Kamaráti holubári aj u vás dnes letíte ťažký pretek ?

Šimko František (24.05.2015, 17:58)
Tu na východe ani neprší len fúka severný vietor , veľmi ťažko sa holuby vracajú , ani dnes nejdeme s hodinami. Ako je to vo vaších kluboch resp. OZ - kach ? My sme leteli Poľské Kepno cca 360 km. Napíšte !
Jan Fecko (24.05.2015, 18:49)
Dobry večer, no my Stropkov -m tieš neotvarame. Naše asi sedia aj u Vas. Myslim dole okolo MI.
Ivan Oravec (24.05.2015, 19:32)
OZ Trnava Gotha 560-595 km štart 8.45 hod prvé holuby rýchlosť 1100 m/min zastal nie je doma cca 85% holubov

Šimko František (24.05.2015, 19:47)
No budú mať čo robiť aby to vytiahli proti tomu vetru ! Mam na mysli Stropkovčanov.
Dušan Konečný (24.05.2015, 21:45)
Bratislava, Louny , cca 330 km, predpokladane trvanie preteku do 2 hodin, start 8:45, rychlost prvych 1100 m / min, v case otvarania chybalo 10 - 50 % holubov.

Minuly rok sme cierne vlajky vesali 18. maja, tento rok to nie je take zle, ale lahky pretek to nebol. Drzim palce na pondelkove preteky
Milan Blahovský (24.05.2015, 22:21)
SNV - Lačnov ( skrátený pretek ) - stredná vzdialenosť 200 km, pretek trvá tak 45 min. , prvé holuby rýchlosť okolo 1100 m/min. Straty cca 10 %. Štart 12:00 .....!!!!!!
Hazard by som doporučoval v Monte Carle alebo Las Vegas, občas to aj uspokojenie prinesie. Pri holuboch , ako viem, to nemá miesto.
Peter Záhorský (24.05.2015, 22:49)
OZ CHPH Nitra - plánovaný pretek Taucha (DE) - rozpätie 505 - 548 km, štart 09:00.

Pretek bude v OZ trvať cca. 75 - 90 min, rýchlosť prvých holubov cca. 1310 m/min..

Večer pri otváraní hodín chýbalo chovateľom cca. od 10% do 50% nasadených holubov.

(na pretek som nasadil tretinu ročných holubov a všetky sú doma, večer mi chýbalo 20% nasadených holubov - dvojročné a staršie, Záhorský)
Milan Blahovský (25.05.2015, 07:46)
Ešte na doplnenie KKTS - Bytča ( 160 km ) - štart 9,30 - prvé holuby rýchlosť okolo 1180/min, pretek bude trvať asi 15 min.......
Jozef Toporcer (25.05.2015, 13:03)
Ja by som zas rad vedel ako dopadol OZ Sabinov pretek-Vysoke Myto-štart 7,00 350-370 km ved to musela byť ešte tma ? nejake info som dostal že holuby im začali chodiť niekedy o13,30 hod. to su tie bezhlave skore ranné štarty
Zdeněk Adamík (25.05.2015, 17:35)
Některé OZ-ky a OS-ky se chovají mnohem hůře než dravci, na které si stěžují. Likvidují poštovní holuby ve velkém, jen pro svůj plezír, zatímco dravci loví, protože se musejí nasytit, tedy jen pro svoji potřebu. Asi je na čase aby příslušné orgány začaly i v této oblasti uplatňovat Zákon vztahující se k týrání zvířat. Tedy např. zvířata (PH) odebrat + zákaz chovu na dobu určitou, či navždy.
Šimko František (25.05.2015, 21:22)
P. Adamík nevie čo je plezír , ale ak mi to prezradíte tak ja Vám poviem čo sú to garadiče alebo biglajz. Letu zdar !
Luhový Miroslav (26.05.2015, 06:37)
Myslím,že je to z anglickeho slova pleasure čo znamená potešenie.
