Prioritný záujem nás všetkých

Peter Turek (06.03.2018, 09:44)
Vytvorenie komisie na monitorovanie škôd dravcami na poštových holuboch,je nutné hodnotiť vysoko pozitívne a komisii v zložení ing.Fiľarský,Vernarský,ing.Seliga vopred poďakovať,že sa ujali tejto neľahkej úlohy.Je to práca v prospech nás všetkých a nie je to úloha riešiteľná zo dňa na deň.Je na nás všetkých,aké informácie,fotografie,oznamy a pod.budeme poskytovať tejto komisii,aby výsledky jej prípadnej práce boli podložené masovosťou a tým získali na váhe.Kde otvoríte akú zahraničnú stránku,zahraničný i náš časopis,všade natrafíte na túto problematiku.Spolu s možnosťou mať prácu doma,miestom na holubník,je to niečo,čo PRIAMO A BEZPROSTREDNE OVPLYVŇUJE náš šport,ktorý je jedným z najúspešnejších z hľadiska REPREZENTÁCIE KRAJINY.Víťazstvá na spartakiádach,olympiádach,SEV,testovacích staniciach...Všetci členovia komisie pochádzajú z lokalít,kde majú s dravcami bohaté skúsenosti.Pokles počtu spevavcov za posledných 3O rokov o polovicu je alarmujúci a ak bude pokračovať,zvyšok vyhynie behom jednej ľudskej generácie...Za ochranou prírody a konkrétne združeniami na ochranu dravých sa neraz skrýva forma biznisu a dotácii,bez ohľadu na okolie...Kto si zvykol na dotačné toky,nerád sa ich bude vzdávať.Podporme preto ochranu svojho majetku,aby nedochádzalo k tomu,že chovateĺ v zúfalstve je nútený porušiť zákon a nakameruje ho niekto,kto je dotovaný aj z jeho daní...Súdne spory sú nepríjemné,máme právo na svoju veľmi úspešnú činnosť a vyžadujme,aby sme boli rešpektovaní na základe zákona,ktorý jasne formuluje,že NIE JE MOŽNÉ PREVÁDZAŤ ČINNOSŤ,KTORÁ LIKVIDUJE INÚ,LEGÁLNU-voľne citované.Je tu myslené nekontrované množenie jastraba,sokola sťahovavého a pod.Hlavne jastrab je značne premnožený,čo je úpne známa vec.Verejnosť je informovaná prostredníctvom médií a z dnešných redaktorov už málokto problematike rozumie...Celé propagovanie dravcov,ako takých mi pripadá,ako príprava na to,aby si deti a mládež zvykla,že krv,trhanie za živa,stres a smrť má patriť ku kultúre 21.storočia.Odpovedal som niektorým ochranárskym združeniam,ktoré majú na webe pozvánky na prezentáciu,či moje vnúčatá mám priviesť,aby sa pozerali na to,ako dravec trhá holuba,ktorého mu pustia do voliéry a ten nemá úniku a to má byť forma súčastnej kultúry...?Dostal som jedinú odpoveď,veľmi všeobecnú,ktorá nič nerieši...Všetci vieme,že dravci patria do prírody,avšak čoho sa chytil človek na základe svojho pomýleného zisku,nikdy nedopadlo dobre...Je potrebné si uvedomiť na základe zverejnených údajov Slov,akadémiou vied,že skutočne ohrozeným druhom je u nás napr.Drop veľký-majestátny vták nížin a z dravcov sú to orly,hlavne orol skalný,kde prírastky sú pomalé,na základe toho,že prežíva v hniezde obyčajne iba jedno mláďa-silnejšie vyhodí slabšie a zo sokolov je skutočne ohrozeným druhom Sokol červenonohý,živiaci sa hlavne väčšími druhmi hmyzu.V Slovenskej ľudovej tvorivosti sú sokoly neraz ospevované - básne,piesne.Verejnosť,hlavne laická nemá skutočný prehľad-napísal to raz pán Bojko-aký osoh v prírode prináša?Nestavia si hniezdo,loví takmer výlučne vtáky a to vo výškach,čiže žiadne choré a slabé,tie sa do výšok nedostanú,sotva sú schopné podletieť.Preto je taký nebezpečný pre závodné holuby,letúne atď.Ak vám ochranárske združenie zavesí búdku pre sokoly na bývalý továrenský komín sprivatizovanej a dnes už opustenej fabriky a v susednej ulici máte holubník,tak skončíte,min.na základe špatného zdravotného stavu-stres,vys.krvný tlak,depresie.Žiadna novinka,realita...Nebude to jednoduchá cesta,je potrebné spolupracovať v tomto so susednými krajinami,združeniami na záchranu jarabice,tetrova,hlucháňa atď.Problém má spoločného menovateľa...


