Súťaž o najpomalší pretek

Lukáš Fidrik (03.06.2007, 22:54)
Má nejaké OZ ešte pomalšiu rýchlosť ako my OZ Tvrdošín? 6.5.2007 Prostějov-1.holub 726 m/min , posledný v 20% 190 m/min Dnes 3.6.2007 Prostějov-1.holuby-cca 770 m/min , posledné v 20% cca 450 m/min ,straty u väčšiny chovateľov okolo 50%.+ Trojmezi-1.holuby 940 m/min , posledné v 20%(ak už sú) 650 m/min ,straty 70-80% holubov!!!!! Nie je problém , veď všetci chováme po 200 holubov,krmivo je lacné,času máme dosť.Stratíme polovicu,nevadí,veď už máme výletky-o budúcnosť je postarané. Veľmi obdivujem tieto naše holúbky.V priebehu 4 týždňov 3 veľmi náročné preteky.Prečo nezaobchádzame s našimi holubmi ako so živými tvormi?!?! Pre tých chovateľov,ktorí zastávajú názor pustiť holuby za každého počasia:Prečo sa schovávate,keď prší,keď je búrka-skúste si to aj vy.Skúste len stáť na daždi,v búrke,len stáť .Nemusíte bežať a prekonávať veľmi veľa prekážok,ktoré sa stavajú holubom do cesty. Kto vám bude teraz robiť koeficienty,keď holubníky sú poloprázdne. Nie je to výčitka pre výcvikara OZ alebo pre kompetentných,ktorí sa podieľali na týchto nezmyselných štartoch.Za všetko možu chovatelia,ktorí vyvíjajú na nich nátlak,aby ich pustili za každú cenu a čím najrýchlejšie. Letu zdar
Milan Blahovský (04.06.2007, 09:23)
OZ SNV púšťala včera z Bytče ( 160 km ) o 12:00 a dolety pri rýchlosti 1200 - 1100 m/min. Pretek pri nasadení cez 3500 holubov bude trvať možno 15 minút. Poučení z prvého preteku sezóny sme nedovolili vypustiť holuby aj napriek tlakom, že v mieste štartu je vhodné počasie pre štart ( zrejme stačí ak neprší...) , ale to že o niekoľko desiatok km v smere letu leje ako z krhle to kompetentých mnohokrát netrápi. Našťastie doma ako spomínam pršalo vkuse a tak tie tlaky z OZ neboli, ale mnohokrát ako píše Lukáš sú to práve chovatelia, ktorí neznali poveternostných pomerov mimo ich okolia nadávajú funkcionárom za vyčkávanie so štartom a obviňujú ich z rôznych manipulácii a hľadania si výhod pre seba. To, že do holubov neinvestujú a považujú ich iba za operencov, ktorých ráno vypustia z voliér a večer ak stihnú sa vrátiť z krčmy zavrieť pred útokom kuny, chcú a mnohokrát aj dokážu spôsobiť to čo je spomínané. Štart holubov do každého počasia a za každú cenu. Veď práve v takomto preteku vidia svoje šance ako evidentne nezaostať za tými, ktorí sa holubom denno denne na úkor svojich rodín venujú.
Jednoduchšie sa funkcionárovi zvláda štart holubov, ak ma na mieste štartu "vlastnú" posádku, ťažšie je to už ak musí ovplyvňovať cudzích ľudí pri spoločných pretekoch. Druhý pretek včerajška bol Chomutov a to už bolo ťažké. 500 - 700 km holuby prekonávali prehánky a frontálne zrážky a výsledkom je predlženie preteku KDTVR do nasledujúceho dňa. Na tak veľkej vzdialenosti holubov môže postihnúť rôzna zmena počasia, ale ak funkcionári nedokážu zvládnuť štart na krátkej trati je to na zmyslenie. My sme pochybili na prvom preteku a verím, že sme sa dostatočne poučili, ostatným to zrejme nestačí. Taktiež ale spanikáriť a utekať domov pri rannom daždi je tiež vyhodenie peňazí chovateľov, aj keď straty sú menšie ako keď sa vytratí polovica nasadených holubov.
Teda vyčkať pri krátkej vzdialenosti a vypustiť to aj okolo obeda nemusí byť vždy nezdarom, nám sa to už niekoľko krát šťastne podarilo.
Verím, že sa oravcom, košičanom či michalovčanom ale aj ostatným holuby povracajú a budú pokračovať v sezóne v plnej sile. Ak budete mať na holubníku zaleteného holuba, ošetríte ho a dajte mu šancu vrátiť svojmu majiteľovi stratenú nádej....