Naša OZ našťastie preložila pretek na pondelok a závod sa vydaril.Rýchlosť prvých cca 1270 a trvanie preteku cca 20 minut +-.Straty povacsine minimálne alebo nulové.
Lubo Bodnár (28.05.2015, 20:27)
nedelny pretek OZ Sabinov Vysoke Myto, 350 km: start 7,00, prilet posledneho holuba 17,49. Priemerne straty okolo 40%, ZO Torysa druhy den pri otvarani hodin doletelo 216 holubov zo 420 nasadenych...
Holuby ulietane, doranane, dochramane.
Ak ma niekto z toho potesenie, tak je zrejme zrely pre psychiatra. Predpoved pocasia a poveternostna situacia bola zodpovednym dostatocne znama takze by bolo zaujimave posudit, ci slo naozaj "iba" o hazard, alebo barbarsky umysel. V oboch pripadoch suhlasim s panom Adamikom, ze nastal cas , aby sa takymto startom zacali venovat prislusne organy
Peter Matalík (28.05.2015, 22:21)
Pán doktor.Nesplietaj bludy!Podobne aj Z.Adamík.Ak Morava letí Ostende cca 1000 km a holuby sa "trápia 3-4 dni ,tak to je čo?Nedeľný pretek bol ´ťažký pre celý Východ,nie však katastrofálny!V ZO Brezovica stráty od 0-13 ks.Mne osobne z 90 nas. chýba 11 ks z toho 10 ks ročných.Včera si bol na schôdzi výboru OZ rozšírenej o predsedov ZO a väčšina odsúhlasila v nedeľu pretek Chrudim.Čo sa týka štartu nešlo o žiadny hazard či úmysel/viď video zo štartu /.O akých príslušných orgánoch to tu píšeš.?Keď Ťa výročná schôdza vyzvala,aby si zobral predsedu OZ a zostavil si výbor podľa svojich predstáv,tak si z toho takticky vycúval.Ja s Hovančíkom sme boli do funkcii doslova dokopaní/hrozilo rozpad OZ/.Sezóna 2014 starých aj mladých bola zvládnutá na 100%.Teraz ,keď niektorí chovatelia nezvládli pretek či už kvalitou holubov,hlavne však tým ,že necvičili mláďatá v sezóne 2014 a ročné iba do 170 km ideme predsedu udať príslušným orgánom,dokonca vrátiť peniaze za celú sezónu.To je čo za prístup.Ešte jednu vec na záver si neodpustím.Z chovateľov ,ktorí sú v prvej desiatke iba ja a Ľ.Hovančíkom sme nasadili všetkých zvodníkov.Ostatní včetne Teba si polovicu holubov nechali doma.Holuby dolietali do 20 oo hod.% boli do 17,49 v Sabinove aj celej OZ.
Lubo Bodnár (28.05.2015, 22:53)
Peter, mna Morava a Oostende nezaujimaju. My zijeme a sutazime (predpokladam) na vychode Slovenska v podmienkach ktore mame. Ak chces Oostende, prihlas si holuby na Moravu a ostatnych nechaj letiet preteky za normalnych podmienok, nesnaz sa o ziadne Oostende z kratkej trate. To, co ste previedli s vycvikarom nema ospravedlnenia. Ked som sa s nim pri kosovani bavil o pocasi, ubezpecil ma, ze napriek zlej predpovedi na starte rozhodne zodpovedne, aby holuby nemali problem. Pokial viem, ste v kontakte aj so spisiakmi, a vedeli ste, ze oni rano startovat nebudu. Co myslis, preco asi?? Pochovali ste stovky kvalitnych holubov, len aby ste znizili doletovu rychlost, ktora vasim holubom vyhovuje. Ak chces takto pokracovat, zakratko ostanes sam.
A tie ubohe a trapne dristy si radsej nechaj pre seba.