Ján Bučo (06.03.2018, 12:43)
Nie som sokoliar a ani ja nemám dravce a všeobecne zahnuté zobáky v láske. Ale nebuďme naivky a nemyslime si, že všetku drobnú zver a spevavce zlikvidujú len dravce. Veľa "poctivej práce" v tomto vykonáva aj človek. Znečisťujeme si prostredie, používame chemické bordely, postreky takmer na všetko a tak sa ani nečudujme, že všetko okolo nás pomaly hynie. Choďte sa niekedy poprechádzať do lesov a okolo dedín. Bordelu je všade ako hnoja a keď niekoho nachytáte, že to tam sype ešte aby ste sa báli, že vám poprepichuje kolesá na aute.
Škoda rečí! S dravcami je hrozné zápasiť lebo vždy ťaháme za kratší koniec, ale ľudstvo sa pomaly ale isto vykynoží samo. A to platí aj pre holuby. Tak ako likvidujeme prostredie okolo nás, tak nepozeráme ani na to ako "pestujeme" ich zdravie a pcháme do nich všetko čo príde pod ruky za účelom bodov, koeficientov a dobre zaplatených odchovov.
Jano
Jozef Daníšek (06.03.2018, 15:27)
Janko musím sa prikloniť na stranu p.Tureka.Máš pravdu v tom,že naše lesy sú znečistené.Ako Ty píšeš "chemické bordely"..Len mi odpovedz na jedinú otázku.Kde sú ochrancovia prírody,keď do našich lesov púšťajú osobné auta.V bystrinách potokov si ich šampónmi umývajú, a po strániach lietajú štvorkolky.Niektoré v katastrofálnom tech.stave.Olej z nich strieka na všetky strany a o hluku ani nehovorím.Nech sa pochvália a napíšu na koľkých takýchto znečisťovateľov a bordelárov podali trestných oznámení.Ale koľko postavili umelých búdok pre jastrabov,tým sa chvália v priamom prenose.Jasne,že dravce do prírody patria.Ale treba to regulovať na prípustnú mieru.Ja osobne som s mojím otcom pokiaľ žil,každý týždeň bol minimálne jeden krát vyniesť seno,semena spod mláťačky jarabiciam a bažantom.Teraz,keď ideš po chotári,tak vidíš päť posedov a ani jeden krmelec.Kde sme to dospeli.Diviaci nám robia škody na poľnohospodárskych plodinách ktoré sa šplhajú do výšky miliónov Eur.Behajú pomedzi paneláky,nehovoriac o medveďoch a nič sa nedeje.Teba tiež napadol diviak tesne za dedinou.No a čo sa týka jastrabov.To sa nás bezprostredne dotýka.Decimujú nám naše stavy,a ničia niekoľko ročnú robotu.No a keď sa nebudeme ohlasovať a na to upozorňovať.Tak potom si už môžeme povedať,tak nám treba,pretože si nič iné ani nezaslúžime.