Ing.Miroslav Vidhold (04.06.2007, 12:18)
Dňa 3.6.boli pustené holuby OZ B.Bystrica a OZ Novohrad v Aši na vdialenosti 510 - 600 km do absolútne nevhodného počasia a dovolím si povedať,že s katastrofálnym doletom u väčšiny chovateľov.Tieto veci sa dejú aj napriek tomu,že títo ľudia vedia o čo ide nonapriek tomu to tak urobia. Okolo 8,00 hod som obvolal predsedu klubu a výcvikára ako je to so štartom holubov.Nikto nebol informovaný o ničom.Zavolal som si preto výcviára OZ p.Hanesa a konzultoval s ním situáciu.Poedal mi,že je tam hmla a že sa čaká kým vstane a potom sa uvidí.Upozornil som ho,či vie aká je situácia na trase,mimo juhozápadnej časti Čiech pršalo,bola hmla, viditeľnost cca 1,5 km,výška oblakov od 0 do 240 m až po Slovensko rovnako.Dohodli sme sa,že mu pomôžem s informáciou o stave počasia a uvidí sa cca o 10,30,predpoklad zlepšenia bol len večer,preto sa mu navrhlo holuby stiahnuť späť.Rozhovor - podľa neho sme "besedovali",sme skončili o 9,48 hod.Predtým ma volal aj výcvikár OZ Novohrad p.Bagdal,ktorý tiež chcel,aby sa holuby stiahli späť...veď sa jednalo o 500 km pretek a nie náhodnú dvestovku! O 10,05 hod.ma zavolal p.Bagdal,že sa dozvedel,že náš výcvikár dal vyustiť holuby do tohto katastrofálneho počasia,ktoré ich čakalo cca po 50 km letu.Holuby za totálne 8/8 zamračenej oblohy ledva odleteli a dobre vedeli čo ich čaká.Naštvalo ma,že výcvikár-hazardér,nedodržal čo povedal a holuby pustil,preto som sa ho opýtal prečo to urobil?S dúškom arogancie povedal:" .stavím sa sTebou,že určite nejaké holuby dnes doletia",a ja mu na to,že ak bude katastrofa nech odstúpi z funkcie-to nevnímal...Vôbec môže výcvikár,ktorýmá pod palcom štart toto povedať? My máme skúšať,či niečo doletí?Holuby,ktoré doleteli vyzerali hrozne,mokré zničené fyzicky aj psychicky ...niekto mal doma jedného,alebo do 5 holubov .Je to týranie zvierat,za menšie veci sa trestá a keď to niekto urobí s úmyslom trest je určite vyšší.Tento človek a ľudia,ktorí to s ním urobili si zaslúžia nesedieť vo výbore OZ,sú to totálne nezodpovední a nefundovaní funkcionári.Keď si vezmeme hodnotu holuba čo len 1000 sk,pri počte 1500 ks je to 1500000 sk.!!Keby Vás niekto vo firme obral o tieto peniaze,bude postavený pred súd.Holuby nie sú majetok???Zahráva sa s nimi človek,ktorý nasadí na pretek pár holubov a jeho celý klub necelých 60 kusov??!!!!Hanba,svedčí to o úrovni nášho chovateľstva.Prirovnám to k hokeju, nech Kanade,resp.za ňu v dôležitých veciach v hokeji rozhoduje Kongo!!!!Takto to chápem na Slovensku.Ak o dôležitých veciach na Slovensku v holubarstve budú rozhodovať ľudia pohybujúci sa na priečkach hlboko porazených,resp.nepretekajúcich môžme to zabaliť.Áno niekedy sú takýto ľudia nastrčení"chytrákmi",ktorý zneuživajú ich naivitu a cez nich si robia svoje veci ako potrebujú/náš prípad/.Okamžite by sa mala takáto situácia vyriešiť trestom,pretože škoda je veľká!!!No nič sa neudeje. O profesionalite svedčí príklad maďarov,ktorí mali tiež púšťať v Čechach,no nevrátili sa z holubami domov,ale počkali do pondelka rána a holuby vypustili.To je holubárenie a nie čo tu my vyvádzame.Koľko stojí nášho výcvikára sezóna,holuby,proste všetko okolo?No veľa asi nie...U nás by tiež šlo robiť veci dobre,no nemohli by to riadiť zákerní ľudia,ktorí sú ochotní aj sebe škodiť ak vedia,že poškodia Vás.Zmluvy o preprave neexistujú,nie je možné postihnúť prepravcu za zodpovednosť za škodu,ktorú Vám spôsobí tým,že sa zbaví rýchlo holubov...prepravca má väčšinou "svojho" sprievodcu....u nás neprešiel navrhovaný a nestranný!!!! Nikomu to nevadí,pretože väčšina má tak "bezcenné" holuby?Je na čase u nás nastúpiť so zmenou,nielen v myslení,ale hlavne vyberať si prepravcov so zmluvami,aby Ste ich mali aj Vy možnosť pritlačiť a chovať sa ako "platič" a zmluvný partner a nie byť vydieraný týmže bez zmluvy nevozím.Nevoz...,veď dopravcov je ako maku a určite lepších a serioznych!No nesmiete však dovoliť,aby Vám sedeli vo Výbore OZ!Je to stret záujmov a miesto na kontrolu nielen pri košovaní,ale aj púšťaní a celej preprave holubov.