Zdeněk Adamík (29.05.2015, 06:12)
Peter, nezlob se, ale srovnáš hrušky s jablky. Srovnáváš na začátku závodní sezony nerozletěné holuby všeho druhu a stáří s holuby staršími, zkušenými, v sezoně již rozletěnými. Srovnáváš možnosti startera ovlivnit krátkou trať s nemožnostmi startera ovlivnit změny počasí v průběhu leteu na trati od 950 do 1200 km.
Tak takovou, s odpuštěním hloupost, bych od Tebe nečekal.
A navíc do toho zaplétat ještě vnitroozetkovou poltitku, tak to je opravdu něco!
K tomu jen dovětek: "Týmová práce je důležitá, aby se vina mohla svést na někoho jiného."
Snad to pochopíš.
Zdravím na východ.
Peter Evin (29.05.2015, 09:01)
Na trase preteku z KEPNO 320 km v PL pred pretekom 3 dni dážď s krúpami, po preteku 3 dni dážď , no výcvikári OZ Michalovce a OZ Bardejova si to na PC asi nevšimli, holuby vypustili o 6:05h. Zo 70 nasad. do dnes doma len 33. Pre mňa ako začínajúceho chovateľa je teda 3 ročná práca v ... /malou náplasťou je 1. a 2. cena v OZ, teda holuby boli dobre pripravené, len plávať nevedeli ! /
Šimko František (29.05.2015, 09:35)
Vždy je najjednoduchšie a najľahšie hľadať a nájsť vinníka. Je to v ľudskej psychike keď za náš neúspech či životnú tragédiu sa nájde vinník. Ľahšie sa s tým naša psychika vyrovná. Tak to bolo aj v stredoveku , keď bolo sucho či mor upálilo sa pár "bosoriek" a medzitým prišiel dážď , mor doznel. No trebalo to tým bosorkám ... P. Evin v nedeľu mi prišlo cca 20 holubov z Kepná a všetci mali nohy (beháky) od trusu z koša o akom daždi , krúpach to píšete ? Keďže ste začinajúci chovateľ tak vám to vysvetlím: ak prší holub prisadne popod nohy mu steká voda a príde domov s čistými nohami ! Pozrite si všetci čo kričíte "ukrižuj ho" aké rýchlosti boli v nedeľu 24.5. To keď už taky holubár ako p. Čulak z 25 holubov nemá doma cca 18 holubov tak to sa muselo v tú nedeľu niečo diať . Kto už volal a SHMU aké bolo mag. pole aké erupcie na slnku , už bol aj názor že voľby v PL a preťažena sieť radarmi mohla mýliť holuby. Pritom štarty boli od 6.05 OZ MI až po 12.00 iné OZ. Nuž berte do rúk kamene , kameňujte , vinníci su jasní : štartéri a vycvikári OZ! P.S. Len že by sa neobjavili listy : dnešným dňom končím s funkciou .... A nech nastúpia tí čo to vedia to vedia lepšie ...
Zdeněk Adamík (29.05.2015, 14:46)
K vašim znalostem Svazových dokumentů ve smyslu: "dnešným dňom končím s funkciou"...Na to jste přišel kde? Pokud chce někdo rezignovat musí reziganci přijat ten kdo ho do funkce zvolil, tedy v případě funkce ve výboru OZ, oblastní konference. Pokud konference rezignaci nepřijme, musí funkcionář funkci kvalitně vykonávat až do skončení funkčního období pro které byl zvolen. Teď jste se možná zasmál, nevím. No, ale zbytenčně. Pokud by funkci řádně nevykonával, či bojkotoval nastupuje disciplinární řízení se všemi jeho důsledky. To by si měl každý, kdo kandiduje, uvědomit.
A jinak nemějte obavy, ve středně velkém OZ se vždy najde několik schopných a pracovitých lidí, kteří funkci zvládnou, zda hůře či lépe to vždy ukáže čas.