Peter Turek (06.03.2018, 21:22)
Pán Bučo,je samozrejmé,že problém nie je iba v dravcoch.Podstata je však v tom,že keď budeme chemicky,aj ináč likvidovať drobnú zver a súčasne budeme benevolentní k premnoženým dravcom,tak iba prispejeme k urýchleniu konca.Ako sa má množiť uvedená drobná pernatá i srstnatá zver,keď je na ňu útok z každej strany.Jedna skupina v lokalite sa snaží pomnožiť hlucháňa a druhá skupina jastraba...Všetko je potrebné správne chápať,áno aj množstvo neodborne podávanej chémie zvieratám...A čo ľudia?Nikomu neprajem navštevovať onkologické ambulancie...Je to trocha od uvedenej témy,avšak príklad toho,keď činnosť nemá logiku a pravá ruka nevie čo robí ľavá.A vôbec odpovede ochranárov,ak vôbec sú ochotní sa vyjadriť,že útoky na holuby sa nám zdajú častejšie,pretože ubudlo ich potravy v prírode.Tak samozrejme je namieste opačný postup-pomôcť vrátiť do prírody uvedenú zver a nie bezhlavo množiť dravcov,aby vychytali ešte aj to,čo ostalo...Je s tým však viac práce,je potrebné sa starať o potravu a hlavný problém vidím v dotáciách.Ochrana dravcov je štedro dotovaná-nie všetko je možné uviesť verejne a v podstate ich v mnohom živíme my,avšak do pozície záchrancov sveta sa stavia niekto iný.Problém je vážny,kamerové systémy,fotopasce a monitorovacie zariadenia boli vyrobené za účelom pomoci,avšak stávajú sa prostriedkom na sliedenie,obmedzovanie osobnej slobody.Preto je potrebné,aby sme mohli ZÁKONNOU formou riešilť tento problém.Uvedená komisia,ktorú musíme podporovať,je dôležitým krokom k riešeniu.Rieši to Nemecko,Anglicko,USA atď.Väčšinou lokálne,vždy nejaký chovateľ sa ujme a formou petície sa zapoja mnohí.Bude potrebná koordinácia v budúcnosti v rámci FCI,avšak kto nič nezačne,nič nevyrieši...Nikto nechce mať kvôli holubom opletačky so súdmi,avšak dobrý poštový holub je hodnota a špičkový chov je majetkom.To akoby v chápaní dnešnej spoločnosti mnohým unikalo.V Írsku pod tromi hniezdami sokola sa našlo cez 460 krúžkov poštových holubov,od roku 1983 po rok 2017.Symbolická cena 30 eur za kus nám dáva škodu v hodnote 13800eur-okolie troch hniezd.Čo jastraby,ktorých je mnoho,mnoho násobne viac?
Martin Urban (06.03.2018, 21:28)
Je dobré , že sa to berie na vedomie a za pokus to stojí je to aj o ľuďoch a v ľuďoch , lepšie začať ako nikdy nič nespraviť
Peter Turek (06.03.2018, 22:00)
Real-Paris,cez polčas nula-nula,tak ešte aktuálny príklad.Už pár dní spoločnosťou hýbe nepríjemná,veľmi vážna udalosť.Všetko,čo narástlo zadarmo na lúkach,pasienkoch malo obrovskú hodnotu.Ovce,kozy,dobytok,králiky atď.To boli potraviny,vytvorené takmer zadarmo,bez chémie.Dnes sa dozvedáme,že stačí raz pokosiť a už sú dotácie.Za čo?Za udržanie vidieckeho charakteru krajiny a zabráneniu šírenia burín...Produkcia žiadna.Starí gazdovia sa musia v hroboch obracať.Dovážame potraviny,sypeme chémiu,pretože nemáme dosť tzv.maštaľného hnoja.Nechováme,mulčujeme,neprodukujeme,iba berieme dotácie.Zamorujeme,strácame zdravie.Priateľ,ktorý bol s manželkou v Egypte si všímal,ako ženú stáda ovcí a kôz do púšte-piesočnatej,kde čo to nájdu k potrave.My mulčujeme,likvidujeme minerálne látky,vitamíny,živiny,rozdeľujeme dotácie.Logika dnešnej narušenej spoločnosti-prudký pokles drobnej zveri a zároveň množenie dravcov.Namiesto využitia pasienkov a produkcie sena,mulčovanie za dotácie...Choroba má mnoho podôb...
Ján Bučo (07.03.2018, 08:45)
Samozrejme, že komisiu ako takú treba podporovať a ak štát dravce chráni, nech si ich aj kŕmi, respektíve ak požierajú súkromný majetok, nech za ich "krmivo" štát platí adekvátnu čiastku.

Ale ako správne podoktli pán Joško Danišek a pán Turek "Celá záležitosť má mnoho podôb."

Letu Zdar!
Jano
Jozef Daníšek (07.03.2018, 10:49)
Pozdravujem Janko! Trafil si klinec po hlavičke.Keď štát prispieva nemalými finančnými prostriedkami na takúto pseudo ochranu,hlavne dravcov,tak by sa mal postarať aj o poškodených.Ešte včera večer som sa na internete dočítal,že na Záhorí, to už zobrali nejakí nespokojenci do svojich rúk. Polícia tam našla otrávenú líšku,dvoch myšiakov hôrnych,a dvoch "jastrabov lesných" na pravde božej.Tak ma napadla kacírska myšlienka po prečítaní tejto správy,že pri jastraboch by som dokonca napísal "Česť ich pamiatke". A keď sa s tým štát bude vysporiadavať tak liknavo,ako doteraz tak nemôže ani nič iné čakať.Aj trpezlivosť má svoje hranice.A ešte som nevidel aby pohodená plastová fľaša chytila holuba.