Jozef Pažitný (04.06.2007, 23:36)
Nehádzal by som všetku špinu na výcvikarov oblasti. Naša OZ ma veľmi svedomitého a zodpovedného výcvikara/nie som to ja!/, ktorý si overuje počasie po trati a predsa tento víkend odštartoval v čechách a aj v nemecku. Nie je tak trochu zodpovedný chovateľ keď nakošuje do katastrofálneho počasia svojich miláčikov? Nie je tak trochu zodpovedný výbor OZ? V dnešnej dobe vieme pomerne presne aké počasie nás čaká na druhý deň. Nevidím problém v prípade zlého počasia pretek zrušiť deň vopred. Čo je to zopár telefonátov proti času stráveného košovaním 120-150 členov a spolu s úhradou prepravného to by tiež bola dosť vysoká suma. Keď sa už holuby dovezú na miesto štartu, treba už počítať s tým, že budú vypustené. A okrem toho je tu i štartér zo svoju štipkou zodpovednosti.
Lukáš Fidrik (05.06.2007, 00:16)
Spoľahnite sa na super štarterov.končím s holubami,lebo vidím,že sa im neoplatí veriť.Výbor sa stavia ku tomu tak,že počasie sa nedá zistiť skor ako 6 Hodín dopredu!!!Kde žijú v 15.storočí!!!!!!!!!!!!!!.Veď dnes sa dá zistiť pomocou web kamier aktuálny stav počasia .Asi naši funkcionári žijú 100 rokov za opicami.Keď som prišiel do holubníka z roboty a videl som stav holubov- zdochnuté mladé .porozbíjané vajcia V momente sa mi tisli slzy do očí-nemohol som sa na to pozerať.Jedným nezodpovedným rozhodnutím som prišiel o všetko čo som budoval počas 6 rokov. Staral som sa o ne ako blázon aby boli čo najlepšie pripravené na závod a oni toto s nimi spravia!!!!!!!!!!???????Kto chce predám im za 5000 SK to čo mi zostalo.Vidím.že do tohto športu sa neoplatí investovať!!!!!!
Ing.Jozef Antuš (05.06.2007, 12:51)
Pán Vidhold,chápem vaše rozhorčenie ale je škoda plakať nad rozliatým mliekom. Prešiel som si organizačný aj pretekový poroadok SZCHPH. Nikde nie je zmienka kedy ,za akých okolnosti sa pretek nesmie uskutočniť. Presne sú popísané práva výcvikára. Keď ich dodrží neporuší organizačný ani pretekový poriadok! Na základe vami uvádzaných skutočností je zjavné ,že SZCHPH je čisto amatérskou ,dobrovoľnou organizáciou, kde nikto nenesie za nič zodpovednosť. Pri troche profesionalnosti a z pozície ústredného orgánu ,by nemalo byť problémom získať SZCHPH meteorologické údaje z územia SR a ČR min 48hodín pred štartom. Následne informovať výcvikára a pretek pozdržať resp.stiahnuť do prianivejšej zóny. Ale to je už nad rámec povinnosti vedenia SZCHPH . Veď oni to všetko robia na úkor svojho voľného času a bezodplatne. Tak čo od nich chcete!
Ľubomír Drgáň (05.06.2007, 17:35)
Pozorne som si prečítal príspevky a plne súhlasím s p.Vidholdom. Prišiel som len k jednému záveru,výbor OZ Tvrdošín, alebo lepšie povedané ľudia čo sú vo výbore nezvládajú danú situáciu ,asi su moc zaneprázdnený.Ale ak sa jedná o nich, tak sa dokážu zmobilizovať v pribehu pár hodín ,viď priklad keď menili výsledky preteku z rýchlosti na dolet. Ešte jedná perlička, už dlhší čas veľa ľudi je nespokojná z prácou výboru,dal som návrh na zvolanie mimoriadnej konferencie,ktorá mala preriešiť nedostatky v OZ Tvrdošín,možem povedať že zhruha 80%chovateľov bola za zvolanie konferencie ,ale všetko nám bolo zamietnuté a pri podpisovej akcii v ZO Klin pán ŠATAN JOZEF, ROZTRHAL prezentačnú listinu zo slovami ZAMIETNUTE. Takto vypadá práca OZ Tvrdošín, a to je jeden člen výboru,niet čo dodať. Taký názor nemajú všetci ,ale prevažná časť ktorú, nemožno prehlasovať . Tak aj ja si kladiem otázku chovať,alebo nie.