Organizační jednotka, jakéhokoliv stupně řízení, pokud takovéto lidi ze svého středu nevygeneruje, nemá pak právo či nárok na existenci.
Jan Fecko (29.05.2015, 18:03)
Ano za chybne rozhodnutie , je treba niesť dôsletky - najlepšie je povedať "dnešnym dnom končim s funciou"
Šimko František (29.05.2015, 21:15)
To p. Fecko nečítate Adamíka ? Nedá sa !
Lubo Bodnár (29.05.2015, 22:52)
dnes mi z "nie vsak katastrofalneho" preteku priniesol (spolu s dalsimi dvoma holubami z nasej OZ) priatel Mato Figura rocneho holuba, ktoremu dosli sily v polskom Zakopanom, co je v podstate kusok domov. Srdecna vdaka, Martin.
Holub ma totalne spalene prsne svalstvo a je pre dalsie preteky nepouzitelny. Pre istotu som ho nafotil, tak ako aj dalsich " invalidov", ktori absolvovali tento nezmyselny pretek. Tento rociak bol nasadeny 3x, trikrat zaletel v 2%. Podla teorii nasich oblastnych "odbornikov" je to hlupy holub, podobne ako holubica, ktora letela vlani z 12 nasadeni 11 cien, vsetko v 3%.
Hovori sa, ze "aj majster tesar sa utne". Ano aj inym OZ sa z casu na cas stane, ze to pocasie jednoducho pri vsetkej snahe neodhadnu, a pretek sa skomplikuje. OZ Sabinov ma vsak v tomto prim, aky na celom Slovensku sotva najdete. Takmer kazdorocne so zeleznou pravidelnostou odpalime aspon na jednom preteku kvanta rocnych a starsich holubov a s mladatami detto, ak vobec sezonu dolietame podla planu.
Nie je to nahodou dovod, preco sa nevieme dochovat holubov na dlhe trate? Ak vytratime mladata, chybaju nam o rok rocne holuby, ak pochovame rociaky, nemame o rok dvojrocne a tak zaciname stale znovu. Ma naozaj z toho niekto potesenie, alebo sme svedkami absolutneho diletantstva?
Jozef Toporcer (30.05.2015, 08:56)
BINGO- ale otázka znie- prečo je OZ.Sabinov v tomto neprekonateľne -zajtra máme spoločny štart z CHrudima až my naskakuje husia koža
Zdeněk Adamík (30.05.2015, 09:22)
Proč "husia koža"? Snad jste měli před závodní sezonou schůzku, ze které je pořízen zápis ve kterém je zakotvena dohoda kdo je zodpovědný starter a kdo v případě problematického počasí jeho konzultant či konzultanti? Pokud ne, za případný neúspěch mohou statutární zástupci OZ.
Naprosto jasné a jednoduché nebo ne?
Peter Matalík (30.05.2015, 12:07)
Ľubo. Nerýpaj už toľko.Napíš kokrétne ,kto TI povedal,že ten Tvoj ročák je hlúpi !Asi a aj môj 4.ESO Slovenska 2014 bol tiež hlúpi ,keď chýba. Pozri kedy mal 20% holubov v OZ Prešov pri štarte o 9 oo hod.Koľko holubov je v OZ Mi,KK,Bj,pri štartoch od 6 05 po 11 oo hod..Minulú sezónu sme "nepokazili " ani jeden pretek mláďat či starých holubov.P.Toporcer ,len kľudne dýchajte Chrudim štartujete Vaša OZ,resp funkcionári OZ,tak znela dohoda. Takýmto pretekom sa v budúcnosti nevyhneme .A ak budeme zo železnou pravidelnosťou sťahovať holuby na kratšie vzdialenosti,prekladať štarty už aj kvôli prúdeniu vetra,čo už je nonsens ,tak raz na to doplatíme aj trebárs z 350 km preteku.Každá minca ma rub aj líc.