Milan Blahovský (07.03.2018, 11:36)
Tragédiou pohľadu mnohých chovateľov na situáciu je, že si stále myslia, že žijeme v minulom storočí, teda nemyslím tým, žeby mali zastaralé názory, ale si neuvedomujú proti akej mašinérii v súčasnosti bojujú. Sledujete vôbec vývoj v spoločnosti ako takej ? Nemyslím tým opäť iba Slovensko, ale celosvetový vývoj resp. to čo sa deje v Európe. Svet v ktorom mainstreamové periodiká gumujú mladým ale aj tým čo sa im podajú myslenie. Svet v ktorom mimovládne organizácie a tretí sektor riadia z úzadia dianie v spoločnosti. Svet v ktorom ma racionálne zmýšľanie červenú a svet, v ktorom biznis je postavený na prvé miesto v rebríčku hodnôt.
Včera som sa stretol s priateľom, ktorý sa venuje dravcom ( má sokoliareň ) a on sám označil tzv. "ochranárov za bláznov sledujúcich iba svoje záujmy bez ohľadu čo bude po nich. Uviedol svoj prípade, kedy mu prišli títo odborníci na kontrolu do jeho sokoliarne a po pozitívnom hodnotení výsledkov jeho práce zbadali straku, ktorá bola podozrivo krotká a reagovala na majiteľa, bola okrúžkovaná s uvedením jej mena na obrúčke. Zbytočne im vysvetľoval, že ju vychoval pre svoju dcéru a bola atrakciou jeho areálu, kedže sa naučila aj slovo ako ahoj. Skončil s pokutou 300 €, pretože údajne narušil pri jej získaní obdobie odstrelu týchto vtákov, teda kedy nie sú chránené. Tak asi nejako vyzerá pravá tvár tých, s ktorými chceme bojovať. To už nie sú ľudia s ktorými sa dá sadnúť za spoločný stôl a hľadať východisko z problému. To je jedna mašinéria, s ktorou pohne iba zmena systému a s tým pohneme určite ťažko. Nemyslím pri tom na to čo sa deje v súčasnosti v politickej oblasti SK. Takýchto či podobných príkladov postoja tzv.ochranárov k prírode by sa dalo určite mnoho nájsť. Žijeme v chorej dobe a jej daň budú ťažko znášať naše deti či vnukovia a nemám pocit, že by sme sa vedeli takto zomknúť proti moci peňazí a dezinformácii.
Jozef Daníšek (07.03.2018, 21:01)
Výborný príspevok! Dokonca od človeka z prezídia Slov.zväzu.Ale to je o pánovi Blahovskom už známe,že ako jediný dokáže na tomto diskusnom fóre sa k problematike fundovane vyjadriť.Ale čo tí ostatní z prezídia.Nevedia písať ? Druhá možnosť,že im za to nestojíme aby sa takými maličkostiami zaoberali.Veď podľa nich ty nepodarený dravci je problém a ťažkosti chovateľov a nie ich.Nech nám tu niekto z nich napíše,aké kroky a iniciatívu venujú a sú nápomocní pri riešení týchto pomaly neriešiteľných problémov nás chovateľov.Možno im za to nestojíme,ale potom nech si položia otázku na čo sú nám dobrý.Iba na mlátenie prázdnej slamy ?
Jozef Antuš Ing. (08.03.2018, 13:00)
Prajem pekný deň, pekný príspevok dodal p.Blahovský,ale zaujal ma aj príspevok p. Tureka a hlavne tá časť v ktorej hovorí o " Zákonnej forme riešenia tohto problému". Verím , že komisia zložená z poverenia SZ CHPH sa tým bude aj profesionálne zaoberať ! Podľa mňa je potrebné si sadnúť s členmi "SZ Včelárov " s poľnohospodármi a získať od nich skúsenosti ako oni postupovali pri ochrane svojho majetku. Ochrana ich majetku je zakotvená v § 39 vyhlášky č. 24/2003 k zákonu č. 543/2002 o ochrane prírody a krajiny.Až v zozname živočíchov pri ktorých štát zodpovedá za škodu bude uvedený , sokol, jastrab, orol.... máme vyhrané .Dovtedy je to beh na dlhé trate.Najsamprv musíme dostať chov poštových holubov do centrálneho registra hospodárskych zvierat. T.j. aby boli ako hospodárske zvieratá !!! tak ako kone, hovädzí dobytok..., hydina!
