Zaletene holuby - navrh aplikacie

Dušan Konečný (13.06.2014, 14:03)
Po sezone sa planujem okrem ineho venovat aj navrhu novej aplikacie pre hladanie / nahlasovanie zaletenych holubov. Okrem programovania si to vsak vyzaduje aj iste usmernenia funkcionality zo strany chovatelov a regulacie zo strany SZCHPH. Tu je zakladna myslienka: 1/ Vypoctovy program si vytvara databazu unikatnych holubov, ktore sa pocas jeho pouzivania objavili vo vysledkoch. Za sezonu sa nazbieraju udaje o viac ako 150 tis. holuboch, co moze teoreticky predstavovat 20 - 50 % celkoveho poctu chovanych holubov na Slovensku v danej sezone a predstavuje solidny zaklad pre hladanie majitelov pretekajucich holubov. Okrem toho je mozne prehladat aj databazu evidovanych holubov (pre OZ, ktore vyuzivaju system evidencie - v sezone 2014 to boli 4 OZ = > 20 000 holubov) Pre pouzitie na ucely hlasenia zaletenych holubov je potrebne iba doplnit kontaktne informacie do existujucej centralnej databazy chovatelov a v rocnych intervaloch kontrolovat ich aktualnost 2/ Ak je zaujem o 100% pokrytie, je mozne zaviest povinnu evidenciu rodovych obrucok - SZCHPH zada cisla obrucok, ktore boli vyrobene, funkcionari OZ alebo ZO priradia k rozsahom cisiel chovatela z databazy, ktory si dany rozsah obrucok kupil a ulozi aktualne kontaktne informacie na chovatela Prakticky je to zvladnutelne pomerne jednoducho, len to chce urcity stupen koordinacie na urovni OZ 3/ Program po zadani zaleteneho holuba prehlada dostupne udaje, v pripade uspechu najde meno chovatela a ktualny kontakt z centralnej databazy Hlavna otazka alebo rozpor v nazoroch, ako by mal program fungovat: a/ Alternativa 1: nahlasujuci pouzivatel okamzite dostane informaciu - meno chovatela a kontakt (ak nenajde majitela, poskytne zoznam chovatelov a ich kontaktov zo ZO, kde holub podla oznacenia patri). Nahlasujuci ma okamzite k dispozicii tel. cisla, kde moze zavolat / alebo adresy, kde moze napisat b/ Alternativa 2: program bude prihliadat na ochranu sukromia chovatela, udaje o hlasenom holubovi iba ulozi a pouzivatelov neposkytne informaciu o tom, komu holub patri, no bude postupovat podla specifikovaneho postupu - napr posle spravu funkcionarom OZ / ZO. Nahlasujuci v tomto pripade ostava "slepy" a musi cakat, kym sa mu niekto ozve Na jesen bude Valne zhromazdenie. Bol by som rad, ak by sa do programu hlasovania dostal aj tento bod. Je dost casu, aby ste to ako chovatelia mohli prediskutovat na urovni OZ / ZO a Vasi delegati mohli nasledne zodpovedne zahlasovat, akym sposobom na to chceme ist. Takou cestou by sme mali dostat riesenie, ktore bude realne vyhovovat vacsine a rozhodnutie moze ovplyvnit kazdy, koho dianie okolo zaletenych holubov zaujima. [%sig%]
Peter Grék (14.06.2014, 07:58)
Dušan zase ďalšia super vec :-). Ja by som navrhol ešte alternatívu ktorá je spojením oboch: c/ nahlasujúci okamžite dostane informáciu o majiteľovi a zároveň k majiteľovi resp. do ZO,OZ by išlo info že sa niekto zaujímal o ich strateného holuba. Nahlasujúci používateľ by sa mal pri prihlásení do aplikácie aspoň nejako identifikovať (meno, adresa,č.telefonu resp.mail). Potom by sa aspoň čiastočne eliminovalo to, že by program slúžil iba na vyhľadávanie chytených holubov nečestnými chovateľmi. Pre neholubiarov ktorí chcú nahlásiť stratené holuby by nemal byť problém pri ich snahe uviesť svoju adresu resp. č.telefónu. [%sig%]
Juraj Tahotný (14.06.2014, 09:27)
pan Konečny super vec .Len aby to neslužilo takzvanym lovcom zberatelom zaletenych holubov a neulahčilo im to pracu hladať holuba vo vysledkoch.Pri tejto prilezitosti dam odmenu 200e za každeho holubaSK13-02001-1054 SK13-02001-1048 SK12-02001-711 SK11-02001-757
Lubomír Jasovský (14.06.2014, 15:27)
Dobrý deň, Super nápad a obojstranná okamžitá informovanosť. A čo tak doplniť to ešte o čipovú zostavou a evidenciu čipov od budúceho roku? Výpočtár by dopísal na začiatku sezóny ešte aj číslo čipu. Systém Tauris nemá problém poslať čípovú zostavu v el. podobe. Ak by to bolo evidované chovatelia by nekradli a neriskovali pre pár EUR svoju hambu. Počúvam často vetu " kradnú mne kradnem aj ja " Hádam by sa tomu už konečne mohlon nejako zabrániť.