Jozef Toporcer (30.05.2015, 12:36)
No tak to ste ma naozaj ukľudnil p. Matalik našim chlapcom dôverujem mne ide iba oto aby zase niekto z vašej OZ rano nevyvolaval že holuby už mali byť von / Ovplivňovanie štartov/ zajtra by to malo prebehnuť až na ten južny vietor v normale prve holuby budu v Sabinove-zdravim
Peter Matalík (30.05.2015, 20:37)
P.Toporcer.A to už odkiaľ viete,že prvé holuby budú v Sabinove?-Zdravím.
Lubo Bodnár (30.05.2015, 21:06)
Nuz, Peter, ak to povazujes za rypanie, je to tvoja vec. Snazim sa tu povedat iba to, co ti ini priamo nepovedia, a pisem to tu preto, lebo s tebou posledne roky nie je ziadna rozumna rec. Uz ti tu raz niekto napisal, ze sa chovas ako keby si bol "pupkom sveta". Ak chces vystupovat ako profesional, tak by si sa podla toho mal aj spravat. Vsetci v OZ okrem teba sme holubari, pre ktorych je tento sport konickom, len ty chces vysledky kvoli tomu, aby si mohol predavat holuby. Mne osobne to nevadi, je to tvoj pristup, tvoja vola. Ale preco chces vsetko rezirovat a montujes sa uz roky do startov, ci uz si v nejakej funkcii, alebo nie, tak ako o tom pise v predoslom prispevku aj pan Toporcer. Pamatam si par katastrofalnych pretekov, ktorych start si ovplyvnil. Ak si spomenies napriklad Czenstochowa, kde padlo vyse 4000 mladat, Erfut (pecenta nie su hadam dodnes), Rostock - Golden club, totalna katastrofa, kde si tusim "vylomil zuby" aj ty, atd. Nikdy za to nebol nik zodpovedny.
Nebolo toho uz dost? V mnohych oblastiach sa nam smeju, ze sme nepoucitelni. Maju pravdu. Uz takmer vsade funguju startovacie komisie, a odkedy ich maju, dari sa im katastrofam predist. Ja som zriadenie takejto komisie na VCS navrhol, vybor to zamietol pod stol. Preco? Aby starty mohol riadit predseda? Pokial viem je to v kompetencii vycvikara, nie predsedu OZ. Iste je velkou "frajerinou" prikazat niekomu co a ako ma urobit, a ked je zle stiahnut sa a nezodpovedat za nic. Napokon z neuspechu mozeme vinit akurat chovatela, ze holuby nasadil. Divis sa, ze si niektori nechali doma, ako pises, polovicu holubov? Ja nie. Je to asi momentalne jediny sposob, ako ich ochranit pred rizikom ake ich tu po nasadeni caka.
To, ze sme mali vlani sezonu bez katastrof je chvalyhodne. Aj ked na par startov sme sli s velkym rizikom, mali sme stastie, aj mladata nam pred katastrofou stastna zachranili spisske holuby.
A k tym tvojim vyjadreniam o kvalite holubov, ktorych je na tomto fore urcite niekolko ti pripomeniem jedno, ktore ma celkom pobavilo. Je o "havrancekoch" a "cvicenych opiciach". Najdi si a citaj.
Stastny let na zajtra!
Peter Matalík (30.05.2015, 21:39)
Ľubo.Reagujem ešte raz.Nezavádzaj holubársku verejnosť/.Matalík štartoval Erfurt Golden Club..?Za všetky ťažké preteky som zodpovený?/.Ja som si pre Tvoju osobu vytrpel dosť.Postrácal som kamarátov.Obetovali sme ZO Sabinov kvôli Tebe.Podal som Ti pomocnú ruku a zachránil somTi Tvojú holubársku karieru kvôli 2 30 000 SK za predaj majetku ZO Sabinov.To čo mi do očí nepovedia chovatelia tak Teba oblbujú dupľom.Bol by si prekvapený,ale Tvoje diskusné príspevky už mnohých znechucujú.Však ja som tie holuby neštartoval.Nikto nepočítal s takým priebehom.Nikdy si od svojích prúseroch nepísal po diskusných fórach.Ak sa mi Ty vyhrážaš "príslušnými orgánmi",tak ja Ti odkážem len jedno.Drž sa Tej skrachovanej OZ Sabinov,lebo v inej OZ miesto,resp.členstvo tak skoro nenájdeš.