Jozef Daníšek (08.03.2018, 18:11)
Pozdravujem! Pán Ing.Antuš.Mám niekoľko podstatných otázok.Bola už tá komisia zložená?Alebo,ako píšete veríte ,že sa tým budú profesionálne zaoberať?Už včera bolo neskoro!To z nášho prezídia nik nevie,kde sídli ministerstvo životného prostredia,aby im tam odovzdalo žiadosť a špecifikovalo naše požiadavky.Alebo nás tam bude navigovať, ako ste spomenuli združenie včelárov.Už pred dobrým rokom som tu v mojom diskusnom príspevku uvádzal,že v Nemecku skončil s chovom pošt.holubov špičkový chovateľ Ernst Nebel,práve kvôli jastrabom.Nemecký zväz sa následne oficiálne obrátil na príslušne ministerstvo,a problém sa už začína riešiť.Toto som sa dočítal v týždenníku časopisu Die Brieftaube,ktorý odoberám.Poliaci sú v tomto taktiež veľmi aktívni,len my,ako sa mi zdá prešľapujeme na jednom mieste .Lebo my radoví členovia s tým nedokážeme pohnúť.To sám uznáte " môžu iba štatutári."
Jančok Ľudovít (08.03.2018, 19:08)
Zdravím Vás. Nechcel som sa zapojiť ,ale musím . Toto bedákanie nemá cenu, lebo toto fórum číta len v podstate malá časť ľudí. Môj návrh je, z každej OZ. dva autobusy do Bratislavy na míting a dať na vedomie celej spoločnosti aký máme problém. Hlavne apelovať na tých odborníkov ako zabezpečujú potravu pre dravce keď ich tak milujú za Európske dotácie. Reprezentácia Štátu má rôzne formy a poštové holuby sa vyrovnajú všetkým reprezentantom. Určite sa nájde človek, alebo ľudia čo to dokážu zorganizovať a zviditeľniť náš problém. S pozdravom Ludvik.
Miroslav Vavrek (09.03.2018, 09:48)
Vážení priatelia.
Nemal som v úmysle sa zapájať do diskúsie,ale možná svojím názorom príspejem k tejto téme.Začnem od prvého príspevku.
1.Skútočne je prínosom vytvorenie takejto komisie,ale s tým,aby mala štatút a pravomoci jednať priamo s pracovníkmi MŽP Sk.
2.Musia byť jasné a zrozumiteľné ciele ako si predstavujemé ochranu,ako sa jej dá predísť a zabraníť škodám spôsobených dravcom a hlavné sa nás opýtajú ako sa podieľame na zabranení škodám sami a akým spôsobom.
3.Káždy tú hovorí svoj názor ako pomôcť to riešiť,ale treba brať aj úvahu,že holuby niesú hospodárske zvierata,ale športovci./nebudem tu rozoberať dôvody/,preto není možné ich zaradiť do CEHZ.Není to jednodúchy proces,kto to pozná a z administratívného hľadiska,ťažko realizovatelné.V skratké pre vysvetlenie:Každe zaregistrované zviera v CEHZ je bod svojím číslom/v našom prípade rodová obručka/,kde je uvedený sposob nadobudnutia odkiaľ a pod.,dáta národenia,presuny a pod.,každú zmenu musite hlasíť do 24 hodin.
4.Začne sa proces kontról Vašej evidencie ato niekolko krát ročne,až stratíte trpezlivosť.
5.Náhradú škody dostanete iba za zviera/holuba/,ktorého možte fyzicky ukazať aj s rodovou obručkou inák nemate nárok.Ak Vám jastrab zaplaší a chyti,mimo dosahu kde ho nenajdete aký dôkaz predložite?Povedia Vám a čo ,kedˇ ste ho stratil na preteku?
6.V nedeľu je pretek,nasadite 40 holubov,v pondelok mate doma 2O ks,ostatné 20 ks do 24 h musíte hlasíť do CEHZ,utorok po nahlasení sa Vám vrati desať domov a príde kontrolá čo potom?To len ták trochú na ozrejmenie aky je to proces a smelo môžem povedať,že prenás nieje možny.
7.Tú treba hľadať iné vychodiska,trebars ták ako u vlkov,výmedziť určité mesiace na jeho reguláciu,kde je povolený odstrel,ale tiež limitovaný koľko kusov/tu nám zase daju podmienky akým spôsobom,ale jeto reálne a musí to byť v zákone.
