní řádem si může vyhlásit závody svoje nebo použít ty předem určené pro národní mistrovství. Obvykle se však Závodní plány Oblastí příliš od NM neliší. Obvyklý prý bývá počet 13 – 14 závodů s maximální vzdáleností do 700 km. Závody na větší vzdálenosti jsou pak záležitostí Klubů milovníků těchto závodů na DT nebo SDT (superdlouhé tratě), kterých je v Německu dostatek. Také tím prý snad mohlo dojít ke zpomalení úbytku členské základny. Podle pana Poemla tento systém umožňuje zařazovat do závodního týmu až 50% ročních holubů bez nějakého ústupu z docilovaných výsledků. On sám nasazuje roční holuby na všechny závody s tím že v letošním roce měli nejdelší závod v délce 680 km. Tím pochopitelně i náklady na chov poštovních holubů jsou, na rozdíl od našich potřeb vyplývajících ze závodních plánů, nižší. .
Tibor Balogh (15.10.2012, 08:06)
Ešte k týmto navrhom by som pridal či by sa nemohol zmenit počet chovatelov pri nasadzovaní v ZO zo 7 na 5 ako je to v Českej republike, vieme že ku koncu sezony niektoré ZO maju problemy s nasadzovaním. Aj preto sa budú znižovat počty chovatelov lebo menej solventný chovatelia uz si nebudú moct cestovat na vzdialenejšie nasadzovacie strediska a bude nas stale ubúdat.
Miroslav Ščibravý (15.10.2012, 17:33)
P.Balog,podla mna velmi dobry navrh,logicky aj ekononicky.
Vladimír Kostroš (15.10.2012, 18:59)
Ospravedlňujem sa za pisateľa ktorí tu písal v mojom mene, ako je zrejmé podla IP adresy som mimo SR a na tomto fore nekomunikujem.
Dušan Šmárik (19.10.2012, 15:52)
Aj ja by som sa rad pripojil do diskusie o MS SZ CHPH a dal podnet na regiony o MS nas region vytvoreny z TE , KNM , Bytca , Dlhe Pole toto splnil a napriek tomu nas z MS vyradili a viete preco ? Lebo sme medzi seba neprijali OZ Zilina. Naco dava SZ CHPH navrhy o MS ked to sam nerespektuje !!! Prijma take podmienky ako vypliva z diskusie ze viac OZ sa nemohlo zucastnit MS lebo nesplnalo podmienky . Preto davam navrh zrusit MS za rok 2012 ze sa ho nemohli zucastnit vsetky OZ . K novemu navrhu MS vyzera konecne priblizne pomienkam FCI a ponecha 20 chovatelov a nie zvysovat na 40. Aby sa ho mohli zucastnit chovatelia z malym poctom holubov aj z velkym poctom holubov, davam navrh z nasadenych 20 boduju prve dva z 30-3 40-4 atd. zo 100-10 z toho by sa robil priemer koeficientov a maly by sancu chovatelia z malym poctom holubov aj velkym. SDT + DT 5/3
Vladimí­r Smieško (20.10.2012, 22:50)
No toto je beťár matematika. Som zvedavý na ohlasy. Super logika.
Zdeňek Adamík (21.10.2012, 06:47)
Nic nového, zavedl jsem to coby bývalý předseda OS Zlín už hodně dávno do soutěží o mistra ročních, mistra holubic a mistra holoubat. Ani já jsem neobjevil Ameriku jen jsem použil vzor z tehdejších soutěží v jednom rajonu v NL kde soutěžili takoví borci jako Eijerkamp, Camphujs, Surceybujk, Wolf a další borci, kteří se mi vždy smáli když jsem přivezl na ukázku ročenku - naše oblastní mistrovství a vysvětlil jim náš způsob soutěžení a argumenty mě doslova ubíjeli. No oni k tomu navíc ještě měli přídavné desetiny bodu pro každého závodníka za každých 100m/min. dosažených rychlostí oproti stanoveným limitům, ale to by bylo na dlouhé povídání a to v dané chvíli není potřebné. Bohužel jsem tehdy poměrně dost pravidelně vyhrával soutěže holoubat tak někteří začali tvrdit že jsem si to zařídil pro sebe (samozřejmě za mými zády) a postarali se u soutěže holoubat že se vrátili k systému jak za cara klacka tedy 20/7. No jak vidět z výsledků pokud jsem byl zdráv tak ani to jim moc nepomohlo. Ale tak už to mezi námi chodí.

Pre účasť v diskusii je potrebné prihlásenie

Zmeny boli uložené