Lubo Bodnár (30.05.2015, 23:07)
No, a uz sme doma. To je presne to, o com som pisal. Nikdy nikto zodpovedny. Ja som za sabinovske peniaze zodpovednost niesol, lebo som bol statutar. Sam vies dobre, co sa vsetko zomlelo a co som si za to vytrpel. Stale som bol vdacny tym par ludom, ktori ostali pri mne a nezradili. Necakal som ale zrovna od teba ze to vytiahnes na svoju obranu. To predsa s problemom o ktory tu ide nijak nesuvisi.
Nikto nehovori, ze si tie preteky startoval ty, dal si iba svoj suhlas na start, ale ktoze by si to uz pamatal, ze?
Obetovali ste kvoli mne ZO Sabinov, kvoli komu ju idete obetovat teraz?
Peter!! Ukaz kde sa ti ja vyhrazam, lebo ja to akosi neviem najst. Neprehanaj, nemotaj a nemanipuluj. Moze sa ti to vymstit - to myslim uprimne, nie ako vyhrazku, aby si to pochopil spravne.
A co sa tyka tej tvojej poslednej vety, nechystam sa nikam. Mne je v ZO Torysa dobre, je tam par skvelych ludi, ktori si nezavidia a vedia sa tesit aj z malych uspechov. Alebo sa chystas vyhodit ma z tejto OZ?
Tiez by som bol zvedavy, v ktorej ZO, ci OZ by sa pobili o teba.
Jozef Toporcer (31.05.2015, 00:52)
Odpoved pre p.Matalika- pokiaľ ostane sobotňajšie prudenie vetra čiže južne aj na Morave tak holuby hned po štartepar kilometrov naberu kurz Poľsko tak že pretek začne v Sabinove a skonči v Sp.Śtvrtku na najkratšej vzialenosti v OZ SNV aj ked na zajtra hlasia len slaby vietor ale aky smer to nevie ani Iľko ostava nam iba dufať že aj boh vetra si vyberie v deň sviatku /nedeľa/ oddych a my nebudeme môcť nadavať že nam to uletelo zase po Poľskej strane -no a ktej kritike vo vlastnych radoch ? p.Bodnar ma apsolutnu pravdu , chlapi ved sa už zamyslite nad sebov ste na smiech už celemu Slovensku s tymi vašimy štartmy každy rok si sľubujete že sa to už by nemalo stať ale vy ste nepoučiteľny prave naopak ste viac a viac pre holubarsku verejnosť na smiech, chcel by som toho napisať viac ale dnes sme pili na moje narodenyny tak som už aj trocha unaveny ved už je po polnoci -ešte si pozriem nejky film ved holuby budu dolietavať až okolo obeda
Mgr. Robert Molnár (01.06.2015, 05:52)
Zdravim Vás. Ja by som chcel len povedat ze kazdy unaveny clovek ci holub si odychne. cize ten holub sa pretrhol lebo nevedel kedy ma dost. asi nieco v sebe mal......
Peter Matalík (01.06.2015, 06:36)
P.Toporcer už ste sa prebudili po včerajšom preteku?Take fliasko ešte OZ Sabinov nezažilo.R.Molnár ma pravdu ,a nše osobné veci Bodnár versus Matalík si vyriešime osobne a nebudeme tým zaťažovať holubársku verejnosť.