Miroslav Ďurana (05.06.2007, 21:05)
V tejto diskusii má určite kúsok pravdy každý z nás. Ale nehádzal by som všetko na funkcionárov OZ či SZCHPH. Aj oni sú holubiari ako my všetci a niektorý na vysokej úrovni a straty majú aj oni a verte tiež im to určite nieje jedno aj oni by chceli mať holuby doma,ale trocha sa mi zdá, že to má na svedomí to naše majstrovstvo Slovenska .Zamyslime sa a riešme túto otázku,ale ten kto vyhrá chváli aj toto.
Ladislav Zubaj (05.06.2007, 21:22)
Uplne súhlasím, ten kto toto vymyslel nerátal s tým ,že sa bude hlava nehlava pústat aj do zlého počasia len aby sa naplnilo MS.
Milan Blahovský (05.06.2007, 22:13)
Laci výklad MS nehovorí o tom, že treba púšťať o 6:00 ked prší ani, že nie je možné v rámci kategorie skrátiť pretek, rovnako nevylučuje možnosť podržať holuby na mieste štartu do ďalšieho dňa, ak je perspektíva lepšieho počasia. Problém je v tom, že mnohí na to ešte nedorástli aby sa správali takto profesionálne. Ak som dvakrát v histórii KDTVR dal pokyn na štart holubov v pondelok, bol som mnohými preklínaný, že vraj si musia brať dovolenky a že nemajú EKS a pod. Žiadne MS ich vtedy nezaujímalo, ich zaujímalo aby mali holuby vypustené, či prídu prvý deň alebo neprídu vôbec, to ale tvrdili diletanti a nie normálni chovatelia.
Ladislav Zubaj (05.06.2007, 23:03)
Milan poviem ti to inak, ja ako chovateľ ,kedˇ viem že bude zlé počasie tak holuby nenasadím ale súčasné MS mi to nedovoluje a tak to aj potom dopadne o mojich holuboch rozhoduje niekto iný a to mi vadí.
Lukáš Fidrik (05.06.2007, 23:05)
Presne tak .Miro Vidhold napísal , že o 8.00 hod telefonoval s výcvikárom a v Aši bola ešte veľká hmla.Oravské holuby boli pustené o 7.00 hod v Trojmezi 5 km od Ašu a bolo počasie ideálne na vypúšťanie holubov.Ako je toto možné?????Kde je napísané , že pretek nebude zaradený do MS,ak sa holuby podržia,kým sa aspon na chvíľu nevyčasí??? Nemusí a ani sa nemá púšťať za každú cenu.
Milan Blahovský (06.06.2007, 20:11)
Laco a kto rozhodol resp. mal vplyv na štart vašich holubov v Kronachu ??? Asi MS môže za všetko, MS riadi život vo všetkých OZ, tak to som ani netušil koľko záujemcov o MS je, u nás v OZ popredných chovateľov ( 13- nás.majstra OZ a iných ) zaujíma iba súťaž v OZ....
Daniel Krajcik (11.06.2007, 15:07)
V piatok pred spominanym vikendom mi volal znamy ako odhadujem pocasie na vikend. Mal holuby vo forme a tak chcel na pretek z SRN nasadit co najviac. Pocasie som odhadol na celkom dobre v Nemecku a na Slovensku (zapad), ale problem som videl v Cechach, kde podla predpovede malo trvalo prsat. Rozhovor sme koncili s tym, ze nebude riskovat, ... Myslim, ze kazdemu kto sa o pocasie v tej dobe len trochu zaujimal bolo jasne, ze to cez vikend nebude lahke. Pan Antus, vobec som nepochopil aku ulohu ma nadriadeny organ zohrat pri starte pretekov a predpovedi pocasia. Zijeme v dobe, ked mame vsetci rovnaku moznost zistit si na internete pocasie. 48 hodin pred startom to ale naozaj moze byt len priblizny odhad. Ja skor problem vidim v tom, ze o starte rozoduju aj "kompetentni", ktori sice maju pripojenie doma, ale bohuzial nevedia citat predpovedne mapy, ... alebo ich ani nesleduju. Jedoducho im nerozumeju !!! ... a potom pustaju ako ich napadne. Jedine co by SZCPH mohol zo svojej pozicie urobit a co by podla mna bolo velmi uzitocne je zorganizovanie skolenia s odbornikmi - meteorologmi. Cudujem sa, ze na tuto problematiku doposial nereagovalo ani jedno nase odborne periodikum. [%sig%]

Pre účasť v diskusii je potrebné prihlásenie

Zmeny boli uložené