Dušan Konečný (14.06.2014, 18:53)
zadane udaje> Aplikacia musi byt v prvom rade maximalne jednoducha > pre zadavanie budu iba 2 povinne udaje / formularove polia: 1/ oznacenie holuba - tu prebehne validacia, ci je oznacenie platne, rovnakymi algoritmami, ako pre vypoctarov pri zadavani doletov 2/ kontakt - telefon alebo email - tu sa da spravit zakladna validacia ci je zadany email platny alebo ci ma cislo dostatocny pocet znakov a neobsahuje hluposti, neda sa vsak overit ci su zadane udaje naozaj spravne, takze ak to niekto bude chciet oklamat, cestu najde Ako doplnujuce polia budu: stav holuba, textova poznamka, pripadne mesto/oblast kde sa holub aktualne nachadza Urcite je mozne nastavit to tak, aby program po zadani holuba a prehladani databazy automaticky odoslal email majitelovi (ak ho najde) alebo funkcionarom / clenom danej ZO - ak budu dostupne emailove adresy. Nahlasene holuby je zaroven mozne zobrazovat na stranke organizacie priamo vo vypoctovom programe, aby boli co najviac ludom na ociach Zneuzitie necestnymi chovatelmi: pre nich to bude urcite najpohodlnejsia cesta k zisteniu majitela holuba, no ani bez toho to nemaju velmi tazke. Podla cisla organizacie vedia, ktore vysledky si maju pozriet, staci preklikat par pretekov a do niekolkych minut majitela najdu. Ak si daju aj trochu prace navyse za par minut si vedia vypisat aj suhrnne vykony holuba. Ak by majitela hladali cez vyssie popisanu aplikaciu, majitel sa o tom aspon dozvie formou emailu. Aj ked to mozno viac nastve ako potesi, no minimalne budete vediet, ze holub zije niekde v chovnom oddeleni... Pri hlaseni bude ukladana aj IP adresa, v urcitych ojedinelych pripadoch sa podla nej da identifikovat, o koho ide. Primarnym cielom je vsak ulahcit hladanie majitela pre ludi, ktori chcu holubom pomoct a zaroven zefektivnit proces navratu zaletenych holubov majitelom alebo zaslaniu karticiek novym majitelom. Pocas sezony sa navyse so zaletenymi holubmi stretavaju aj stovky ludi, ktori o holuboch nic nevedia a aktualne pre nich neexistuje jednoducha moznost najst a kontaktovat ich majitelov. A prave kvoli nim by som bol rad, keby sa dokazala presadit Alt. 1 resp. sposob, ktory navrhuje Peter Grek.
Lubomír Jasovský (14.06.2014, 21:20)
Dobrý večer pán Konečný, rozumiem,že som troška mimo tému,ale za pokus to stojí. Bolo by možné,vo vašom výpočtovom programe,zadávať u holuba aj číslo čipu,ktoré by u daného chovateľa zostalo uložené v databáze ? Následne,ak by sa čip objavil u iného chovateľa tak by na to program upozornil ? Túto tému som otváral už v roku 2011 ,ale technika pokročila. http://www.postoveholuby.sk/forum/read.php?f=2&i=10081&t=10022#reply_10081 Ďakujem za odpoveď.