Jozef Toporcer (01.06.2015, 10:24)
zdravim p. Matalik-samozrejme že si to musite vydiskutovať vo vlastnych radoch su to vaše holuby, ale ked hovorite že ste zažili fiasku su to len dôsledky mynulotyždňoveho preteku v čera vôbec nebol ľahky pretek tak že sa to aj dalo očakavať -no a či som sa už prebudil po preteku?-keby naše holuby leteli tak dobre ako my sme pili tak to by bola apsolutna špica ale nebola-zdravim
Ján Trebuňák (02.06.2015, 18:47)
Pozdravujem Vás. Vzájomné osočovanie nič nerieši nikto nenavrhol riešenie ako má štartér postupovať. Náš šport porovnávajú k cyklistike ja osobne by som štartéra prirovnal k pilotovi lietadla. Každé lietadlo má svoj manuál čo všetko je potrebné vykonať pred samotným vzletom. Asi by bolo dobré sa na takomto manuále dohodnúť. Máme tu odkaz na stránky počasie zrejme to nestačí bolo by potrebné zadať aj online kamery zo samotného štartu ako aj kamier v smere doletu tie si pred samotným štartom pozrieť a tak sa rozhodnúť.
Dalibor Duľa (02.06.2015, 22:04)
No ja si myslím že výcvikar, by mal mať krídla a občas by som ho vypustil ako to robia v OZ SB.....
Zdeněk Adamík (03.06.2015, 06:54)
A samozřejmě nahého, protože holuby před závodem také neoblékáme. Nebo v Sabinově ano?
Šimko František (03.06.2015, 08:41)
Keď sme boli vojaci a povedalo sa SABINOV tak každému prebehli zimomriavky až k pätám. Teraz keď sa povie Sabinov ten holubársky mnohým opäť naskočia zimomriavky pri pomyslení že by tam mali pretekať. Aspoń z tejto debaty to tak vyznieva akoby v tom Sabinove boli nejakí japonskí kamikadze ...
Peter Matalík (03.06.2015, 12:23)
Nechápem prečo OZ Sabinov "leží každému v žalúdku".Ako už som písal OZ Prešov mali % druhý deň 9 30 hoh.Poliaci mali zlý pretek.Zdeňku zisti Nemcov máš kontrakty.Ja už nejaké správy mám!Každý sa s tým vyrovnal len mi sa ideme po.....
Milan Blahovský (03.06.2015, 13:38)
Vravel som si, že sa nebudem zaťahovať do týchto komentárov v duchu "po bitke je každý generálom". Spomína sa tu OZ Sabinov, Otvorte oči a nastavte uši a potom možno aj zavriete ústa. Prečo si nepozametáte pred vlastným prahom ? Pár jedincov ( odvážnych a verím, že aj úprimne mysliacich ) tu vyjadrí svoj postoj , niekto možno pod vplyvom nejakých psychotropných látok, ale podstata uniká. Kde sú tí chovatelia, ktorí idú svojich funkcionárov ukameňovať, keď sa vysloví pochybnosť o možnom problémovom preteku ? Koľkí z nich sledujú vývoj počasia a stav formy svojich holubov aby tieto nástrahy prírody dokázali zvládnuť ? Koľkí z nich sú natoľko odvážni, že budú robiť svojimi vyjadreniami propagandu pretekom s ľahším priebehom mimo pretekovej sezóny ? Sú konferencie, schôdze, či pivné stretnutia a tam sa bije každý do pŕs ako by to on dokázal, ale zrazu, keď treba rozhodnúť, zalezú ako zmoknuté slepice a ak nedajbože niekto ponúkne funkciu v riadení ( od výcvikára ZO až po predsedu OZ napr.) tak to nie. Oni nemajú čas, nemajú možnosti. Kritizovať je to najjednoduchšie čo sa chovatelia PH počas svojej chovateľskej etapy života naučili. Práca s holubmi, s chovateľmi to už je iné kafé.
