Pán Adamík poraďte .

Šimko František (07.03.2017, 16:16)
Kolega očkuje proti paramixoviroze holuby do prsného svalu , väčšina však do oblasti šije . Neviete poradiť čo je lepšie , resp. či účinky vakcíny sú rovnocenné pri oboch spôsoboch. Očkovanie do svalu sa mi vidí pohodlnejšie . Myslím že teraz sa očkuje a tak by to mohlo zaujímať viacerích holubárov. Vy chodíte po svete tak možno viete aj ako vakcínujú tam. Ďakujem.
Zdeněk Adamík (07.03.2017, 18:50)
Proti PMV i další preventivní očkování je nutno provádět dle návodu, tedy doporučení výrobce. Než se umožní zavedení očkovací látky na trh, tedy registrace je prováděna celá řada testů, tedy i vhodnosti místa její aplikace. Já očkuji zásadně do šíje holuba a tak jsem to dělal i před 30 lety, když současné vakcíny byly ještě u nás nedostupné. Spíše se mi jeví více možnosti různých míst aplikace u očkovacích sér ke zvýšení imunity proti ptačím neštovicím, ale na to jste se neptal.
Jozef Daníšek (07.03.2017, 20:20)
Pozdravujem pán Šimko ! Ja som bol pred 12 rokmi u môjho priateľa v Nemecku.Bol som tam v dobe očkovania holubov proti paramyxoviróze.Očkovanie tam vtedy prevádzal veterinárny lekár a to do prsného svalu.Keď som mu dal otázku prečo práve do prsného svalu ,tak mi vysvetlil,že sval je veľmi dobre prekrvený a vakcína sa vstrebe ďaleko rýchlejšie ako keď sa očkuje do šije.Zároveň sa vyhneme riziku úhynu holuba pri očkovaní do šije ,čo sa semo- tamo aj stáva.A tiež sa to stalo i mne , hoci mi to očkoval to veterinárny lekár.Na vyše pri očkovaní do šije niekedy ostávajú také, zvláštne hrčky ktoré sa veľmi dlho vstrebávajú,ale tie môžu vzniknúť možno zlým postupom.Ja osobne od vtedy už 12 rok očkujem do prsného svalu.Je to podľa mňa jednoduchšie a rýchlejšie.Jasné,že sa to musí robiť tou najkratšou očkovacou ihlou.Na jeseň som bol v Belgii i Holandsku a na túto tému sme tam tiež diskutovali a všetci tam očkovali do prsného svalu. Ja som s tým spokojný. Nie som však natoľko v obraze a ani odborník, aby som teraz povedal,čo je lepšie.Mne vyhovuje prsný sval.
Zdeněk Adamík (08.03.2017, 07:00)
Hrčky které někdy mohou vzniknout, nemají nic společného "od nesprávného postupu", ale souvisejí s něčím jiným. To však zde nechci rozebírat aby tu nevznikla zbytečná vášnivá debata. Ano, někteří očkují do prsního svalu, je to jednodušší, já to tak nedělám, možná hloupě, ale nerad narušuji svalová vlákna, která jsou určena i k pracovním účelům. Zpočátku očkování, po roce 1983, prvním ataku PMV v Československu, jsem asi 10 let možná i více očkoval holuby celému spolku, tedy by se dalo říci desetisíce vpichů, ani jeden holub neuhynul....
Jaroslav Benka (08.03.2017, 19:06)
Ja holuby ockujem do stehenneho svalu najmenej 10 rokov a bez problemu.Miesto v pichu rozmasirujem.Z toho co rocne zaockujem 300 ks holubov najde sa asi par jedincov co po roku maju mensiu hrcku pod kozou.Dva a tri dni niektore holuby stahuju nohu - chramu.Vakcinu nahrejem na tych 20 stupnov. Doposial sa u mna nenasiel holub co by mu krutilo hlavu. Ockoval som do prsneho svalu a tam sa pocase pod kozou vytvorilo nieco tvrde ako bursky oriesok a pocase som to sam holubom odstranil alebo sa mo odpadlo.

Pre účasť v diskusii je potrebné prihlásenie

Zmeny boli uložené