Dušan Konečný (14.06.2014, 22:26)
Kontrola cipov je naozaj na inu, najma obsirnejsiu temu. Absolutny zaklad tu tvori fakt, ze treba zabudnut na rucne nahadzovanie alebo skenovanie kontrolnych listov za ucelom ziskavania kodov cipov. Dovod je jednoduchy - chyby. Ak sa pomylite v kode cipu (8 a viac miestny retazec nahodnych pismen a cislic), alebo ak bude zle rozoznany sken (niekedy az 10% chybovost) - krivo obvinite chovatela z kradeze cipu a to uz moze mat aj sudnu dohru... Jedina cesta je elektronicky export a nasledne import do vypoctoveho programu. Uz minuly rok sme uspesne rozchodili export z Tipesu, tento rok som dotiahol aj nasledny import - pouziva ho Ivan Oravec v TT, Milan Blahovsky v SNV, v Bratislave importujeme 3 ZO, ZO Rusovce si importuju udaje priamo z klubu pri otvarani hodin Vdaka Vasej pomoci to vyzera uz velmi realne s TauRISom, potrebujem este dotiahnut tie posledne 2 verzie, ktore ste poslali. Vdaka pomoci p. Blahusiaka (OZ MT) vieme uspesne stahovat data zo systemov Mega, import je taktiez nastaveny. Vdaka spolupraci p. Trebunaka z OZ MI vieme elegantne exportovat udaje zniektorych systemov Benzing, priamy import bude dostupny coskoro spolocne s navodom od p. Trebunaka. Jediny system bez podpory ostava BRICON, tam uz v spolupraci s Dusanom Kasanom tlacime na ich podporu, aby s tym po vyse roku od nahlasenia problemu aj nieco spravili. No co je skutocne dolezite: aby export / import aj boli k niecomu dobre, treba to hlavne pouzivat. To znamena, ze na otvaranie treba zobrat notebook alebo zaobstarat do klubu stary PC a udaje z EKS stahovat pomocou dostupnych manualov a vypoctarom ich posielat v elektronickej forme. Vysledky budu ovela rychlejsie, presnejsie a kontrola cipov bude uz len detail. [%sig%]
Ján Melichárek (16.06.2014, 14:05)
Zamedziť ako hladať holuba vo vysledkoch je prejsť na číslovanie kružkov NL alebo Belg. O rozdelenie kružkov a pridelenie vždy inej čiselnej serie medzi OZ by musel dbať správca. Hláseneho holuba by si vybavil majiteľ alebo by správca uviedol adresu majiteľa za poplatok ak by s tým majite'l súhlasil
Dušan Konečný (16.06.2014, 15:31)
p. Melicharek: 1/ navrhovane riesenie (zmena cislovania) nie je zamedzenim, iba stazenim hladania majitela vo vysledkoch. Namiesto 1 preteku ich treba prejst 30, mozno uz pri 4tom sa postasti a cislo tam najde, Ctrl + F podporuje uz dnes kazdy prehliadac, ked Google naindexuje vysledky, netreba sa ani preklikavat, najde to rovno Google... 2/ mam v holubniku holuba navyse. Co urobim? a/ zadam ho na internet, zaplatim poplatok, aby som sa dozvedel komu patri, pockam par dni, kym bude mat spravca cas odpisat a kym prebehne platba a po zisteni mena majitela sa opytam, ako dalej... b/ odtrhnem holubovi hlavu a hodim ho za zahradu pre macky Uz teraz si mnohi chovatelia povedia "b je spravne", lebo ani po nahlaseni na internet sa nikto neozyva Ak sa velmi chceme chranit pred zberatelmi, je tu este jedna alternativa: chovatel sa zaregistruje, sprauje si konto, v nastaveniach nastavi holubovi meno. Vo vysledkoch pretekov a sutaziach sa namiesto cisla obrucky pre verejnost zobrazi meno holuba. Pre funkcionarov sa zobrazi originalne oznacenie. V aplikacii pre pre nahlasovanie sa pri tomto holubovi zobrazi hlasenie, ze jeho majitel si nezela byt zverejneny, no system ho automaticky emailom upozorni a poskytne mu kontakt na toho, co holuba hlasi...v podstate sa jedna o uplatnenie alt. c. 2, ale iba pre vybrane holuby / vybranych chovatelov, ktori o to maju zaujem a sleduju svoju e-mailovu schranku pre pripadne hlasenia. ALE - opat sa jedna o nieco, co musi byt odobrene zo strany SZCHPH, teda cesta vedie cez prezidium alebo Valne zhromazdenie. Len pre info - minuly rok som na strankach holubar.sk spustil na par tyzdnov hlasovanie, ci by chovatelia privitali moznost utajenia cisla obrucky vo vysledkoch, vacsina sa vyjadrila proti... [%sig%]
Ján Trebuňák (16.06.2014, 16:05)
Ja som za to aby sa mohol kontaktovať priamo chovateľ. Každý chovateľ ktorému sa stratí holub si občas pozrie zaletené holuby či náhodou tam nie je nahlásení jeho holub. Naposledy mi zavolal jeden sokoliar, že má holuba z našej ZO nikto nemá v hlave počítač aby hneď vedel koho je ten holub preto som dal telefón na chovateľa kto má rozdeľovník ako to dopadlo to neviem. Ako aj v preteku rozhodujú sekundy aj tu by mal rozhodnúť zdravý rozum a nie nejaká byrokracia a skrývanie sa za ochranu telefónneho čísla, alebo adresy.

Pre účasť v diskusii je potrebné prihlásenie

Zmeny boli uložené