OZ Sabinov má ako mnohé iné OZ vo svojich radoch chovateľov, ktorí sú pracovne vyťažení, pre ktorých je každá náhla zmena v pretekovom pláne narušením ich chovateľského víkendu a tým je vyzeranie na oblohu a nekonečná túžba po návrate ich miláčikov z preteku. Sú medzi aj " extrémisti", ktorým je jedno čo sa deje počas ich návratu z miesta vypustenia. Žiaľ skutočnosť je taká a to v každom OZ ( SNV nevynímajúc ).
Mnohým pamäť prestáva slúžiť a zabúdajú na vlastné prešľapy vo vyjadreniach či aktivitách ( jednoducho aj tu platí - zíde z očí, zíde z mysle ). Napokon aj víkend 24.5.2015 sa čoskoro zanesie prachom a život ide ďalej. Pár jedincov sa možno poučí a budú opatrnejšími v niektorých komentároch.
Keď sledujem ( a môžem povedať že dostatočne dlho ) ako niektorí balansujú na hrane rizika pri štartoch a následne na to doplácajú neviem, či sa mám smiať alebo roniť slzy). Štarty pri pretekoch do 300 km v skorých ranných hodinách hlavne v úvode sezóny, kedy často hrozia nízke teploty ovzdušia sú napriek slušnému počasiu čo sa týka zrážok rovnakým hazardom ako vypustenie do frontálnych situácii. Snáď niet nič horšie asi ako štart holubov pred oklúznym frontom prípadne pred frontom sunúcim sa proti smeru letiacich PH. Funkcionár zodpovedný za organizáciu preteku musí byť možno v tomto smere ešte prezieravejší ako meteorológ, ktorý ak mu nevyjde počasie, odpovie, že to bola iba prognóza. Funkcionár však musí čeliť podobným reakciám ako sledujeme teraz.
Nepodceňujem ľudí, ktorí sú v riadiacich funkciách, ale ľutujem tých, ktorých tam dosadili špičkoví chovatelia iba preto aby sa oni mohli za nich kryť v prípade nezdaru v činnosti. Zbavenie sa zodpovednosti tomu hovorím. Smotanu lízať to vie každý, ale pripraviť si ju tak aby si mohli chutne líznuť viacerí to už im nesedí.
Len si pozrime poriadne do duší a možno tam aj čosi z toho uvidíme. Ak sa poučíme, verím, že sa podobným situáciam vyhneme a to nie iba v OZ Sabinov, ale vo všetkých OZ od Senice až po Michalovce.
Zdeněk Adamík (03.06.2015, 17:25)
Peter, každý dělá chyby a ne každý je si ochoten je přiznat. Poslední tři roky (sleduji většinu OZ a OS jak se jim dařilo při startech a doletech a některým i konzultuji), jste podle mne na tom nejhůře. A Milan to píše dobře. Proč ženete holuby brzo ráno do chladna při krátkých tratích když do setmění máte minimálně ještě 12 hodin? To máte tak pomalé holuby? To snad ne. Takže kdo se nepoučí z chyb cizích, měl by se poučit alespoň z chyb vlastních. Ale u vás to vypadá, že snad je vám to jedno? Proč si hledáte, hledáš, alibi pohledem k těm co to také "zdrbali", dříve i dnes. Takže: aha, nejsme sami, i ONI TO ZDRBALI! Takže klídek, karavana táhne dál, jen možná chovatelů ubývá. Zde diskutující nemají zájem vás kritizovat za každou cenu , ale přispět k tomu abyste se zlepšili a netrápili zbytečně holuby. Mi je ostatně líto jen těch vašich holubů.
Za sezonu ošetřuji v karanténní volieře cca 40 i více slovenských holubů a holoubat a vidím v jakém stavu se nacházejí, a to také hovoří za vše.

Pre účasť v diskusii je potrebné prihlásenie

Zmeny boli uložené