8.Ktorý ste nepríšli do styku s ochranármi,tak to ani nechcite.Sú to ludia,ktorí sa držia toho čo máju napísane v zákone,ich realitá nezaujima ani Váš majetok,ktorý si chranite.Poniektorý nerozoznajú ani druhy zvierat,ich prvoradým záujmom je ích teple miestečko a odmená a koľkým dali pokuty ,aby mali premie.
8.To skôr nám dajú pokuty zato,že týrame zvierata ako by nám mali pomôcť.Neviete si predstavíť čo je to za mašíneria ak naních zautočíte.V týchto dńoch vídime ako sa spravajú ľudia na najvýšších miestach štátu a tak je to všade aj v našej orgánizácií.Same kšefty,zastavanie kamáratou,korúpcia.Mne to pripáda ako len oni sú tý vyvolení a cely národ je stádo oviec,bez ních by bol koniec sveta aj republiky a v nášom prípade koniec organizácie,čo je nezmysel.
9.Spomeniem tú ešte aj prípad p.Bučeka o pomoc,ktorého si nesmierne vážim,že sa toho chytil aby pomohol našmu kamaratovi.A preto sa tú pýtam,kde sú naší vrcholoví predstavitelia?Prečo nemáme pri zväze sociálny fond na pomoc svojím kamarátom,ktorí to potrebujú ako je tento prípad.Každý jeden člen by z radosťou príspel trebarz pri platení členského,ktoré je 4 Eur ak by bolo 5 Eur a to euro íšlo do fondu,pri počte cca 4OOO členov je to 4000 Eur a nejakým príspevkom aj od samotného zväzu.Nikto nevie ,kedy takúto pomoc bude potrebovať.Alebo to nám nezaleží vôbec na členoch,len na funkciách?Ako by sa trebárs potešila manželka alebo rodiná ak by dostála trbarz 200-300 Eur ako príspevok na pohreb ale aj na liečbu apod,ked ten človek bol celý život holubar.
10.To fakt si niekto mysli.že sme iba stado oviec?kde sa vytratila ľudskosť,charakter,kamarátstvo a radosť z holubarenia.,kde hľadať pričíny tohto stavu,plnej nenávisti,čo to spôsobilo sa tu pýtam,konkurencia,dražby,financie a pod.,alebo sme to my sami.že sme to dopustili až tak daleko,počúvaním oblbujúcich reči z najvýšších miest ako im nanás záleží ako sa onás starajú/že nám hodia ohryzanú kosť/a oni si žijú ako prasce v žite,bez hanby.Bolo by toho veľa čo by sa dalo povedať,ale niekedy sa pýtam sám seba,má to vôbec nejaký zmysel?Niekedy preto stratíte aj kamarata a pod,ale verte,že to zmysel má,tak ako tú niektorí naznačili ako spomenul p.Jančok spoločne sa dá dosiahnuť viac,lebo si z nás spravia otrokov.Dakujem .
Peter Turek (10.03.2018, 22:25)
Ak by sme mali postupovať jednoducho a žili v serióznej spoločnosti-vychádzam zo zahraničných skúseností-všetko od čoho máte doklad o vlastníctve je vaším majetkom.Od holubov máme známe preukazy.Na ochranu majetku má každý nárok podĺa ústavy.Samozrejme,ako uvádza Milan Blahovský a úplný súhlas s ním,žiaľ spoločnosť má jednu teóriu,podľa ktorej by sa mala riadiť a iná je prax v mnohých prípadoch...Najmarkantnejšia je neochota prijať zákon o preukázaní pôvodu majetku...Nie je legálny doklad?Mohli by byť problémy...Súčastná situácia iba ukazuje-bez predbiehania udalostí,že si musíme položiť otázku,či nás moc peňazí v rukách jednotlivcov privedie do úplnej podriadenosti alebo ešte máme určitý malý priestor na vyjadrenie svojích požiadaviek...Milan to uviedol aj v súlade s budúcnosťou a aj preto náš problém je problémom,kde sa už vopred v mnohých prípadoch počíta s dlhodobými riešeniami,prípadne menšou pravdepodobnosťou úspechu.Je potrebné ostať v kľude-fotografovať,kamerovať,zbierať dôkazy.To nie je žiadne porušovanie zákona.Avšak akcia vyvoláva reakciu.Dôležité je nenechať chovateľov,aby boli nútení brať spravodlivosť do vlastných rúk.Je potrebné mať oporu v zákone.Už po niekoľkýkrát píšeme o tom,že to nie je úplne jednoduché.Môj osobný názor-môžem sa mýliť je,že sme zrejme nezareagovali v tomto smere tesne po roku 1989,prípadne pri vzniku republiky a ďalšom formovaní zákonov.V podstate vec nie je zložitá,za predpokladu,že navzájom jedna skupina bude rešpektovať práva druhej.Iste naivné-práve tí,ktorí finančne profitujú sa iba veľmi neradi dávajú odstrihnúť od toku peňazí,prípadne sa deliť s nimi s poškodenou skupinou.Škoda,že nemožno uviesť všetko verejne.Čo je však veľmi zlé-zľaknúť sa,nevyjadriť svoj názor a nerobiť nič...Súčastná nespokojnosť v spoločnosti a nespokojnosť s problémom o ktorom ako holubári píšeme,má spoločného menovateľa.Popísal ho Milan-je to bezhlavý biznis,strata skutočných hodnôt,arogancia moci,niečo,čo nemá s proklamovanou demokraciou nič spoločné.Snaha o udržanie seriózneho športu by mala dostať červenú.Spravia si z nás otrokov alebo už nimi sme?Nie je to problém iba nášho štátu,nášho športu,je to problém celosvetový.Je vidieť,že Milan je dobrým pedagógom s prehľadom a záleží mu na budúcnosti naších detí.A bolo by dobré,keby o holubárskom športe nečítali iba zo zažltnutých časopisov.Napriek reálnemu pohľadu na vec,je potrebné uvedenú komisiu považovať za skutočne progresívny čin a podporovať jej členov.Máme i behy na dlhé trate,maratóny a predsa i tieto disciplíny majú viťazov...
Peter Turek (11.03.2018, 08:57)
Nutné je ešte uviesť príklad -sme pohoršení nad súčastnou situáciou-prečo?Uvediem príklad z vlastných skúseností.V USA na jednom z programov prebieha pravidelná relácia z činnosti ZVIERACEJ POLÍCIE.Samotný názov nemusí vzbudzovať sympatie a ani všetko z tejto krajiny nemusí nám byť automaticky sympatické.Táto polícia vznikla kultúrnym vývojom spoločnosti na základe humánneho prístupu k zvieratám.Je POMOCNÍKOM pre chovateľov a represívnym orgánom až vtedy,keď dochádza k trápeniu zvierat.Tu je reakcia na tzv.ochranárov,ktorých sa treba obávať u nás,ktorí prídu ukazovať povedzme svoju dôležitosť a minimálne pokutovať-ako uvádza aj Milan B.Bolo nutné zaviesť určitú kontrolu,pretože mnoho dobrodruhov začalo farmárčiť bez znalosti veci,množili sa prípady zamrznutých zvierat,dobytka s retiazkami pozarastanými do krku,vychudnutých psov atď.atď.Tu znova veľmi úspešne boli prezentovaní chovatelia poštových holubov,kde tzv.ustajnenie týchto zvierat,výživa,starostlivosť atď.je na špičkovej úrovni.To isté platí vo väčšine prípadov i u nás.Naviac,ak je chov sústavne napádaný dravcom-prídu-robia všetkú potrebnú dokumentáciu a riešením je obyčajne možnosť dravca odchytiť humánnym spôsobom,bez toho aj trpel-napr.nie do kovovej pasce atď.Nie úplne ideálne v našom prípade,avšak aspoň nejaká možnosť riešenia.Naviac fungujú ako poradný orgán pri ustajnení,chove a výžive zvierat.Podstatou je,že ich možno brať ako pomocníkov,nie ako niekoho,koho sa treba obávať.Preto toľko apelov na ZÁKONNÉ RIEŠENIE nášho problému,pretože situácia u nás je taká-poväčšine,že tu je potrebné niekoho pristihnúť a tým dokumentovať vlastnú dôležitosť a získavať finančné prostriedky.V marazme dnešnej doby je občan na druhej koľaji...Často sa používajú výrazy ako chudobné lokality,hladové doliny...Cítime sa slobodnejší?Na základe slobodných volieb naplňajú naše požiadavky tí,ktorých sme volili?Ak máme problém, sme braní ako naivkovia,ktorí sa snažia obťažovať a ktorým treba odkázať aby boli radi,že sú radi?Iba jeden z mnohých príkladov-V jednej z našich priehrad ležia milióny kubických metrov usadenín.Tam,kde bola voda hlboká 6 metrov,je dnes vody sotva pol metra,zvyšok bahno.Ostáva už iba jedna pätina pôvodného objemu.Všetko z holorubov sa splavilo do priehrady...V polovici deväťdesiatych rokov sme na Slovensku ťažili 5 až 5,5 milióna kubických metrov dreva.Momentálne je to 9,4 až 10 miliónov kubíkov.Kvalifikovaný výpočet -5,5 milióna kubíkov je max.,ak chceme udržať lesy,ako tak funkčné.Kde sú v tomto prípade ochrancovia prírody?Privierajú oči nad skutočnosťou v záujme získania dotácií?Potom vraj dravce nemajú kde hniezdiť,tak ich je potrebné presúvať na výškové body miest,technické zariadenia,ako sú el.vedenia,bez ohľadu na to,čím sa budú živiť a komu budú škodiť v likvidačnej miere.Človek bol vždy nenažratou ošípanou a pozor na tých,ktorí riadia týmto systémom spoločnosť.Zároveň však slušne,premyslene,aby nebolo ešte horšie...Je nám úplne jasné,že mnohé veci nezmeníme,pokiaľ merítkom úspešnosti spoločnosti bude iba hospodársky rast a nekonečné bohatstvo min.skupiny ľudí.Ak chováš holuby a nebohatneš,tak si hlupák,ktorý nepochopil dobu...Našťastie sú vo svete trendy,ktoré považujú za úspech tzv.šťastnú spoločnosť,kde samotná forma života je tým,čo ľudia sami cítia,ako naplnenie svojho záujmu i s ohľadom na budúcnosť.Už iba zopakovanie-každá generácia by sa mala snažiť,aby dostala úroveň života svojích detí na vyšší level,ako mala ona.To platí i pre oblasť športu.Honba za peniazmi však zaslepuje oči...
Peter Turek (11.03.2018, 21:09)
V reakcii na naše príspevky sa ozval veľmi solídnym spôsobom jeden z chovateľov letúňov.Kvôli zaneprázdneniu som mu nestihol ešte odpísať,problém je veľmi podobný.Jeho straty-rok 2013-18kusov,2014-26,2015-9,2016-11,2017-19 kusov.čiže za posledných 5 rokov je to 85 letúňov.Tieto holuby sú napádané pri tréningu nad holubníkom.Je to rovnaká trauma,ako u pošt.holubárov s tým rozdielom,že rada poštových holubov padne pri závodoch a tréningoch.Tieto veci sú známe,avšak ak je skutočná informácia,že združenie na ochranu dravcov v SK je dotované sumou 400 000eur ročne ,tak musím so svojím príspevkom skončiť z dôvodu,že je nemožné uviesť niektoré informácie verejne a hlavne ich pôvod...Ešte jedna poznámka-v oblasti KK,BJ,SNV,priľahlé oblasti v Poľsku o ktorých mám aký-taký prehľad,chovatelia uvádzajú najčastejšie údaj 25-35 kusov v lokalitách tzv.lepších.Podhorské obce,neraz sú to vyššie straty,pričom od posledného závodu sú už holuby až do nutnej jari zatvorené.Určité straty boli vždy,táto situácia však už prirodzenou nie je.Kto zo širokej chovateľskej verejnosti sa dostane ku kontrole hniezd dravcov,pričom kamerové systémy verejne dostupné jasne ukazujú na ulovené,krúžkované poštové holuby s čípom,pričom širokej verejnosti je podsúvané,že dravci lovia mestské holuby,ktoré poškodzujú historické pamiatky?
Jozef Daníšek (12.03.2018, 08:47)
Pozdravujem pán Peter! Členské sa vybralo,na občerstvenie pri zasadnutiach je ! A problémy nás chovateľov sú pre našich kompetentných druhoradé.
Ľubomír Dravecký (12.03.2018, 18:03)
Za posledne 3 roky 160ks
Martin Urban (12.03.2018, 18:39)
Niekto spomenul, že treba začať od seba a môžem len súhlasiť ,a vidno že sú ľudia ktorí tomu rozumejú a berú to s ohľadom na všetky stránky a tak by to malo po správnosti byť . Držím palce aby sa to dotiahlo ďalej ako za hranice holubnikov s. Pozdravom

Pre účasť v diskusii je potrebné prihlásenie

Zmeny boli uložené